Προς το περιεχόμενο

Diablo III Topic v1


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ θα προσπαθήσω να ανεβάσω το magic find τότε , ισως ειναι και δικό μου λάθος στο συγκεκριμένο θέμα.

 

θα πάω και 60 να δω τι παίζει με το valor buff και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα drops ισως ειναι περιεργα ωστε να πρεπει να ιδρωσεις για να βρεις κατι καλο. με αυτον τον τροπο ισως προσπαθουν να ισοροπησουν το φτωχο μηκος του παιχνιδιου αναγκαζωντας σε να περνας πολυ χρονο στα ιδια και στα ιδια μερη

 

καταλαβαίνεις ότι λες ότι νάναι και δεν έχεις ιδέα που παν τα 4 και το γράφεις αρκεί για να γράψεις κάτι και να trollareis. καταλαβαίνεις ότι ενοχλείς και δεν βοηθάς την κοινότητα του forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση αλλά όταν διάβασα ότι σε χάλασαν τα random items i facepalmed.

Όσο για την ιστορία,το θέμα είναι υποκειμενικό μιας και εμένα δεν με χάλασε.

Το 3 είχε περισσότερο στορυ από ότι είχαν τα 2 προηγούμενα μαζί.

 

Θα σταθώ λίγο στο θέμα της ιστορίας... όντως, το 3 είχε περισσότερη από όση είχαν τα άλλα 2 μαζί.

Παρόλα αυτά και εμένα μου φάνηκε μέτρια και μικρό σαν διάρκεια. Πιστεύω ότι 2 act ακόμα το είχαν άνετα.

Επίσης η ιστορία δεν ξέφυγε από κλισέ κλπ, δε με έπεισε ρε παιδί μου. Βάζ spoiler / ανοίγετε με δική σας ευθύνη όσοι δεν έχετε δει όλη την ιστορία.

 

 

Εντάξει, αρχικά πεθαίνει ο cain, ωραία ανατροπή, δεν την περίμενα αν και εδώ που τα λέμε ώρα του ήτανε του παππού και πολύ έζησε!!! Περιμένω όμως να τον ξαναδώ σαν τίποτα άγγελο ή τέλοσπάντων να έχει κάποια συμμετοχή στα expansions με κάποιο ευφάνταστο τρόπο.

 

Έπειτα, ήταν λίγο κλισέ που ο Tyrael πέταξε τα φτεράκια του και έγινε άνθρωπας, ίσως όπως το έδωσαν δε μου άρεσε και τόσο. Μάλλον το γεγονός ότι αν και άγγελος την πάτησε με την leah / adria και δεν κατάλαβε το σχέδιο. Βέβαια εκεί έγκειται και η θνητότητα του. Πάντως το θέμα της πτώσης από τον παράδεισο στη γη και από άγγελος -> άνθρωπος θα μπορούσαν να το είχαν τραβήξει σεναριακά και φιλοσοφικά ακόμα. Να δώσουν παραπάνω βάρος στην ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ επιλογή κτλ. Σε αυτό το σημείο θα μπορούσαν να κάνουν παπάδες σεναριακά αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα ήταν να το μεταφέρουν στο παιχνίδι.

 

Επίσης, κάπου εκεί πριν τον azmodan είχα αρχίσει να υποπτεύομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με την leah γιατί περίμενα μια ανατροπή αλλά και γενικά εκεί οδηγούσε το σενάριο. Πάντως, επειδή υπάρχει μπόλικη ανατροπή στις τέχνες τελευταία, νόμίζω το έχουμε χ3σει λιγάκι με τις ανατροπές και τις κόντα ανατροπές γενικώς. Σα να στέρεψαν από φαντασία ή είδαν ότι οι ανατροπές πουλάνε και δεν γίνεται να υπάρξει πλοκή χωρίς προδοσία και ανατροπή. Δε λέω ότι γενικά δε μου αρέσουν αλλά παρατηρώ ότι είναι τόσο συχνές πλέον που όλοι είμαστε υποψιασμένοι και τελικά δεν μένουν έκπληκτοι όπως πιο παλιά. Είναι χαμηλού επιπέδου ανατροπή κατά τη γνώμη μου.

 

TL/DR: Συγκριτικά θα έλεγα ότι είναι απλή και συνηθισμένη πλοκή με την κλασσική πλέον ανατροπή. Μου έδωσε και μια hollywood αισθητική ενώ θα προτιμούσα κάτι πιο σκοτεινό. (όπως και το starcraft2 - απλά εκεί ο raynor είναι κλασσικός badass - αμερικανιά και έχει 2 exapansions ακόμα για να κάνουν παπάδες - δεν ξέρω γιατί αλλά δε με χάλασε)

 

Αυτά βέβαια είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνώμη και δεν μπορώ να πω ότι περίμενα σενάριο planescape torment αλλά θα ήθελα να είχαν ξεφύγει από τα συνηθισμένα και να το πάνε ένα βήμα παρακάτω σαν πλοκή και όχι να μου τη βγάλουν καθαρή με μια απλή και προβλέψιμη ανατροπή. Βέβαια ήξερα τι αγόραζα και δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να αγοράσει κανείς το παιχνίδι! Έχει ακουστεί ότι θα βγουν 2 expansions. Ίσως το σώσουν εκεί αλλά δεν το βλέπω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν το είπα σωστά. Αναφέρομαι στο lvl range κυρίως. Ακόμα και στο inferno από την αρχή που είδα μπορεί να κουτουλήσεις ένα strong group έχοντας stacks και να σου ρίξει lvl 51 item. Επίσης με ενοχλεί το randomization στο ότι πχ ένα fist μπορεί να πέσει με 150 int, αλλά ok καταλαβαίνω γιατί το έκαναν.

 

Ξαναλέω το ψωμί είναι το inferno και με βάση αυτό πρέπει να κριθεί το παιχνίδι για τα ingame mechanics του.

 

Για την ιστορία δεν έχω να προσθέσω κάτι, είναι πολύ weak για μένα. Περίμενα κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είμαι σίγουρος πως θα βελτιωθεί, με απογοητεύει λίγο που πέφτει στον γενικό κανόνα πως τα πολύ hyped παιχνίδια βγαίνουν μέτρια

 

μετά το starcraft 2 και το diablo 3 με αδύναμη ιστορία...

αυτό ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω πολυ κλαμμα ρε παιδι μου...

 

Σε αλλους δεν αρεσε το στορυ , σε αλλους τα αντικειμενα ....Δηλαδη θελατε ταινια με συγκεκριμενο loot ή παιχνιδι ?

 

Ισα ισα που η υποθεση εφερε πολλες ανατροπες ...τωρα αν σε καποιον δεν ειχε την σκηνοθεσια που ηθελε ...

 

Οσο για τα αντικειμενα , το παιχνιδι δεν ειναι wow , που εχεις συγκεκριμενα loot tables , φαρμαρεις το boss και σε 1 μηνα εχεις ντυθει.

 

Ανεκαθεν στο ντιαμπλο επαιζες με τα χρονια για να σου κατσει το καλο αντικειμενο , το σετακι κλπ...αυτη ειναι η ουσια...ακομα και με τα random drops , πολλοι πανε και φαρμαρουν κατι ελιτες (λιγο πριν τον ντιαμπλο)... φανταστειτε να υπηρχαν και στανταρ drops δηλαδη τι ειχε να γινει....

 

Αν εξαιρεσουμε την αυτοματοποιηση πολλων πραγματων (attributes , skills unlocking κλπ) το παιχνιδι μου φανηκε μια χαρα...

 

Συμφωνω επισης με καποιον που ειπε οτι στο act 1 καποια τερατα ειναι ρετους καποιων παλιων...ναι προσδιδει αισθηση νοσταλγιας...ειδικα οταν παρακατω πετυχα και τις succubus....

 

Εν τελει , περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....απλα μην κουραζετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι μερικοί εδώ πέρα που απλά έχουν παίξει το game μόνο μέσω guest pass ή μερικές ώρες αλλά παρόλα αυτά γράφουν και κριτικάρουν λες και το έχουν τερματίσει σε όλα τα επίπεδα και τα ξέρουν όλα.

 

Το παιχνίδι μετά το normal μην πω nightmare αρχίζει να έχει ενδιαφέρουν, όπου αρχίζει να γίνεται δυσκολότερο και απλά δεν κάθεσαι ακίνητος και κλικάρεις.

Το ότι κάποιος έχει σκοτώσει το Diablo στο normal mode δεν λέει τίποτα. Η "μαγκιά" είναι το καταφέρεις στο inferno mode όπου τα mobs αποκτούν περισσότερα skills και σε βγάζουν και μονόχιτο.

 

Η νοοτροπία του παιχνίδιου είναι τέτοια που πρέπει να κάνεις κάποια content πάνω από μία φορα ώστε να βρεις καλύτερα items για να προχωράς στα επόμενα acts/modes. Αν και με το ΑΗ τώρα αυτό γίνεται ευκολότερα αφού κάποιος μπορεί να βρει αρκέτα Φτηνά αντικείμενα που είναι upgrades για αυτόν.

 

Το ότι τα έχει σκατώσει λίγο η Blizzard με τους server είναι αλήθεια αλλά δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό από την στιγμή που αποφασίσανε να μην έχει offline mode. Δεν θύμαμαι κανένα πολύ γνωστό παιχνίδι που όταν πρωτο ξεκίνησε να μην είχε πρόβληαμ με τους servers.

 

Γενικά το παιχνίδι είναι αρκετά καλό και πολύ fun ειδικά όταν το παίζεις με φίλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόθεν καλέ μου κύριε;

:)

 

Άμαζόν σε προ-παραγγελία :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

@Zeniath αν δεν έχει πρόβλημα να περιμένει μέχρι το βράδυ το παιδί, έχω εγώ. Στέιλε μου ένα πμ μόνο κατά τις 10 να μου το θυμήσεις, γιατί ου γαρ έρχεται μόνον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω πολυ κλαμμα ρε παιδι μου...

 

Σε αλλους δεν αρεσε το στορυ , σε αλλους τα αντικειμενα ....Δηλαδη θελατε ταινια με συγκεκριμενο loot ή παιχνιδι ?

 

Ισα ισα που η υποθεση εφερε πολλες ανατροπες ...τωρα αν σε καποιον δεν ειχε την σκηνοθεσια που ηθελε ...

 

Οσο για τα αντικειμενα , το παιχνιδι δεν ειναι wow , που εχεις συγκεκριμενα loot tables , φαρμαρεις το boss και σε 1 μηνα εχεις ντυθει.

 

Ανεκαθεν στο ντιαμπλο επαιζες με τα χρονια για να σου κατσει το καλο αντικειμενο , το σετακι κλπ...αυτη ειναι η ουσια...ακομα και με τα random drops , πολλοι πανε και φαρμαρουν κατι ελιτες (λιγο πριν τον ντιαμπλο)... φανταστειτε να υπηρχαν και στανταρ drops δηλαδη τι ειχε να γινει....

 

Αν εξαιρεσουμε την αυτοματοποιηση πολλων πραγματων (attributes , skills unlocking κλπ) το παιχνιδι μου φανηκε μια χαρα...

 

Συμφωνω επισης με καποιον που ειπε οτι στο act 1 καποια τερατα ειναι ρετους καποιων παλιων...ναι προσδιδει αισθηση νοσταλγιας...ειδικα οταν παρακατω πετυχα και τις succubus....

 

Εν τελει , περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....απλα μην κουραζετε....

 

Εγώ αναφέρθηκα στο story ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μάλιστα δεν είπα ότι είναι ΚΑΚΟ αλλά ότι θα ήθελα (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟ ΤΟΝΙΣΑ) να ξεφύγει από τα συνηθισμένα. Ήθελα δηλαδή καλύτερη πλοκή. Εγώ δεν είπα ότι δε μου αρέσει το παιχνίδι! Ίσα - ίσα! Απλά θα κάνω το review μου αργότερα. Θα περιμένω να τελειώσω και το inferno και μετά θα πω όλα αυτά που μου αρέσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηγα 60 (αργησα πολυ το ξερω :( ) . Mπορεις να καποιος να εξειγησει με απλα λογια τι ειναι ακριβως Valor Buff??

 

Τι αργησες ρε φιλε εγω ακομα 17 ειμαι :( Δεν παιζει χρονος.

Δεν εχω χρησιμοποιησει followers ακομα,εσεις?Πεθαινουν κιολας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...