Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι στόχο έχεις? Υποθέτω ότι για να λες δίαιτα θα θες να χάσεις κιλά.

 

Αρχικά πρέπει να υπολογίσεις θερμίδες και ανάλογα τον στόχο σου να καταναλώνεις λιγότερες ή περισσότερες θερμίδες από αυτές τις συντήρησης. Έτσι στα τυφλά δεν ξέρεις τι κάνεις. Με μία ματά πάντως φαίνεται ότι τρως πολύ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τι στόχο έχεις? Υποθέτω ότι για να λες δίαιτα θα θες να χάσεις κιλά.

 

Αρχικά πρέπει να υπολογίσεις θερμίδες και ανάλογα τον στόχο σου να καταναλώνεις λιγότερες ή περισσότερες θερμίδες από αυτές τις συντήρησης. Έτσι στα τυφλά δεν ξέρεις τι κάνεις. Με μία ματά πάντως φαίνεται ότι τρως πολύ λίγο.

στοχο εχω να χασω κιλα. κανω βαρη και αεροβια στο gym .

τωρα οσο αφορα τις θερμιδες που αναφερεις , ειχα κανει σε διατολογο καπου στα 16 (τωρα 20 ) καποιο τεστ και μ ειχε βγαλει οτι θερμιδες συντηρησης ειναι οι 3.000 κατι . και μ ειχε βγαλει διατροφη για 2.200 . τοτε βεβαια ημουν κ πιο μικρος και λογικα θα ''εκαιγα '' περισσοτερο . τωρα ειμαι 1.90 κατι υψος και 130 κιλα . ξερω εχω μαραθωνιο αλλα θα τα χασω!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε παιδια να μην βαζουμε γαντια, τι πειραζει?

Ε να αποκτήσουν και αυτά μία ανοχή και σκληρότητα...να μην κάνουμε 1 σετ deadlift και να βγαίνουν κατευθείαν κάλοι.

στοχο εχω να χασω κιλα. κανω βαρη και αεροβια στο gym .

τωρα οσο αφορα τις θερμιδες που αναφερεις , ειχα κανει σε διατολογο καπου στα 16 (τωρα 20 ) καποιο τεστ και μ ειχε βγαλει οτι θερμιδες συντηρησης ειναι οι 3.000 κατι . και μ ειχε βγαλει διατροφη για 2.200 . τοτε βεβαια ημουν κ πιο μικρος και λογικα θα ''εκαιγα '' περισσοτερο

Καλύτερα ξαναβγάλε τις θερμίδες συντήρησής σου αλλά μην κάνεις τόσο μεγάλη μείωση άρχισε με 400-500 μείων και βλέπεις με τι ρυθμό χάνεις.

 

Link.png Site: Εδώ μπορείς να δεις πως κάνεις τους υπολογισμούς...απλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω σε αυτό που ρωτάει η Μαργαρίτα, με τα ψάρια τι παίζει γενικότερα; Δλδ 1-2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετά;

 

Φάε ψάρι. Τώρα που είναι καλοκαιράκι τρώγε σαρδελίτσα που είναι πλούσια σε Ω3 και είναι και αρκετά φθηνή και νόστιμη... Κολιούς επίσης, γάβρους, πάνε πολύ τώρα το καλοκαίρι τα ψάρια ειδικά στα καρβουνα...

 

Οσον αφορά τα λιπαρά γιατί δεν τα παίρνετε από ξηροκαρπια πχ καρύδια (Ω3) ή από κάνα ταχίνι επίσης τίγκα σε ακόρεστα και προτιμάτε συμπληρώματα; Εγώ τρώω 2-3 χούφτες σα σνακ ενδιάμεσα στα φαγητά όταν δεν έχω λιπαρό φαγητό και παίρνω τις απαραίτητες ποσότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσον αφορά τα λιπαρά γιατί δεν τα παίρνετε από ξηροκαρπια πχ καρύδια (Ω3) ή από κάνα ταχίνι επίσης τίγκα σε ακόρεστα και προτιμάτε συμπληρώματα; Εγώ τρώω 2-3 χούφτες σα σνακ ενδιάμεσα στα φαγητά όταν δεν έχω λιπαρό φαγητό και παίρνω τις απαραίτητες ποσότητες...

Τα όποια Ω3 έχουν τα ξηροκάρπια (περισσότερο είναι Ω6) είναι φυτικής προελεύσεως σε σχέση είτε με ψάρια είτε με συμπλήρωμα. Το ότι είναι φυτικής προέλευσης σημαίνει ότι μόνο ένα μικρό ποσοστό από EPA και DHA μετατρέπεται σε ζωικό EPA και DHA όπου αυτό τελικά είναι το χρήσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παιρνεις(ετε) ωμεγα λιπαρα;

 

Χώρια του ότι, όπως είπε και ο bosei, βοηθάνε στην αποφυγή φλεγμωνών, "λιπαίνουν" και τις αρθρώσεις. Δεν ξέρω/δεν μπορώ να το εξηγήσω επιστημονικά, αλλά οι κινήσεις των αρθρώσεων γίνονται πιο "ομαλές" με τη συστηματική κατανάλωση Ω3 λιπαρών. Νομίζω ότι ο Dakon και ο Φώτης γνωρίζουν κάτι παραπάνω σχετικά.

 

Πέραν των ψαριών - και μόνο εάν αντέχεις τη γεύση του - μπορεί να πάρεις μουρουνέλαιο από ένα φαρμακείο και να πίνεις μια κουταλιά της σούπας κάθε πρωί - προσωπικά, αυτό κάνω κι έχω ξεχάσει τι θα πει "κράμπα", "φλεγμονή" κτλ.

 

Επίσης, μιας και μιλάγαμε για γάμπες, μηριαίους τετρακέφαλους και ποδηλασίες, δείτε πιο κάτω τη φωτογραφία του Bartosz Huzarski μετά την ολοκλήρωση του Γύρου της Γαλλίας!

image.ashx?fid=1468717

:shock:  :shock:  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, μιας και μιλάγαμε για γάμπες, μηριαίους τετρακέφαλους και ποδηλασίες, δείτε πιο κάτω τη φωτογραφία του Bartosz Huzarski μετά την ολοκλήρωση του Γύρου της Γαλλίας!

image.ashx?fid=1468717

:shock:  :shock:  :shock:

U natty?

 

In other news

 

Πήρα πρωτεινη και fish oils χθες το απόγευμα. Το σύστημα μπήκε σε τετοιο overdrive που ίδρωνε μέχρι σήμερα το πρωί...

 

Dafaq.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάε ψάρι. Τώρα που είναι καλοκαιράκι τρώγε σαρδελίτσα που είναι πλούσια σε Ω3 και είναι και αρκετά φθηνή και νόστιμη... Κολιούς επίσης, γάβρους, πάνε πολύ τώρα το καλοκαίρι τα ψάρια ειδικά στα καρβουνα...

 

To μαγείρεμα είναι εύκολο, το καθάρισμα είναι παλούκι. Ειδικά τα μικρά (γαύρο, σαρδέλα) που είναι και τα πιο υγιεινά απ' όλες τις απόψεις είναι και το πιο παλούκι στο καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ρωτησαν για το λαδι ψαριου, εχω βρει αυτο το λινκ που αναφερει ποια ειναι τα οφελη και ποιες ειναι οι συνιστωμενες ποσοτητες. Οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια.

 

http://www.omegavia.com/fish-oil-benefits/

http://www.omegavia.com/fish-oil-dosage/

 

Σε ένα review που κοίταγα η μικρότερη δόση που χρησιμοποιήθηκε σε έρευνα με θετικά αποτελέσματα ήταν στα 1800mg EPA+DHA. Και μία αρκετά καλή δόση είναι 3000mg. Εσύ παίζε οπουδήποτε μέσα σε αυτά τα όρια ανάλογα και τα οικονομικά σου.

 

Εχεις λινκ? Θυμαμαι μου ειχες πει τα οφελη ξεκινουν απο 1200 και τερματιζουν στα 1800 και οτιδηποτε παραπανω ειναι αχρειαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορώ να τρώω μέσα στην μέρα ενδιάμεσα στα κύρια γεύματα? Δηλαδή τρώω πρωινό,μεσημεριανό και βραδωνό και πριν κοιμηθώ ένα ποτήρι γάλα απλά δεν ξέρω μετά τι άλλο πρέπει να προσθέσω μέσα στην ημέρα για να αυξήσω τις θερμίδες που παίρνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρια του ότι, όπως είπε και ο bosei, βοηθάνε στην αποφυγή φλεγμωνών, "λιπαίνουν" και τις αρθρώσεις. Δεν ξέρω/δεν μπορώ να το εξηγήσω επιστημονικά, αλλά οι κινήσεις των αρθρώσεων γίνονται πιο "ομαλές" με τη συστηματική κατανάλωση Ω3 λιπαρών. Νομίζω ότι ο Dakon και ο Φώτης γνωρίζουν κάτι παραπάνω σχετικά.

 

Πέραν των ψαριών - και μόνο εάν αντέχεις τη γεύση του - μπορεί να πάρεις μουρουνέλαιο από ένα φαρμακείο και να πίνεις μια κουταλιά της σούπας κάθε πρωί - προσωπικά, αυτό κάνω κι έχω ξεχάσει τι θα πει "κράμπα", "φλεγμονή" κτλ.

 

Επίσης, μιας και μιλάγαμε για γάμπες, μηριαίους τετρακέφαλους και ποδηλασίες, δείτε πιο κάτω τη φωτογραφία του Bartosz Huzarski μετά την ολοκλήρωση του Γύρου της Γαλλίας!

image.ashx?fid=1468717

:shock:  :shock:  :shock:

Αν δεν κανω λαθος δεν ηταν μετα την ολοκληρωση του γυρου αλλα μετα απο καποιο etape και σε αυτο το επιπεδο  ειναι κινητες φαρμακαποθηκες .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ένα περίεργο πόνο, πιάσιμο εκεί που είναι το κυκλάκι, να πάω προπόνηση ή να τ'αφήσω; όταν σηκώνω τον ώμο πονάω πιο πολύ

post-230986-0-26629000-1406629203_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις λινκ? Θυμαμαι μου ειχες πει τα οφελη ξεκινουν απο 1200 και τερματιζουν στα 1800 και οτιδηποτε παραπανω ειναι αχρειαστο.

Κοίταξα τώρα στα γρήγορα αλλά δεν μπορώ να βρω αυτό που είχα δει. Πάντως σίγουρα πάνω από 1800 δεν είναι αχρείαστο και δόσειςτων 3000 είναι καλές αλλά μετά με παραπάνω δόσεις υπάρχει και θέμα γιατί τα ωμέγα 3 αραιώνουν το αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...