Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Τι κάνατε δηλαδή;

Άνοιξα το σκληρό προσεκτικά, για να δω σε ποιό σημείο βρίσκεται η κεφαλή και τελικά ήταν πίσω, όχι πάνω στο δίσκο (καμία φορά κολλάνε πάνω στο δίσκο).

Μετά τον έκλεισα. Στην ουσία τίποτα δεν έκανα.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι δεν ακούγεται να γυρνάει...Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ μα ποτέ δεν ανοίγουμε τον σκληρό δίσκο.

Πρέπει να γίνει σε πλήρες αποστειρωμένο περιβάλλον  από στατικό ηλεκτρισμό.

Πρώτα δοκιμάζεις να κάνεις ανάκτηση με κάποιο πρόγραμμα αλλιώς βάζεις χέρι αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τον εξοπλισμό.

Μάλλον πρέπει να είναι η πλακέτα έτσι όπως το αναφέρεις ίσως με την αλλαγή της και την μεταφορά του (bios hdd pcb chip) της πλακέτας του σκληρού δίσκου που έχει το firmware να δουλέψει.

Αναφορά σε κείμενο

Note: The below symptoms of HDD/PCB are may be caused by failure PCB:


HDD can't spin up. Either no sound or a short, quiet tickling sound can be heard.
A burning smell can be sensed coming from the HDD or PCB.
Burned components on the PCB.
The HDD be connected to wrong power supply.
PCB's interface damaged.

Πριν δοκιμάσεις κάτι το hd sentinel τι σου βγάζει στις καρτέλες overview,temperature,smart,log;

Αλλιώς αν δεν έχεις τον εξοπλισμό το δίνεις σε εταιρεία ανάκτησης που ξέρουν καλά τη δουλειά τους.;)

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Στην ουσία τίποτα δεν έκανα.

Ακριβώς αυτό που αναφέρει ο φίλος μας από πάνω και αυτό που αναφέρει ένα άλλο αξιόλογο μέλος: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, neo80 είπε

Ποτέ μα ποτέ δεν ανοίγουμε τον σκληρό δίσκο.

Πρέπει να γίνει σε πλήρες αποστειρωμένο περιβάλλον  από στατικό ηλεκτρισμό.

Πρώτα δοκιμάζεις να κάνεις ανάκτηση με κάποιο πρόγραμμα αλλιώς βάζεις χέρι αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τον εξοπλισμό.

Μάλλον πρέπει να είναι η πλακέτα έτσι όπως το αναφέρεις ίσως με την αλλαγή της και την μεταφορά του (bios hdd pcb chip) της πλακέτας του σκληρού δίσκου που έχει το firmware για να δουλέψει.

Πριν δοκιμάσεις κάτι το hd sentinel τι σου βγάζει στις καρτέλες overview,temperature,smart,log;

Αλλιώς αν δεν έχεις τον εξοπλισμό το δίνεις σε εταιρεία ανάκτησης που ξέρουν καλά τη δουλειά τους.;)

Σαφώς τα γνωρίζω όλα αυτά. Ευτυχώς το 90% ήταν σε backup, ένα 10% που χάνεται δεν αξίζει τα 300-400 ευρώ που μάλλον θα ζητήσουν από την εταιρία. Γι΄αυτό είπα να το δω μόνος.

Εντάξει, σε αυτή την τρομολαγνεία κρατάω μικρό καλάθι. Έχω δει αρκετές περιπτώσεις που παίρνουν ξανά τα δεδομένα. Σαφέστατα μπορεί να χαθούν κάποια, αλλά αξίζει το ρίσκο τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Σαφώς τα γνωρίζω όλα αυτά. Ευτυχώς το 90% ήταν σε backup, ένα 10% που χάνεται δεν αξίζει τα 300-400 ευρώ που μάλλον θα ζητήσουν από την εταιρία. Γι΄αυτό είπα να το δω μόνος.

Εντάξει, σε αυτή την τρομολαγνεία κρατάω μικρό καλάθι. Έχω δει αρκετές περιπτώσεις που παίρνουν ξανά τα δεδομένα. Σαφέστατα μπορεί να χαθούν κάποια, αλλά αξίζει το ρίσκο τα λεφτά του.

Αν έχεις πιστόλι θερμού αέρα και θες να ρισκάρεις να αγοράσεις μια ακριβώς ίδια πλακέτα τότε προχώρα και κάνε την αλλαγή.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνεις το δίσκο λειτουργικό.

πλακέτες (pcb) αλλάζουμε άφοβα σκληρό δεν ανοίγουμε ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση, έχω ένα 2ο σκληρο τον οποίο τον είχα κάνει format για λόγω που δεν θυμάμαι και τον έχω σαν αποθηκευτικό,επειδή είχα κάποια αρχεία που τα χρειάζομαι υπάρχει τρόπος να τον κάνω restore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι καλά αλλά νομιζω ότι υπάρχει τρόπος αρκεί να μην έχεις γράψει κάτι στον εν λόγω δίσκο , η πληροφορία είναι 0101010101010100001 στο απλό φορματ σβήνονται η το 1 η το 0 οπότε με ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα συμπληρώνεται ένα από τα 2 ψηφία .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, InTheEnd είπε

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση, έχω ένα 2ο σκληρο τον οποίο τον είχα κάνει format για λόγω που δεν θυμάμαι και τον έχω σαν αποθηκευτικό,επειδή είχα κάποια αρχεία που τα χρειάζομαι υπάρχει τρόπος να τον κάνω restore?

Αν δεν έχεις γράψει τίποτα απολύτως μετά το φορμάτ τότε ίσως να μπορέσεις να ανακτήσεις τα αρχεία σου.
Υπάρχουν διάφορα προγράμματα επαναφοράς.

Αν τώρα τον έχεις χρησιμοποιήσει το ποιό πιθανό είναι να έχουν γραφτεί άλλα δεδομένα επάνω από τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν δεν έχεις γράψει τίποτα απολύτως μετά το φορμάτ τότε ίσως να μπορέσεις να ανακτήσεις τα αρχεία σου.
Υπάρχουν διάφορα προγράμματα επαναφοράς.

Αν τώρα τον έχεις χρησιμοποιήσει το ποιό πιθανό είναι να έχουν γραφτεί άλλα δεδομένα επάνω από τα παλιά.

 

37 λεπτά πριν, Trusted είπε

Δε θυμάμαι καλά αλλά νομιζω ότι υπάρχει τρόπος αρκεί να μην έχεις γράψει κάτι στον εν λόγω δίσκο , η πληροφορία είναι 0101010101010100001 στο απλό φορματ σβήνονται η το 1 η το 0 οπότε με ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα συμπληρώνεται ένα από τα 2 ψηφία .

Τον εχω χρησιμοποιησει σαν save disk απο τοτε,δεν ξερω αν αυτο επηρεαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα και απο μένα
Seagate 1Tera τα έπεξε
Ο υπολογιστής δεν ξεκινά ακόμα και άν τον βάλω σαν δεύτερο σκληρό για να τον δω (Μένει στην οθόνη του bios)
Στο BIOS, οταν καταφέρω να μπω σε αυτό μετά από ώρα, τον βλέπει αλλά δεν βλέπει την χωρητικότητά του (0)
Το άνοιξα να δω μήπως είναι κολλημένη η κεφαλή αλλά φαίνεται καλά
Παραθέτω video 
ιδέες εκτός απο το γνωστό μπλέ: και πέταμα?
https://youtu.be/cdA3WkE5sdE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vassilis3 είπε

Το άνοιξα να δω μήπως είναι κολλημένη η κεφαλή αλλά φαίνεται καλά

το δίσκο δεν τον ανοίγουμε ποτέ μονοι μας και μάλιστα αν δεν έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις και τον ειδικο χώρο Ασε μόνο αυτόν τον δίσκο στο pc και μπουταρε με ένα live linux σε πρώτη φάση μήπως τον δει και  μπορέσεις και σώσεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hp8 είπε

το δίσκο δεν τον ανοίγουμε ποτέ μονοι μας και μάλιστα αν δεν έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις και τον ειδικο χώρο Ασε μόνο αυτόν τον δίσκο στο pc και μπουταρε με ένα live linux σε πρώτη φάση μήπως τον δει και  μπορέσεις και σώσεις κατι

Καλησπέρα
Όπως προείπα ο υπολογιστής δεν ανοίγει με τον HDD Πάνω κατά συνέπεια δεν μπορώ να το κάνω
Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...