Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ίδιο έπαθα και εγώ πρόσφατα. Αν σου χαλάσει το raid απλά παίζεις με τον ένα "καλό δίσκο". Αγοράζεις έναν δεύτερο μεγαλύτερης ή ίσης χωρητικότητας και τον "χαλασμένο" τον καθαρίζεις και τον στέλνεις πίσω για εγγύηση. Μην παιδεύεσαι με τον χαλασμένο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας παιδια...καταρχην θα ηθελα να πω πως εχω κι εγω το ιδιο προβλημα (αν και απ' οτι καταλαβα μετα απο απο απειρες ωρες στο διαδικτυο το "προβλημα" παρουσιαζεται σε διαφορες παραλλαγες)..διαβασα ολο το τοπικ απο την αρχη και εχω κατεβασει τα παντα (απο προγραμματα), αλλα φαινεται πως η κατασταση μου ειναι κρισιμη!!!..στον εξωτερικο μου (500 gb seagate) εχω γυρω στα 350 gb αρχεια τα οποια δεν μπορω να χασω!!!...σας παρακαλω αν υπαρχει καποιος απο του (πραγματικους) γκουρου online ας με βοηθησει...

ευχαριστω εκ των πρωτερων...

 

...επειδη δεν διευκρινησα ακριβως τι σημαινει ο ορος "κρισιμη" στην περιπτωση μου θα ηθελα να πω τα εξης..

στην αρχη του προβληματος αρχισε να κολλαει ο εξωτερικος οταν προσπαθουσα νε μεταφερω αρχεια μεγαλυτερα απο 300 mb...κολλουσε και δεν μπορουσε να τελειωσει την αντιγραφη...με το filescavenger προσπαθησα και καταφερα να σωσω αρκετα αρχεια, οταν μια μερα ξαφνικα δεν αναγνωριζαν τα vista τον δισκο!!!..εκανα chkdsk και μου ειπε πως δεν μπορει να ολοκληρωσει την διαδικασια γιατι τα αρχεια ειναι σε μορφη RAW!!!..περιττο να πω πως απο εκεινη την στιγμη κολλουσαν τα παντα στον υπολογιστη και φυσικα δεν μπορουσα να παρω τα αρχεια μου πισω για να σωσω οτι μπορω (για την ακριβεια δεν προλαβα αφου αγορασα τωρα εναν 250 WD)...

εχω κατεβασει 10 προγραμματα (καθως και ολα οσα αναφερονται στο συγκεκριμενο τοπκ). απο το testdisk εως το getdataback for ntfs και το filescavenger...σε αυτη τη φαση που βρισκομαι το testdisk δειχνει να εχει κολλησει στο σημειο οπου ρωτα αν τα partition δημιουργηθηκαν σε vista...δεν προχωραει παρακατω (αν και πατησα ναι)..,ο εξωτερικος κανει θορυβο (οτι επεξεργαζεται τα στοιχεια) αλλα δεν παει παρακατω!!!..

αν καποιος μπορει να βοηθησει και θελει επιπλεον πληροφοριες ειμαι εδω..ευχαριστω...

Επεξ/σία από brettone
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω αν είδες/δοκίμασες και την δική μου πρόταση (Active File Recovery) - αν όμως ήδη κολλάνε 1-2 από τα προγράμματα, δε βλέπω χαΐρι.

 

Η γνωστή ιστορία : νομιίζουμε ότι οι δίσκοι είναι "για πάντα", δεν κάνουμε αντίγραφα στην ώρα τους, κι όταν είναι ήδη πολύ αργά, τρέχουμε, αλλά σπανίως προλαβαίνουμε....

 

Αν τις προσπάθειες τις κάνεις με τον δίσκο ως εξωτερικό, υπάρχει πιθανότητα βγάζοντάς τον απ' το κουτί του (έστω και βιαίως, πράγμα που πιθανώς θα χαλάσει όμως την πιθανή του εγγύηση) και κάνοντάς τον εσωτερικό, να έχεις καλύτερα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi misoi που τους λεω να τα εχετε δυο φορες μου λενε τα εχω στον εξωτερικο και δεν ειναι συνεχεια στο ρευμα.επειδη δεν ειναι συνεχεια στο ρευμα και τι με αυτο?δηλαδη δεν γινετε οταν το εχεις στο ρευμα να χτυπησει.δεν γινετε να σου πεσει κατω.δεν γινετε να στον κλεψουν.και ολοι στο τελος μονο μια φορα backup ειδικα φωτο κτλ και μετα λενε τα εχασα τι να κανω.για αυτο και κατι ετερειες ζητανε τρελα λεφτα για να τα επαναφερουν.πονταρουν οτι ο αλλος τα θελει απεγνωσμενα.opoiow δεν εχει μυαλο εχει ποδια.και οι δισκοι ειναι παμφτηνοι η εστω se dvd τα βασικα.οι ετερειες ζητανε απο 300-5000 ευρω και αμα τα καταφερουν.ειμαι και εγω παθων αλλα ευτυχως οχι σε σημαντικα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, μ' αρέσει που καταλαβαινόμαστε.

Το πιο αστείο που λες αγαπητέ, είναι όταν βρίσκονται σε μία τέτοια κατάσταση : zngfbkonwg2ffxird0yi4os.gif , ωρυόμενοι "μα πώς ! ο δίσκος είναι καινούριος !", έχοντας στο μυαλό την εγγύηση του (συνήθως 3 χρόνων). Τί κόλλημα είναι αυτό, να νομίζει κανείς ότι η εγγύηση αντικατάστασης, σημαίνει εξασφάλιση καλής λειτουργίας για 3 χρόνια - δεν το καταλαβαίνω...

Για 'μένα ο κάθε δίσκος είναι "υποψήφιος για κακάρωμα", από τη στιγμή κι όλας που θα...σκεφτείς να τον αγοράσεις. Οπότε όσο καθυστεράει κανείς να κάνει αντίγραφα, τόσο παίζει με την τύχη του...

 

Κι όπως περίπου λες κι εσύ, φορητός δίσκος = τουλάχιστον μία πτώση εξασφαλισμένη στη "ζωή" του. Κι αυτό δεν το λαμβάνει σχεδόν κανείς σοβαρά υπ' όψη : Αγοράζουν έναν εξωτερικό, τον γεμίζουν με "μοναδικά" αρχεία, και νομίζουν ότι σώθηκαν....

 

Από τότε που την έπαθα κι εγώ εδώ και κάτι χρονάκια, κι άρχισα να ψάχνομαι με recovery προγράμματα, αλλά κι από την εμπειρία ενός φίλου , που μέσα σε μια μέρα ένας WD του τίναξε τα πέταλα, 2-3 χρόνια από τότε που τον πήρε, παίρνοντας μαζί του και 40G αρχεία, ενώ ο 10άρης Quantum του (που είχε και το λειτουργικό παρακαλώ), 6-7 χρόνων δίσκος συνέχιζε να δουλεύει αψεγάδιαστα, συνειδητοποίησα ότι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μιας κι ένας δίσκος θα βαρέσει Ο,ΠΟΤΕ του καπνίσει, πρέπει να έχεις πάντα διπλά αντίγραφα, έστω των αναντικατάστατών σου αρχείων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχην ευχαριστω παιδια για τη αμεση απαντηση....

αλλα πρεπει να πω τα εξης για να μου δωσετε και καποια δικαιολογια...

πρωτον εχω laptop (sony vaio) και οχι desktop οποτε λυση να μετατρεψω τον εξωτερικο σε εσωτερικο δεν υπαρχει!!!..επειτα ο εξωτερικος ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καινουργιος (δεν εχω κλεισει ουτε 9 μηνες που τον εχω), οποτε που να φανταστω πως θα κολλησει. εδω δεν μιλαμε για ενα και δυο χρονια στην εγγυηση αλλα για κατι που ακομα και φασολια να παρεις ειναι μεσα στα ορια!!!

εχετε δικιο που φωναζετε για backup αλλα απλα δεν μπορεις να κανεις για τα παντα!!!ποσους εξωτερικους να εχει καποιος ανθρωπος?..εχω ηδη δυο...οταν καταλαβα πως κατι παιζει μετεφερα οσα αρχεια μπορουσα, απλα δεν γινοταν αυτο να γινει με μεγαλη ταχυτητα μιας και αν μετεφερα κατι μεγαλο κολλουσαν τα παντα..οποτε οι κινησεις μου γινοταν με προσοχη και (δυστυχως) με αργη ταχυτητα (μιας και μιλαμε για 350+ γιγα δεδομενων)...εκει πανω με πετυχε και το RAW θεμα!!..αν δεν μπορει καποιος να κρατησει τα αρχεια του με τοσα μεσα δεν βλεπω τροπο προστασιας για μας τους καταναλωτες!!!!!!backup στο backup και για ασφαλεια ξαναbackup σε ολα δεν νομιζω πως ειναι μια λυση εφικτη (εδω μιλαμε για χρηματα τα οποια ισως καποιος δεν μπορει να διαθετει συνεχως)..

 

αγαπητε washcloud (εσυ που φαινεται να ξερεις απο αυτα τα πραγματα) μηπως μπορεις να εξηγησεις τι ειναι το Active File Recovery που αναφερεις?...

σας παρακαλω για καποια βοηθεια να σωσω οσα περισσοτερα μπορω και μετα να παω να φερω στο κεφαλι του eshop τον δισκο (οποιος θελει τον προσκαλω να ερθει μαζι μου να παρακολουθησει γκολ και θεαμα)!!!!ευχαριστω...

Επεξ/σία από brettone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ο δισκος ειναι 9 μηνες δεν σημαινει κατι.μπορει απο το εργοαστασιο να εχει προβλημα.β.ταινιες και ολα αυτα και να τα χασει καποιος δεν ειναι προβλημα.εγω πχ και να χασω ταινιες λιγο με νοιαζει.αλλα φωτο και τετοια τα εχω εις τριπλουν .ναι μπορεις να δκασεις και αλλα 100 ευρω να παρεις αλλο εναν δισκο οποτε οτι εχει ο ενας να το εχει και ο αλλος.και αμα γεμισοθν να ξερεις οτι μετα θα παρεις παλι 2 δισκους.τωρα αμα κατεβαζεις 100 giga την ημερα εκει ειναι πολλα τα λεφτα.τουλαχιστον ομως τα βασικα backup.εγω καποια στιγμη εχασα ταινιες και απο τοτε δεν ξαναμαζεψα ταινιες.εχω μονο τα βασικα.γενικως καποιοοι εχουν παρει μια adsl κατεβαζοθυν καθε μερα και στοτ ελος δεν βλεπουν τιπτα απο αυτα μεχρι μια μερα που τα χανουν.απο εκει και περα δεν λεω κατι αλλο γιατι θα βγω εκτος θεματος.απλα τα πολυ βασικα σε αλλο δισκο.ειναι λιγοτερο κοστος απο kena dvd στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το επαγγελμα μου ειναι μουσικος οποτε φανταζεσαι τι ειχα σε αυτα τα δεδομενα που εχασα (μιλαμε ενα τεραστιο αρχειο το οποιο δυσκολα θα μπορεσω να βρω απο αλλου)...εδω δεν μιλαμε για ταινιες και αλλα χαζα (αυτα δεν με ενδιαφερουν αμεσα) απο την αλλη δεν ειναι αυτο θεμα (το τι ειχα μεσα και τι οχι)...θα σου πω επισης πως αγορασα ηδη δευτερο εξωτερικο (250 gb προς το παρων) και θα ξαναπαρω επισης κι αλλον (μιας και απο οτι βλεπω η μονη λυση ειναι να κανεις συνεχως και σε πολλα σημεια backup)...σε παρακαλω λοιπον μην προδικαζεις το τι συμβαινει ή οχι και αν εχεις μια λυση να προτεινεις ειναι ευπροσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
..επειτα ο εξωτερικος ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καινουργιος (δεν εχω κλεισει ουτε 9 μηνες που τον εχω), οποτε που να φανταστω πως θα κολλησει. εδω δεν μιλαμε για ενα και δυο χρονια στην εγγυηση αλλα για κατι που ακομα και φασολια να παρεις ειναι μεσα στα ορια!!!

εχετε δικιο που φωναζετε για backup αλλα απλα δεν μπορεις να κανεις για τα παντα!!!ποσους εξωτερικους να εχει καποιος ανθρωπος?..εχω ηδη δυο...

[...]

..αν δεν μπορει καποιος να κρατησει τα αρχεια του με τοσα μεσα δεν βλεπω τροπο προστασιας για μας τους καταναλωτες!!!!!!backup στο backup και για ασφαλεια ξαναbackup σε ολα δεν νομιζω πως ειναι μια λυση εφικτη (εδω μιλαμε για χρηματα τα οποια ισως καποιος δεν μπορει να διαθετει συνεχως)..

 

Xα !

...Τί λέγαμε Σούπερ Κούνελε ; They never learn ! :-D

 

 

...φίλε brettone,

όπως...."πολύ σωστά" ανέλυσα (μπράβο μου :P ),

εγγύση αντικατάστασης δε σημαίνει εξασφάλιση σωστής λειτουργίας.

Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για σκληρό δίσκο, και δη μαγνητικό.

Έχω διαβάσει/καταλάβει την αρχή σύμφωνα με την οποία δουλεύουν αυτά τα διαόλια, και ειλικρινά μου φαίνεται απίστευτο και μόνο που...δουλεύουν ούτως ή άλλως. Οπότε τί να λέμε, όταν και μόνο που δουλεύει ένας δίσκος, είναι από μόνο του "ένα μικρό θαύμα." Είναι δε τέτοια η φύση τους, που πρακτικά τίποτα δεν αποκλείει το να πάει κάτι στραβά από τη μια στιγμή στην άλλη. Θες μια κατασκευαστική ευαισθησία, θες ένα ψεγάδι στα υλικά, θες μια παπαριά με τα ρεύματα.......γενικώς οι δίσκοι είναι θεωρητικά "εν κινδύνω" όλη την ώρα. Και ακόμα καλύτερα, αυτό που είναι για την ακρίβεια εν κινδύνω, είναι τα αρχεία που "κουβαλάνε". Κι αυτό είναι που τους κάνει τόσο "ιδιαίτερους", και τόσο "ευαίσθητους" για 'μας : Αν σου καεί μια κάρτα γαρφικών πχ, ή ακόμα και μια μνήμη, chances are ότι θα πάρεις μια άλλη και τα αρχεία σου, οι... πολύτιμες αυτές μαγνητικές εγγραφές, δε θα έχουν κανένα ζόρι. Τσιμπάς μια άλλη κάρτα, και το αφήνεις πίσω σου. Αν όμως πάθει ο δίσκος, "θα το θυμάσαι μια ζωή"...

 

Όσο περί backup, είναι το πώς το βλέπεις.

Είναι σα να σου λέει κάποιος να φυλάς βενζίνη στο σπίτι, δια παν ενδεχόμενο, δεν το κάνεις, κι ένα ωραίο πρωί που παίρνεις το όχημα και η πρώτη στάση που σκοπεύεις να κάνεις είναι σε βενζινάδικο, διαπιστώνεις ότι υπάρχει έλλειψη και τραβάς τα μαλλιά σου....

Το να παίρνεις ένα δίσκο, σου εξασφαλίζει μόνο τη δυνατότητα να γράφεις αρχεία......και ουχί να τα αποθηκεύεις ! Ξέρω, ακούγεται λίγο φρίκη έτσι, κι άλλωστε δε συμβαίνει όλη την ώρα με όλους τους δίσκους και όλους τους κατόχους των, αλλά όταν θα γίνει η στραβή (..."καλή" ώρα.....) θα είναι αργά.

Και ναι μπορεί ν' ακούγεται "παράλογο" το όταν θες να πάρεις ένα δίσκο, να είσαι "υποχρεωμένος" να παίρνεις....δύο, όμως έτσι είναι φίλε μου αν δεν θες να τραβάς τα μαλλιά σου κάποια στιγμή όπως είπα και πριν....

Συμφωνώ επίσης στο οικονομικό θέμα (δεν μας παίρνει όλη την ώρα ν' αγοράζουμε διπλά), όπως και στο ότι δεν γίνεται να τρως τη ζωή σου κάνοντας back-ups...

Για το πρώτο όμως, μπορείς να κάνεις το εξής, αλλάζοντας συνήθειες :

"Επιλεκτική" εγγραφή/διατήρηση δεδομένων ( = δεν γράφουμε τα πάντα - δεν κρατάμε τα πάντα ), σωστή αρχειοθέτηση για να είμαστε "όλη την ώρα" σε θέση να ξέρουμε τί μας γίνεται από αρχεία, και "ξεχώρισμα" του ποιά είναι "αναντικατάστατα" - ποιά όχι. Διότι αν δεις έναν γεμάτο και "άνω-κάτω" δίσκο, σιγά μη σου έρθει όρεξη για back-ups. Λες ένα "ωχ μωρέ...σε 'μένα θα τύχει; ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ...:-D....θα το κάνω "αργότερα"...;) "

Με λίγα λόγια...."η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά" ένα πράμμα.... :P

Όσο για το σωστό/"απόλυτο" backup,,,,γνώμη μου είναι κάθε φορά να αγοράζονται ΔΥΟ ολόιδιοι δίσκοι, και να μπαίνουν σε RAID-1 συστοιχία, και σχεδόν να ξενοιάζεις...Δεν είναι πλέον ΤΟΣΟ ακριβοί δυο εσωτερικοί δίσκοι. Η συνταγή

βέβαια χαλάει όταν μιλάμε για laptop, όπως στην προκείμενη περίπτωση. Το "μόνο" που μπορείς να κάνεις, είναι να εξασφαλίσεις 2 φθηνούς εσωτερικούς, μία εξωτερική θήκη, και όποτε μεταφέρεις από το laptop στον ένα, να το κάνεις καπάκι και στον άλλο εναλλάξ....Το να γράφεις δε κατευθείαν στον εξωτερικό (πχ να κατεβάζεις ταινίες), το έχω σιγουράκι ότι θα γίνει βόλεμα και μετά συνήθεια, και δεν

θ' ασχολιέσαι με backup στην ώρα του....

Συν το ότι, οι εξωτερικοί είναι "πιο ευαίσθητοι", άρα και οι πιθανότητες για απώλεια δεδομένων αυξάνεται.

Για την ακρίβεια, είναι μέγα λάθος για 'μενα, να βλέπει κάποιος έναν εξωτερικό δίσκο ως "αποθήκη" : η "φύση" τους είναι η δυνατότητα μεταφοράς, και η ευκολία αυτής φυσικά. Θα έπρεπε κατά βάση λοιπόν ΕΤΣΙ να τους αντιμετωπίζει, και όχι ως "λύση στο πρόβλημα αποθήκευσης".

Χαρακτηριστικό δε είναι ότι αργά ή γρήγορα, όσο και να προσέχει κανείς, ένας εξωτερικός ΘΑ βρεθεί στο πάτωμα.....:-)

 

Κι αν τελικώς, "δεν μπορείς να διαθέτεις όλη την ώρα χρήματα για εξωτερικούς", η λύση είναι όπως είπα να κάνεις καλό "νοικοκυριό". Άλλη "λύση"...δεν υπάρχει.

Όπως πχ δεν μπορείς ν' αγοράσεις ένα αμάξι, και να πεις ότι "καθάρισες" με τα χρήματα που έδωσες : και ασφάλειες χρειάζεσαι, και άδειες, και σέρβις, και έξτρα, και, και ,και.... :-)

Τα μεταξωτά βρακιά που λέει μια παροιμία, θέλουν κι επιδέξιους....χρήστες B)

 

 

Το Active File Recovery , brettone, είναι απλά ένα από τα file recovery προγράμματα που υπάρχουν και πάνω-κάτω κάνουν το ίδιο πράμμα, αλλά τυγχάνει της προσωπικής μου προτίμησης έναντι κάποιων άλλων, για διάφορους λόγους. Αν θέλεις, δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις. Ίσως κάνει δουλεία εκεί που κάποιο άλλο κολλήσει.

 

 

* έγραφα, και μόλις διαπίστωσα ότι και ο poulinos τα ίδια περίπου με 'μένα είπε....

 

Κλασσικά εγώ τα είπα πιο "κουραστικά" :P

 

 

** brettone, για καλό τα είπε αυτά που είπε ο poulinos (όπως και 'γω)...

Δεν προσπαθούμε "να σας την πούμε"....Να "ανοίξουμε μάτια" προσπαθούμε - και φυσικά αν δεν ξέρουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, με "γενικότητες" θα μιλάμε... :-)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε washcloud ευχαριστω (οπως και τον φιλο poulinos) για την λεπτομερη αναλυση του τι κανει ενας εξωτερικος δισκος...ειλικρινα τωρα καταλαβα πως λειτουργει το ολο θεμα...δεν ειχα να πω την αληθεια μεχρι πριν απο λιγο καιρο την παραμικρη ιδεα για το πως λειτουργουν αυτα τα πραγματα (μιας και μπηκα μεγαλος στον χωρο του computer 33 γαρ)...απλα ενω μεχρι καποια στιγμη μαζευα δισκους και cd οσο μια αποθηκη (ειλικρινα) ανακαλυψα το θαυμα της τεχνολογιας και του ηλ. υπολογιστη!!!!...εχετε δικιο οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους %#@!%@#!!! μουσικος ειμαι ο ανθρωπος οχι κομπιουτερας..κραξτε οσο θελετε θα εχετε δικιο, ειμαι ασχετος παντελως και παλευω να καταλαβω τι ειναι αυτο το μεσο και πως λειτουργει...ενα ειναι σιγουρο παντως...ετοιμαζομαι να πεταξω και το vaio γενικα για να παρω ενα macbook να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!..οι ανθρωποι ειναι 300 χρονια μπροστα και δεν δημιουργουνται προβληματα συνεχως τυπου windows!!!!

 

μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω που μπορω να βρω αυτο το προγραμμα? αν επιτρεπεται κατι τετοιο φυσικα!!!

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας παντως...(να υπενθυμησω πως τα αρχεια μου εχουν μορφη RAW κατι που δεν εχω ιδεα τι ακριβως ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
φιλε μου το επαγγελμα μου ειναι μουσικος οποτε φανταζεσαι τι ειχα σε αυτα τα δεδομενα που εχασα (μιλαμε ενα τεραστιο αρχειο το οποιο δυσκολα θα μπορεσω να βρω απο αλλου)...εδω δεν μιλαμε για ταινιες και αλλα χαζα (αυτα δεν με ενδιαφερουν αμεσα) απο την αλλη δεν ειναι αυτο θεμα (το τι ειχα μεσα και τι οχι)...θα σου πω επισης πως αγορασα ηδη δευτερο εξωτερικο (250 gb προς το παρων) και θα ξαναπαρω επισης κι αλλον (μιας και απο οτι βλεπω η μονη λυση ειναι να κανεις συνεχως και σε πολλα σημεια backup)...σε παρακαλω λοιπον μην προδικαζεις το τι συμβαινει ή οχι και αν εχεις μια λυση να προτεινεις ειναι ευπροσδεκτη...

 

den tο κανουυμε για να στην πουμε.προς θεου.απλα για να το δεις εσυ και ολοι οι υπολοιποι οτι καποιες φορες πρεπει να εχουμε τα ματια μας δεκατεσερα.χιλιες φορες να δωσεις εκατο ευρω παραπανω γιατι μετα οι εταιρειες ζητανε τρελα λεφτα και αμα τα καταφερουν.

οσο για το θεμα μας καλο θα ειναι ο δισκος να συνδεθει εσωτερικα μηπως εχει προβλημα το κουτι.το File scavenger κανει καλη δουλεια αλλα καλο θα ειναι να βαλεις long search.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...