Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα, βάσει του link της MSI ποιόν από τους παρακάτω επεξεργαστές προτείνετε για την αναβάθμισή του?

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=134&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=1113 http://global.msi.com.tw/index.php?func=prodcpusupport&prod_no=1113&maincat_no=134&cat2_no=267&cat3_no=313#menu

 

Αυτά είναι από την AMD.

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=39

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=38

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=37

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=24

 

ή μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον άλλο?

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUFilter.aspx

 

Θα χρησιμοποιηθεί όπως καταλαβαίνετε για βαριά χρήση, εκτός από media center. "όσο αυτό είναι βέβαια δυνατόν"

 

Δώστε μου κάποιο link για τιμές.

 

Αν βγάλω την κάρτα της τηλεόρασης μπορώ να βάλω PCI express κάρτα γραφικών?

Έχει?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραματο οσο αναφορα τον επεξεργαστη δεν ειναι και τοσο ευκολα μπορω να πω.

δεν εχεις να κανεις με ενα απλο κουτι αλλα με ενα πολυ ιδιιατερο κουτι που εχει

ΠΡΟΣΟΧΗ δικη του ψυξη για τον επεξεργαστη.

Αυτο απλα σημαινει οτι ναι μπορεις να βαλεις οποιον βρεις απο τη λιστα αλλα η θερμοκρασια του σιγουρα θα ανεβει.

Θα προτεινα σε σενα και οποιον αλλο εχει παρει το μηχανημα να το ζορισεις αρκετα,

βαλτο να τρεχει κανα super pi 32M ας πουμε και κοιτα συνεχως θερμοκρασιες, αν δεις οτι εισαι μια χαρα τοτε πανε για τον Athlon 64 x2 5200+(αυτον) που ειναι και στα 65watt.

Για την καρτα γραφικων θεωρητικα παιρνει αλλα για σιγουρια δεν το ανοιγεις να δεις πρωτα το διαθεσιμο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά ακόμα δεν τον έχω στα χέρια μου γι' αυτό και ρωτάω.

 

Ποιός είναι καλύτερος από αυτούς;

Υπάρχει μια διαφορά περίπου 4,00?.

 

1: http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=39

2x512 cache, Core Speed: 2700MHz, 65W, ADO5200DOBOX, 65nm (Προφανώς αυτός θα ανεβάζει λιγότερη θερμοκρασία λόγω 65nm)

Αυτός είναι που μου προτείνεις αν δεν κάνω λάθος.

 

2: http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=38

2x1024 cache, Core Speed: 2600MHz, 65W, ADO5200CZBOX, 90nm

 

Θα μου το φέρει μεταφορική. (Δε χώρούσε στο αυτοκίνητο...με το πιάτο δηλαδή).

 

Ξέρεις με ποιόν αντίστοιχο της Intel μπορεί να συγκριθεί αυτός που φοράει;

Και τελικά με έναν από τους παραπάνω επεξεργαστες, θα δω διαφορά;

Αξίζει τον κόπο αυτή η αναβάθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορεις να τσεκαρεις καποιες διαφορες σε διαφορετικα προγραμματα.

Τωρα να σου πω την αληθεια ποιος απο τους 2 ειναι καλυτερος δεν ξερω να σου πω την αληθεια καλυτερα να ρωτησεις στην αντιστοιχη ενοτητα.

ΑΛΛΑ προσεξε γιατι στους συμβατους επεξεργστες δεν ειναι ο δευτερος που λες.

Ειναι μονο ο 5200 με 2χ1024 cache αλλα στα 89watt.

οποτε μονοδρομος, σε αντιστοιχο ιντελ μαλλον κατι σε σειρα 4 θα ελεγα(4χχχ παλαιας γενιας, οπως 4300) οσο για το αν αξιζει? κατ εμε οχι εδοσες 300 ευρω και πηρες κατι παρα πολυ καλο αν πας να δοσεις αλλα 90 ευρω τωρα θα πας το κουτι στα 400 ευρω κοντα και εκει ισως πουμε οτι δεν ηταν και τοσο προσφορα.

Αν εχει διαφορα επιδοσεων? Ναι ισως αρκετη, πιστευω γυρο στο 30% αλλα οπως σου ειπα και παραπανω εγω τουλαχιστον δεν θα τα εδινα, αν τον βρεις μεταχειρισμενο με κανα 50αρι ευρω και δοσεις και κανα 20αρι το δικο σου συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινάει έχει πρόβλημα το bios ενώ στην διαθέσιμη μνήμη δείχνει μόνο 896 MB.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

Την υπόλοιπη μνήμη την χρησιμοποιεί η ενσωματωμένη στη μητρική κάρτα γραφικών. καλά θα έκανες να βάλεις ένα dim μνήμης ακόμη (σύνολο 2 gb, 15 ευρώ έχει) , ώστε το σύστημα να είναι άνετο στα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορεις να τσεκαρεις καποιες διαφορες σε διαφορετικα προγραμματα.

Τωρα να σου πω την αληθεια ποιος απο τους 2 ειναι καλυτερος δεν ξερω να σου πω την αληθεια καλυτερα να ρωτησεις στην αντιστοιχη ενοτητα.

ΑΛΛΑ προσεξε γιατι στους συμβατους επεξεργστες δεν ειναι ο δευτερος που λες.

Ειναι μονο ο 5200 με 2χ1024 cache αλλα στα 89watt.

οποτε μονοδρομος, σε αντιστοιχο ιντελ μαλλον κατι σε σειρα 4 θα ελεγα(4χχχ παλαιας γενιας, οπως 4300) οσο για το αν αξιζει? κατ εμε οχι εδοσες 300 ευρω και πηρες κατι παρα πολυ καλο αν πας να δοσεις αλλα 90 ευρω τωρα θα πας το κουτι στα 400 ευρω κοντα και εκει ισως πουμε οτι δεν ηταν και τοσο προσφορα.

Αν εχει διαφορα επιδοσεων? Ναι ισως αρκετη, πιστευω γυρο στο 30% αλλα οπως σου ειπα και παραπανω εγω τουλαχιστον δεν θα τα εδινα, αν τον βρεις μεταχειρισμενο με κανα 50αρι ευρω και δοσεις και κανα 20αρι το δικο σου συμφωνω.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινάει έχει πρόβλημα το bios ενώ στην διαθέσιμη μνήμη δείχνει μόνο 896 MB.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

 

Την υπόλοιπη μνήμη την χρησιμοποιεί η ενσωματωμένη στη μητρική κάρτα γραφικών. καλά θα έκανες να βάλεις ένα dim μνήμης ακόμη (σύνολο 2 gb, 15 ευρώ έχει) , ώστε το σύστημα να είναι άνετο στα vista.

 

Η μνήμη είναι 2GB! Σίγουρα έχεις πρόβλημα andyps75, ή δεν πατάει καλά το άλλο ντιμάκι ή πας για μνήμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!! Το πήρα και εγώ το εργαλειάκι!!! Πολύ καλό για τα χρήματα του!!! Το Scart δεν δούλεψε ούτε σε εμένα... Αφού λοιπόν έβαλα οθόνη από Η/Υ έκανα ρυθμίσεις μέσα απο τον driver, είδε την τηλεόρασή μου, αλλά μου είπε ότι δεν είναι συμβατή (μια μικρή παλιά βλακεία τηλεόραση, οπότε μπορεί και να ισχύει..) Ο σκληρός δίσκος είναι πράγματι θορυβώδης, Pci Express κάρτα γραφικών δεν μπαίνει (άλλο pci θύρα και άλλο pci express). Αν είδα καλά έχει agp θύρα πάνω στη μητρική, αλλά δεν υπάρχει τρύπα από την πίσω πλευρά του κουτιού για να βγει η έξοδος, οπότε τη ξεχνάτε και αύτη... Βγάζοντας και τα (Σ)Vista και βάζοντας XP Media Center, το μηχανηματάκι ούτε κολλήματα κάνει ούτε τίποτα!!! Η κάρτα τηλεόρασης πολύ καλή και ένα ακόμα καλό είναι ότι κάνει ταυτόχρονη εγγραφή του ότι βλέπουμε, με αποτέλεσμα να μπορούμε να κάνουμε Pause, η να κάνουμε πίσω για να ξαναδούμε κάτι!!! Το internet χρειάζεται υπάρχον δίκτυο ΟΤΕ, οπότε όποιος δεν έχει σταθερό και υπολόγιζε να βάλει κατ' ευθείαν το ιδιόκτητο της ACN την πάτησε... Εγώ πάντως ΟΤΕ... ΠΟΤΕ!!! Οπότε και πουλώ την δική μου συνδρομή σε όποιον ενδιαφέρεται 150 ευρώπαιδα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας με καλέσει στο 6932868508 (γιαννης)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες με την pci-x θυρα για καρτα γραφικων δεν ισχυει με βασει τα λεγομενα του manual Μητρικης και κουτιου.

Απλα εχει ενα συστηματακι για να κανει την καθετη- οριζοντια τοποθετηση και κατ αυτον τον τροπο σου δινει την δυνατοτητα να εχεις επανω μονο μια καρτα,

ειτε αυτη ειναι απλη pci ειτε pci-x.

Επειδη δεν ειμαι κατοχος ομως ας το τσεκαρει αυτο καποιος με κανα everest ή αν δεν εχει καποια τανια ασφαλειας ας βαλει χερι στο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ: hΧΧp://www.justechn.com/reviews/articles/2008/03/08/msi_media_live.php εχει πολλές φωτο απο το κουτί ανοιγμένο... Εγώ άνοιξα και το δικό μου, για την περίπτωση που υπήρχαν διαφορές... Εχει λοιπόν 1(μια) PCI θυρα, την οποία με την χρήση μιας riser card μετατρέπει απο κάθετη σε οριζόντια και μια καφέ θύρα, (μαλλον AGP, δεν μπορώ να διακρίνω καλα..) Αν ειχε PCI EXPRESS θα φαινόταν εύκολα οπτικά γιατί θα ήταν κατ αρχάς μεγαλύτερη σε μήκος απο την απλή PCI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα ενεργοποίησης της συνδρομής του ιντερνετ.όπως έχω γράψει και προηγουμένως, στο πρώτο τηλεφώνημα δεν ήξεραν να μου πουν μέχρι πότε μπορώ να την ενεργοποιήσω και μου συνέστησαν να τηλεφωνήσω στις 31 Μαίου. Τηλεφώνησα σήμερα και μου είπαν ξεκάθαρα ότι η προθεσμία ενεργοποίησης είναι 30/7..βέβαια αυτό διαφέρει από εκείνο που είπαν σε άλλο φίλο-αγοραστή:για 30/6...Να θεωρήσω ότι αναθεώρησαν για το χρόνο λήξης της προσφοράς και να μείνω ήσυχος ή να υποθέσω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται; (τείνω προς το δεύτερο)..Εν τω μεταξύ, χθες μου έφεραν και το δορυφορικό πιάτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν σχέση με το χρόνο αγοράς... οπότε σε ρωτάνε πότε το πήρες και βάζουν ένα δίμηνο αέρα για την ενεργοποίηση...

 

Δηλαδή εγώ που το πήρα 22 Μαίου από το καρφούρ στις 27 μου λένε ότι η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει μέχρι τις 30/7, ενώ σε σένα που το αγοράσες ή την ίδια μέρα με μένα ή την προηγούμενη σου είπαν λίγες μέρες πριν ότι ισχύει μέχρι 30/6...σε σένα δεν ισχύει δηλαδή το δίμηνο;δεν ρωτάω ειρωνικά..προς θεού.απλώς, προσπαθώ να βγάλω άκρη, για να μην βρεθώ ξεκρέμαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...