Προς το περιεχόμενο

Οδηγός: Dual Boot Vista (ή Windows 7) - XP (με τα Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα)


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να μου πεις αν την εγγραφη στο EasyBcd για τα ΧΡ την εβαλες στο C που ειναι και τα Vista ή στο partition?

thanks

 

Δεν έβαλα καινούργια εγγραφή, δεν πήγα δηλαδή στην επιλογή Add/Remove Entries. Πήγα μόνο στην επιλογή Change Settings και απλά μόνο άλλαξα το όνομα που αντιστοιχούσε στην καταχώρηση για τα XP. Όταν διάλεξα την καταχώρηση των XP στο EasyBCD μου έδειχνε το D, ενώ στην καταχώρηση των Vista αντιστοιχούσε το C (Θυμίζω ότι bootara σε Vista). Εννοείται ότι όταν bootαρω ΧP τα γράμματα είναι αντίστροφα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, το Acronis το εγκατέστησα (από bootable cd) σε 3ο ξεχωριστό partition. Όταν μου ζήτησε που να το εγκατασταστήσω, τα XP τα έδειχνε ως C και τα Vista ως D.

Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Μπαίνω και στα 2 λειτουργικά αλλά όχι απευθείας από την επιλογή που κλικάρω από το Acronis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω αυτο που κανω για να μην εχω μπερδεματα ειναι να αποσυνδεω τους αλλους δισκους και να κανω εγκατασταση το καθε λειτουργικο

Πχ χτες αποσυνδεσα τους δισκους με τα xp και vista και εβαλα ενα αλλο δισκο για να βαλω τα 7

Οποτε μετα απο το bios μπαινω στο boot menu και επιλεγω σε ποιον απο τους 3 δικους θα μπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβαλα καινούργια εγγραφή, δεν πήγα δηλαδή στην επιλογή Add/Remove Entries. Πήγα μόνο στην επιλογή Change Settings και απλά μόνο άλλαξα το όνομα που αντιστοιχούσε στην καταχώρηση για τα XP. Όταν διάλεξα την καταχώρηση των XP στο EasyBCD μου έδειχνε το D, ενώ στην καταχώρηση των Vista αντιστοιχούσε το C (Θυμίζω ότι bootara σε Vista). Εννοείται ότι όταν bootαρω ΧP τα γράμματα είναι αντίστροφα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, το Acronis το εγκατέστησα (από bootable cd) σε 3ο ξεχωριστό partition. Όταν μου ζήτησε που να το εγκατασταστήσω, τα XP τα έδειχνε ως C και τα Vista ως D.

.

 

?!?!?!?!Εμενα τα αντιθετα.Απο οσο ξερω τα Vista κανουν μονα τους C εκει που εγκαθιστανται...Θα το δω παντως,ευχαριστω

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:48 ----------

 

Εγω αυτο που κανω για να μην εχω μπερδεματα ειναι να αποσυνδεω τους αλλους δισκους και να κανω εγκατασταση το καθε λειτουργικο

Πχ χτες αποσυνδεσα τους δισκους με τα xp και vista και εβαλα ενα αλλο δισκο για να βαλω τα 7

Οποτε μετα απο το bios μπαινω στο boot menu και επιλεγω σε ποιον απο τους 3 δικους θα μπω

 

Και εμεις οι με εναν δίσκο?? :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες πόσο πιθανό θεωρείται να μην χρειαστεί να επαναφέρω χειροκίνητα τα vista αλλά να εντοπιστεί και να λυθεί αυτόματα από το startup repair?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια εχω κανει το laptop μου dual boot ubuntu-vista.

Μπορω αντικαταστησω το ubuntu με windows 7 rc1?

Ευχαριστω πολυ!

φιλε μου προσπάθησα με visa ultimate 64 και δεύτερο boot με windows 7 beta ακολουθώντας τον οδηγό για χρ βεβαια (λέω ίδια λογική θα μπει) αλλα όχι μου έβγαζε μπλε σελίδα στα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπάρχει δυνατότητα τα XP να μην βλέπουν τα Vista και το αντίθετο. Το λέω αυτό γιατί π.χ. εάν τα Vista στο C και τα XP στο D όταν γίνει εγκατάσταση ενός προγράμματος από τα XP αυτοματος όλα καταχωρούνται στο C και όχι στο D.

 

Μπορούμε κάθε φορά που τρέχουμε τα Vista ή ταXP το λειτουργικό να που τρέχει να εμφανίζεται σαν C?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, εγώ με ΧΡ/7, σε διαφορετικούς σκληρούς, με τα ΧΡ πρώτα, με όλες τις διαφορετικές εκδόσεις των 7 (prebeta, beta ως τις τελευταίες rc), μόνιμα έχω το εξής:

 

Όταν τρέχω ΧΡ: Ο σκληρός με τα ΧΡ ως C:, ο σκληρός με τα 7 ως K:

Όταν τρέχω τα 7: Ο σκληρός των 7 ως C:, ο σκληρός των ΧΡ δεν μου εμφανίζεται καθόλου (στο Computer, στο File Explorer, φαίνεται κανονικά αν δεν κάνω λάθος).

 

Τώρα τί διαφορετικό (σου) κάνουν τα Vista...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Οδηγός για το ίδιο θέμα αλλα με τα ΧΡ πρώτα εγκατεστημένα δεν υπάρχει?

 

Ο δίσκος σου είναι χωρισμένος σε partitions? Αν ναι, εγκαθιστάς τα vista κανονικά σε ένα partition και μετά ο bootloader θα βλέπει τα ΧΡ κάπως έτσι

 

media_1221307986969.jpg

 

Αν θες να αλλάξεις το όνομα και να γράψεις Windows XP αντί για Earlier version.. χρησιμοποιείς το EasyBCD που αναφέρω στην πρώτη σελίδα

 

media_1221309381165.jpg

 

Αν δεν έχεις 2o partition πρέπει να δημιουργήσεις ένα. Δες αυτόν τον οδηγό

http://apcmag.com/how_to_dualboot_vista_with_xp__stepbystep_guide_with_screenshots.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δυνατότητα τα XP να μην βλέπουν τα Vista και το αντίθετο. Το λέω αυτό γιατί π.χ. εάν τα Vista στο C και τα XP στο D όταν γίνει εγκατάσταση ενός προγράμματος από τα XP αυτοματος όλα καταχωρούνται στο C και όχι στο D.

 

Μπορούμε κάθε φορά που τρέχουμε τα Vista ή ταXP το λειτουργικό να που τρέχει να εμφανίζεται σαν C?

 

Το πιο απλο και ασφαλες που μπορεις να κανεις ειναι να αποσυνδεσεις τον ενα δισκο και να κανεις εγκατασταση στο αλλο το αλλο λειτουργικο

Μετα συνδεεις και τους 2 και επιλεγεις απο το BIOS σε ποιον θα κανεις boot και ετσι σε οποιον μπεις θα ειναι τα Win στο C και ο αλλος θα ειναι ο D χωρις να σου χαλασει κανενα boot ini και ιστοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι χωρισμένος σε 2 partitions που τώρα ο ένας έχει ubuntu τα οποία ούτε σε άλλως δεν τα χρησιμοποιώ. Το πως θα φαίνονται τα χρ δεν με απασχολεί..Θα το δοκιμάσω!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:50 ----------

 

Επειδή τελικά δεν χωράνε τα vista στο υπάρχον partiton ξέρει κανείς πως μπορώ απο τα 14GB που είναι το partition των χρ να κάνω ελεύθερο χώρο μερικά GB??

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:02 ----------

 

Markelos έκανα την εγκατάσταση αλλά δεν βλέπω καθόλου τα χρ.Τα έβαλα κανονικά σε άλλο παρτισιον που δημιούργησα!Πώς μπορώ να διαχειριστώ τον bootloader??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση:

Ο υπολογιστής μου είχε 2 partitions ένα με vista και ένα με Xp. Διέγραψα το partition με τα XP και τώρα ο υπολογιστής έχει μόνο Vista. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να κάνω να μην εμφανίζεται η μαύρη οθόνη με τις 2 επιλογές (για εκκίνηση με Vista ή XP) κατά την εκκίνηση;

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω 2 τρόπους για να διαγράψεις την καταχώρηση από τον bootloader.

 

  • Κατεβάζεις το EasyBCD του οποίου λινκ έχω γράψει στην πρώτη σελίδα, πας add/remove entries, επιλέγεις τα XP, πατάς delete και τέλος save
    post-62899-12906302716_thumb.jpg
     
  • Στην αναζήτηση/εκτέλεση γράφεις
    >msconfig

    πας στην καρτέλα boot, επιλέγεις τα ΧΡ και delete.
    post-62899-12906302715_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...