Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το τόπικ για όσους σαν και εμένα αγόρασαν την ρποσφορά του καρφούρ. Για όσους δεν ξέρουν ήταν μια προσφορά για 21/22 Μαίου, media center pc altec iDO, AMD 4000+, 2 giga RAM, 500HDD, μαζί με δορυφορικό πιάτο, και 2 χρόνια άλτεκ 24άρα στα 299E τελική.

 

Να πω λοιπόν πως είχα κάποια προβλήματα με το εξειδικευμένο λογισμικό της άλτεκ για media center, την εφαρμογή ido. Κάποια κουμπιά στο τηλεκοντρόλ δεν δούλευαν σύμφωνα με το manual και είχε κάποια κρασαρίσματα. Τελικά κατέβασα και εγκατέστησα την τελευταία έκδοση 1.02 απο εδώ

http://ido.altectelecoms.gr/greekdownload/silver.html

και τώρα όλα είναι πολύ πολύ καλύτερα.

 

Και μια απορία. Το blusoleil (bluetooth driver) μου βγάζει ότι είναι περιορισμένης χρήσης και μπορεί να μεταφέρει μόνο 5μβ δεδομένα. Τι παίζει με αυτό; Σαν οδηγός συσκευής δεν θα έπρεπε να είναι πλήρης;

 

γεια σε ολους.

ειμαι κατοχος ido και εγω.κατεβασα το update και το εγκατεστησα.

επισης εκανα και ενημερωση μεσα απο το μενου του ido και απο τα vista .

κατι που δεν καταφερα να βρω ειναι πως δουλευεις το αναλογικο ραδιοφωνο.δεν βρισκω τον τροπο να συντονισω σε σταθμο που θελω εγω.

ειχα ενα προβλημα με το φακελακι που εχει τους κωδικους πιν ,δηλαδη δεν υπηρχαν οι κωδικοι.μιλησα με την αλτεκ και μου ειπαν οτι καποια ειναι κακοτυπομενα και οτι πρεπει να στειλω ενα εμαιλ με το φακελακι σκαναρισμενο για να μου στειλουν καινουργιο.

για την προθεσμια ενεργοποιησης μου ειπαν για 30/6 και οτι μπορει να δωθει παραταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να γίνομαι κουραστικός, αλλά συνεχίζω στο θέμα της ενεργοποίησης...αφού λοιπόν σε μένα είπαν χθες το απόγευμα ότι η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει μέχρι τις 30/7, σε άλλους μέχρι 30/6...είπα να ξανατηλεφωνήσω σήμερα το πρωί να δω τι θα μου πουν..λοιπόν, μέχρι τέλος Μαίου..ποιον να πιστέψεις και τι να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπάρε και κράτα το όνομα αυτουνού που μίλησες, να γράφουμε εδω με ποιόν μιλήσαμε και τι μας είπε... Μήπως βρήκε κανείς τηλέφωνο της Αλτεκ με 9 ψηφία του τύπου 210χχχ χχχχ ή 211 χχχ χχχχ γιατί το τετραψήφιο είναι με χρέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το θέμα της ενεργοποίησης τείνει να εξελιχθεί σε ανέκδοτο..και μπορεί μ' όλα αυτά που γράφω κάποιοι να με θεωρήσουν μυθομανή..Η συνέχεια σήμερα το απόγευμα. Κόπελα ευγενέστατη (όλες και όλοι το έχουν), αλλά που έδειχνε ότι ήξερε τι της γινόταν μου είπε ότι η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει όποτε θέλω, αφού έχει δοθεί παράταση επ' αόριστον.βέβαια, δεν έμεινα σ' αυτό. Της ανέφερα ότι έχω ξαναπάρει και ότι μου έχουν δώσει τελείως διαφορετική απάντηση την κάθε φορά(από τέλη μαίου έως τέλη ιουνίου) και μου ξεκαθάρισε ότι δεν ισχύουν όλα αυτά, αφού δόθηκε παράταση επ' αόριστον. Μάλιστα (δεν είναι αντιφατικό;) μου πρότεινε να τηλεφωνώ κάθε τέλος του μήνα, για να επιβεβαιώνω αν ισχύει...όσο για το όνομα-φίλε john who- ξέχασα να το ζητήσω...κανείς άλλος που ενδιαφέρεται να μάθει την προθεσμία της ενεργοποίησης, δεν παίρνει ένα τηλεφωνάκι να διασταυρώσουμε το θέμα(όσο γίνεται), γιατί εγώ πλέον έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν ακούω καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους.

ειμαι κατοχος ido και εγω.κατεβασα το update και το εγκατεστησα.

επισης εκανα και ενημερωση μεσα απο το μενου του ido και απο τα vista .

κατι που δεν καταφερα να βρω ειναι πως δουλευεις το αναλογικο ραδιοφωνο.δεν βρισκω τον τροπο να συντονισω σε σταθμο που θελω εγω.

.

επιγεια ψηφιακα εκτος Αθηνων εχετε βρει?κι αν ναι πως?δεν το χω σκαλισει ακομη αλλα τον extreme i do

που εχω στο γραφειο κι εχει νομιζω την ιδια καρτα,μου βγαζει μονο τις αποθηκευμενες συχνοτητες απο Αθηνα και στις ρυθμισεις τπτ...για το ραδιο που λεει ο φιλος,εγω στον χtreme δημιουργησα 1ομαδα(υπαρχει επιλογη)μπηκαν οι σταθμοι που μ ενδιεφεραν και ακουω απο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθημερινή μου επικοινωνία με την ΑΛΤΕΚ καλά κρατεί..τουλάχιστον δεν είναι βαρετή...θέτεις μία συγκεκριμένη ερώτηση και κάθε φορά σου δίνουν διαφορετική απάντηση..έχει ένα σουρεαλισμό το πράγμα..είναι μία εξάσκηση υπομονής και αντοχής των νεύρων. Χθες μου έδωσαν άλλη μία διαφορετική απάντηση για την προθεσμία ενεργοποίησης: στις 30/6. τουλάχιστον συμπίπτει με την απάντηση που έχουν δώσει και σε άλλους εδώ μέσα..Πέρα από την πλάκα πάντως και πέρα από το συγκεκριμένο θέμα..τρέμω-τρόπος του λέγειν- στη σκέψη μήπως το σύστημα χρειαστεί κάποιο service ή τέλος πάντων οτιδήποτε...άσχημα μπλεξίματα!πάντως, ειλικρινά, απορώ με ποιον τρόπο δουλεύουν εκεί μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο IDO έβγαλα τα Vista και έβαλα XP Media Center. Στο cdακι όμως με τους drivers δεν εχει drivers για την κάρτα τηλεόρασης! Ξέρεται ποιο μοντέλο είναι για να το βρω και να κατεβάσω drivers για XP;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ripperakos

 

η καρτα είναι αυτή:

 

h??p://www.hauppauge.co.uk/pages/products/data_hvr3000.html

 

Και εγώ media center του έριξα και πετάει, αλλα εχω θέμα με τα δορυφορικά (βεβαια δεν πρόλαβα να το δώ καλα, αλλα δεν παιζουν αμέσως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο IDO έβγαλα τα Vista και έβαλα XP Media Center. Στο cdακι όμως με τους drivers δεν εχει drivers για την κάρτα τηλεόρασης! Ξέρεται ποιο μοντέλο είναι για να το βρω και να κατεβάσω drivers για XP;;;

 

Και εγώ media center του έριξα και πετάει, αλλα εχω θέμα με τα δορυφορικά (βεβαια δεν πρόλαβα να το δώ καλα, αλλα δεν παιζουν αμέσως...)

 

Πέστε μας ρε παιδιά, δουλεύουν όλα - και το τηλεκοντρόλ; - στα XP Media Center (ποιά έκδοση Media Center; ίσως να ρωτούσα και από πού...) Κάντε μας μια αναλυτική ενημέρωση ... Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει όλους μαζί τους Drivers κάπου (σε κανενα rapidshare) να τους έχουν και οι υπόλοιποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

έχω πάρει και εγώ το ido silver από την γνωστή προσφορα του careffour αλλά έχω δύομισι προβλήματα.

Πρώτον, ο σκληρος κάνει κάποιο θόρυβο(μάλλον έβαλαν τον φτηνότερο 500GB σκληρο της αγοράς)

και δεύτερον μετά από 10 λεπτά μπορείς να ψήσεις σουβλάκια πάνω στο μηχάνιμα.... κυριολεκτικά πήγα να το σηκώσω για συνδέσω το aux του ήχου και κάικε κανονικά το χέρι μου..

Άλλος με παρόμοιο προβλημα;

Τέλος το ido το πρόγραμμα μου crasharει συστηματικά κατέβασα το update να δούμε τι θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

έχω πάρει και εγώ το ido silver από την γνωστή προσφορα του careffour αλλά έχω δύομισι προβλήματα.

Πρώτον, ο σκληρος κάνει κάποιο θόρυβο(μάλλον έβαλαν τον φτηνότερο 500GB σκληρο της αγοράς)

και δεύτερον μετά από 10 λεπτά μπορείς να ψήσεις σουβλάκια πάνω στο μηχάνιμα.... κυριολεκτικά πήγα να το σηκώσω για συνδέσω το aux του ήχου και κάικε κανονικά το χέρι μου..

Άλλος με παρόμοιο προβλημα;

Τέλος το ido το πρόγραμμα μου crasharει συστηματικά κατέβασα το update να δούμε τι θα γίνει

Το δικό μου που είναι σε ράφι με τζάμι μπροστά ζεσταίνεται πολύ μετά από αρκετή χρήση, ο επεξεργαστής φτάνει 45 βαθμούς και η μητρική 50. Δεν διαπίστωσα όμως να έχει κάποιο πρόβλημα. Ο δε δίσκος κάνει θόρυβο, όχι πιο πολύ πάντως από άλλο σύστημα που έχω, και γενικά το σύστημα είναι αρκετά πιο αθόρυβο από άλλους υπολογιστές desktop. Σχετικά με την εφαρμογή ido, δεν την χρησιμοποιώ, αλλά τα mediacenter των vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την εφαρμογή ido, δεν την χρησιμοποιώ, αλλά τα mediacenter των vista.

 

Πες μας, δουλεύει το τηλεκοντρόλ με τα mediacenter των vista ; και αν υπάρχει κάποιο κόλπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...