Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Νόμιζα ότι μπήκα στο fitness, πάω μία στο anti fitness μου φαίνεται είμαι σε παράλληλο σύμπαν 

και ΕΔΩ    ΑΝΤΙ - FITNESS έχουμε γίνει ....

 

δεν είμαι καλά, έχω μειώσει και υδατάνθρακα και θα με στείλετε μια ώρα αρχύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει εντατικά γυμναστήριο και "καλυτερη ζωη" εδω και 1 μηνα, τωρα μου ρθε να γραψω εδω, καλλιο αργα παρα ποτε. Ειμαι άσχετος, οποτε οτι γνωμες τυχον μου δωσετε, στα απλα ελληνικα γιατι δεν.

 

Πρωτα απολα ο στοχος. Αντιμετωπιζα πολλα χρονια προβλημα παχυσαρκιας, και ακομα το αντιμετωπιζω, αλλα τωρα λιγοτερο, τα τελευταια 2 χρονια, χωρις πολυ προσπαθεια και καθολου resolve εχασα 22 κιλα + 4 τον μηνα του γυμναστηριου = 26. Τωρα ειμαι γυρω στα 100 (ημουν 126). Τωρα, τι κανω και τι τρωω.

 

Λιωσιμο διαδρομο, ποδηλατο, κοιλιακοι, κανω πολλα οργανα γυμναστικης, χερια, ποδια, αυτα γενικοτερα.

 

Ο στοχος-προβλημα μου, ειναι η κοιλια-σωσιβιο, οποτε η πρωτη γνωμη που ζηταω ειναι σχετικα με το τι σκοτωνει το λιπος της κοιλιας και το σωσιβιο. (ασκηση-τροφη). Οτι θελετε ρωτηστε σχετικα με την γυμναστικη δεν μου ρχεται κατι αλλο.

 

Σχετικα με την τροφη

 

Οσπρια, ψαρι, κρεας (κοτοπουλο-μοσχαρι), σαλατες (κυριως μαρουλι + συνδυασμος με τονο), πολυ γαλα, γιαουρτι, το πρωι δημητριακα quaker( με ξηρους καρπους) + γαλα. απο φρουτα μηλο, αχλαδι, πορτοκαλι, μπανανα( 1 την βδομαδα), ακτινιδιο.το βραδυ συνηθως πινω ενα γαλα.

 

Δεν κανω κατι σωστα/τι θα μπορουσα να προσθεσω/αφαιρεσω/αλλαξω/πρεπει να αλλαξω?

 

Αυτα λιγο πολυ,  :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συγχαρητήρια για το ότι κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά.Η διατροφή σου είναι καλή απλά μεγάλη σημασία έχει το πότε κάνεις αυτά τα γεύματα.Αυτο που έχουν δείξει οι πιο πολλές έρευνες είναι ότι η διατροφή σου θα πρέπει να είναι 25%-75% δηλαδή να τρως ένα ελαφρύ πρωινό πχ γάλα με δημητριακά για εσένα θα ήταν καλά και μετά την γυμναστική να τρως το κυρίως γεύμα πλούσιο σε πρωτεΐνες και να έχει υδατάνθρακες(πχ κοτόπουλο με ρύζι,ότι πρέπει) .Τωρα όσο αναφορά το θέμα των ασκήσεων πρέπει σιγά σιγά να βάλεις πιο ουσιαστικές ασκήσεις με ελεύθερη μπάρα.... Εκει θα δεις τα αληθινά αποτελέσματα όπως squats deadlifts και όχι από τα κλασικά απομονοτικα πρόγραμματα ασκήσεων στα μηχανήματα που βάζουν στα πιο πολλά γυμναστήρια,αλλά αυτά σιγά σιγά.Αφου χάσεις 8-10 κιλά μην το λιωνεις στο διάδρομο και μην κάνεις συχνά ασκήσεις κοιλιακων άμα θες κοιλιακούς το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να χάσεις λίπος.καλη συνέχεια

 

 

 

 

 

Έχω αρχίσει εντατικά γυμναστήριο και "καλυτερη ζωη" εδω και 1 μηνα, τωρα μου ρθε να γραψω εδω, καλλιο αργα παρα ποτε. Ειμαι άσχετος, οποτε οτι γνωμες τυχον μου δωσετε, στα απλα ελληνικα γιατι δεν.

 

Πρωτα απολα ο στοχος. Αντιμετωπιζα πολλα χρονια προβλημα παχυσαρκιας, και ακομα το αντιμετωπιζω, αλλα τωρα λιγοτερο, τα τελευταια 2 χρονια, χωρις πολυ προσπαθεια και καθολου resolve εχασα 22 κιλα + 4 τον μηνα του γυμναστηριου = 26. Τωρα ειμαι γυρω στα 100 (ημουν 126). Τωρα, τι κανω και τι τρωω.

 

Λιωσιμο διαδρομο, ποδηλατο, κοιλιακοι, κανω πολλα οργανα γυμναστικης, χερια, ποδια, αυτα γενικοτερα.

 

Ο στοχος-προβλημα μου, ειναι η κοιλια-σωσιβιο, οποτε η πρωτη γνωμη που ζηταω ειναι σχετικα με το τι σκοτωνει το λιπος της κοιλιας και το σωσιβιο. (ασκηση-τροφη). Οτι θελετε ρωτηστε σχετικα με την γυμναστικη δεν μου ρχεται κατι αλλο.

 

Σχετικα με την τροφη

 

Οσπρια, ψαρι, κρεας (κοτοπουλο-μοσχαρι), σαλατες (κυριως μαρουλι + συνδυασμος με τονο), πολυ γαλα, γιαουρτι, το πρωι δημητριακα quaker( με ξηρους καρπους) + γαλα. απο φρουτα μηλο, αχλαδι, πορτοκαλι, μπανανα( 1 την βδομαδα), ακτινιδιο.το βραδυ συνηθως πινω ενα γαλα.

 

Δεν κανω κατι σωστα/τι θα μπορουσα να προσθεσω/αφαιρεσω/αλλαξω/πρεπει να αλλαξω?

 

Αυτα λιγο πολυ, :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βλέπω κυρίως ινώδεις υδατάνθρακες, οι αμυλώδεις που είναι; (πέραν των οσπρίων και της βρώμης) 

καστανό/μπασμάτι ρύζι, πλιγούρι, πατάτα βραστή, μακαρόνια ολικής 
να έχεις σε κάθε γεύμα σου μια πηγή υδατάνθρακα και μια πηγή πρωτεϊνης, από λιπαρά μόνο "καλά" από ελαιόλαδο, ψάρι και ξηρούς καρπούς σε συγκεκριμένα γεύματα τη μέρα. 

Καλό κουράγιο, οπλίσου με υπομονή και επιμονή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω εδω και δυο μερες swing με τα δεκαεξακιλα, περιττο να πω οτι κανω μονο 4*20 και τα δεκακιλα μου φαινονται σαν πουπουλα...

 

Αν κι εκοψα λιγο τις θερμιδες, η δυναμη παρεμεινε... απλα μετα τα swing νιωθω σαν να με εχουν βαρεσει μετα, στο τελος καθε μερας τωρα κανω το.εξης

 

10swing 10κιλα

10@16

10@10

10@16

20@10

 

τα πρωτα ειναι επαναληψεις το αλλο κιλα, χωρις διαλλειμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μετακόμισης και αλλαγών έχω να πάω γυμναστηριο 2+ μήνες. Και επειδή από Σεπτέμβριο πρέπει να ενοικιάσω αλλού, δε το ρισκάρω να γραφτώ σε γυμναστήριο μήπως και το χειμώνα δε με βολεύει η περιοχή.

Άρα λέω να πάρω ένα σετ βαράκια να δώσω τουλάχιστον βάρος στα χέρια που είναι αδύνατα.

Έχουμε να προτείνουμε κανένα σετ με αφαιρούμενους δίσκους? Για να μην αγοράζω πόσα βαράκια!!

Παίζω 5-20kg.

Γενικά τι να προσέξω, παίζει ρόλο πλαστικό, σίδερο? Αν έχετε καμιά πρόταση για αγορά από internet, ακόμα καλύτερα. Αν και φοβάμαι τα μεταφορικά αν βγούνε πολλά κιλά.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε σακο ο κολλητος μου τον γεμισε με αμμο, πριονιδια, ρουχα και ηταν πανσκληρος, εσπαγες καλαμια. Τον αδειασε και τωρα κοιταζει να τον γεμιζει μονο με ρουχα, αλλα δε παιζει να βρει τοσα πολλα. Για ριχτε καμμια ιδεα για το πως να γεμισει, να ειναι στιβαρος μεν χωρις να γινει πετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφρολεξ, αλλα στον πατο καλο θα ταν να εβαζε λιγο αμμο να χει βαρος, αν και δεν ξερω απο μποξ, λογικα θα πρεπει να ναι λιγο βαρεις να επιστρεφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα έλεγα live για τα kettlebells. Αλλά καλύτερα να επενδύσεις σε power rack ,πάγκο και μπάρα σιγά σιγά. Ειδικά power rack

 

http://www.christinsport.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4107&category_id=8&option=com_virtuemart&Itemid=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Γρηγορη ερωτηση

Επειδη ειναι πολυυυυ βαρετο να ξαπλωνεις κατω για να κανεις κοιλιακους, υπαρχει οποιαδηποτε εναλλακτικη ασκηση για κοιλιακους, λιγοτερο βαρετη και πιο ευκολη?

Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pushups.

 

οπ άκυρο. Κάτι πιο εύκολο? Ξάπλωσε στον καναπέ και κάνε απλά κάμψεις σπονδυλικής στήλης ενώ βλέπεις τηλεόραση-παίζεις παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να κάνουμε μόνο swing με τα kettlebells θα παίρναμε μια βαλίτσα θα την γεμίζαμε με πέτρες και θα γλιτώναμε και τα φράγκα ! 

εγώ για να μην τα ξαναβγάζω φώτο έχω και  16αρια και 20αρια και το 24αρι ! τα 20ρια τα εχω μονιμα στο αμάξι και σχεδον παντα παιζω με αυτα !  το 24αρη δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ  ειναι πολυ βαρύ και για μενα (για ασκησεις και οχι γύρω γύρω όλοι συνέχεια) κάνω  3 χρόνια με αυτά και λίγη δύναμη παραπάνω απο τον λιβε νομίζω την έχω !

οταν κάνεις κ αλλες ασκήσεις λιβε που ειναι δύσκολες θα δεις πως θα σε βολέψουν και τα 8ρακια , το ξαναλέω τα kettlebells  δεν ειναι μόνο swing και γύρω γύρω όλοι, αν τα πήρες γι αυτά πέταξες τα λεφτά σου  ..

 

Σκύβουμε , κάνουμε ώμους δικέφαλα τρικέφαλα , δουλεύουμε μικρές μυικές ομάδες , πως θα τα κανουμε ολα αυτα με τα 20ρια και τα 24αρια ? έχεις δει τα θηρία στα βίντεο τι  kettlebells εχουν ? μάθε να να κανεις 5-10 ασκήσεις σωστά , δουλεψε  ολες τις μυικες σου ομαδες και θα δεις τι φοβερη δουλειά κάνουν  τα 8ρακια

 

δες στο 8' την ασκηση που κανει ο τουμαπνο ο μαυρος που δουλευει ολο του το σωμα !

πιστευεις ειναι κοροιδο που την κανει με μικρα ?? δες τα πουσαπς που κανει στο 6' !

γενικα παρε το βιντεο κ λιωστο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...