Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω δει κανα δυο αντικαπνιστές να ρουφιανεύουν ανθρώπους επειδή πετάξαν σκουπίδια σε κάδο ανακύκλωσης,άτιμη φάρα.

Στη κατοχή να δεις τι κάνανε,αυτά για προδότες του έθνους και καλά μλκιες είναι,αντικαπνιστές ήταν και δίναν μόνο καπνιστές.

 

Αλλά δε μας τα λένε αυτά,μας τα κρύβουν,ένας αντικαπνιστής,ένας να ήξερε που είναι η Τακλαμακάν τώρα θα ξέραμε όλοι,ρουφιάνοι παιδί μου απο γεννησιμιού,βέβαια δε θα χε δουλειά ο λιακό αλλά νταξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Από το ριβολούτιον του καναπέ σου, καλύτερο... ;)

 

 

Τουλαχιστον το δικο μου ριβουλουτιον αφορα την υγεια.Και δεν θα ειναι απο το καναπε ,αλλα απο το τηλεφωνο.Αλλα ξεχασα , αυτο ειναι ρουφιανια (απεναντι στα φιλελευθερα πνευματα, που διαχωριζουν τα κλαμπ απο τις καφετεριες , κατα πως τους συμφερει ) :-)

Καλα δεν σας βρισκουμε πουθενα , εσας τους καπνιστες :-)

 

---------- Προσθήκη στις 00:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:03 ----------

 

έχω δει κανα δυο αντικαπνιστές να ρουφιανεύουν ανθρώπους επειδή πετάξαν σκουπίδια σε κάδο ανακύκλωσης,άτιμη φάρα.

Στη κατοχή να δεις τι κάνανε,αυτά για προδότες του έθνους και καλά μλκιες είναι,αντικαπνιστές ήταν και δίναν μόνο καπνιστές.

 

Αλλά δε μας τα λένε αυτά,μας τα κρύβουν,ένας αντικαπνιστής,ένας να ήξερε που είναι η Τακλαμακάν τώρα θα ξέραμε όλοι,ρουφιάνοι παιδί μου απο γεννησιμιού,βέβαια δε θα χε δουλειά ο λιακό αλλά νταξ

 

:lol::lol:

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν.

Το κοίταξα λίγο και βρήκα τα παρακάτω:

http://www.makthes.gr/news/reportage/60412/

http://www.paskedi.gr/news/article.asp?code=5104

 

Συνολικά δε θα μπορέσουν να λειτουργήσουν περισσότερες απο 150-170 λέσχες εντός του επόμενου έτους (τα δικαστήρια δε θα επιτρέψουν τη λειτουργία πολλών λεσχών στην ίδια περιοχή, κατα τον ίδιο τρόπο που δε λειτουργούν 5 ορειβατικές λέσχες στην ίδια περιοχή).

 

Η λογική πάντως του Συνδέσμου είναι απίστευτη. Μην τυχόν και δε βρούμε όποια χαραμάδα μπορούμε.

 

Λογικο δεν ειναι να ψαξουν να βρουνε οποια χαραμαδα μπορουν; Επιχειρηση εχουν δεν εχουν φιλανθρωπικο ιδρυμα. Και οσο θα επρεπε να ενδιαφερθουν για την υγεια καποιου που θα παθει κηρωση ηπατος απο το ποτο, αλλο τοσο θα ενδιαφερθουν για το αν παθει καποιος καρκινο απο το τσιγαρο. Ειναι μια επιχειρηση, που βασιζεται σε καποιες σταθερες της κοινωνιας, οταν αυτες οι σταθερες πεσουν, τοτε ισως αλλαξει και το ειδος της εργασιας. Ηθικα, πιο ασχημα θα επρεπε να νιωθει ο περιπτερας, και ο εχων καβα, παρα ο καταστηματαρχης.

 

Επι του προκειμενου, και με τα μεχρι τωρα δεδομενα, οπως λες θα μπορουσαν να λειτουργσουν για φετος 150-170 λεσχες. Δεδομενης της νεας αναγκης που δημιουργειται, θα μπορουσε καλλιστα το κρατος να αυξησει αυτες τις αδειες σε 5.000-10.000 (αναλογως του συνολου των καταστηματων συναθροισης ειναι πολυ μικρο το νουμερο). Και πλεον, ολοι να κανουν τη δουλεια τους. εκει λοιπον τι ακριβως θα πειραξει εναν μη καπνιστη;

 

Και μια ξωφαλτση ερωτηση για αυτους που γνωριζουν. Σε καποια (πολλα) χωριουδακια με καφενεδακια που εχουν 5-10 σταθερους παπουδες-πελατες ημεησιως τι ακριβως πρεπει να ισχυσει; Μηπως πρεπει να πω του παππου μου στα 80 του να παρει το τσιπουρακι του και να βγει εξω απο τι καφενειο να κανει το στριφτο του, μην τυχον και ενοχλησει το αλλο παππου διπλα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά είναι πιο κοντά στο θάνατο. Σε φάση, ας τον ήσυχο, μπορεί να ναι το τελευταίο του τσιγάρο. Δεν είναι κρίμα να του στερήσεις το τελευταίο του τσιγάρο; Θα σου άρεσε να σου στερούσαν από τον παππού σου την τελευταία του ευχαρίστηση; Μ;

 

Επιπλέον αυτό με τις άδειες είναι εξαιρετικά περίεργη υπόθεση, από τη στιγμή που αυτές θα βρεθούν στα χέρια των νυχτομαφιόζων και όχι εκείνων που έχουν το προαναφερθέν τσιπουράδικο. Και γενικά σε μια βαριά άρρωστη θεσμικά κτλ κοινωνία, ε το τελευταίο που κόβεις είναι το τσιγάρο. Απ' τα μπαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά είναι πιο κοντά στο θάνατο. Σε φάση, ας τον ήσυχο, μπορεί να ναι το τελευταίο του τσιγάρο. Δεν είναι κρίμα να του στερήσεις το τελευταίο του τσιγάρο; Θα σου άρεσε να σου στερούσαν από τον παππού σου την τελευταία του ευχαρίστηση; Μ;

 

 

Ποιος ειμαι εγω να στερησω απο καποιον την τελευταια του επιθυμια.Ας παει εξω στην αυλη να καπνισει.Γιατι εγω μπορει να μην θελω να παω μαζι του.:-)Σωστα ?

 

---------- Προσθήκη στις 03:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:12 ----------

 

Επιπλέον αυτό με τις άδειες είναι εξαιρετικά περίεργη υπόθεση, από τη στιγμή που αυτές θα βρεθούν στα χέρια των νυχτομαφιόζων και όχι εκείνων που έχουν το προαναφερθέν τσιπουράδικο. Και γενικά σε μια βαριά άρρωστη θεσμικά κτλ κοινωνία, ε το τελευταίο που κόβεις είναι το τσιγάρο. Απ' τα μπαρ.

 

Αρρωστη θεσμικα κοινωνια ? Ας γινει λοιπον ενα βημα 'υγειας' προς την εφαρμογη των νομων.Σωστα , η μηπως θελουμε να παραμεινει αρρωστη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να βρω μία φωτογραφία με τον Stewie που είναι άρρωστος και τον έχουν βάλει μέσα σε μία πλαστική μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αλλά έξω κάνει κρύο και γέρος άνθρωπος θα πουντιάσει.

 

Κοίταξε, σοβαρά, αν σε γράφουν σταρχίδια τους οι καταστηματάρχες ως μη-καπνιστή/αντικαπνιστή/δεν ξέρω τι ταμπέλα σου αρέσει τέλος πάντων, δε βρίσκω λογικό να τα βάζεις με τους καπνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρωστη θεσμικα κοινωνια ? Ας γινει λοιπον ενα βημα 'υγειας' προς την εφαρμογη των νομων.Σωστα , η μηπως θελουμε να παραμεινει αρρωστη ?

 

Ναι γιατι οχι. Ας ξεκινησουμε λοιπον να εφαρμοζουμε ολους τους υπαρχοντες νομους, πιστευω υπαρχουν εκατονταδες εδω και χρονια που τους γραφουμε στα @@ μας, και μετα βλεπουμε και για αυτους που επονται, πχ αυτον του τσιγαρου. Το να αδιαφορουμε ομως απο τη γεννηση μας για το συνολο των νομων, ενω λυσσαμε για ενα και μονο, αυτον της απολυτης απαγορευσης, δεν ειναι λιγο υποκριτικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι οχι. Ας ξεκινησουμε λοιπον να εφαρμοζουμε ολους τους υπαρχοντες νομους, πιστευω υπαρχουν εκατονταδες εδω και χρονια που τους γραφουμε στα @@ μας, και μετα βλεπουμε και για αυτους που επονται, πχ αυτον του τσιγαρου. Το να αδιαφορουμε ομως απο τη γεννηση μας για το συνολο των νομων, ενω λυσσαμε για ενα και μονο, αυτον της απολυτης απαγορευσης, δεν ειναι λιγο υποκριτικο;

 

Οχι.Εχω ξανααπαντησει σε αυτο.Υποκριτικο ειναι να κανουμε μονιμα συγκρισεις με αλλα προβληματα η αναφορες σε αυτα για να μην διορθωσουμε ποτε τιποτα (η μαλλον αυτα που μας αφορουν).

''Γιατι τσιγαρο και οχι μολυνση απο τα εργοστασια'' πχ

Και γιατι να τα βαζουμε με την εργοδοτικη αυθαιρεσια οταν καποιος αλλος πεταει τα χαρτια εξω απο τον καδο ανακυκλωσης ? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...