Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε nikoskon δεν θέλουν όλοι να μάθουν να παίζουν κιθάρα ή να μάθουν μουσική. Κάποιοι θέλουν απλά να παίξουν 2-3 τραγουδάκια στην παραλία με μια παρέα χωρίς να πολυ-σκοτιστούν.

 

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι χωρίς δάσκαλο είσαι καταδικασμένος -αν δεν είσαι τρελό ταλέντο και κωλόφαρδος- να καταστρέψεις τα χέρια σου, αλλά σημασία έχει τί θέλει να κάνει ο καθένας με την κιθάρα του.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να παίξεις Thanovaster αυτά τα 2-3 τραγουδάκια, χρειάζεται μια προπαιδεία.

Με το να μάθεις σωστά 10 συγχορδίες και 3 δακτυλισμούς δε γίνεσαι μουσικός.

Όπως επίσης και με το να παρακολουθείς μαθήματα για 1-2 χρόνια, πάλι δεν γίνεσαι μουσικός.

Απλά μαθαίνεις στοιχειωδώς να χρησιμοποιείς το όργανο αυτό και πάνω από όλα να το σέβεσαι.

 

Φίλε nikoskon δεν θέλουν όλοι να μάθουν να παίζουν κιθάρα ή να μάθουν μουσική. Κάποιοι θέλουν απλά να παίξουν 2-3 τραγουδάκια στην παραλία με μια παρέα [b']χωρίς να πολυ-σκοτιστούν.[/b]

"...δεν θέλουν όλοι να μάθουν να παίζουν κιθάρα..."

Μα για κιθάρα δε μιλάμε;!

"...χωρίς να πολυ-σκοτιστούν."

Αυτό δεν γίνεται. Δηλ να μάθεις χωρίς κόπο/μελέτη.

Δυστυχώς αυτό που είπες είναι παράδειγμα τρόπου σκέψης προς αποφυγήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε Νίκο. Κάποιος μπορεί πολύ απλά να θέλει να μάθει ΜΟΝΟ μερικά κομμάτια ή ΜΟΝΟ συγχορδίες. Και νομίζω ότι συμφωνούμε ότι κιθάρα δεν είναι μόνο αυτά.

 

Το χωρίς να πολυσκοτιστούν το έγραψα εννοώντας χωρίς να μπουν στη διαδικασία να μάθουν κλίμακες, νότες και θεωρία. Δεν είναι έγκλημα ο φίλος που παίζει στην παραλία με την παρέα του να μην ξέρει πως να γράφει στο πεντάγραμο την ντο δίεση.

 

Αν ο φίλος που ξεκίνησε το thread δεν είναι στην παραπάνω κατηγορία, αλλά θέλει όντως να ΜΑΘΕΙ κιθάρα (με όλη τη σημασία της λέξης), τότε αγνοήστε τα posts μου, και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μπορεί πολύ απλά να θέλει να μάθει ΜΟΝΟ μερικά κομμάτια ή ΜΟΝΟ συγχορδίες.

Η ενασχόληση του συγκεκριμένου ατόμου που σκέφτεται έτσι, με το όργανο, θα έχει σύντομη ημερομηνία λήξης γιατί τα τραγούδια και η μουσική δεν πατάνε επάνω σε 7 συγχορδίες.

Και μη μπορώντας να παίξει κάτι άλλο (γιατί δεν θα έχει καμία προπαιδεία) θα το παρατηρήσει το όργανο.

Και είναι κρίμα σε ένα παιδί 14 ετών όπως φαίνεται να είναι η x-filer να μην του δώσεις να καταλάβει πως πρέπει να μάθει να μαθαίνει...

... και αντ' αυτού να το προτρέπεις για την εύκολη αλλά συνάμα πρόσκαιρη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'ομως υπαρχουν και ανθρωποι που το μονο που ξερουν ειναι να παιζουν απλα κομματακια που βασιζονται σε αυτες τις κοινοτυπες συγχορδιες και ειναι ευχαριστημενοι με αυτο. Φυσικα δεν ειναι "μουσικοι" αλλα ποιος ειπε οτι πρεπει να γινουν?

Πρεπει να γινεις μαγειρας με πτυχιο για να ξερεις να τηγανιζεις πατατες?

Πρεπει να εχεις τελειωσει προγραμματιστης με εκτεταμενη εκπαιδευση (που περιλαμβανει C και Assembly) για να γραφεις απλες εφαρμογουλες σε VB?

 

Για να μην παρεξηγηθω, οσο περισσοτερα ξερεις τοσο καλυτερα. Φυσικα και ειμαι υπερ των μαθηματων. Και εγω εκανα 2 χρονια ηλ. κιθαρα, και αρχισα αμεσως οταν την πηρα. Δεν το μετανιωσα. Επισης δεν μετανιωσα την επιλογη μου να μην εστιασουμε σε αναγνωση απο το πενταγραμμο (καναμε και απο αυτα βεβαια) αλλα τα μαθηματα να εχουν πιο πρακτικη μορφη.

Ενας φιλος μου που ξεκινησαμε την ιδια εποχη ειχε δασκαλο που επεμενε σε πιο κλασικου τυπου εκπαιδευση. Ε αυτος τα παρατησε σχετικα γρηγορα γιατι απο τα μαθηματα δεν επαιρνε αυτο που περιμενε. Συνεχιζει ακομα να παιζει αυτοδιδακτος. Ματαια προσπαθησα να τον πεισω να δοκιμασει το δικο μου δασκαλο.

 

Ουτε εγω εγινα μουσικος, αλλα αυτο που ηθελα απο την εκπαιδευση μου το πετυχα. Δηλαδη να μπορω να βγαζω μονος μου τα περισσοτερα κομματια απο αυτα που ακουω (rockοειδη).

 

Επισης ο χρονος δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεθει. Και αν δεν εχεις χρονο καλυτερα μην ασχολεισαι καθολου. Μπορει τα μαθηματα να ειναι 1 ωρα τη βδομαδα αλλα η μελετη που θα κανεις μονος σου, ειδικα τους πρωτους μηνες πρεπει να ειναι τουλαχιστον αλλο ενα 2-3ωρο την ημερα το λιγοτερο για να πεις οτι κατι κανεις, και πολυ συστηματικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να γινεις μαγειρας με πτυχιο για να ξερεις να τηγανιζεις πατατες?

Μίλησα για πτυχίο κιθάρας;

Ε αυτος τα παρατησε σχετικα γρηγορα γιατι απο τα μαθηματα δεν επαιρνε αυτο που περιμενε.

Δηλ κουμάντο έκανε ο μαθητής και όχι ο καθηγητής.

Επίσης το ότι τα παράτησε μπορεί απλά να σημαίνει πως η κιθάρα για αυτόν ήταν απλά ένα καπρίτσιο που του πέρασε μόλις κατάλαβε πως έπρεπε να κοπιάσει.

Επίσης μπορεί ο καθηγητής απλά να μην ήταν καλός στη δουλειά του.

Εν ολίγοις τα παραδείγματα σου είναι κάπως άκυρα.

 

Για να μάθεις να γράφεις δεν είναι ανάγκη να γίνεις φιλόλογος. Αρκούν αυτά που έμαθες στο δημοτικό.

Αυτό λέω εγώ.Αλλά έχετε ανάγει τις βασικές γνώσεις σε πτυχιακές.

Ουτε εγω εγινα μουσικος, αλλα αυτο που ηθελα απο την εκπαιδευση μου το πετυχα.

Αφού είσαι ικανοποιημένος δε μου πέφτει λόγος.

Απλά δε μου αρέσουν τα ημίμετρα και δεν θέλω να βλέπω άτομα να έχουν χαμηλές απαιτήσεις απ' τους εαυτούς τους. Είναι κρίμα.

Επισης ο χρονος δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεθει.

Διαφωνώ.

Μπορει τα μαθηματα να ειναι 1 ωρα τη βδομαδα αλλα η μελετη που θα κανεις μονος σου, ειδικα τους πρωτους μηνες πρεπει να ειναι τουλαχιστον αλλο ενα 2-3ωρο την ημερα το λιγοτερο για να πεις οτι κατι κανεις, και πολυ συστηματικη.

Εμένα αν ήσουν μαθητής μου και μελετούσες 1 ώρα την ημέρα θα μου αρκούσε.Μιλώ πάντα για αρχάριο και σχετικά μικρή ηλικία.

Αλλά 1 ώρα πραγματικής μελέτης. Όχι 20 λεπτά μελέτη και 40 χάζεμα στην τηλεόραση αγκαλιά με την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νίκο με δυσκολεύει πάρα πολύ ο τρόπος που παρερμηνεύεις αυτά που λέω. Απλά τους στόχους που βάζει ο καθένας για τον εαυτό του πρέπει σαν τρίτος να τους σέβεσαι. Όταν ο άλλος θέλει να μάθει πώς να πιάσει τη Λα μινόρε ή ακόμα κι αν είναι πιο παράλογη η απαίτησή του όσον αφορά το επίπεδό του (πχ να του δείξεις πώς να παίξει ένα δύσκολο κομμάτι και τίποτε άλλο), οφείλεις να το σεβαστείς. Αν θες λοιπόν του δείχνεις ή τον αγνοείς.

 

Όσον αφορά τον ισχυρισμό ότι αν δεν κάνει μαθήματα θα τα παρατήσει, θα απαντήσω απλά ότι μηδενίζεις αμέτρητους αυτοδίδακτους μουσικούς. Από όλους τους μουσικούς που σηνάντησα σε μπάντες, ο κορυφαίος δεν ήξερε καν πως είναι το κλειδί του Σολ. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι αυτοδίδακτοι είναι καλύτεροι (ΠΡΟΦΑΝΩΣ όχι), αλλά δεν ισχύει και ότι αυτοδίδακτος = κατά συνθήκη προσωρινός μουσικός.

 

Από εκεί και πέρα, σου υπενθυμίζω ότι συμφωνούμε στο ότι είναι καλύτερα να κάνεις μαθήματα με δάσκαλο (και για την ακρίβεια με σοβαρό δάσκαλο), αλλά μην φτάνουμε στο σημείο να αποκλείουμε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση.

 

ΥΓ> Παίζω κιθάρα αρκετά χρόνια, και το λάθος μου να μην κάνω μαθήματα επί 5 χρόνια μου έχει κοστίσει ΠΑΡΑ πολύ. Τα 4 χρόνια που ακολούθησαν με σοβαρό δάσκαλο ήταν για μένα άλματα που ούτε μπορούσα να φανταστώ. Παρόλαυτά, ότι μοναδικό έχω στο ύφος που παίζω το απέκτησα από τα λάθη που έκανα τα 4 εκείνα χρόνια. Απλά, αν δεν είχα κάνει στη συνέχεια τα μαθήματα δεν θα είχαν σουλουπωθεί ποτέ.

 

ΥΓ2> Επειδή είσαι δάσκαλος μουσικής (αν θυμάμαι καλά - ελπίζω να μην πέταξα κοτσάνα) η γνώμη σου είναι φυσικό να έχει μια βαρύτητα σε σχέση με τη δικιά μας. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι κρύβει και την απόλυτη αλήθεια. Ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanocaster +1

 

θέλω να ξαναπώ οτι βρίσκω απόλυτα λογικό το αν έχει κάποιος απορίες σε κάτι καινούριο για αυτον, καλό είναι να τον βοηθάμε. το να εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτα τα σύμβολα πάνω απο τις συγχορδίες ή ποια είναι η λογική της ταμπλατούρας δεν το θεωρώ έγκλημα.

 

στο συγκεκριμένο thread, δεν εμβάθυνε κανείς ούτε στην θεωρία της μουσικής, ούτε σε τεχνική, ούτε στην ιστορία της κιθάρας.

αν θέλαμε να το κάνουμε θα είχαμε μεταφέρει βιβλία ολόκληρα εδώ (και θα θαύμαζαν όλοι τα πόσα πολλά ξέρουμε :P )

 

γενικά μπορούμε να έχουμε όσες αντιφάσεις θέλουμε, για οτιδήποτε γράφει ο άλλος, ανεξάρτητα με το αν είναι σωστό η λάθος αυτό που γράφει.

δεν πιστεύω πως είναι αυτός ο σκοπός μας και γι'αυτό καλό θα ήταν να βοηθάμε σε κάποιες περιπτώσεις.

 

είναι σαν να λέμε μην κάνεις φορματ στο pc σου (πιστεύω πως όλοι έχουμε κάνει), αν δεν πας πρώτα να σε εκπαιδεύσουν.

 

εγώ πάντως είμαι διαθέσιμος να λύνω τέτοιου είδες απορίες, γιατί αν δεν το κάνουμε και αυτό, τότε θα καταντήσουμε σαν τα δημόσια σχολεία... ...να κάνουμε μαθήματα και μετά φροντιστήρια και μετά ιδιαίτερα, για να λύσουμε τις απορίες που δεν μας έλυσαν οι προηγούμενοι (ελπίζω να μην το παρεξειγήσει και αυτό κανένας)

 

 

 

P.s Νίκο όταν λες οτι δλδ έκανε ο μαθητής κουμάντο και όχι ο καθηγητής, το βρίσκεις τόσο παράλογο?? (εκτός κι αν ήταν μαθητής στο berklee)

 

ποτέ δεν ξέρουμε τι υποχρεώσεις έχει ο άλλος και τι πράγματα έχει να σκεφτεί η να κάνει. ειδικά σε περιπτώσεις που κάποιος το κάνει επειδή του αρέσει και όχι επιδή πρέπει.

 

(και λίγο χιούμορ ακόμα για να μην παρεξηγηθούμε πάλι) μην πάει κανείς για μπάνιο στην θάλασσα, αν δεν έχει πάει σε κολυμβητήριο με προπονητή πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα!

παιδια η μουσικη και η κιθαρα δεν ειναι ενα τοπικ με 100 σελιδες.μπορει να μιλαμε ωρες για το πως και το γιατι αλλα τπτ δεν αντικαθιστα τον δασκαλο.αυτο ειναι κατανοητο απο την x-filer χωρις να το πουμε εμεις.το θεμα ειναι οτι εχει ενθουσιαστει στην ιδεα οτι μπορει να παιξει εστω και ενα ευκολο κομματακι και δεν πρεπει να της το χαλαμε.

κακα τα ψεμματα το οργανο σου δινει τη μεγαλυτερη ικανοποιηση οταν καταφερεις να βγαλεις κατι.εστω και ασημαντο.(για αλλους)

αυτο ειναι που μετραει στην τελικη.οχι αμα θα κανει 10 χρονια ιδιαιτερα και αρχιζει να παιζει μαλμστιν.

ηταν ξεκαθαρη απο την αρχη οτι θελει να κανει το χαβαλε της με την κιθαρα.εγω ετσι καταλαβα παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanocaster και ο Paco de Lucia στο avatar μου δεν ξέρει νότες αλλά έμαθε δίπλα σε δάσκαλο.

Φίλε Νίκο με δυσκολεύει πάρα πολύ ο τρόπος που παρερμηνεύεις αυτά που λέω. Απλά τους στόχους που βάζει ο καθένας για τον εαυτό του πρέπει σαν τρίτος να τους σέβεσαι. Όταν ο άλλος θέλει να μάθει πώς να πιάσει τη Λα μινόρε ή ακόμα κι αν είναι πιο παράλογη η απαίτησή του όσον αφορά το επίπεδό του (πχ να του δείξεις πώς να παίξει ένα δύσκολο κομμάτι και τίποτε άλλο), οφείλεις να το σεβαστείς. Αν θες λοιπόν του δείχνεις ή τον αγνοείς.

Ξεχνάς κάτι βασικό: Έχουμε να κάνουμε με ένα παιδί μόλις 14 ετών.

Όσον αφορά τον ισχυρισμό ότι αν δεν κάνει μαθήματα θα τα παρατήσει, θα απαντήσω απλά ότι μηδενίζεις αμέτρητους αυτοδίδακτους μουσικούς.

Είπα τέτοιο πράγμα;!

Εντούτοις, ο δάσκαλος, πέρα από γνώσεις, σου δίνει και κίνητρα να συνεχίσεις να προσπαθείς, σου θέτει στόχους κτλπ. Δεν είναι τόσο απλό το έργο του δηλ.

 

Επίσης εγώ δεν πρότεινα να κάνει μια ζωή μαθήματα με δάσκαλο.

Αλλά τα πρώτα της βήματα να τα κάνει απαραίτητα με δάσκαλο και μετά συνεχίζει μόνη της. Το για πόσο καιρό θα κάνει μαθήματα εξαρτάται αποκλειστικά από την ίδια.

 

είναι σαν να λέμε μην κάνεις φορματ στο pc σου (πιστεύω πως όλοι έχουμε κάνει), αν δεν πας πρώτα να σε εκπαιδεύσουν.
μην πάει κανείς για μπάνιο στην θάλασσα, αν δεν έχει πάει σε κολυμβητήριο με προπονητή πρώτα.

Σου έχω ήδη απαντήσει αλλά επιμένεις να μην καταλαβαίνεις.

Για να μάθεις να γράφεις δεν είναι ανάγκη να γίνεις φιλόλογος. Αρκούν αυτά που έμαθες στο δημοτικό.

Αυτό λέω εγώ.Αλλά έχετε ανάγει τις βασικές γνώσεις σε πτυχιακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις πότε κάνουμε χιούμορ και πότε όχι.

 

είπαμε οτι συμφωνούμε όλοι για μαθήματα με δάσκαλο, απλά βοηθάμε στο να πάρει κάποιος μια μυρωδιά σε κάτι καινούριο που ξεκινάει.

 

 

(δεν την βλέπω να ξαναγράφει η x-filer.. θα το έχει και βάρος στην συνείδηση της οτι "τσακωνόμαστε") .... χιούμορ κάνω πάλι, μην το κάνετε quote :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιούμορ πιστεύω πως μπορώ να κάνω και να δεχθώ απλά στην περίπτωση αυτή δε πιστεύω πως ταιριάζει.

 

Τέλος πάντων, οι περισσότερες απαντήσεις μου εμπεριείχαν παραθέσεις για να μπορεί να γίνει κατανοητή από όλους η συζήτηση και από την x-filer.

Στην αγορά κυκλοφορούν πολλές μέθοδοι κιθάρας από Έλληνες δασκάλους.Πλέον είναι πλήρεις και με αρκετή θεωρία έτσι ώστε να καλύπτονται όλες οι απορίες ενός αρχάριου, συνοδεύονται με cd/dvd κτλπ.

Είναι ό,τι καλύτερο για να αρχίσει κάποιος μόνος του.

Το αν είναι αρκετό, το αναλύσαμε πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

:-D παιδια δεν εγραφα γιατι ημουν στην ξενιτια για διακοπες

 

λοιπον,εγω ημουν ξεκαθαρη απο την αρχη οπως ειπε ο |WISE| οτι θελω να μαθω να παιζω 2-3 τραγουδακια.επαναλαμβανω οτι θα ηθελα πολυ να κανω μαθηματα με δασκαλο γιατι ξερω οτι οταν μαθεις κατι λαθος απο την αρχη,δυσκολα το διορθωνεις.νικο θα διαφωνησω μαζι σου.εγω δεν εχω χρονο με καμια δυναμη.δινω 5 πτυχια σε ξενογλωσσα,σε ενα φροντηστηριο που ολοι τρεχουν μακρια οταν ακουνε το ονομα του γιατι ειναι Παναγια βοηθα,εχω μαθηματα θεατρου και μεσα σε ολα θα παω α λυκειου(=ιδιαιτερα και σε μαθηματα κατευθυνσης).βλεπεις εσυ καπου χρονο?εγω παντως οχι.για να καταλαβεις,φετος εδινα μονο 3 πτυχια και ξεκιναγα να διαβαζω για το σχολειο στις 11 το βραδυ,χωρις να μπορω να ξυπναω στις 12 το μεσημερι ουτε το σαβ/κο.γιατι,αν ξεκινησω μαθηματα κιθαρας(για φετος μιλαμε παντα )δε θα μπορω να αφιερωνω τον απαραιτητο χρονο που ειπες κι εσυ πριν.

 

βλεποντας ολα αυτο που λες με αποθαρρυνεις.δε θελω να φανει οτι υποβιβαζω το ποσο σημαντικος ειναι ο δασκαλος,απλα αυτο που εβλεπα εγω με καλη διαθεση και ορεξη να του αφιερωσω χρονο,με κανεις να το βλεπω σαν κατι το ακατορθωτο.

 

το οτι ειμαι 14 δε σημαινει οτι βαζω ο,τι πιο τρελο στο μυαλο μου.βαζω πρωτα ευκολους στοχους και μετα προχωραω σε πιο ψαγμενα πραγματα.και το φεγγαρακι μου λαμπρο να μαθω να παιζω,θα με χαροποιησει(φαντασου μονο τι εγινε οταν εμαθα να παιζω τις νοτες :lol: ).επισης ξαναλεω(αν δεν το εχω πει ηδη :-D )οτι απο πολυ πιο μικρη ηθελα να μαθω κιθαρα αλλα ποτε δεν ξεκινουσα μαθηματα.γιατι?μη ρωτας το γιατι :P ουτε εγω ξερω.μπορει να ξεκινησω του χρονου μαθηματα,που θα εχω τελειωσει με τα ξενογλωσσα.ετσι ελεγα.αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις,θα ηθελα τωρα να κανω μια πρωτη προσεγγιση.και γενικως,τα εχω μαζεψει τα λεφτα για την κιθαρα.δε θα ηθελα να μου λετε τετοια τωρα.

 

νικο,ευχαριστώ για τα οσα ειπες,ξαναλεω οτι γνωριζω ποσο σημαντικος ειναι ο δασκαλος,αλλα θα εκτιμουσα περισσοτερο τη βοηθεια σου απο το να με κανεις να νιωθω σαν να θελω να το παρατησω.γενικα,καλυτερα θα ηταν να μην...ξυνετe πληγες! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...