Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φασισμός είναι η επιλογή να μην τρώμε στην μούρη τον καπνό του κάθε ασυνείδητου;

 

Καλά, νομίζω συζητήθηκε το θέμα αρκετά σε αυτό το thread και ίσως θα ήταν καλύτερα να κλειδωθεί.

 

Όχι δεν είναι φασισμός αλλά οι ιδέες και οι απόψεις που αναπτύσσεται γύρω από το το να "μην τρώτε τον καπνό του άλλου στη μάπα" εε δεν είναι και οι πλέον αλτρουιστικές/δημοκρατικές έτσι.

 

Στην τελική αν δεν ήταν οι νέοι νόμοι δε θα λέγατε και τίποτα, και εδώ μπαίνει η εκδικητικότητα στη μέση. (I 'll get you Gadget!!)

Γιατί μην μου πεις ότι είχαν γίνει σχετικές ενέργειες ΠΡΟ νόμου γιατί σαν ενοχλούσε η τσιγαρίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι δεν είναι φασισμός αλλά οι ιδέες και οι απόψεις που αναπτύσσεται γύρω από το το να "μην τρώτε τον καπνό του άλλου στη μάπα" εε δεν είναι και οι πλέον αλτρουιστικές/δημοκρατικές έτσι.

Δηλαδη? Ποις ιδεες εννοεις πχ?

 

Σηκωνει συζητηση ενα θεμα υγειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μην μου πεις ότι είχαν γίνει σχετικές ενέργειες ΠΡΟ νόμου γιατί σαν ενοχλούσε η τσιγαρίλα.

 

Μπορεί, λέμε τώρα, εν μέρει να έχεις κάποιο δίκιο, μην ξεχνάς όμως πως προ νόμου αυτός που έτρωγε την κάπνα του άλλου στη μάπα δεν είχε και το νομικό υπόβαθρο ώστε να διεκδικήσει τα αυτονόητα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ξαναπει, για το θεμα της βιας μεσα στην οικογενεια οτι πριν μερικα χρονια δεν υπηρχε νομικη καλυψη και καποτε φτιαχτηκε νομος.

Γιατι να μην αφησουμε τον 80χρονο παππου που του αρεσει να βαραει την γρια του? Αν ο παππους ηθελε να χαιδευει κοριτσακια/αγορακια να τον αφησουμε? Α ξεχασα αυτα δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτα σαν τα τσιγαρα, αλλα κοιτα που και στα 2 καποιος φχαριστιετε με αυτο που κανει αλλα τις επιπτωσεις τις νοιωθει μονο το ατομο που δεν φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, οταν ζητας ενα βημα "υγειας" προς την εφαρμογη των νομων, υποκριτικο ειναι που τωρα το θυμηθηκες διοτι ειναι ενας νομος που σε συμφερει (εννοω ολους τους μη καπνιστες). Εκει ηταν και το μηνυμα μου, οτι γιατι τοσα χρονια αυτα τα βηματα "υγειας" ουτε καν μας απασχολησαν, και τωρα για ενα και μονο νομο η κοινωνια θα παραμεινει αρρωστη. Δυστυχως απο τη στιγμη που θετεις θεμα νομων, δε γινεται να μην τεθει θεμα συγκρισης, ειναι αναγκαιο να συγκρινουμε γενικοτερα το τι καναμε σαν κοινωνια τοσα χρονια, και για ποιο πραγμα εχουμε αλλαξει 180 μοιρες.

 

 

 

 

Εσενα δεν απασχολουσαν...:-)

 

Εξι θάνατοι το λεπτό από το κάπνισμα

 

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=68282484

 

Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει περίπου 600 Ελληνες τον χρόνο

 

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=87&artid=202596&dt=16/11/2007

 

Αλλα και εμενα να μην με απασχολουσαν , η αδιαφορια η δικια μου , δικια σου,του α, του β , δεν μπορει να αποτελει αντ'επιχειρημα για ενα μετρο που θα ωφελησει :-)

 

Τα παραπανω δινουν προτεραιοτητητα σε αυτο το βημα 'υγειας' (εφαρμογης του νομου) , λογικο ? Ποσο μαλλον οταν ειναι πολυ πιο ευκολο να εφαρμοστει απο αλλα πραγματα (γενικοτερη μολυνση του περιβαλλοντος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξι θάνατοι το λεπτό από το κάπνισμα

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=68282484

 

Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει περίπου 600 Ελληνες τον χρόνο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=87&artid=202596&dt=16/11/2007

Fixed.

Εχει κανείς αντιρρηση λοιπον οτι πρεπει να παρθουν σκληρα μετρα? Μετρα σε στυλ σπαθιου! Κοψιμο απο καθε ειδους δημοσιου χωρου. Οχι ημιμετρα.

Εχει κανείς αντιρρηση λοιπον?

 

Γιατι αυτοι οι 600 παθητικοι καπνιστες καθε χρονο τι φταινε? :fear:

Δεν με νοιαζει πού θα πινετε τον καφε σας, δεν με νοιαζει αν διασκαδεαση για καποιους νοειται μονο με τσιγαρο, εγω ρωτω αυτοι οι 600 παθητικοι καπνιστες και οι 5000 συγγενεις τους που τους κλαινε τον χρονο, τι φταινε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed.

Εχει κανείς αντιρρηση λοιπον οτι πρεπει να παρθουν σκληρα μετρα? Μετρα σε στυλ σπαθιου! Κοψιμο απο καθε ειδους δημοσιου χωρου. Οχι ημιμετρα.

Εχει κανείς αντιρρηση λοιπον?

 

Γιατι αυτοι οι 600 παθητικοι καπνιστες καθε χρονο τι φταινε? :fear:

Δεν με νοιαζει πού θα πινετε τον καφε σας, δεν με νοιαζει αν διασκαδεαση για καποιους νοειται μονο με τσιγαρο, εγω ρωτω αυτοι οι 600 παθητικοι καπνιστες και οι 5000 συγγενεις τους που τους κλαινε τον χρονο, τι φταινε??

 

Φταίνε ρε, που δεν έγιναν ενεργητικοί ώστε να μη μας ενδιαφέρουν... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη? Ποις ιδεες εννοεις πχ?

 

Σηκωνει συζητηση ενα θεμα υγειας?

 

Όχι βέβαια αλλά είπαμε, εγώ γουστάρω να πεθάνω καπνίζοντας, μην έχοντας άλλη κακή συνήθεια, και σαν καταναλωτής θέλω, ΑΠΑΙΤΏ ένα μαγαζί που να έχει και άλλους υποψήφιους ογκολογικής κλινικής μαζί μου, πες targetgroup, που το πρόβλημα ΣΟΥ αφού δεν θα είσαι στον ίδιο χώρο με εμένα; Σου ζήτησε κανείς να μπεις στο ρεφενέ για το φέρετρο μου μήπως;

 

Μπορεί, λέμε τώρα, εν μέρει να έχεις κάποιο δίκιο, μην ξεχνάς όμως πως προ νόμου αυτός που έτρωγε την κάπνα του άλλου στη μάπα δεν είχε και το νομικό υπόβαθρο ώστε να διεκδικήσει τα αυτονόητα ε;

 

Το ξέρω ότι έχω δίκιο, για αυτό το λέω.

Προ νόμου όμως δεν είχατε τέτοια ναζιστική αντιμετώπιση στο θέμα, ξαφνικά θυμήθηκαν οι μη καπνιστές ότι έχουν πνευμόνια όμως.

Και με έναν άσχημο και πολύ χάλια τρόπο καταφέρεστε στους καπνιστές σαν να είμαστε μιάσματα.

 

---------- Προσθήκη στις 15:02 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:57 ----------

 

Εγω εχω ξαναπει, για το θεμα της βιας μεσα στην οικογενεια οτι πριν μερικα χρονια δεν υπηρχε νομικη καλυψη και καποτε φτιαχτηκε νομος.

Γιατι να μην αφησουμε τον 80χρονο παππου που του αρεσει να βαραει την γρια του? Αν ο παππους ηθελε να χαιδευει κοριτσακια/αγορακια να τον αφησουμε? Α ξεχασα αυτα δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτα σαν τα τσιγαρα, αλλα κοιτα που και στα 2 καποιος φχαριστιετε με αυτο που κανει αλλα τις επιπτωσεις τις νοιωθει μονο το ατομο που δεν φταιει.

 

Εσύ αναφέρεσαι σε εγκλήματα. Τα τσιγάρα πωλούνται κανονικότατα.

 

Όχι δεν θα τον αφήσουνε να κάνει το μπάφο του φυσικά, ούτε να βράσει το κουταλάκι, έχετε μπερδέψει λίγο τις έννοιες μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανεφερα το παραδειγμα με τα γεροντακια, ηξερα οτι οι πιο πολλοι θα το παρερμηνευσετε, ειτε γιατι ξεχασατε, ειτε γιατι δεν εχετε παει ποτε σε χωριουδακια (να ζησετε, οχι βολτιτσα για καφε με θεα το πανοραμα), οπου εχει 20-50 η 100 μονιμους κατοικους, για αυτο και ευλογως χανετε το μετρο, και λετε οτι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια αλλά είπαμε, εγώ γουστάρω να πεθάνω καπνίζοντας, μην έχοντας άλλη κακή συνήθεια, και σαν καταναλωτής θέλω, ΑΠΑΙΤΏ ένα μαγαζί που να έχει και άλλους υποψήφιους ογκολογικής κλινικής μαζί μου, πες targetgroup, που το πρόβλημα ΣΟΥ αφού δεν θα είσαι στον ίδιο χώρο με εμένα; Σου ζήτησε κανείς να μπεις στο ρεφενέ για το φέρετρο μου μήπως;

 

Φίλε αν είναι να επιτρέπεται ένα μαγαζί ανά 5.000-10.000 κατοίκους υπο την μορφή λέσχης καπνού/πώλησης προϊόντων καπνού (πχ ναργιλέδες) πάει στα κομμάτια. Το θέμα είναι όμως ότι τότε θα αρχίσετε να γκρινιάζετε ότι είστε το 40-60% του πληθυσμού άρα να είναι το 60% των μπάρ/καφετέριων καπνιζόντων και στο τέλος να καταλήξουμε να είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε σε καπνιζόντων (γιατί δε θα θέλουν να χάσουν πελατεία οι ιδιοκτήτες)

 

Αν είναι να υλοποιηθεί το πρώτο, μαζί σου. Αν καταλήξουμε στο δεύτερο μάλλον έχουμε μπλέξει το βγαίνω για καφέ/ποτό με το 'επιβάλω σε κάποιον να κινδυνεύει απο το τσιγάρο μου'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν είναι να επιτρέπεται ένα μαγαζί ανά 5.000-10.000 κατοίκους υπο την μορφή λέσχης καπνού/πώλησης προϊόντων καπνού (πχ ναργιλέδες) πάει στα κομμάτια. Το θέμα είναι όμως ότι τότε θα αρχίσετε να γκρινιάζετε ότι είστε το 40-60% του πληθυσμού άρα να είναι το 60% των μπάρ/καφετέριων καπνιζόντων και στο τέλος να καταλήξουμε να είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε σε καπνιζόντων (γιατί δε θα θέλουν να χάσουν πελατεία οι ιδιοκτήτες)

 

Αν είναι να υλοποιηθεί το πρώτο, μαζί σου. Αν καταλήξουμε στο δεύτερο μάλλον έχουμε μπλέξει το βγαίνω για καφέ/ποτό με το 'επιβάλω σε κάποιον να κινδυνεύει απο το τσιγάρο μου'.

 

Γιατί συγκεκριμένα ένα; Γιατί ο περιορισμός; Ποιος θα γκρινιάξει; Τόσες μέρες κάνουμε κύκλους στην ίδια συζήτηση για το λόγο του ότι είναι καθολική η απαγόρευση όχι για κανένα άλλο λόγο, είναι άσχημο ρε φίλε, μπορεί να ΜΗΝ καπνίζεις αλλά για έλα στην δικιά μου θέση..

 

Μόνο τα άκρα υπάρχουν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συγκεκριμένα ένα; Γιατί ο περιορισμός; Ποιος θα γκρινιάξει; Τόσες μέρες κάνουμε κύκλους στην ίδια συζήτηση για το λόγο του ότι είναι καθολική η απαγόρευση όχι για κανένα άλλο λόγο, είναι άσχημο ρε φίλε, μπορεί να ΜΗΝ καπνίζεις αλλά για έλα στην δικιά μου θέση..

Γιατι να ερθει? ΕΣΥ επελεξες να αποκτησεις μια συνηθεια που βλαπτει τους αλλους, οποτε ΕΣΥ πρεπει να βρεις λυση στο προβλημα σου χωρις να βλαπτεις τους αλλους.

Σιγα μην καθομαστε να σου βρουμε λυση. Οχι. Δεν ερχομαστε στην θεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ερθει? ΕΣΥ επελεξες να αποκτησεις μια συνηθεια που βλαπτει τους αλλους, οποτε ΕΣΥ πρεπει να βρεις λυση στο προβλημα σου χωρις να βλαπτεις τους αλλους.

Σιγα μην καθομαστε να σου βρουμε λυση. Οχι. Δεν ερχομαστε στην θεση σου.

 

Δε ζήτησα την συνδρομή σου για λύση ρε ψηλέ, κουβέντα κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...