Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ ενδιαφέρομαι παίδες αν βρείτε κάπου ξεχασμένο(πρός Θεσ/νίκη μεριά)

 

Έχει ο φίλος μου που το ειχε παρει προσφορά από τα carrefour αν θυμάμαι καλά(με δορυφορικά πιάτα κτλ) και ειναι αρκετά ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Με πετάει το ασύρματο (Ίντερνετ).

Μόλις ανοίξω το utorrent , ξεκινάει να κατεβάζει... πιάνει ταχύτητα κάπου 800 kb/s και με πετάει έξω... μετά δεν βλέπει κανένα ασύρματο δίκτυο μέχρι να κάνω επανεκκίνηση...

Άλλαξα ρούτερ, άλλαξα ασύρματο... έβαλα ένα στικάκι usb wireless και είχα τα ίδια αποτελέσματα.

Ξέρει κανείς κάτι;

 

εχω το ιδιο προβλημα....

 

μιας και δεν μπορω να ψαξω ολες τις σελιδες(προσπαθησα αλλα δεν βρηκα ακριβης απαντηση) μπορει καποιος να μου πει(ξαναπει ενδεχωμενος,μιας και λογικα θα εχει απαντηθει) ποια ειναι η λυση για να αλλαξουμε καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου ido μετά (περίπου) από 15 λεπτά "παγώνει " και δεν λειτουργεί τίποτα (κανένα πρόγραμμα, ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ). Αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση αλλά δεν ξεκινά με τίποτα και μένει σε dos. Μετά από 1-2 ώρες ξεκινά πάλι κανονικά και μετά από 1 τέταρτο ξαναπαγώνει. Λέτε να είναι πρόβλημα θερμοκρασίας γιατί το έχω σε ράφι με άλλες συσκευές ; Οι θερμοκρασίες που πιάνει μέχρι να παγώσει το desktop είναιι 45-47 για την cpu και 50 για την motheboard. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος χρήστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μηπως εχει προσπαθησει κανεις να βαλει καρτα γραφικων?

Απο οτι ειδα εχει θυρα PCie 16x αλλα δεν εχει χωρο.

Μπορει να προτεινει καποιος κατι? σε προηγουμενο post ειδα κατι για rise card αυτο πως γινεται?

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα!!!!

τωρα τελευταια με το που βαζω να δω ταινια με το που ξεκιναει

τρεμεπαιζει ολη η οθονη.... και συνεχιζεται ακομη και οταν βγω στο μενου και ειναι σε μικρογραφια η ταινια

σταματα μονο οταν πατησω στοπ και φυγει η εικονα .....

 

ειναι πανω σε μια 32 οθονη συνδεση μεσω hdmi

full hd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε τους καινούργιους drivers της nvidia και βάλε ποιο παλιούς, είναι bug της εφαρμογής iDo.

εγώ πάλι ώρες ώρες τρώω κάτι blue screens of death. Να κοιτάξω μνήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να αναβαθμίσω το bios από την έκδοση 1.1 σε 1.63 (που έχει στο site η msi). Το έκανα με bootable cd-rom όπου είχα περάσει και το νέο bios. Nα επενθυμίσω εδώ πως αυτό δε γίνεται με το πρόγραμμα live update της msi (για όσους το έχουν κατεβάσει και έχουν επιχειρήσει κάτι τέτοιο, το πρόγραμμα δείχνει ως τελευταίο bios αυτό που έχει ο υπολογιστής και όχι το νεώτερο της msi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να αναβαθμίσω το bios από την έκδοση 1.1 σε 1.63 (που έχει στο site η msi). Το έκανα με bootable cd-rom όπου είχα περάσει και το νέο bios. Nα επενθυμίσω εδώ πως αυτό δε γίνεται με το πρόγραμμα live update της msi (για όσους το έχουν κατεβάσει και έχουν επιχειρήσει κάτι τέτοιο, το πρόγραμμα δείχνει ως τελευταίο bios αυτό που έχει ο υπολογιστής και όχι το νεώτερο της msi).

 

με το καινούργιο bios ποιός είναι ο γρηγορότερος επεξεργαστής amd που μπορούμε να βάλουμε πάνω; μπορείτε να δώσετε κανένα link..;

αυτός π.χ. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=978558&Manufacturer=AMD&category=69977713&catalog=20 μπαίνει; από επιδόσεις σε σχέση με τον athlon 64 4000+ λέει τίποτα;

(περισσότερο για Playback .mkv 1080p με ενεργοποιημένα κάποια φίλτρα βελτίωσης της εικόνας - ήχου ενδιαφέρομαι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το καινούργιο bios ποιός είναι ο γρηγορότερος επεξεργαστής amd που μπορούμε να βάλουμε πάνω; μπορείτε να δώσετε κανένα link..;

αυτός π.χ. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=978558&Manufacturer=AMD&category=69977713&catalog=20 μπαίνει; από επιδόσεις σε σχέση με τον athlon 64 4000+ λέει τίποτα;

(περισσότερο για Playback .mkv 1080p με ενεργοποιημένα κάποια φίλτρα βελτίωσης της εικόνας - ήχου ενδιαφέρομαι..)

Ο γρηγορότερος είναι αυτός που αναφέρεις (κοίτα και το link της msi http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloaddetail&type=bios&maincat_no=134&prod_no=1113)

Κατά την άποψή μου με τις σημερινές τιμές είναι σωστή κίνηση μια τέτοια αναβάθμιση . Εγώ έχω τον AMD 4800 και στην αναπαραγωγή HD videos από τον σκληρό είναι οριακός (εξαρτάται από τον τρόπο κωδικοποίησης των ταινιών). Πάντως τον δικό μου επεξεργαστή δεν τον έβλεπε σωστά (έβγαινε μήνυμα στην εκκίνηση του dos, ότι είναι άγνωστος) και παρότι ο υπολογιστής δούλευε, πάγωνε ανεξήγητα. Μετά την αναβάθμιση του bios φαίνονται να πηγαίνουν όλα καλά.

Επίσης, μετά από πολλές δοκιμές και format, τα windows vista αντικαταστάθηκαν από windows xp sp3 και εφαρμογή media portal για την από τον καναπέ διαχείριση των αρχείων πολυμέσων (σημειωτέον ότι το τηλεχειριστήριο δουλεύει μια χαρά με το media portal).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαι και γω ...

 

οντως το προβλημα παρουσιαστηκε μετα την αναβαθμιση των drivers της Nvidia

 

επισης ... προσπαθησα να κανω και γω upadate το bios , το παρατησα ομως γιατι ηθελε αρκετο ψαξιμο και χρονο που δεν ειχα !!!!

 

εμενα εχει τον 4200 χ2 και μου βγαζει μηνυμα το Bios για τον επεξεργαστη ... (bios update)

 

παγωματα δεν μου εχει κανει ... αλλα το εχω σε επιπλο επανω και οχι σε ραφι και αεριζεται επαρκως ....

 

χμμμ τι αλλο α!!!

 

αν δεν σου ειναι κοπος 111111 ,μπορεις να κανεις iso το Bootable cd που εκανες να το ανεβασεις καπου και να το κατεβασουμε

 

πιστευω θα βοηθουσε αρκετους

 

 

-----Προστέθηκε 6/11/2008 στις 11 : 09 : 15-----

 

 

απ οτι εχω διαβασει το frondend ths altec ειναι το μιντια πορταλ λιγο αλλαγμενο και σκαλισμενο ....

 

οσον αφορα την αναβαθμιση του επεξεργαστη λογικα θα τον δεχετε ...

ομως (για τον 6000 μιλαω) δεν θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα με την ψυξη του ... λογικα θα ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες

 

μηπως ειναι καλυτερα καποιος απο τους ποιο καινουργιους energy efficient

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας γνωστός έχει το iDo κι έχει πρόβλημα με την hybrid κάρτα tv. Δηλαδή ενώ στα δορυφορικά έχει κανονικά εικόνα και ήχο, στα κανάλια της tv έχει μονον εικόνα και καθόλου ήχο. Τι μπορεί να συμβαίνει; Σαν τηλεοπτικό σήμα αν θυμάμαι καλά έχει της Ιταλίας, PAL-BG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαι και γω ...

 

οντως το προβλημα παρουσιαστηκε μετα την αναβαθμιση των drivers της Nvidia

 

επισης ... προσπαθησα να κανω και γω upadate το bios , το παρατησα ομως γιατι ηθελε αρκετο ψαξιμο και χρονο που δεν ειχα !!!!

 

εμενα εχει τον 4200 χ2 και μου βγαζει μηνυμα το Bios για τον επεξεργαστη ... (bios update)

 

παγωματα δεν μου εχει κανει ... αλλα το εχω σε επιπλο επανω και οχι σε ραφι και αεριζεται επαρκως ....

 

χμμμ τι αλλο α!!!

 

αν δεν σου ειναι κοπος 111111 ,μπορεις να κανεις iso το Bootable cd που εκανες να το ανεβασεις καπου και να το κατεβασουμε

 

πιστευω θα βοηθουσε αρκετους

 

 

-----Προστέθηκε 6/11/2008 στις 11 : 09 : 15-----

 

 

απ οτι εχω διαβασει το frondend ths altec ειναι το μιντια πορταλ λιγο αλλαγμενο και σκαλισμενο ....

 

οσον αφορα την αναβαθμιση του επεξεργαστη λογικα θα τον δεχετε ...

ομως (για τον 6000 μιλαω) δεν θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα με την ψυξη του ... λογικα θα ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες

 

μηπως ειναι καλυτερα καποιος απο τους ποιο καινουργιους energy efficient

Ανεβάζω το αρχείο τώρα και οδηγίες για το bios update (πανευκολο).

http://rapidshare.com/files/161282586/bios_Update_163.rar.html (ελπίζω να ανοίγει το link)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την διακοπή απο altec και αναμονή για forthnet 2play έκανα format στο μηχάνημα χωρίς να περάσω την κονσόλα της αλτεκ και την κάρτα tv διότι δεν με ενδιαφέρουν!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν συνδέεται πάντα με το καλώδιο δικτύου και πρέπει να κάνω επανεκίνηση για να το δεί και άν!!!!!

Και να συνδεθεί μπορει να με πετάξει.

Μήπως πρέπει να κατεβάσω τίποτα drivers? και ποιούς????:rolleyes:

Να σημειώσω ότι με καλώδιο δικτύου δεν είχα δοκιμάσει πριν το φορματ να συνδεθώ διότι συνδεόμουν με usb! το καινούριο modem της forthnet όμως δεν έχει usb , μόνο ethernet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω το αρχείο τώρα και οδηγίες για το bios update (πανευκολο).

http://rapidshare.com/files/161282586/bios_Update_163.rar.html (ελπίζω να ανοίγει το link)

 

να σε καλα φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...