Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω που χαρηκα με τα καθισματα και τις εκτασεις, κομμενα προς το παρων.

 

Χονδροπαθεια κ μαλακιες...εχουν βρει καθε πονο στο γονατο να το βαφτιζουν ετσι.

 

Κατασκευαστικο ειναι το θεμα μου. Η επιγονατιδα δε κουμπωνει εκει που πρεπει, μ αποτελεσμα να τριβεται. Και γενικα εχω χαλαρες αρθρωσεις. Ο 4φαλος ειναι αυτος που τη συγκρατει, σα σκοινι, οποτε πρεπει να ναι δυνατος.

 

Γενικα μου ειπε θα πηγαινω μεχρι εκει που νιωθω οτι μπορω, οσο δε μ ενοχλει. Θες τρεξιμο; Κανε, αρχισε χαλαρα, αν δεις οτι σ ενοχλει σταματα. Καθισματα κ εκτασεις οχι ακομα γιατι ειναι ερεθισμενο.

Μαλλον απο Σεπτεμβρη με βλεπω να επανερχομαι σ αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μαργαρίτα, άσκηση για το σπίτι για ενδυνάμωση του τετρακέφαλου (για να μην σε "πάρει από κάτω" η αποχή):

 

(εάν δεν έχεις βαράκια αστραγάλων) Δένεις σε μια σακούλα 2 κιλά ζάχαρη. Κρεμάς τη σακούλα στο πόδι, στο ύψος του αστράγαλου, κάθεσαι στο κρεβάτι/καναπέ με την πλάτη σε ορθή γωνία, τα πόδια τεντωμένα και αρχίζεις να σηκώνεις το πόδι τεντωμένο, όπως είναι, με το βάρος στον αστράγαλο. Όσες επαναλήψεις μπορείς (μέχρι να νιώσεις τον μυ να "καίει"), αργά το πάνω-κάτω και όχι πολύ ψηλά (δεν χρειάζεται). Εάν έχεις βαράκια αστραγάλων, απλά ξεχνάς τη ζάχαρη.

 

Δοκίμασε την άσκηση, την έκανα πιο μικρός όταν είχα πάθει μια ζημιά στο γόνατο και βοήθησε να επανέλθει το γόνατο (και ο μυς) σε normal κατάσταση. Θέλει υπομονή και επιμονή όμως, μην περιμένεις αποτελέσματα σε 2 εβδομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy αυτη την ασκηση που λες, κ γενικα ισομετρικες, κανω απ οταν πρωτοξεκινησε το προβλημα. Με βαρακια ποδιων :)

 

@Δημητρα εχεις δει διαφορα με τα wraps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες...

 

Εχω ενα θεμα με τους καλους στα χερια μου...

 

Σημερα πχ πηγαινα να σηκωσω την μπαρα και αυτοι ετσουζαν... τα σηκωνα με πονο ... Ακομα και τωρα αν τεντωσω τα δαχτυλα νιωθω σαν καψιμο...,

 

Οχι μονο στην γυμναστικη αλλα και στην δουλεια. Αυτο νομιζω εγινε απο την δουλεια που βαρουσα με μια ματσολα κατι αλουμινιενια δοχεια με τα τις ενιωθα να πονανε, εδω και μια εβδομαδα δεν εφυγε...Σκεφτηκα να βαλω γαντια αλλα δεν με αφηνει το μυαλο μου...Μου λεει οχι.... Και το αφηνω, συνεχιζω με γυμνα..

 

Παλι σκουοτ εκανα τα ιδια νουμερα(ειχα ανεβει) με την προηγουμενη εβδομαδα πορωση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες...

 

Εχω ενα θεμα με τους καλους στα χερια μου...

 

Σημερα πχ πηγαινα να σηκωσω την μπαρα και αυτοι ετσουζαν... τα σηκωνα με πονο ... Ακομα και τωρα αν τεντωσω τα δαχτυλα νιωθω σαν καψιμο...,

 

Οχι μονο στην γυμναστικη αλλα και στην δουλεια. Αυτο νομιζω εγινε απο την δουλεια που βαρουσα με μια ματσολα κατι αλουμινιενια δοχεια με τα τις ενιωθα να πονανε, εδω και μια εβδομαδα δεν εφυγε...Σκεφτηκα να βαλω γαντια αλλα δεν με αφηνει το μυαλο μου...Μου λεει οχι.... Και το αφηνω, συνεχιζω με γυμνα..

 

Παλι σκουοτ εκανα τα ιδια νουμερα(ειχα ανεβει) με την προηγουμενη εβδομαδα πορωση....

μην βάλεις γάντια , άσε τους κάλους να σκληρύνουν και εσωτερικά και δεν θα νιώθεις κάτι

Την στιγμή που άρχισα να σηκώνω καλά κιλά ειχαν γίνει σκατά τα χέρια μου και ειχαν ματώσει αλλα οταν σκληρυνουν δεν ξανανιώθεις τίποτα (αν σταματήσεις φευγουν ofc)

 

για εμένα μη βαλεις γάντια , προσωπικά έχω καλύτερη λαβή, solid

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...της ON είναι 300mg ο συνδυασμός EPA και DHA. Αν βαριέσαι να κατεβάζεις πολλά softgel πάρε κάποια με μεγαλύτερη περιεκτηκότητα ή liquid όπως είπε η Δήμητρα.

Ερώτηση

 

Ποσά πρεπει να παιρνεις την ημερα; Σε ενα τυχαίο link έλεγε 500mg ετςι και δεν τρως ψάρια.

Παίζουν άλλες δοσολογίες για αυτούς που γυμνάζονται συστηματικά;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να χρειάζεται να παίρνεις και 4-5 κάψουλες τη μέρα (ίσως και παραπάνω) στρέψου σε υγρή μορφή

Εγώ θα πάρω αυτό http://eu.iherb.com/Natural-Factors-Rx-Omega-3-Factors-Pharmaceutical-Grade-Fish-Oil-Natural-Orange-Flavor-8-fl-oz-237-ml/2646

Γιατι παιρνεις(ετε) ωμεγα λιπαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω σε αυτό που ρωτάει η Μαργαρίτα, με τα ψάρια τι παίζει γενικότερα; Δλδ 1-2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετά;

 

Πόσο must είναι τα protein shakes btw; Βοηθάνε γενικότερα στο να πάρεις κιλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση

 

Ποσά πρεπει να παιρνεις την ημερα; Σε ενα τυχαίο link έλεγε 500mg ετςι και δεν τρως ψάρια.

Παίζουν άλλες δοσολογίες για αυτούς που γυμνάζονται συστηματικά;

 

Thanks

Σε ένα review που κοίταγα η μικρότερη δόση που χρησιμοποιήθηκε σε έρευνα με θετικά αποτελέσματα ήταν στα 1800mg EPA+DHA. Και μία αρκετά καλή δόση είναι 3000mg. Εσύ παίζε οπουδήποτε μέσα σε αυτά τα όρια ανάλογα και τα οικονομικά σου.

 

Γιατι παιρνεις(ετε) ωμεγα λιπαρα;

Είναι για γενικότερη υγεία και είναι πάρα πολλά αυτά που προσφέρει.

 

Ένα από τα θετικά τους που ενδιαφέρει τα μπιλντέρια είναι η μείωση φλεγμωνών.

Να προσθέσω σε αυτό που ρωτάει η Μαργαρίτα, με τα ψάρια τι παίζει γενικότερα; Δλδ 1-2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετά;

 

Πόσο must είναι τα protein shakes btw; Βοηθάνε γενικότερα στο να πάρεις κιλά;

Αν μπορείς να τρως αρκετό ψάρι μέσα στην βδομάδα τότε δεν χρειάζεται να πάρεις extra Omega 3. Τώρα το πόσο θα φάς εξαρτάται από το ψάρι γιατί παίζουν διαφορετικές περιεκτηκότητες. Πάντως σίγουρα τουλάχιστον 3 φορές/βδομάδα.

 

Καθόλου must δεν είναι. Το φαγητό πρέπει να είναι η βάση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα εχω διαβασει τι προσφερουν, σχετικα με τη γυμναστικη δεν ηξερα αλλα μου απαντησες ;)

 

Μαλλον θα παρω κι εγω καποιο αφου δε τρωω καθολου ψαρια & ειχα διαβασει οτι ειναι καλα και για τις αρθρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα review που κοίταγα η μικρότερη δόση που χρησιμοποιήθηκε σε έρευνα με θετικά αποτελέσματα ήταν στα 1800mg EPA+DHA. Και μία αρκετά καλή δόση είναι 3000mg. Εσύ παίζε οπουδήποτε μέσα σε αυτά τα όρια ανάλογα και τα οικονομικά σου.

 

 

Ωρε μάναμ χάπι και κακο

XD

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες για ριχτε καμια ιδεα για το πως πρεπει να διαμορφοσω την διατροφη μου-διαιτα.
εχω αρχισει εδω και μια βδομαδα με

-πρωι 1 τοστ με γαλοπουλα και 1 ποτηρι γαλα 

-δεκατανιανο δν τρωω γιατι το πρωινο τρωγεται κατα τισ 11 :P
- μεσημερι κατα τισ 2 κατι (μετριο) κρεας με σαλατα γιατι στισ 4.30 παω γυμναστηριο

- και μετα το γυμναστηριο κατι παρομοιο με το μεσημεριανο και ξανααπο την αρχη

 

εχω παρει βρωμη και ψωμι ολικης κ ταχινι και τα λοιπα και δν ξερω πως πρεπει να τα συνδιασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...