Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Πότε ακούστηκε κάτι τέτοιο;

2)Όχι συνεχόμενη ανάπτυξη εσαεί.

3)Ζόρικο...όχι απίθανο, ζόρικο.

 

Τώρα για τα 2,5 κιλά σε 4 μήνες, πως ακριβώς τα μέτρησες; Σε σαρωτή dexa; Μπορεί να μην πήρες λίπος π.χ. αλλά είσαι τόοοοοοοσο σίγουρος πως όλη αυτή η μάζα που βλέπεις στη ζυγαριά και στον καθρέπτη είναι μυϊκή; Σίγουρα δεν είναι κατακράτηση νερών που σε κάνουν να δείχνεις πιο bulky (ακόμα και σε διατροφή χαμηλών υδατανθράκων); Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για τα αποτελέσματα που αναφέρεις (πάντα αφήνω εκτός την υπόθεση πως χρησιμοποιείς χημική υποστήριξη, κάνεις ορμονοθεραπεία ή είσαι εντελώς αρχάριος). Για κάποιους (επαγγελματίες) αθλητές τα 2,5 kg το χρόνο (δεν αναφέρω τα 5 που είναι ο στόχος σου), είναι όνειρο άπιαστο...κι αυτό με χίλια δυο "ξίδια" στο κορμί τους κι έναν μαθηματικό πάνω απ' το κεφάλι τους να τους λέει πόσο ακριβώς θα φάνε, πόσο ακριβώς θα προπονηθούν, πόσο θα ξεκουραστούν κλπ κλπ.

Όχι πως δεν σε πιστεύω, απλά έχω αμφιβολίες πως ήσουν πραγματικά αντικειμενικός στα νούμερα. Ειδικά απ' τη στιγμή που τα πόδια σου δεν γυμνάζονται (όπως έχεις αναφέρει) τόσο σκληρά.

 

Δεν ξέρω πως έβγαλες τα παραπάνω αλλά αφού σου αρέσουν οι βιβλιογραφίες και οι μελέτες...παρακάτω δίνω την ιστοσελίδα με το αρθρο της Διεθνους Κοινοτητας Αθλητικης Διατροφης και η ΕΠΙΣΗΜΗ θέση της για την πρωτεΐνη και την άσκηση. Αν διαφωνείς κάπου, μπορείς να στείλεις ένα memo, ώστε να τα αναιρέσουν και να γράψουν αυτά που εσύ "θεωρείς" σωστά.

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0177-8

 

Επίσης, από την ίδια και πάλι:

Πηγή: https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12970-015-0100-0?site=jissn.biomedcentral.com (για να μπορέσετε να διαβάσετε και ολόκληρη τη μελέτη και τις μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν).

 

Καλή χώνεψη της πρωτεΐνης.

εντάξει ηρέμησε λιγο με αυτο το ειρωνικό υφακι αν ήσουν τοσο καλος οσο παρουσιάζεσαι θα ήσουν γνωστός και θα σε ξέραμε δεν θα ειχες ανάγκη να "διδάξεις" σε ενα φόρουμ! Οτι και αν μου ειπες δεν ειδα κάπου να μου λες που εχω λαθος σε αυτο το παράδειγμα που σου έδωσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

εντάξει ηρέμησε λιγο με αυτο το ειρωνικό υφακι αν ήσουν τοσο καλος οσο παρουσιάζεσαι θα ήσουν γνωστός και θα σε ξέραμε δεν θα ειχες ανάγκη να "διδάξεις" σε ενα φόρουμ! Οτι και αν μου ειπες δεν ειδα κάπου να μου λες που εχω λαθος σε αυτο το παράδειγμα που σου έδωσα.

Δεν είμαι γνωστός γιατί δεν είχα το ενδιαφέρον ποτέ να είμαι. Χομπίστας είμαι που απλά σ' αυτό που αγαπάω να κάνω, ξέρω τελικά πολύ περισσότερα από πολλούς "γκουρού"...και δήθεν διανοούμενους!!!

Και γιατί να ασχοληθώ με το παράδειγμα που μου έδωσες απ' τη στιγμή που εσύ αμφισβήτησες αυτό που είπα και σου απέδειξα τα όσα έγραψα με τη βούλα πλέον; Πες οκ, έκανες λάθος, είχα δίκιο και τελειώνει το συγκεκριμένο εκτός αν έχεις κάτι άλλο να προσθέσεις. :-D :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα τραγουδάκια για TABATA τα σπάνε, εμένα μου ανεβάζουν πολύ τη διάθεση να βάλω τα δυνατά μου.  :D

 

Γιάννη, πολλά μπράβο που πειραματίστηκες αψηφώντας αυτούς τους μύθους! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλαυση. Αφού κι εσυ γουστάρεις σάκο σου συστήνω κάποια στιγμή να μπεις στο τριπάκι να κανεις μαθήματα. Οταν πάρω μέρος και σε αγώνες θα γράψω και γι αυτή την εμπειρια.

Τι μπουνίδια ακούω ρε Γιάννο;

Τι έχασα;

Ξεκίνησες πολεμικές τέχνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Πότε ακούστηκε κάτι τέτοιο;

2)Όχι συνεχόμενη ανάπτυξη εσαεί.

3)Ζόρικο...όχι απίθανο, ζόρικο.

 

Τώρα για τα 2,5 κιλά σε 4 μήνες, πως ακριβώς τα μέτρησες; Σε σαρωτή dexa; Μπορεί να μην πήρες λίπος π.χ. αλλά είσαι τόοοοοοοσο σίγουρος πως όλη αυτή η μάζα που βλέπεις στη ζυγαριά και στον καθρέπτη είναι μυϊκή; Σίγουρα δεν είναι κατακράτηση νερών που σε κάνουν να δείχνεις πιο bulky (ακόμα και σε διατροφή χαμηλών υδατανθράκων); Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για τα αποτελέσματα που αναφέρεις (πάντα αφήνω εκτός την υπόθεση πως χρησιμοποιείς χημική υποστήριξη, κάνεις ορμονοθεραπεία ή είσαι εντελώς αρχάριος). Για κάποιους (επαγγελματίες) αθλητές τα 2,5 kg το χρόνο (δεν αναφέρω τα 5 που είναι ο στόχος σου), είναι όνειρο άπιαστο...κι αυτό με χίλια δυο "ξίδια" στο κορμί τους κι έναν μαθηματικό πάνω απ' το κεφάλι τους να τους λέει πόσο ακριβώς θα φάνε, πόσο ακριβώς θα προπονηθούν, πόσο θα ξεκουραστούν κλπ κλπ.

Όχι πως δεν σε πιστεύω, απλά έχω αμφιβολίες πως ήσουν πραγματικά αντικειμενικός στα νούμερα. Ειδικά απ' τη στιγμή που τα πόδια σου δεν γυμνάζονται (όπως έχεις αναφέρει) τόσο σκληρά.

 

Δεν ξέρω πως έβγαλες τα παραπάνω αλλά αφού σου αρέσουν οι βιβλιογραφίες και οι μελέτες...παρακάτω δίνω την ιστοσελίδα με το αρθρο της Διεθνους Κοινοτητας Αθλητικης Διατροφης και η ΕΠΙΣΗΜΗ θέση της για την πρωτεΐνη και την άσκηση. Αν διαφωνείς κάπου, μπορείς να στείλεις ένα memo, ώστε να τα αναιρέσουν και να γράψουν αυτά που εσύ "θεωρείς" σωστά.

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0177-8

 

Επίσης, από την ίδια και πάλι:

Πηγή: https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12970-015-0100-0?site=jissn.biomedcentral.com (για να μπορέσετε να διαβάσετε και ολόκληρη τη μελέτη και τις μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν).

 

Καλή χώνεψη της πρωτεΐνης.

Δεν γνωρίζεις μια σημαντική παράμετρο. Ο Γιάννης ήταν 1.84 και κάπου μεταξύ 68-70 κιλών πριν βάλει τα 2.5 κιλά που λεει.

 

Εγώ πολλές φορές ειχα πει ότι είναι πολύ εύκολο να βάλει τα μυϊκά κιλά που λεει και ακόμα παραπάνω πολύ γρήγορα αν η προπόνηση και η διατροφή του είναι σωστή.

 

Τώρα αν τα μυϊκά κιλά είναι μετρημένα με dexa η όχι δεν έχει και πολύ σημασία. Σημασία έχει ότι είναι 2.5 κιλά βαρύτερος χωρίς να αυξηθεί το ποσοστό λίπους του, η ότι έπεσε το ποσοστό λίπους χωρίς να αλλάξει το βάρος. Είτε τα μυϊκά κιλά είναι 2 είτε 2.5 είτε 1.75 who cares.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχναει ομως αλεξ, ο γιαννης μια βασικη παράμετρο. Αυτους του μυθους που αμφισβήτησε εχουν αλλα δεδομενα. Καποιος που ασχολείται απο μικρος με τα βαρη θα παρει Χ μυικα κιλα σε καποια χρονια μεχρι να ερθει στο πικ του σωματος του. Οταν ενας ομως αγυμναστος αρχισει να γυμναζεται απο τα 30+ το σωμα του θα δινει γιατι εχει αποθεματα, θα βαζει μυικα κιλά και πιο πολλα απο τα θεωρητικά μέγιστα. Αλλα δεν νομιζω οτι αυτη η θεωρια δεν ισχυει. Μετα αρχιζει η συντήρηση. Ουτε σου λεει κανεις πως κάθε χρονο θα παρεις 2,5 κιλα μυικα καθαρα.

 

Πχ εγω εχω συμβιβαστει στην έννοια οτι τρια χρονια δεν εχει κανενα κοψιμο στο φαγητο, ας υπάρχουν τα πλαινα. Τωρα μετα τον μαιο θα κοψω στο επιπεδο που θα δω οτι μου αρεσει το αποτέλεσμα με βαση τον ογκο που χα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει ο Άλεξ, είμαι πολύ αδύνατος+αγύμανστος (άμα ξεκινάς στα 40+...) κι έτσι έχω πολλά περιθώρια για μυική αύξηση.

 

Τεο, ξεκίνησα μποξ ρε συ. Έχω κάνει 2 μαθήματα μέχρι τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο "ΜΠΡΑΒΟ" κι από μένα στον omghi2u.

 

Σήμερα ή αύριο, θα κάνω την τελευταία προπόνηση του προγράμματος "Climbing" στο TrainerRoad. Από Δευτέρα ξεκινάω τις "επαναλήψεις". Βασικά τις δύο προπονήσεις τις οποίες απέτυχα να ολοκληρώσω θα τις κάνω ξανά, αυτή τη φορά μειώνοντας την ένταση (π.χ. από το 100% θα το κάνω 90%) και κάθε φορά που θα ολοκληρώνω επιτυχώς την προπόνηση θα την επαναλαμβάνω αυξάνοντας την ένταση κατά 1% μέχρι να καταφέρω να την ολοκληρώσω με την ένταση στο 100%. Όταν γίνει αυτό και για τις δύο προπονήσεις

 

Είναι ακόμα μακρύς ο δρόμος μου... Ευτυχώς! :-)

 

Έκανα το Σάββατο την τελευταία προπόνηση του προγράμματος. Το αίσθημα της ολοκλήρωσης μιας προσπάθειας που ξεκίνησε το Μάρτιο ήταν καταπληκτικό. Από σήμερα μπαίνω στη φάση των "επαναλήψεων" που περιγράφω πιο πάνω. Όταν τελειώσει αυτή τη φάση, θα διαλέξω νέο πρόγραμμα προπονήσεων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια, έχω ένα Kettler Cycle M, έσπασε το πλαστικό που κρατάει το πόδι στο πετάλι, ξέρει κάποιος που μπορεί να πουλάνε τέτοιο ανταλακτικό για να το αλλάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια, έχω ένα Kettler Cycle M, έσπασε το πλαστικό που κρατάει το πόδι στο πετάλι, ξέρει κάποιος που μπορεί να πουλάνε τέτοιο ανταλακτικό για να το αλλάξω?

Γιατί δεν ρωτάς στο κατάστημα από όπου το αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μάθαινε άμυνα σήμερα. Έπρεπε να μάθω τοποθετώ σωστά τα χέρια ώστε να δέχομαι χτυπήματα με ελάχιστο κόστος για το σώμα. Ε, όλο λάθος τα βαζα κι όλο τις έτρωγα :) Αλλά και σωστά που τα βαζα, πάλι ήταν επώδυνο καθώς δέχεσαι όλο τη δύναμη του χτυπήματος στα χέρια. Όχι πώς έβαλε τόση δύναμη ώστε να μελανιάσω αλλά είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να "ψηθώ" στο ξύλο αν θέλω -που θέλω- να πάρω μέρος σε αγώνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...