Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμασα το progdvb με την καρτα του ido και δουλευει μια χαρα με τα free...ξερει κανεις κανα τροπο για... περιεργα?κανα οδηγο για να περασεις κλαδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δοκιμασα το progdvb με την καρτα του ido και δουλευει μια χαρα με τα free...ξερει κανεις κανα τροπο για... περιεργα?κανα οδηγο για να περασεις κλαδια?

 

Ποιο progdvb? Γιατι και το 4 και το 5 δεν μου αναγνωρίζουν την καρτα και κλείνει αμέσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα το progdvb με την καρτα του ido και δουλευει μια χαρα με τα free...ξερει κανεις κανα τροπο για... περιεργα?κανα οδηγο για να περασεις κλαδια?

 

Ψάξε για S2emmulator

V.plug

tps pack

& DVB by KM βάλτα στο φάκελο plugins και μετά ξαναρώτα... αλλά να είσαι διακριτικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,

τελικά έχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει την tv με scart?

Αν κάποιος τα κατάφερε ας μας δώσει αναλυτικές οδηγίες,γιατί όπως φαίνεται αρκετοί από μας δυσκολεύονται με τη συνδεση.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,

τελικά έχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει την tv με scart?

Αν κάποιος τα κατάφερε ας μας δώσει αναλυτικές οδηγίες,γιατί όπως φαίνεται αρκετοί από μας δυσκολεύονται με τη συνδεση.

 

ευχαριστώ

 

Αν και δεν το έχω κάνει, θα σου έλεγα πως πρώτα πρέπει να το συνδέσεις σε μια οθόνη με το VGA.

Στη συνέχεια να πας στην επιφάνεια εργασίας, να κάνεις δεξί κλικ, να επιλέξεις εξατομίκευση και εκεί να κατεβάσεις την ανάλυση στη δεύτερη οθόνη σε 800χ600 (ίσως θέλει και στην πρώτη) και να ψάξεις για ρυθμίσεις ώστε να δεις εικόνα στην TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας, δουλεύει το τηλεκοντρόλ με τα mediacenter των vista ; και αν υπάρχει κάποιο κόλπο...

Δουλεύει κανονικά το τηλεχειριστήριο. Επίσης διάβασα ότι η εφαρμογή ido είναι βασισμένη πάνω στο Media Portal, ένα free πρόγραμμα αναπαραγωγής το οποίο είναι πολύ καλό (το είχα δοκιμάσει παλιότερα σε άλλο υπολογιστή), και μάλλον θα το βάλω και τώρα συνδιασμένο με τα windows xp γιατί κυριολεκτικά τα vista με έχουν εκνευρίσει αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το έχω κάνει, θα σου έλεγα πως πρώτα πρέπει να το συνδέσεις σε μια οθόνη με το VGA.

Στη συνέχεια να πας στην επιφάνεια εργασίας, να κάνεις δεξί κλικ, να επιλέξεις εξατομίκευση και εκεί να κατεβάσεις την ανάλυση στη δεύτερη οθόνη σε 800χ600 (ίσως θέλει και στην πρώτη) και να ψάξεις για ρυθμίσεις ώστε να δεις εικόνα στην TV.

 

 

 

Eυχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!!!

Ακολούθησα τη διαδικασία όμως εξακολούθει να μη λειτουργεί με scart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!!!

Ακολούθησα τη διαδικασία όμως εξακολούθει να μη λειτουργεί με scart

 

1η λύση:(Ψάχνοντας στο γούγλη τη φράση "ido scart") Πρέπει πρώτα να γίνει η σύνδεση του συστήματος με την οθόνη/τηλεόραση με scart και στη συνέχεια εκκίνηση του συστήματος. Να είναι η τηλεόραση η μοναδική οθόνη που έχεις συνδεδεμένη στο IDO και την ανάλυση να την έχεις 800χ600.

 

2η λύση: Κάποιο πουλάκι μου είπε πως πρέπει να ψάξεις στο Bios... θα ψάξω κιεγώ κιαν βρώ κάτι θα σε ενημερώσω.

 

ΥΓ: Εξακολουθεί να υπάρχει και η δυνατότητα να τους πάρεις τηλέφωνο και να σε καθοδηγήσουν. Πάρε στο 13813 και ζήτα τεχνική υποστήριξη...

 

Στο τέλος, θέλουμε να μας πεις κιεμάς πως το έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το scart μου δούλεψε ως εξής:

α) Κατέβασα το manual της μητρικής από εδώ http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloadfile&dno=5919&type=manual

β) Στην σελίδα 2-18 του manual αναφέρει δύο jumpers τα οποία έχουν να κάνουν με το scart.

γ) Άνοιξα το κουτί και έβαλα τα jumper στις θέσεις 1-2 αντί για 2-3 που ήταν και έπαιξε κατευθείαν.

Με το πρώτο jumper ρυθμίζεις την αναλογία της εικόνας 4:3 ή 16:9 και με το δεύτερο το composite σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, δε ξερω γιατι αλλα οταν βλεπω TV οι εκπομπες "βραζιλιανιζουν" εχω δηλαδη ασυχρονισμο εικονας-ηχου με ενεργοποιημενο το timeshift. Γιατι γινεται αυτο? Ξερει κανεις πως διορθωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το scart μου δούλεψε ως εξής:

α) Κατέβασα το manual της μητρικής από εδώ http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloadfile&dno=5919&type=manual

β) Στην σελίδα 2-18 του manual αναφέρει δύο jumpers τα οποία έχουν να κάνουν με το scart.

γ) Άνοιξα το κουτί και έβαλα τα jumper στις θέσεις 1-2 αντί για 2-3 που ήταν και έπαιξε κατευθείαν.

Με το πρώτο jumper ρυθμίζεις την αναλογία της εικόνας 4:3 ή 16:9 και με το δεύτερο το composite σήμα.

 

 

 

Respect!!!

'Εχω εικόνα στη WEGA μου...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα το προηγούμενο Σάββατο.

 

Όσον αφορά το ίντερνετ, μετακομίζω στα τέλη του μηνός. Μέχρι να πάω στο καινούργιο σπίτι και να κάνω μεταφορά στον ΟΤΕ, μέχρι να μου έρθει και ο πρώτος λογαριασμός με το καινούργιο νούμερο (που υποθέτω ότι είναι απαραίτητος) μάλλον καλό Αύγουστο. Οπότε απότι όλα δείχνουν την χάνω την προσφορά των 2 χρόνων.

 

Όσον αφορά το μηχάνημα, εξαιρετικό στα επιμέρους στοιχεία του και super για τα λεφτά του...αλλά...

 

Δεν έχω καταφέρει να έχω σταθερό σήμα από το TV tuner.

Έκανα format γύρω στις 4 φορές το μηχάνημα τις τελευταίες 6 μέρες.

Έβαλα από Vista, ΧP, XP Media Center 2002, XP Ultimate με Media Center 2005 Rollup 2.

 

H Κάρτα φαίνεται να δουλεύει μόνο όταν έχει κέφια και όχι με όλα τα προγράμματα.

-Δεν κατάφερα να την κάνω να δουλέψει με το δικό της winTV 4.4

-Κατάφερα να την κάνω να δουλέψει με την εφαρμογή IDO αλλά μετά από πολύυυυ κόπο

-Κατάφερα να το κάνω να δουλέψει αρχικώς με το Nero Home. Μετά από καναδυό επανεκινήσεις "TV Tuner not found"

-Δεν κατάφερα να δουλέψει με το MCE 2002

-Με το MCE 2005 ενώ στην αρχή άρχισε να βρίσκει κανάλια και κάπου στο μέσον της αναζήτησης μου έλεγε πως βρέθηκαν κάπου 30 κανάλια, μέχρι η μπάρα να τερματίσει μου τα μηδένισε όλα.

 

Είναι κανείς άλλος με ίδια ή παρόμοια προβλήματα?

Μήπως είναι τελικά ελατωματικό και να το πήγαινα πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα το προηγούμενο Σάββατο.

 

Όσον αφορά το ίντερνετ, μετακομίζω στα τέλη του μηνός. Μέχρι να πάω στο καινούργιο σπίτι και να κάνω μεταφορά στον ΟΤΕ, μέχρι να μου έρθει και ο πρώτος λογαριασμός με το καινούργιο νούμερο (που υποθέτω ότι είναι απαραίτητος) μάλλον καλό Αύγουστο. Οπότε απότι όλα δείχνουν την χάνω την προσφορά των 2 χρόνων.

 

Πήρα κιεγώ στο 13813 και είπα πως έχω ένα μήνα ακόμη (ιούλιο) κόνεξ και μου είπε μια ευγενική κοπέλα πως προφανώς η προσφορά θα ισχύσει και τον επόμενο μήνα αλλά για να σιγουρευτώ και να μην χάσω τον μήνα του κόνεξ, να πάρω κατά τις 22-25 του μηνός και να ρωτήσω...

 

Θα σε ενημερώσω αν ισχύει και τον Ιούλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ξέρει μήπως κάποιος να μου πει τί επιπέδου είναι περίπου η κάρτα γραφικών που έχει πάνω (ή ενσωματωμένη); Κάτι σαν GeForce 7100 ας πούμε;

 

Επίσης, όσοι του περάσατε XP είστε ευχαριστημένοι; Δούλεψαν όλα εντάξει στα ΧΡ; Η εφαρμογή του i-Do δουλεύει και στα ΧΡ;

 

Και τέλος, για τη σύνδεση στο Internet έχει ένα φακελάκι με κωδικούς μέσα; Είχα παλιότερα την προσφορά με αγορά κονσόλας που είχαν κάνει για 1 χρόνο Internet και η ενεργοποίηση γινόταν στέλνοντας με φαξ την απόδειξη αγοράς της κονσόλας, δεν είχε κωδικούς δηλαδή.

 

Και ακόμη πιο τέλος, το δορυφορικό πιάτο μπορεί να τοποθετηθεί και από κάποιον που δεν είναι ειδικός ή χρειάζεται ας πούμε ειδικός εξοπλισμός για την τοποθέτησή και τον σωστό προσανατολισμό του;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...