Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι πραγματικά δηλαδή, νιώθω φοβερά υποκριτής που δεν μου καίγεται καρφί αν θα λυθεί αυτό το τόσο υψηλής σημασίας ζήτημα. Τι να σου πω δηλαδή. Φαντάσου τώρα να στα λέω και να πηγαίνει το στόμα μου πέρα δώθε με 300 κιλά ειρωνεία. Τέτοια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάλι βρίσκω υποκριτικά αυτά τα ανοργασμικά μανιφέστα που γράφετε όλοι οι αντικαπνιστές στα φόρουμ, και, ενώ είμαι υπέρ της καθολικής απαγόρευσης -λες και έχω καμιά όρεξη να καθαρίζω πέρα από τις ακαθαρσίες σας στα ποτήρια και τα τασάκια ξερωγω- θέλω να κάνω αντίλογο. Ηλίθιοι άνθρωποι που χάνουν το δίκιο τους.

 

Και το κλασικό γραφικό παράδειγμα της Αγγλίας, λες και όλοι ξαφνικά βλέπετε στην καθημερινότητά σας την καθημερινότητα ενός Βρετανού.

Σιχτίρ, πάω να κάνω ένα τσιγάρο. Στο μπαλκόνι φυσικά, μιας που εντός σπιτιού δεν κάπνιζα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματικά δηλαδή, νιώθω φοβερά υποκριτής που δεν μου καίγεται καρφί αν θα λυθεί αυτό το τόσο υψηλής σημασίας ζήτημα. Τι να σου πω δηλαδή. Φαντάσου τώρα να στα λέω και να πηγαίνει το στόμα μου πέρα δώθε με 300 κιλά ειρωνεία. Τέτοια φάση.

 

Ενταξει βρε παιδια.Δεν το θεωρειται σημαντικο.Αλλοι το θεωρουν.

Και στοιχεια να παραθεσει καποιος για θανατους πχ, θα βρειτε κατι αλλο πιο σημαντικο η περισσοτερο (για εσας ) απειλητικο.Τι να κανουμε τωρα ?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κλασικό γραφικό παράδειγμα της Αγγλίας, λες και όλοι ξαφνικά βλέπετε στην καθημερινότητά σας την καθημερινότητα ενός Βρετανού.

3060548.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=77BFBA49EF878921F7C3FC3F69D929FDE70D1F9DBA121DE99EDB32B9EE8CD94B003338ADBD020964A7CFF610D5B4FC25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βρίσκω υποκριτικά αυτά τα ανοργασμικά μανιφέστα που γράφετε όλοι οι αντικαπνιστές στα φόρουμ, και, ενώ είμαι υπέρ της καθολικής απαγόρευσης -λες και έχω καμιά όρεξη να καθαρίζω πέρα από τις ακαθαρσίες σας στα ποτήρια και τα τασάκια ξερωγω- θέλω να κάνω αντίλογο. Ηλίθιοι άνθρωποι που χάνουν το δίκιο τους.

 

 

Εγω πιστευω οτι ηταν λαθος της κυβερνησης.Σοβαρα. :-)Επρεπε να κανει υποχρεωτικο το καπνισμα σε ολους για να αντιδρασουν ολοι.Αφου για τετοια ειμαστε , για τετοια ψοφαμε..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαγορευση του καπνίσματος κάνει καλό σε όλους μας .. ( πόσο μάλλον στις ασφαλιστικές εταιρείες που πιστεύω ότι βάλλαν το χεράκι τους) όπως και να έχει καλό μας κάνει ακόμα και για τους ίδιους τους καπνιστές, αφού το χρόνο που κάποιος δεν καπνιζει, δεν θα χρειάζεται να είναι και παθητικός καπνιστής ... Φανταστείτε ότι ένας που καπνίζει ειναι και ενεργητικός και παθητικός καπνιστής δλδ δεν περνάει στιγμή πέρα απο τον ύπνο , που να μην μολύνεται. Αυτοκτονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο δεν ειναι να ψαξουν να βρουνε οποια χαραμαδα μπορουν; Επιχειρηση εχουν δεν εχουν φιλανθρωπικο ιδρυμα. Και οσο θα επρεπε να ενδιαφερθουν για την υγεια καποιου που θα παθει κηρωση ηπατος απο το ποτο, αλλο τοσο θα ενδιαφερθουν για το αν παθει καποιος καρκινο απο το τσιγαρο. Ειναι μια επιχειρηση, που βασιζεται σε καποιες σταθερες της κοινωνιας, οταν αυτες οι σταθερες πεσουν, τοτε ισως αλλαξει και το ειδος της εργασιας. Ηθικα, πιο ασχημα θα επρεπε να νιωθει ο περιπτερας, και ο εχων καβα, παρα ο καταστηματαρχης.

 

Επι του προκειμενου, και με τα μεχρι τωρα δεδομενα, οπως λες θα μπορουσαν να λειτουργσουν για φετος 150-170 λεσχες. Δεδομενης της νεας αναγκης που δημιουργειται, θα μπορουσε καλλιστα το κρατος να αυξησει αυτες τις αδειες σε 5.000-10.000 (αναλογως του συνολου των καταστηματων συναθροισης ειναι πολυ μικρο το νουμερο). Και πλεον, ολοι να κανουν τη δουλεια τους. εκει λοιπον τι ακριβως θα πειραξει εναν μη καπνιστη;

 

Και μια ξωφαλτση ερωτηση για αυτους που γνωριζουν. Σε καποια (πολλα) χωριουδακια με καφενεδακια που εχουν 5-10 σταθερους παπουδες-πελατες ημεησιως τι ακριβως πρεπει να ισχυσει; Μηπως πρεπει να πω του παππου μου στα 80 του να παρει το τσιπουρακι του και να βγει εξω απο τι καφενειο να κανει το στριφτο του, μην τυχον και ενοχλησει το αλλο παππου διπλα του;

 

Μα το θέμα είναι ότι αν πρόκειται για λέσχη γίνεται πλέον ιδιωτικός χώρος. Όποτε κάθε κατάστημα θα συστήνει όποια λέσχη του καπνίσει (λέσχη φίλων των πάντα) και μόλις πάρει την έγκριση απο το πρωτοδικείο θα αρχίζουν όλοι να καπνίζουν σαν φουγάρα καθώς είναι ιδιωτικός χώρος (και να δούμε μετά πώς θα μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε έλεγχος απο την αστυνομία/εφορία/υγειονομικό).

 

Και όσο για την πρώτη παράγραφο το είπαμε 800 φορές, το κάπνισμα επηρεάζει και άλλους, όχι μόνο αυτόν που καπνίζει. Αν μπώ στο μαγαζί του με μπουκαλάκι βενζίνης και το ανοίξω για να μαστουρώσω μαζί με τον καφέ μου θα με πετάξουν έξω. Για το κάπνισμα βέβαια το έχουμε δεί 'επαναστάτες' της κακιάς ώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π

Αρρωστη θεσμικα κοινωνια ? Ας γινει λοιπον ενα βημα 'υγειας' προς την εφαρμογη των νομων.Σωστα , η μηπως θελουμε να παραμεινει αρρωστη ?

 

Οχι.Εχω ξανααπαντησει σε αυτο.Υποκριτικο ειναι να κανουμε μονιμα συγκρισεις με αλλα προβληματα η αναφορες σε αυτα για να μην διορθωσουμε ποτε τιποτα (η μαλλον αυτα που μας αφορουν).

''Γιατι τσιγαρο και οχι μολυνση απο τα εργοστασια'' πχ

Και γιατι να τα βαζουμε με την εργοδοτικη αυθαιρεσια οταν καποιος αλλος πεταει τα χαρτια εξω απο τον καδο ανακυκλωσης ? :-)

 

Κοιτα, οταν ζητας ενα βημα "υγειας" προς την εφαρμογη των νομων, υποκριτικο ειναι που τωρα το θυμηθηκες διοτι ειναι ενας νομος που σε συμφερει (εννοω ολους τους μη καπνιστες). Εκει ηταν και το μηνυμα μου, οτι γιατι τοσα χρονια αυτα τα βηματα "υγειας" ουτε καν μας απασχολησαν, και τωρα για ενα και μονο νομο η κοινωνια θα παραμεινει αρρωστη. Δυστυχως απο τη στιγμη που θετεις θεμα νομων, δε γινεται να μην τεθει θεμα συγκρισης, ειναι αναγκαιο να συγκρινουμε γενικοτερα το τι καναμε σαν κοινωνια τοσα χρονια, και για ποιο πραγμα εχουμε αλλαξει 180 μοιρες.

 

Μα το θέμα είναι ότι αν πρόκειται για λέσχη γίνεται πλέον ιδιωτικός χώρος. Όποτε κάθε κατάστημα θα συστήνει όποια λέσχη του καπνίσει (λέσχη φίλων των πάντα) και μόλις πάρει την έγκριση απο το πρωτοδικείο θα αρχίζουν όλοι να καπνίζουν σαν φουγάρα καθώς είναι ιδιωτικός χώρος (και να δούμε μετά πώς θα μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε έλεγχος απο την αστυνομία/εφορία/υγειονομικό).

 

Και όσο για την πρώτη παράγραφο το είπαμε 800 φορές, το κάπνισμα επηρεάζει και άλλους, όχι μόνο αυτόν που καπνίζει. Αν μπώ στο μαγαζί του με μπουκαλάκι βενζίνης και το ανοίξω για να μαστουρώσω μαζί με τον καφέ μου θα με πετάξουν έξω. Για το κάπνισμα βέβαια το έχουμε δεί 'επαναστάτες' της κακιάς ώρας.

 

Λεσχες υπαρχουν και τωρα, δεν ειναι κατι το πρωτογνωρο. Οπως λοιπον γινεται ελεγχος και σημερα, ετσι θα γινεται και στο μελλον, δεν αλλαζει κατι. Το ποσοι θα κανουν λεσχες, και αυτο παλι ειναι θεμα νομου, οσους επιτρεψει ο νομος, τι θα τους πει; "οχι μην κανετε λεσχες γιατι θα καπνιζετε"; Τωρα το ποσοι θα κανουν, δεν ξερω το νομο και το τι απαιτησεις εχει για τη δημιουργια, αλλα δεν νομιζω ο καθενας να μπορει να κανει. Θα δειξει.

 

Οσο για την πρωτη παραγραφο, δε νομιζω να ειπα καπου οτι δεν επηρρεαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ξωφαλτση ερωτηση για αυτους που γνωριζουν. Σε καποια (πολλα) χωριουδακια με καφενεδακια που εχουν 5-10 σταθερους παπουδες-πελατες ημεησιως τι ακριβως πρεπει να ισχυσει; Μηπως πρεπει να πω του παππου μου στα 80 του να παρει το τσιπουρακι του και να βγει εξω απο τι καφενειο να κανει το στριφτο του, μην τυχον και ενοχλησει το αλλο παππου διπλα του;

 

Δάκρυσα από συγκίνηση με το επιχείρημα.

 

Ο παππούς στο καφενείο έχει δίπλα του άλλους 5-10 παππούδες που έχουν ένα σωρό ασθένειες λόγω ηλικίας και ενοχλούνται από την καπνίλα του. Αυτούς δεν τους σκέφτηκε κανένας;

 

Γιατί να μην δοκιμάσει και ηρωίνη ο παππούς; Αφού θα πεθάνει σε λίγα χρόνια ας τον αφήσουμε να απολαύσει την ζωή.

 

Πάντως ο δικός μου παππούς από το τσιγάρο πέθανε, γι' αυτό και προτιμούσα να μην τον άφηναν να το "απολαύσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάκρυσα από συγκίνηση με το επιχείρημα.

 

Ο παππούς στο καφενείο έχει δίπλα του άλλους 5-10 παππούδες που έχουν ένα σωρό ασθένειες λόγω ηλικίας και ενοχλούνται από την καπνίλα του. Αυτούς δεν τους σκέφτηκε κανένας;

 

Γιατί να μην δοκιμάσει και ηρωίνη ο παππούς; Αφού θα πεθάνει σε λίγα χρόνια ας τον αφήσουμε να απολαύσει την ζωή.

 

Πάντως ο δικός μου παππούς από το τσιγάρο πέθανε, γι' αυτό και προτιμούσα να μην τον άφηναν να το "απολαύσει".

 

Δεν ηταν επιχειρημα ερωτηση ηταν. Των περισσοτερων οι παππουδες απο τετοιες αρρωστιες πηγαν. Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποιος θα παει και θα του πει το 80χρονου, παρε προστιμο 100 ευρω γιατι καπνιζες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ακόμα και αυστηρά να εφαρμοστεί ο νόμος, τα τελευταία που θα πειράξουν και αν, είναι τα καφενεία. Για όνομα γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκράτες μου εσείς =*

3775612208_60a26660da_o.jpg

 

Φασισμός είναι η επιλογή να μην τρώμε στην μούρη τον καπνό του κάθε ασυνείδητου;

 

Καλά, νομίζω συζητήθηκε το θέμα αρκετά σε αυτό το thread και ίσως θα ήταν καλύτερα να κλειδωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...