Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ είχα close encounter ΜΟΝΟ με ένα της WD, αλλά απ' όσο έχω διαβάσει και στο μαγαζί εδώ - αλλά και αλλού στο web, τα έχουν έτσι φτιαγμένα (γενικά) που δεν το ανοιγείς ΕΥΚΟΛΑ χωρίς "σημαδια παραβίασης" - τα οποία αν τα αναγνωρίσουν από το e-shop (ή απ' οπου αλλού τεσπα), παίρνεις τομπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια, δεν με απασχολει καθολου αν χασω την εγγυηση.

το περιεχομενο με καιει!!!

washcloud, οταν λες οτι μπορει να φταιει το κουτι, εννοοεις το κουτι του εξ. σκλιρου ή του πισι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...του εξωτερικού σκληρού φυσικά.

 

Το κουτάκι αυτό, περιέχει ηλεκτρονικά (τον controller πάνω π' όλα), που κατά περίπτωση μπορεί να πάθει ζημιά (πιο "εύκολα" από τα ηλεκτρονικά μιας μητρικής).

 

Οπότε, το μόνο που σου μένει, είναι να ελπίζεις ότι συνδέοντας τον δίσκο (αφού τον βγάλεις απ' το κουτί του) σε ένα tower pc, ότι κάτι θα γίνει.

 

Επίσης, αν όπως τόνισε ο poulinos, το πρόβλημα είναι με τις κεφαλές (ΜΕΣΑ στο δίσκο), και είναι "μεγάλο"...τότε ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα δεν μπορεί να βοηθήσει.

Όταν υπάρχει εκτεταμένη ζημιά σε φυσικό επίπεδο, απλά κλαις τ' αρχεία σου, και παίρνεις το μάθημα : την επόμενη φορά κάνεις εγκαίρως αντίγραφα....

 

(προτελευταία λύση είναι η αγορά πανομοιότυπου δίσκου και αλλαγή πλακέτας ΜΠΑΣ και το πρόβλημα είναι στα ηλεκτρονικά της πλακέτας, και τελευταία πριν γίνεις δισκοβόλος, να τον βάλεις σε κα'να δυο σακκούλες και να τον αφήσεις στην κατάψυξη 1, 2, 5 10, όσες νομίζεις ώρες, και μετά ΑΝ τύχει και πάρει έτσι μπρος, ΣΦΑΙΡΑ να αντιγράψεις - ή ν΄ανακτήσεις με recovery προγράμματα ό,τι προλάβεις....ΑΝ προλάβεις.

 

Η φάση με την κατάψηξη ΔΕΝ είναι δοκιμασμένη πατέντα που δουλεύει πάντα....μεταξύ επιστημονικής φαντασίας είναι και πραγματικότητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...του εξωτερικού σκληρού φυσικά.

 

Το κουτάκι αυτό, περιέχει ηλεκτρονικά (τον controller πάνω π' όλα), που κατά περίπτωση μπορεί να πάθει ζημιά (πιο "εύκολα" από τα ηλεκτρονικά μιας μητρικής).

 

Οπότε, το μόνο που σου μένει, είναι να ελπίζεις ότι συνδέοντας τον δίσκο (αφού τον βγάλεις απ' το κουτί του) σε ένα tower pc, ότι κάτι θα γίνει.

 

Επίσης, αν όπως τόνισε ο poulinos, το πρόβλημα είναι με τις κεφαλές (ΜΕΣΑ στο δίσκο), και είναι "μεγάλο"...τότε ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα δεν μπορεί να βοηθήσει.

Όταν υπάρχει εκτεταμένη ζημιά σε φυσικό επίπεδο, απλά κλαις τ' αρχεία σου, και παίρνεις το μάθημα : την επόμενη φορά κάνεις εγκαίρως αντίγραφα....

 

(προτελευταία λύση είναι η αγορά πανομοιότυπου δίσκου και αλλαγή πλακέτας ΜΠΑΣ και το πρόβλημα είναι στα ηλεκτρονικά της πλακέτας, και τελευταία πριν γίνεις δισκοβόλος, να τον βάλεις σε κα'να δυο σακκούλες και να τον αφήσεις στην κατάψυξη 1, 2, 5 10, όσες νομίζεις ώρες, και μετά ΑΝ τύχει και πάρει έτσι μπρος, ΣΦΑΙΡΑ να αντιγράψεις - ή ν΄ανακτήσεις με recovery προγράμματα ό,τι προλάβεις....ΑΝ προλάβεις.

 

Η φάση με την κατάψηξη ΔΕΝ είναι δοκιμασμένη πατέντα που δουλεύει πάντα....μεταξύ επιστημονικής φαντασίας είναι και πραγματικότητας)

 

λοιπον, την λισι του βγαλσιματος κ ενωσης του εσωτ. του δισκου θα την κανω αυριο το πρωι.

αν παρω τα φρυδια μου, θα παω σε καποια εταιρια.

αν ξαναπαρω τα φρυδια μου, θα παω ψυγειο.

αν ξαναξαναξαναπαρω τα φρυδια μου, θα μπει τριποντο στον σαρωνικο....

ερωτησι: μπορω να χρισιμοποιησω καποιο recovery προγράμμα παρολο που ο σκλιρος δεν φαινεται στο my computer???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλο προγραμμα που χρησιμοποιησα και ανεκτησα δεδομενα απο σκληρο με bad sectors που δεν διαβαζαν ουτε τα xp ουτε τα vista ειναι το ZAR(Zero Assumption Recovery). Θα το βρειτε στο dem...d.com (γνωστο international torrentαδικο). Λειτουργει αποδεδειγμενα καλα.

Τωρα εβαλα σε λειτουργεια το HDD regenerator το οποιο μου αργει πολυ για δισκο 250GB αλλα θελω να το δοκιμασω και αυτο. νεοτερα σε 3 μερες

Επισης πολυ καλο προγραμα ανακτησης απο format (και αυτο δουλεψε καλα) ειναι το EASEUS DATA RECOVERY. τα 2 τελευταια τα βρισκεις στο gam....info

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πρώτη φορά ακούω τα 2 recovery apps που πρότεινες pervert_74...

Δεν τ' αμφισβητώ - απλά τονίζω ότι εγώ δεν τα 'χω ξανασυνταντήσει. "...Και who the hell are you" μπορεί να μου πεις... (Σαν τί να πω τώρα εγώ :P) . Aπλά γενικά εδώ και κάτι χρονάκια το έχω ψάξει/ψάχνω με data recovery software, και τεσπα δεν είμαι και Ο άσχετος...

Anyway.

Όσο για το HDD Regenerator......σόρι, αλλά είναι ψιλομούφα.

Για το θεαθήναι περισσότερο, και όχι για να "ξαναζωντανέψει" ένα δίσκο. Πόσο μάλλον όταν ένας δίσκος αρχίζει να ψοφάει λόγω πχ φθοράς των κεφαλών.

Τεσπα.

 

...Μην τσιμπάτε, κυρίως όσοι έχετε data που τα κλαίτε (πχ lambros00) : δεν υπάρχουν "μαγικά φίλτρα", όταν ο δίσκος έχει αρχίσει να κλαταίρνει σε φυσικό επίπεδο (αν πχ ακούς έναν δίσκο να χτυπάει, να μεταφράζετε αυτό το "χτύπημα" σε κατεβάσματα των σκαλοπατιών του Άδη...κι όποιος προλάβει να σώσει "κάτι" πριν γαμ η φάση τελείως, ν' ανάβει και κανένα κεράκι στον άγιο που είναι προστάτης των δίσκων)

 

 

κάποιος "Δισκάκιος" - ή κάπως έτσι...

 

 

 

 

 

 

* Btw, αν κάποιος προτίθεται να πάει σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων για τα καθέκαστα, ενώ του χτυπάει ο δίσκος, να κόψει τους πειραματισμούς ΑΜΕΣΑ, διότι όσο "χτυπάει"... τόσο περισσότερο -ενδέχεται- να ΣΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ τα platters του δίσκου, τα δεδομένα του δλδ, σε...ελεύθερη μετάφραση. Nα μην αναλύσουμε τα πώς και τα γιατί, αλλά αυτό συμβαίνει.

 

lambros,

ψάξε για

http://www.tictac.gr

και

http://www.anaktisis.gr ,

μιας και κάτι είπες για "εταιρίες"...

 

Άλλες "αξιόπιστες" δεν έχω ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολισ το "αγορασα" κ θα το δοκιμασω εντος της ημερας...

θα σας πω νεοτερα...

κ εγω με ενα γουγλαρισμα, βρικα αθτες τισ δυο που ειπεσ κ την http://www.datalabs.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η oktabit κανει στην αγια παρασκευη.β.οπως ειπε ο φιλος ολα αυτα hdd regenerator και θα φιγουν τα bad tracks και τετοια ειναι βλακειες.στην πραξη οταν ο δισκος ειναι να καταρευσει θα καταρευσει.και ναι και ας μην φενεται ο δισκος μπορεις να τρεξεις προγραμμα επαναφορας δεδομενων αρκει ναεχειαναγνωριστει οταν ξεκιναει το pc σου δηλαδη στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πουλίνε, η Oktabit που είπες, αναλαμβάνει και......hardcore, ή μόνο...softcore καταστάσεις ;

 

"Εγχειρήσεις", κάνουν δηλαδή ; Δεν έχω ιδέα - για να ξέρω ρωτάω...

 

 

 

 

 

 

....και μιας και το ανέφερα και κοίταξα και το λινκ του....μπαρμπα-Λάμπρου...:-) :

Σιγουρέψου ότι και αυτοί κάνουν επεμβάσεις στο hardware (όπως οι 2 που ανέφερα), και ουχί μόνον προσπάθειες ανάκτησης με προγράμματα, διότι αν κάνουν το πρώτο, διάβασα στο λινκ σου (..."καινούριοι" πρέπει να είναι....αν κι έχω κάποιο καιρό να ψάξω για τέτοιες εταιρίες...), ότι δεν χρεώνουν "ντε και καλά" (γίνεται-δε γίνεται δηλαδή δουλειά), κι αυτό είναι μάλλον ένα σημαντικότατο κριτήριο για να δοκιμάσει κανείς αυτούς...

 

Αν τους ρωτήσεις, ενημέρωσε και το thread, να ξέρει ο κόσμος... ;)

 

 

(αν παρ' ολ' αυτά, ασχολούνται μόνο software-ικά........τζάμπα ο κόπος : αυτά τα κάνουμε και 'μεις......)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οktabit κανει hardware λυσεις.αυτοι ειχαν πει απο 300 ευρω μεχρι 5000 ευρω .eixame δωσει καποτε καμενο σκληρο και τα επανεφεραν.μισο cd λογιστικο προγραμμα 300 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

softcore επαναφορα με προγραμματα αμα δεν εχει παθει υλικη ζημια ο δισκος.hardcore αλλαγη πλακετας κεφαλης και οτιδηποτε για δισκους που εχουν καταρευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...