Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τρελό loop σε αυτό το thread. Άντε πάμε πάλι.

 

1. Όταν κάποιος πίνει, κάνει ναρκωτικά, τρώει Mcdonald's κτλ κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Το παθητικό κάπνισμα κάνει κακό στους άλλους χωρίς τη θέληση τους.

 

2. Τα μπάρ/club/καφετέριες είναι απο την ίδια την άδεια τους δημόσιοι χώροι. Δεν μπορούν να απαγορέψουν την έισοδο σε κανένα. Στους δημόσιους κλειστούς αυτούς χώρους λοιπόν προστατεύεται με το νόμο η δημόσια υγεία. Αυτό σημαίνει ότι απαγορεύεται σε όλα χωρίς εξαίρεση να έχουν χαλασμένα φαγητά, να φέρνουν την εξάτμιση της θέρμανσης μέσα στον κυρίως χώρο, να έχουν την αποχέτευση να μαζέυεται σε μία ανοικτή λεκάνη κοκ. Πλέον μέσα σε αυτές τις απαγορεύσεις περιλαμβάνεται και το κάπνισμα.

 

Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν δεν γίνεται να υπάρξουν καταστήματα καπνιστών γιατί απλά δεν προστατεύουν την υγεία των πελατών τους. Αν υπάρξει τέτοιος νόμος θα είναι μάλλον αντισυνταγματικός.

 

 

Αναλογα. Αντισυνταγματικο τοτε μπορεις να πεις και το νομο αλλων χωρων απο τη μια και απο την αλλη αφου τοσο πολυ σκιζετε τα ιματια σας για τους δημοσιους χωρους, αν βρεθει τροπος για τη δημιουργια (η και μετατροπη των υπαρχοντων μπαρ κλπ), σε λεσχες καπνιστων, που να μην ειναι δημοσιες και να εισερχεσθε με προσκληση μονο, τοτε; Κατι βεβαια μου μυριζει απο μακρυα (και δεν ειναι τσιγαρο), οτι και σε αυτο αντιθετοι θα ειστε, γιατι δε θα μπορειτε να χαλασετε την εξοδο του καπνιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/110383-1142.html#more

 

Τις 110.383 έφτασαν οι κλήσεις στην τηλεφωνική γραμμή ενημέρωσης και υποστήριξης για το κάπνισμα «1142» από την...

 

 

1/9/2010, πρώτη ημέρα εφαρμογής των νέων μέτρων κατά του καπνίσματος, μέχρι και την Τρίτη 28/9/2010.

 

Μόνο την Τρίτη, οι κλήσεις έφτασαν τις 4.130.

 

Οι 1.308 κλήσεις αφορούν καταγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα. Αντισυνταγματικο τοτε μπορεις να πεις και το νομο αλλων χωρων απο τη μια και απο την αλλη αφου τοσο πολυ σκιζετε τα ιματια σας για τους δημοσιους χωρους, αν βρεθει τροπος για τη δημιουργια (η και μετατροπη των υπαρχοντων μπαρ κλπ), σε λεσχες καπνιστων, που να μην ειναι δημοσιες και να εισερχεσθε με προσκληση μονο, τοτε; Κατι βεβαια μου μυριζει απο μακρυα (και δεν ειναι τσιγαρο), οτι και σε αυτο αντιθετοι θα ειστε, γιατι δε θα μπορειτε να χαλασετε την εξοδο του καπνιστη...

τα χουμε ξαναπει γιατι δεν γινεται να εχουν ειδικο χωρο μεσα στο μαγαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα. Αντισυνταγματικο τοτε μπορεις να πεις και το νομο αλλων χωρων απο τη μια και απο την αλλη αφου τοσο πολυ σκιζετε τα ιματια σας για τους δημοσιους χωρους, αν βρεθει τροπος για τη δημιουργια (η και μετατροπη των υπαρχοντων μπαρ κλπ), σε λεσχες καπνιστων, που να μην ειναι δημοσιες και να εισερχεσθε με προσκληση μονο, τοτε; Κατι βεβαια μου μυριζει απο μακρυα (και δεν ειναι τσιγαρο), οτι και σε αυτο αντιθετοι θα ειστε, γιατι δε θα μπορειτε να χαλασετε την εξοδο του καπνιστη...

 

Απο όσο ξέρω τα σωματεία είναι μη κερδοσκοπικά. Επιπλέον δεν είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος. Θα πρέπει να δημιουργηθεί ιδιωτικό σωματείο, υγειονομικού ενδιαφέροντος που θα προσφέρει υπηρεσίες εστίασης επί πληρωμή. Δεν είμαι νομικός αλλά φρονώ ότι δε γίνεται. Πέραν του γεγονότος ότι ουσιαστικά πρόκειται για προσπάθεια καταστρατήγησης του νόμου, κάτι το οποίο δε νομίζω ότι επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Απο όσο ξέρω τα σωματεία είναι μη κερδοσκοπικά. Επιπλέον δεν είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος. Θα πρέπει να δημιουργηθεί ιδιωτικό σωματείο, υγειονομικού ενδιαφέροντος που θα προσφέρει υπηρεσίες εστίασης επί πληρωμή. Δεν είμαι νομικός αλλά φρονώ ότι δε γίνεται. Πέραν του γεγονότος ότι ουσιαστικά πρόκειται για προσπάθεια καταστρατήγησης του νόμου, κάτι το οποίο δε νομίζω ότι επιτρέπεται.

 

 

 

Άλλο η "λέσχη" κι άλλο το "σωματείο". Οι λέσχες μια χαρά μπορούν να είναι κερδοσκοπικές. Για παράδειγμα, αν και η πόκα απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους, υπάρχουν ιδιωτικές χαρτοπαικτικές λέσχες με την ανάλογη άδεια. Ομοίως, ο αντικαπνιστικός νόμος απαγορεύει το κάπνισμα στους κλειστούς δημόσιους χώρους, όχι στους κλειστούς ιδιωτικούς χώρους (όπως είναι οι λέσχες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η "λέσχη" κι άλλο το "σωματείο". Οι λέσχες μια χαρά μπορούν να είναι κερδοσκοπικές. Για παράδειγμα, αν και η πόκα απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους, υπάρχουν ιδιωτικές χαρτοπαικτικές λέσχες με την ανάλογη άδεια. Ομοίως, ο αντικαπνιστικός νόμος απαγορεύει το κάπνισμα στους κλειστούς δημόσιους χώρους, όχι στους κλειστούς ιδιωτικούς χώρους (όπως είναι οι λέσχες).

 

Δεκτόν.

Το κοίταξα λίγο και βρήκα τα παρακάτω:

http://www.makthes.gr/news/reportage/60412/

http://www.paskedi.gr/news/article.asp?code=5104

 

Συνολικά δε θα μπορέσουν να λειτουργήσουν περισσότερες απο 150-170 λέσχες εντός του επόμενου έτους (τα δικαστήρια δε θα επιτρέψουν τη λειτουργία πολλών λεσχών στην ίδια περιοχή, κατα τον ίδιο τρόπο που δε λειτουργούν 5 ορειβατικές λέσχες στην ίδια περιοχή).

 

Η λογική πάντως του Συνδέσμου είναι απίστευτη. Μην τυχόν και δε βρούμε όποια χαραμάδα μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς που είστε υπέρ των νόμων, είστε τελείως πιστοί?

 

Όταν ο νόμος, όπως τώρα με τις περικοπές μισθών, κατάργηση δώρων, αυξήσεις στο ΦΠΑ, είναι προφανές ότι είναι εναντίον του πολίτη κάνετε κάποια ενέργεια για να αλλάξετε κάτι, ή αρκείστε σε ξεσπάσματα πάνω σε συνανθρώπους σας, καταγγέλλοντας τους επειδή καπνίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν ο νόμος, όπως τώρα με τις περικοπές μισθών, κατάργηση δώρων, αυξήσεις στο ΦΠΑ, είναι προφανές ότι είναι εναντίον του πολίτη κάνετε κάποια ενέργεια για να αλλάξετε κάτι, ή αρκείστε σε ξεσπάσματα πάνω σε συνανθρώπους σας, καταγγέλλοντας τους επειδή καπνίζουν?

 

Για τις αυξήσεις και τα ρέστα δεν μπορούν άμεσα να διαμαρτυρηθούν αλλά άνετα μπορούν να "φαγωθούν" με τον υπόλοιπο Ελληνικό λαό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς που είστε υπέρ των νόμων, είστε τελείως πιστοί?

 

Όταν ο νόμος, όπως τώρα με τις περικοπές μισθών, κατάργηση δώρων, αυξήσεις στο ΦΠΑ, είναι προφανές ότι είναι εναντίον του πολίτη κάνετε κάποια ενέργεια για να αλλάξετε κάτι, ή αρκείστε σε ξεσπάσματα πάνω σε συνανθρώπους σας, καταγγέλλοντας τους επειδή καπνίζουν?

Δηλαδη οποιος εχει παθει εγγεφαλικο, ας παθει και καρκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς που είστε υπέρ των νόμων, είστε τελείως πιστοί?

 

Όταν ο νόμος, όπως τώρα με τις περικοπές μισθών, κατάργηση δώρων, αυξήσεις στο ΦΠΑ, είναι προφανές ότι είναι εναντίον του πολίτη κάνετε κάποια ενέργεια για να αλλάξετε κάτι, ή αρκείστε σε ξεσπάσματα πάνω σε συνανθρώπους σας, καταγγέλλοντας τους επειδή καπνίζουν?

 

Κατ' αρχήν τί σχέση έχει ένας νόμος με έναν άλλο;

 

Απο εκεί και πέρα οι νόμοι καταργούνται δικαστικώς και σπανίως με διαδηλώσεις, όχι με ανυπακοή. Υπάρχει λόγος που έμεινε διάσημος ο Σωκράτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς που είστε υπέρ των νόμων, είστε τελείως πιστοί?

 

Όταν ο νόμος, όπως τώρα με τις περικοπές μισθών, κατάργηση δώρων, αυξήσεις στο ΦΠΑ, είναι προφανές ότι είναι εναντίον του πολίτη κάνετε κάποια ενέργεια για να αλλάξετε κάτι, ή αρκείστε σε ξεσπάσματα πάνω σε συνανθρώπους σας, καταγγέλλοντας τους επειδή καπνίζουν?

 

Nαι, θα κανουμε στις εκλογες .Επισης ειμαστε πιστοι στον νομο. Εσεις θα κανετε κατι τοτε η η 'επανασταση' αφορα μονο το τσιγαρο ? :-)

Και μετα θα ..ξεθυμανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οποιος εχει παθει εγγεφαλικο, ας παθει και καρκινο?

Δεν εννοώ αυτό, αλλά που να καταλάβεις.

Welcome to my ignore List.

 

Είναι νόμιμο από το Policy :P

 

 

Κατ' αρχήν τί σχέση έχει ένας νόμος με έναν άλλο;

 

Απο εκεί και πέρα οι νόμοι καταργούνται δικαστικώς και σπανίως με διαδηλώσεις, όχι με ανυπακοή. Υπάρχει λόγος που έμεινε διάσημος ο Σωκράτης.

Θέλω να δω πως σκέφτονται οι προστάτες των νόμων, του κράτους και της ανθρωπότητας, η υπερασπιστές της υγείας, οι πολέμιοι της πειρατείας και οι δάσκαλοι της ηθικής.

 

Η απάντηση που μου έδωσες με κάλυψε πάντως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θέλω να δω πως σκέφτονται οι προστάτες των νόμων, του κράτους και της ανθρωπότητας, η υπερασπιστές της υγείας, οι πολέμιοι της πειρατείας και οι δάσκαλοι της ηθικής.

 

Η απάντηση που μου έδωσες με κάλυψε πάντως. :-)

 

Ναι, το πρωι ρουφιανευουμε τους ''επαναστατες'' καπνιστες και το βραδυ τους χρηστες των torrents :-)

Επισης οσοι παμε σχολειο καρφωνουμε τους συμμαθητες μας που κανουν κοπανα, ενω οι μεγαλυτεροι σε ηλικια οσους συνδικαλιστες απεργουν.

Μας ανακαλυψατε :-)

Tωρα που τα ξερετε ολα , μπορειτε να ατσαλωσετε την 'αντισταση' :-)

viva la tsigaros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...