Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ξαφνικό πρόβλημα με το ido. Ενώ όλα δούλευαν ρολόι, έκλεισα τον υπολογιστή από το κουμπί του τροφοδοτικού λόγω απουσίασ μου το τριήμερο, και σήμερα που πήγα να τον ανοίξω δεν μπουτάρει !!! Βγάζει ένα μύνημα "Unknown Processor Revision" (κάτι που μου είχε βγάλει και όταν τον έβγαλα από το κουτί), και ζητά είτε να μπω στο setup F1 είτε να το αγνοήσω με F2 (αυτό είχα κάνει). Δυστυχώς όμως το πληκτρολόγιο δεν ανταποκρίνεται !!! Προφανώς θέλει update το BIOS, αλλά πως θα το κάνω εάν δεν καταφέρω να μπω στα Vista ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, ξαφνικό πρόβλημα με το ido. Ενώ όλα δούλευαν ρολόι, έκλεισα τον υπολογιστή από το κουμπί του τροφοδοτικού λόγω απουσίασ μου το τριήμερο, και σήμερα που πήγα να τον ανοίξω δεν μπουτάρει !!! Βγάζει ένα μύνημα "Unknown Processor Revision" (κάτι που μου είχε βγάλει και όταν τον έβγαλα από το κουτί), και ζητά είτε να μπω στο setup F1 είτε να το αγνοήσω με F2 (αυτό είχα κάνει). Δυστυχώς όμως το πληκτρολόγιο δεν ανταποκρίνεται !!! Προφανώς θέλει update το BIOS, αλλά πως θα το κάνω εάν δεν καταφέρω να μπω στα Vista ?

 

Καλησπέρα, άκυρο, ήθελε να βγάλω όλες τις συσκευές από πάνω και μετά τόδε το πληκτρολόγιο. Τεσ πα, πως κάνω ρε παιδιά αναβάθμιση το BIOS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Και ακόμη πιο τέλος, το δορυφορικό πιάτο μπορεί να τοποθετηθεί και από κάποιον που δεν είναι ειδικός ή χρειάζεται ας πούμε ειδικός εξοπλισμός για την τοποθέτησή και τον σωστό προσανατολισμό του;

 

Το πιάτο πρέπει να τοποθετηθεί σωστά, τα LNB να μπούν σωστά και να προσανατολιστεί σωστά για καλό δορυφορικό σήμα. Γίνεται και από μη ειδικό αφού διαβάσει καλά στα ειδικά forums και περιοδικά. Εγώ πάντως φώναξα επαγγελματία...

 

Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω. Έχω πάρει κι εγώ I DO SILVER (δυστυχώς πρίν την προσφορά :mad: ) και παρακολουθώ τη συζήτηση να δώ τι γίνεται... Κάτι που δεν έχει αναφερθεί πάντως είναι ότι παίρνει και δεύτερο σκληρό SATA II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το internet χρειάζεται υπάρχον δίκτυο ΟΤΕ, οπότε όποιος δεν έχει σταθερό και υπολόγιζε να βάλει κατ' ευθείαν το ιδιόκτητο της ACN την πάτησε... Εγώ πάντως ΟΤΕ... ΠΟΤΕ!!! Οπότε και πουλώ την δική μου συνδρομή σε όποιον ενδιαφέρεται 150 ευρώπαιδα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας με καλέσει στο 6932868508 (γιαννης)!!!

Σχετικά με τη συνδρομή και την ενεργοποίησή της εγώ ξέρω τα εξής:

1. Έχει δοθεί ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ παράταση. Έτσι μου είπαν χτές. Μάλλον έχει να κάνει με την διευθύνουσα σύμβουλο της ALTEC και την ιστορία της....Πάντως να ρωτάμε τακτικά και να ενημερώνουμε εδώ...

2. Η ALTEC δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο αλλά χρησιμοποιεί το ARYS (μη με ρωτάτε δεν ξέρω από αυτά...) του ΟΤΕ. 15.99 πάγιο για 2 χρόνια...Πάλι δεν είμαι σχετικός αλλά μάλλον πληρώνω πολλά... Κάθε γνώμη δεκτή. Μήπως είναι πολλά τα 150 όμως; η τρέχουσα τιμή της 24άρας σύνδεσης ALTEC είναι 10 ευρώ χ 12= 120 ευρώ το χρόνο... 240 τα δύο χρόνια, αλλά μέχρι τότε....

Ρωτάω γιατί σκοπεύω να την πουλήσω και εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην περιμένετε θαύματα, εγώ έβαλα δύο συνδέσεις στις αγγελίες 90 ευρώ και δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο

 

ωστόσο σε 12 μέρες λήγει η προθεσμία για την ενεργοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ξέρει μήπως κάποιος να μου πει τί επιπέδου είναι περίπου η κάρτα γραφικών που έχει πάνω (ή ενσωματωμένη); Κάτι σαν GeForce 7100 ας πούμε;

Επίσης, όσοι του περάσατε XP είστε ευχαριστημένοι; Δούλεψαν όλα εντάξει στα ΧΡ; Η εφαρμογή του i-Do δουλεύει και στα ΧΡ;

 

 

 

Και ακόμη πιο τέλος, το δορυφορικό πιάτο μπορεί να τοποθετηθεί και από κάποιον που δεν είναι ειδικός ή χρειάζεται ας πούμε ειδικός εξοπλισμός για την τοποθέτησή και τον σωστό προσανατολισμό του;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

 

+1

 

 

Καντε μια αναλυση όσοι έχετε βάλει ΧΡ, το software του ido πώς το βάζουμε μετά;

Αν βάλω Windows Media Center χρειαζεται το ido; ή μπορώ να βλε΄πω δορυφορικά κτλ με κάποιο άλλο Soft;

 

Το μηχάνημα το έχω συνδεμένο με philips 42"με hdmi και κυριολεκτικά γαζώνει...φαντάσου πως το καλώδιο το αγόρασα 75 ?, καλύτερο δεν υπήρχε.

Μερικές φορές ξεκινάει κανονικά αλλά η τηλεόραση δεν αναγνωρίζει την εικόνα αλλα μετά από reboot ολα οκ! 1080ρ ανάλυση τέρμα λέμε σε full HD Tv ότι καλύτερο έχω δει.

 

 

Ενα τελευταίο...μπορώ να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών...για games και όχι μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστόσο σε 12 μέρες λήγει η προθεσμία για την ενεργοποίηση...

 

Σήμερα που τηλεφώνησα μου είπαν ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί "σίγουρα μέχρι τέλος Ιουλίου". Που υπονοεί ότι υπάρχει ενδεχόμενο να δοθεί κι άλλη παράταση πέραν του τέλους Ιουλίου, χωρίς να είναι σίγουρο φυσικά.

 

 

Πάντως ο υπολογιστής φαίνεται καταπληκτικός. Ο δικός μου έχει Athlon64 4200+ και σκληρό δίσκο Hitachi (τα χαρακτηριστικά που άκουγα έλεγαν για Athlon64 4000+ και σκληρό δίσκο Seagate). Ίσως να έχουν μικροδιαφορές μεταξύ τους οι υπολογιστές δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC είναι κορυφή για τα λεφτά του λέμε. Απλά αν είχε μια καλύτερη κάρτα γραφικών θα ήταν ένα εντελώς ολοκληρωμένο home entertainment system με δυνατότητα παιχνιδιών.

 

Τώρα έχει κάθετο slot για σύνδεση του TV Tuner μέσω PCI. Ξέρει κανείς αμα υπάρχει τέτοιο κάθετο slot και για την PCI-express θύρα που έχει το MoBo? Εννοείται να βγει εντελώς το TV-Tuner και να αντικατασταθεί από την VGA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για S2emmulator

V.plug

tps pack

& DVB by KM βάλτα στο φάκελο plugins και μετά ξαναρώτα... αλλά να είσαι διακριτικός...

 

 

ok.βλεπω αρκετο φως.

Σχετικα με το adsl μου ειπαν "τυπικα μεχρι τον αυγουστο αν δεν δωθει καποια επιπλεον παραταση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.βλεπω αρκετο φως.

 

Είμαι εδώ για να κάνω τη νύχτα μέρα.... ;)

 

Σχετικα με το adsl μου ειπαν "τυπικα μεχρι τον αυγουστο αν δεν δωθει καποια επιπλεον παραταση".

 

Πολύ καλό αυτό... να τελειώσει το κόνεξ που έχουμε... μην πληρώνουμε εκεί τίποτε κερατιάτικα...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κουμπί που έχει για eject πατιέται στα δικά σας i-Do;

 

Αναγκάστηκα να πάω από τον υπολογιστή, δεξί κλικ στο εικονίδιο του dvd και να επιλέξω eject από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κουμπί που έχει για eject πατιέται στα δικά σας i-Do;

 

Αναγκάστηκα να πάω από τον υπολογιστή, δεξί κλικ στο εικονίδιο του dvd και να επιλέξω eject από εκεί.

 

Και εμένα μου κάνει κάποια νο΄μερα, θέλει λίγο παραπάνω πίεση στη δεξιά πλευρά του !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera, xerei kaneis pos mporo na mikrino to parathyro tou menu ido oste na vlepo tv kai parallila na doulevo ? Thanx

απο ι do xtreme θα σου πω γιατι δεν εχω μπροστα μου τον silver:

επανω στο κεντρο της πρωτης σελιδας ido plus home πρωτου πατησεις

εικονα κτλ.εχει τσεκ ρθθμισει,μετα πατας γενικα,και ξετσεκαρεις

το ανοιγμα σε πληρη οθονη...

παρεπιπτωντος,αυτες τις μερες τα microland(βλ.altec)πουλανε το silver 249!!!θεσσαλονικη το 2310 252010 στο φερνει μετα απο κρατηση...

(με ειδοποιησαν σημερα,οτι ηρθε το δικο μου(2ο))249 με πιατο, 2χρονια 24 mbs κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας, πηρα κι εγω το ido silver και εχω ενα προβλημα απο τα πολλα που ειχα (τα ελυσα). Οταν βαζω το ido media center και προσπαθω να δω tv ή radio ή dvd η εικονα αρχιζει και παει πανω - κατω με γρηγορους ρυθμους. Κανει ταλαντωση!!! ξερει κανεις τπτ? μηπως θελει καμια ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...