Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα εκείνο το παλαιότερο ποστ ( εκείνο το τεράστιο του Freakster ) . Στη δική μου περίπτωση βοηθάει το περπάτημα, 1 ώρα τουλάχιστον την ημέρα , π.χ. μετρό - σπίτι με τα πόδια ( όχι λεωφορείο ) και στο πήγαινε κατεβαίνω κανα 15λεπτο πριν το μετρό και περπατάω πάλι. 2-3 μέρες τη βδομάδα προσπαθώ να βρω χρόνο για 2 ώρες περπάτημα.

 

Το καλοκαίρι πάντα παίρνω κιλά, δεν αντέχω τη ζέστη μέσα στην πόλη , κινούμαι όσο το δυνατόν λιγότερο και τρώω βλακείες.

 

Κοινώς μεταξύ καλοκαιριού - χειμώνα έχω αυξομειώσεις 5-6 κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το πρωι με αδειο στομαχι δεν εχεις υδατανθρακες να καψεις οποτε ο οργανισμος ξεκιναει και ψαχνει αλλου ενεργεια δηλαδη στο λιπος. Οποτε καλυτερο ειναι να κανεις το πρωι την αεροβια σου και οταν γυρισεις να φας ενα σωστω πρωινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω διαβασει οτι καποιοι μετρανε τις θερμιδες τους καθως κανουν διαιτα, δηλαδη ξερουν ποσες θερμιδες πηραν στο τελος της ημερας απολα τα φαγητα που φαγανε και ξερουν ποσες θερμιδες χασανε απτην γυμαστικη τους μεσα σε μια μερα. Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως τα μετρανε αυτα? Ξερω οτι αν απτην γυμναστικη για παραδειγμα χανεις μεσα σε μια μερα 2000 θερμιδες τοτε απτο φαγητο πρεπει να παρεις 1500 την ημερα, και ετσι καθε μερα χανεις 500 θερμιδες. Αλλα πως ξερω ποσες ακριβως εχασα τρεχοντας 20 λεπτα την ημερα ή κανοντας 2,5 ωρες γυμναστικη τρεις φορες την εβδομαδα και πως ξερω ποσες θερμιδες πηρα απτο πρωι μεχρι να κοιμηθω εχοντας φαει αυτα που τρωω? Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος που δεν γνωριζω?

 

καποιος?

Επεξ/σία από rhomio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η καλυτερη ωρα της ημερας για να κανω cardio? Εχει σημασια αν θα τρεξω το πρωι με αδειο στομαχι ή αν θα τρεξω το μεσημερι?

 

οποιαδηποτε ασκηση με αδειο στομαχι το πρωι = μαγικα αποτελεσματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησουλα κι απο μενα.. Αν θελω να τσιμπησω κατι, 1-1.5 ωρα πριν βγω για ποδηλατο (10χλμ) ποια ειναι η καλυτερη τροφη?

 

μια φετα μαυρο ψωμι με 2 φετες βραστη γαλοπουλα

κοβεις στην μεση, διπλωνεις και τρως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σαν τα endomondo, noom weight loss κλπ., που να είναι για υπολογιστή; Να βάζεις π.χ. την αφετηρία σου και τον τερματισμό (σε κανένα google maps π.χ.) και σε πόση ώρα το κανες και αυτό να σου λέει πόσες θερμίδες έκαψες κλπ.; Ή να σου δίνει τίποτα objectives; :P

 

Έψαξα αλλά δε βρήκα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για τον υπολογισμο των θερμιδων των τροφων υπαρχουν βιβλιαρακια που λενε ποσες θερμιδες εχει η καθε τροφη , φαντασου το σαν λεξικο μονο που διπλα απο καθε τροφη λεει τις θερμιδες.

υπερβολη για εμενα αλλα πολλοι το κανουν οπως λες , σημειωνοντας κιολας.

 

για να δεις ποσο καις υπαρχουν μετρητες οπως για παραδειγμα ενα ρολοι με παλμογραφο που μετραει λιπος , θερμιδες κλπ με βαση την ηλικια , βαρος , υψος.

 

και οι δυο παραπανω τροποι προφανως ειναι για να σου δωσουν μια ιδεα δεν παιζει να υπαρχει απολυτη ακριβια , λογω διαφορων του καθε οργανισμου.

 

Μια ερωτησουλα κι απο μενα.. Αν θελω να τσιμπησω κατι, 1-1.5 ωρα πριν βγω για ποδηλατο (10χλμ) ποια ειναι η καλυτερη τροφη?

εγω θα ετρωγα κατι που μπορει να μου δωσει ενεργεια και θα προτιμουσα γλυκοζη μιας και μετατρεπεται πολυ γρηγορα...

καποια Home made μπαρα με βρομη , μελι κλπ ,η μια φετα ψωμι μαυρο με μελι...κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια πειτε μου καμια συνταγη για μιλκ σεικ πρωτεινης. Εχω ακουσει με αυγα και γαλα και καρυδες και διαφορα αλλα, αλλα θελω την γνωμη σας μηπως ξερετε κατι ευκολο απτην εμπειρια σας.

Ευχαριστω.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από rhomio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανεις τελειους κοιλιακους κανοντας κοιλιακους αλλα τρωγοντας σωστα και ριχνοντας το σωματικο σου λιπος. Πχ μπορει και τωρα να εχεις καλοσχηματισμενους κοιλιακους αλλα να μην εμφανιζονται γιατι απο πανω εχεις λιπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει ρολο μονο το βραδινο φαγητο αλλα το φαγητο ολης της ημερας. Δεν εχω ασχοληθει παρα πολυ με διατροφες οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω καταλληλα μπορεις να ριξεις μια ματια σε πιο εξειδικευμενα forum πχ http://www.bodybuilding.gr/ και http://www.bodybuilders.gr/.

 

Γενικα παντως κοιτας να εχεις αρκετο υδατανθρακα πριν την γυμναστικη και να τον περιορισεις μετα γιατι δεν σου χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...