Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για κοιταξτε αυτο το πακετακι http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=4694 (για μενα το θελω)

καλο δεν ειναι????

 

νταξει το πακετακι ειναι λιγο απαραδεκτο.λολ!οχι νταξει.για αρχαριο ισως ειναι ετσι και ετσι.αλλα δεν ειναι τπτ σπουδαιο αυτη η κιθαρα.εννοω δεν εχει και τον τρελο ηχο.

 

σου πουλαω την δικια μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καλη ε?γιατι?

ε αρχαρια ειμαι με τις ηλεκτρικες+μου φανηκε καλο γιατι με 180? τα χει ολα!δεν περιμενω να ναι+το τρελο μηχανημα αλλα θα την κανει την δουλεια του πιστευω!

εσυ τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καλη ε?γιατι?

ε αρχαρια ειμαι με τις ηλεκτρικες+μου φανηκε καλο γιατι με 180 τα χει ολα!δεν περιμενω να ναι+το τρελο μηχανημα αλλα θα την κανει την δουλεια του πιστευω!

εσυ τι λες?

 

θα την κανει τη δουλεια του αλλα το θεμα ειναι τι δουλεια θα κανει..:rolleyes:;)

σαν πακετο λεει πολυ.ενα παρομοιο πακετακι ειχα παρει και γω.με πολυ καλυτερη κιθαρα βεβαια.

ξες ποια ειναι η ενσταση μου με αυτα τα οργανα?οτι επειδη καποιος ειναι αρχαριος δεν σημαινει οτι πρεπει να παρει μια μαπα κιθαρα γτ ισως μαθει λαθος.σκεψου οτι αν μαθεις να παιζεις μαυτη την κιθαρα και παρεις μετα καποια αλλη ακομα και στα 350-400 e,θα ψαχνεσαι...θα πεις τι εγινε?B) εννοω θα δεις τρομερες διαφορες στον ηχο.

 

το θεμα ειναι να μαθεις σωστα.και να ακους σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναρχίσω μαθήματα άπω σεπτέμβριο μια ερώτιση μόνο χορδές πάνω κάτω εσείς πότε αλλάζετε;

 

@kate23

καλύτερα να πάρεις μια καλή και να την έχεις εκτός αν δεν είσαι σίγουρη

 

@x-lifer

ναι έτσι φαίνεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@χ filer καλη φαινεται.στις κιθαρες να ξερεις οτι παιζει αρκετα το ο,τι πληρωνεις παιρνεις...

 

@kate μεχρι ποσα δινεις για την κιθαρα?

 

@because εχει να κανει με το ποσο πολυ παιζεις...και αν ιδρωνουν τα δαχτυλα σου!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@χ filer καλη φαινεται.στις κιθαρες να ξερεις οτι παιζει αρκετα το ο,τι πληρωνεις παιρνεις...

 

Γι αυτό μην είσαι τόσο σίγουρος. Στις κιθάρες παίζει να πάρεις 2 ολόιδιες από το ίδιο κατάστημα και η μια να είναι διαμάντι ενώ η άλλη μέτρια. Σίγουρα το όργανο που θα αγοράσεις θα πρέπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να το ακούσεις πριν το πάρεις (το συγκεκριμένο όργανο, όχι γενικά το μοντέλο). Τώρα, αν υπάρχει και κάποιος γνωστός που το κατέχει, καλό θα είναι να έρθει να το ακούσει και αυτός και να σου πει γνώμη.

 

Μην κάνεις το λάθος και πάρεις κάτι που δεν σου κάθεται καλά στα χέρια. Θα πρέπει με το που θα κάτσεις να μην σε ενοχλεί πουθενά. Επίσης, καλό είναι να αγοράσεις μαζί και stand για το όργανο, να μην το αφήνεις κόντρα σε τοίχους ή στη θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα εσείς κάθε πότε αλλάζετε χορδές τέλος πάντων παλιά άλλαζα όποτε μου ακουγότανε χάλια (ενοείτε κουρδισμένη πάντα)

 

Μα δεν είναι για όλους το ίδιο. Αν παίζεις συχνά και για πολλές ώρες, περίπου μια φορά το μήνα. Αν παίζεις σπάνια και για λίγο και μια φορά στους 3 μήνες να αλλάζεις δεν έχεις πρόβλημα. Οι χορδές θέλουν άλλαγμα όταν βλέπεις σκουριά (επειγόντως άλλαγμα), όταν έχουν "θαμπό" ήχο, όταν δεν είναι ελαστικές. Αυτά είναι μερικά κριτήρια, όμως εσύ ξέρεις πότε σε ενοχλούν, ή τέλος πάντων πότε θεωρείς ότι θα ήταν καλύτερα να τις αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanos και για τα 2 ποστ εισαι πολυ πολυ σωστος!

οσον αφορα το πρωτο να πω οτι οπως ειπες ειναι πολυ σημαντικο να σε βολευει..αλλα εφοσον δεν εχει ακουμπησει αλλη κιθαρα πως μπορει να ξερει αν την βολευει?α και κατι αλλο.σκεψου οτι δεν μπορει να την δοκιμασει η xfiler,ουτε εχει την εμπειρια να ακουσει αν ο ηχος ειναι ο "καλος".οποτε αν εχει καποιον να το τσεκαρει θαταν πολυ καλο οντως.

 

οσον αφορα στις χορδες αυτα λιγο πολυ ειναι γνωστα.το θεμα ειναι οτι ειναι βαρετο να αλλαζεις.χεχε!

τι νουμερο χρησιμοποιειτε??

 

because δεν σου λεμε ρε!!:-)

εγω εχει τυχει να κατσω και 3 μηνες χωρις να αλλαξω.ειχαν οξυδωθει απιστευτα οι χορδες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι ο αρχάριος μπορεί να καταλάβει αν η στάση με το όργανο τον ενοχλεί ή όχι.

 

Το σετ που έχω τώρα στην Strat είναι 10/13/16/26/36/46, αλλά είναι μεταβατικό για να πάω σε 11άρι σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το λεω γτ οταν εγω αποσο θυμαμαι ειχα πρωτο καθησει στην κιθαρα δεν ηξερα ουτε πως να την κρατησω ουτε αν με βολευει η οχι.δεν ειχα ξαναπιασει κιθαρα και λογικο να μην με βολευει.

 

ρε γμτ οι χοντρες χορδες μου τη σπανε λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...