Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να κοιτάξεις κι εδώ.Δεν ξέρω πολλά περί κλασσικών/ακουστικών κιθάρων,αλλά εφόσον οι τιμές των ηλεκτρικών είναι πολύ χαμηλότερες από ελλάδα,το ίδιο υποθέτω θα συμβαίνει με τις κλασσικές/ακουστικές.Με λίγα λόγια με τα λεφτά που θα έδινες εδώ μπορείς να πάρεις μια καλύτερη.Για αγορές άνω των 300 ευρώ,τα μεταφορικά είναι δωρεάν ενώ για αγορές κάτω των 300 τα μεταφορικά είναι 20 ευρώ.

 

Επίσης,μπορείς να ρωτήσεις και σε αυτό το forum,σίγουρα θα βρεις απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αα ευχαριστω πολυ για το φορουμ,πολυ χρησιμο.εγινα μελος :D σκεφτομουν να παρω κατι απο την πολη μου...θα κοιταξω κιολας,βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπαν στο φορουμ που προτεινε ο slipknot οτι ειναι καλυτερα να παρω μια ακουστικη πρωτα αν ειναι να παιζω ροκ,ποπ και εντεχνα κομματια(αυτα ειναι που εθλω :-D)αληεθυει?μπερδευτηκα!δεν παιζονται και στην κλασικη αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως και παιζονται...αποκλειεται να σ πε κπ οτι δεν παιζονται.btw οι ακουστικες εχουν πιο στενο ''λαιμο''{σαν της ηλεκτρικης} και δεν εχουν πλαστικες χορδες.επισης μπορει να παρεςι κιθαρα 200+ ευρω και να ναι μουφα συγκρινε και διαλεξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,μου ειπε οτι παιζεται απλα ειναι κριμα να παρω μια κιθαρα που δνε εχει φτιαχτει για να παιζω κομματια πο θελω.μπα,fender θα παρω,και ειναι καλες(απ'ο,τι ξερω :_D :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις κλασσική σαφώς και θα μπορείς να παίξεις ότι κομμάτι θέλεις,όπως θα το έπαιζες με ακουστική ή ηλεκτρική.Η διαφορά,βρίσκεται στον ήχο και σ' αυτά που είπε ο without_name.Αν θες να παίζεις ροκ,ποπ,έντεχνα σου προτείνω κι εγώ ακουστική.

 

Δες για παράδειγμα αυτό το βιντεάκι(εντελώς τυχαίο).Με κλασσική δεν θα είχες τέτοιον ήχο.Γενικότερα αν ψάξεις στο youtube,θα βρεις αρκετά άτομα που διασκευάζουν τραγούδια και χρησιμοποιούν ακουστική,για τον ήχο προφανώς.

 

Edit:Γι αυτό υπάρχουν και πολλές acoustic versions τραγουδιών.Πχ στα unplugged τα συγκροτήματα παίζουν με ακουστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,εγω δει οτι πολλοι που κανουν cover εχουν ακουστικη.και σε αυθεντικα cd που εχω εχουν acoustic versions αποο κομματια.παντως στο κομματι που μου εδωσε ειναι ηλεκτροακουστικη η κιθαρα.φοβερο παντως :-) και το γκρουπακι πολυ ωραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οι boyce avenue!κορυφαιοι τυποι!!!x-filer θα προσπαθησω να σου στειλω τα σκαναρισμενα αλλα εχω τα φροντιστηρια ολη μερα +δεν πολυ προλαβαινω!τελειωνω ομως την παρασκευη οποτε θα σου στελνω πιο συχνα!τελικα κλασσικη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,εγω δει οτι πολλοι που κανουν cover εχουν ακουστικη.και σε αυθεντικα cd που εχω εχουν acoustic versions αποο κομματια.παντως στο κομματι που μου εδωσε ειναι ηλεκτροακουστικη η κιθαρα.φοβερο παντως :-) και το γκρουπακι πολυ ωραιο.

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος,δεν έχει και τόσο νόημα το αν είναι ηλεκτροακουστική ή όχι,η ηλεκτροακουστική απλά ακούγεται πιο δυνατά αν δεν κάνω λάθος.Δεν είναι σαν την ηλεκτρική που ρυθμίζεις διάφορα εφέ,χρησιμοποιείς πεταλάκια και αλλάζεις τελείως τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ kate!!;)φροντηστηρια ε??πωπω κι εγω ξεκιναω σε 2 βδοαμδες και δε θελω ουτε να το σκεφτομαι!ειναι ελαχιστοι οι λογοι που το κανουν πιο...υποφερτο!!!παντως εγω απο 3/8 θα λειπω,να ξερεις;)

τελικα ακουστικη!!!εχω ποσταρει παραπανω το λινκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος,δεν έχει και τόσο νόημα το αν είναι ηλεκτροακουστική ή όχι,η ηλεκτροακουστική απλά ακούγεται πιο δυνατά αν δεν κάνω λάθος.Δεν είναι σαν την ηλεκτρική που ρυθμίζεις διάφορα εφέ,χρησιμοποιείς πεταλάκια και αλλάζεις τελείως τον ήχο.

 

η ηλεκτρακουστική απλά συνδέεται και σε ενισχυτή, ενώ η ακουστική όχι.

 

και όσο αφορά τα εφέ, αν εχεις σύνδεση με ενισχυτή οτι θέλεις κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω μια χαζη ερωτηση(μετα απο το χτεςσινο ρεζιλικι τιποτα δε με σταματαει οποτε θα ρωτησω :P)?υπαρχουν κι αλλες νοτες εκτος απο αυτες που μαθαινουμε για πρωτη φορα?εννοω,οι νοτες ειναι

ντο(2 χορδη,3ο ταστο)

ρε(ελευθερο)κλπ

καποιος μου ειχε πει οτι το ντο γινεται και αλλιως και ειναι ενας φιλος μου που μου λεει για ενα συνδιασμο λα-σι-ντο(δε θυμαμαι ποιες ακριβως νοτες μου ειπε)και οτι ειναι δυσκολος...μηπως ειναι τα ,Β,C,E κλπ ???σορρυ για τη χαζηερωτηση αλλα δεν ξερω...ηθελα να ρωτησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...