Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ποιος σου είπε πως δεν γίνεται?? υπάρχουν και κιθάρες για αριστερόχειρες :)

 

ναι σωστο αυτο:-D

και εγω αριστεροχειρας ειμαι...αλλα....

φαντασου ομως να παιζεις ετσι σε μια συνηθισμενη κιθαρα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν σε μια χορδη βλεπω (πχ)3 φορες το 3 θα πρεπει να παιξω την ιδια νοτα τρεις φορες

 

Σωστό.. 3 φορές την συγκεκριμένη χορδή, με πατημένο το 3ο τάστο

 

λιγο παρακατω εχει κατι 0 και Χ.αυτα τι σημαινουν?

 

για τα 0 σου απάντησαν (ανοικτή χορδή)

 

το Χ σημαίνει οτι βαράς την χορδή με το δεξί και απλά ακουμπάς με το αριστερό (δεν πατάς) πάνω σε κάποιο τάστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ απαράδεκτο να προτείνετε στην κοπέλα να μάθει μόνη ένα όργανο, χωρίς ένα δάσκαλο δίπλα της.

Αν για οποιαδήποτε λόγο δεν μπορεί να μαθεις δίπλα σε κάποιο δάσκαλο,

τότε αγόρασε μια μέθοδο κλασσικής κιθάρας από ένα μουσικό κατάστημα.

Από εκεί και έπειτα το να μάθεις τις συγχορδίες είναι εξαιρετικά απλό,

το να μάθεις να παίζεις κιθάρα είναι το δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ απαράδεκτο να προτείνετε στην κοπέλα να μάθει μόνη ένα όργανο, χωρίς ένα δάσκαλο δίπλα της.

Αν για οποιαδήποτε λόγο δεν μπορεί να μαθεις δίπλα σε κάποιο δάσκαλο,

τότε αγόρασε μια μέθοδο κλασσικής κιθάρας από ένα μουσικό κατάστημα.

Από εκεί και έπειτα το να μάθεις τις συγχορδίες είναι εξαιρετικά απλό,

το να μάθεις να παίζεις κιθάρα είναι το δύσκολο.

 

εμεις απλα τις λυνουμε ορισμενες αποριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ απαράδεκτο να προτείνετε στην κοπέλα να μάθει μόνη ένα όργανο, χωρίς ένα δάσκαλο δίπλα της.

Αν για οποιαδήποτε λόγο δεν μπορεί να μαθεις δίπλα σε κάποιο δάσκαλο,

τότε αγόρασε μια μέθοδο κλασσικής κιθάρας από ένα μουσικό κατάστημα.

Από εκεί και έπειτα το να μάθεις τις συγχορδίες είναι εξαιρετικά απλό,

το να μάθεις να παίζεις κιθάρα είναι το δύσκολο.

 

οπότε κι εσύ αν εχεις απορίες να πηγαινεις σε δάσκαλο είτε επιστημονικές, είτε ιατρικές, είτε μουσικές, είτε για μαγειρική.

 

εσύ αν ρωτήσεις κάτι... δεν θελεις να σου απαντήσουν??

 

οπότε μην σχολιάζεις για τους άλλους, απλά θα μπορούσες να προτείνεις να πάει σε δάσκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε κι εσύ αν εχεις απορίες να πηγαινεις σε δάσκαλο είτε επιστημονικές' date=' είτε ιατρικές, είτε μουσικές, είτε για μαγειρική.

 

εσύ αν ρωτήσεις κάτι... δεν θελεις να σου απαντήσουν??

 

οπότε μην σχολιάζεις για τους άλλους, απλά θα μπορούσες να προτείνεις να πάει σε δάσκαλο.[/quote']

Τα 'χεις μπλέξει...

Άλλο "Ερώτηση-Απορία", άλλο "Εκμάθηση-Εκπαίδευση"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζεις οτι εγω δε θελω να μαθω με ενα δασκαλο?αλλα δε μπορω!δεν ειναι μονο το οικονομικο αλλα και θεμα χρονου!αλλωστε τα παιδια δε μου ειπαν "μαθε μονη σου" αλλα μου λυνουν αποριες,οπως ειπαν πριν!θα εκτιμουσα περισσοτερο την βοηθεια σου :-) μην ξυνεις πληγες :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλή μου είναι να μάθεις νότες/πεντάγραμμο.

Αφού μάθεις να διαβάζεις με ευχέρεια το πεντάγραμμο αλλά και να μάθεις τις νότες στα 6 πρώτα τάστα,

ευχαρίστως να σου προτείνω κάποια βιβλία με προοδευτικές ασκήσεις και για το δεξί και για το αριστερό χέρι.

 

Μαθαίνοντας μόνη και μη έχοντας κάποιον να σου διορθώνει τα λάθη σου όταν τα κάνεις, είναι σχεδόν βέβαιο να μην μάθεις σωστά.

Για αυτό και θα επιμείνω στο θέμα του καθηγητή.

Αν μπορείς να ξεπεράσεις το οικονομικό, χρόνο βρίσκεις.

Το μάθημα δεν διαρκεί πάνω από μισή ώρα(είναι 1-2 φορές την εβδομάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν υπάρχει κανόνας που να λέει πως ο αριστερόχειρας πρέπει να παίζει με αριστερόχειρη κιθάρα γιατί θα μάθει πιο εύκολα απ' ότι με κανονική κιθάρα.

Μάλιστα αρκετοί καλοί κιθαρίστες που παίζουν με κανονική κιθάρα είναι αριστερόχειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο λογικά παίζεις κι εσυ κιθαρα, για να δίνεις τέτοιες συμβουλές ή να λες πως έχεις να προτείνεις κάποια βιβλία.

 

αν ναι, εσυ όταν ξεκίνησες πήγες κατευθείαν σε δάσκαλο?? κι αν ναι, τότε μπράβο σου... ίσως να αποτελείς εξαίρεση.

 

όσους κιθαρίστες ξέρω στην αρχή πειραματίστηκαν όπως η φίλη μας (κι εγώ το ίδιο έκανα) και μετά άλλοι τα παράτησαν, άλλοι πήραν βιβλία, άλλοι συνέχισαν με δάσκαλο-ωδεία....

 

κάποιες φορές που ήθελα να λύσω κάποια απορία μου, θα ήθελα πολύ να είχα την ίδια δυνατότητα, να ρωτήσω έτσι όπως γίνεται τώρα στο forum, αλλά τότε δεν ήξερα κανένα κιθαρίστα και το είχα παράπονο... μόνος μου βρήκα λύσεις, ορισμένες έως πολλές φορές λάνθασμένες, αλλά όταν κατάλαβα οτι μου αρέσει η κιθάρα προχώρησα παρακάτω..

 

κι εγώ είμαι υπέρ των μαθημάτων για οποιοδήποτε μουσικό όργανο, αλλά κάποιες γενικές ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν σε οποιονδήποτε....

 

hint: καμιά φορά δεν πειράζει τον άλλο το τι λές, αλλά πως το λες.

 

 

 

p.s. αν διάβασες όλο το τοπικ, η φίλη μας δεν έχει καν δικιά της κιθάρα... είναι λίγο νωρίς να λέμε απο τώρα για δασκάλους-ωδεία-βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ναι, εσυ όταν ξεκίνησες πήγες κατευθείαν σε δάσκαλο?? κι αν ναι, τότε μπράβο σου... ίσως να αποτελείς εξαίρεση.

Δεν υπάρχει κανόνας γιατί και εγώ τα περισσότερα άτομα που γνωρίζω είτε κάνουν κάποια ιδιαίτερα είτε είναι σε κάποιο ωδείο.

Υποκειμενική η κρίση σου δηλαδή.

 

Προσωπικά ξεκίνησα αυτοδίδακτος κοντά στην ηλικία της κοπελιάς.Μετά από 1½ χρόνο ξεκίνησα ιδιαίτερα,μετά σε ωδειο κλπ...

Το θέμα είναι όμως πως μέχρι και της ανώτερες τάξεις της κιθάρας, προπτυχιακά, πάλευα να διορθώσω, σε τεχνικό επίπεδο, λάθη που έκανα ως αυτοδίδακτος.

Δηλαδή έμαθα με λάθος τρόπο κάποια πράγματα και δεν ήταν καθόλου εύκολο να τα διορθώσω.

Ό,τι μάθεις στην αρχή, δύσκολα το ξεχνάς. Ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p.s. αν διάβασες όλο το τοπικ, η φίλη μας δεν έχει καν δικιά της κιθάρα... είναι λίγο νωρίς να λέμε απο τώρα για δασκάλους-ωδεία-βιβλία.

Κι όμως πρώτα βρίσκεις τον δάσκαλο και μετά πχ πηγαίνετε μαζί(δάσκαλος+μαθητής) να πάρετε μια κιθάρα κτλπ...

Ή προτείνει ο καθηγητής κάποιες κιθάρες αναλόγως την οικονομική δυνατότητα του μαθητή/οικογένειας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεκινησα οπως λεει ο estenough.πηρα την κιθαρα.εκατσα ασχοληθηκα,οχι πολλα πραγματα και μετα απο ενα χρονο ξεκινησα μαθηματα...

θα συμφωνησω με τον nikoskon στο εξης.οτι αμα μαθεις κατι στραβα στην αρχη μετα ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις.αυτο μου το λεγε συνεχεια ο δασκαλος μου.ειναι πολυ σημαντικο να κανω σωστα οποιαδηποτε ασκηση γτ θα την βρω μπροστα μου αν την μαθω λαθος.

παρολα αυτα δεν βρισκω κακο να απανταω σε ερωτησεις τυπου πως πιανεται η Αm και λοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρολα αυτα δεν βρισκω κακο να απανταω σε ερωτησεις τυπου πως πιανεται η Αm και λοιπα...

Η λεπτομέρεια εδώ είναι η απόσταση από το να λύσεις μια απορία μέχρι να την εφαρμόσει ο μαθητής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...