Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενοχλει λιγο (το δεξι μονο) οταν καθομαι και ειναι λυγισμενο η γονατισω (οχι οταν περπαταω)

Ετρεχα κανονικα χαλαρα και στο τελος ειπα να επιταχυνω λιγο

Τελος παντων λεω αυριο να μη τρεξω και να παω το Σαββατο πρωι

Τις καθημερινες μονο απογευμα μπορω

Γενικα το τρεξιμο μπορει να βοηθησει στο να φυγει το λιπος απο τη μεση ?

Απο διατροφη τρωω λιγο σαν ποσοτητα και 1 φορα τη μερα κατα τος 5 και το βραδυ το πολυ ενα τοστ Το κακο ειναι οτι τρωω πολλα κρεατα και ελαχιστα λαχανικα

Γενικα το τρεξιμο μπορει να βοηθησει να καψεις λιπος σε ολο σου το σωμα. Αν ξεκινας τωρα, ξεκινα αργα, κανε 15 με 20 λεπτα την ημερα. Το καλυτερο για να χασεις λιπος ειναι να τρεχεις πριν το φαγητο, το πρωι. Αν θελεις να αυξησεις την αντοχη σου φαε κατι πριν το τρεξιμο ισα ισα για να σε δωσει ενεργεια να τρεξεις παραπανω ή με πιο γρηγορο ρυθμο. Αν τρεχεις απογευμα και εχεις φαει απο πριν δεν θα κανεις μεγαλη δουλεια. Επισης να ρωτησω ο σκοπος σου ειναι να χασεις λιπος μονο ή και να κανεις βαρη, σωμα κτλ? Αν ειναι και τα δυο μπορεις να δοκιμασεις crossfit και p90x. Αν προτιμας βαρη, τοτε κανεις βαρη/γυμναστικη και μετα απο ολα αυτα κανεις το τρεξιμο, και για να κανεις το cardio σου αλλα και να μην πονανε οι μυς σου μετα την γυμναστικη.

 

Δεν καταλαβα την διατροφη σου...τρως μια φορα την ημερα? Φιλε μου αυτο ειναι πολυ κακο, πρεπει να τρως 5 με 6 γευματα την ημερα αλλα μικρα γευματα και φυσικα πλουσια σε πρωτεινη (αν γυμναζεσαι), μπορεις να ψαξεις ποια ειναι τα φαγητα πλουσια σε πρωτεινη, αλλα αν θελεις να χασεις λιπος, ριξτο πιο πολυ στα λαχανικα, ξηρους καρπους και φρουτα, αντι για κρεατα και τοστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μια ερωτηση.

 

Αν θες να καψεις λιπος, ποιο οργανο θα προτιμουσατε αναμεσα σε κανονικο ποδηλατο, ποδηλατο γυμναστικης σπιτιου και στεπερ? Ασχετα με την τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καψιμο λίπους ίσως ήταν πιο καλο το ποδήλατο εσωτερικου χώρου γιατι μπορεις να κανεις καμια ώρα στο 60-70% ώστε να κάψεις λίπος, απο την αλλη έτσι δεν θα φτιάξεις καθόλου αντοχη. Οποτε και γω θα πήγαινα στο κανονικό ποδηλατο για καλυτερη γυμναστικη αλλά και για αρκετα αποδοτικό κάψιμο λίπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα κάπου αυτό, απλά με προβλημάτισε σε ένα σημείο...

θα σας πω..

 

ενδεικτικη πρόσληψη θερμίδων (για μια διαιτα των 1800 θερμίδων)

θα πρέπει να πέρνουμε

απο Λαχανικά 100 θερμίδες

φρουτα 240-340

Δημητριακά 300-600

Γαλακτομικά 240-360

πρωτείνες 160-240

λιπαρά 400

 

επειδή το βρήκα πολύ ισορροπημένο θα μάρεζε να το επιχειρήσω... ωστόσο όμως δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι εφικτό να καθίσεις να μετράς τις θερμίδες που πέρνεις από οποιοδήποτε τρόφιμο. Καταρχήν τί εννοεί με λιπαρά; ποια λιπαρά; μπορώ να τρώω σοκολάτες που θα μου δώσουν μέχρι 400 θερμίδες; επίσης στο κρέας υπάρχουν οι πρωτεϊνες, αν πάρω άπαχο κρέας σημαίνει ότι λαμβάνω μόνο πρωτεΪνες και όχι λίπος;

 

είμαι οφτοπικ? μιλάτε μόνο για άσκηση?

σορυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατομικώς και δυναμικώς γενικά , το στατικό ποδήλατο δεν έχει καμία σχέση με την γεωμετρία του κανονικού ποδήλατου , οπότε και γυμνάζονται με λαθασμένη ένταση οι διάφορες μυικές ομάδες .

 

Γενικά καλύτερα βγες εξω τρέχα ή κάνε ποδήλατο ,παρά στατικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καψιμο λίπους ίσως ήταν πιο καλο το ποδήλατο εσωτερικου χώρου γιατι μπορεις να κανεις καμια ώρα στο 60-70% ώστε να κάψεις λίπος, απο την αλλη έτσι δεν θα φτιάξεις καθόλου αντοχη. Οποτε και γω θα πήγαινα στο κανονικό ποδηλατο για καλυτερη γυμναστικη αλλά και για αρκετα αποδοτικό κάψιμο λίπους.

Για καποιο περιεργο λογο το ποδηλατο εσωτερικου χωρου μου κανει πιο δυσκολο απο το κανονικο...

Βασικα ειναι πιο ευχαριστο το εξω και περναει πιο ευκολα η ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βγαινω ηδη καθε πρωι χωρις να εχω φαει για τρεξιμο μισης ωρας. Απλως θελω κατι για το βραδυ πριν πεσω για υπνο και σκεφτομαι τωρα οτι αμα χειμωνιασει δεν θα ειναι ευκολο να βγαινω τοσο αργα με ποδηλατο εξω, οποτε ειμαι αναμεσα σε στεπερ και ποδηλατο σπιτου τωρα. Στεπερ ειχα αλλα χαλασε και εκανα καθε βραδυ απο μιση ωρα αλλα να πω την αληθεια ειναι πολυ βαρετο, επισης ειπατε οτι θα κανει ζημια στα γονατα και ποδηλατο ειπατε γυμναζει διαφορετικους μυς απο οτι το κανονικο ποδηλατο, κατι που δεν με ενδιαφερει διοτι κανω ηδη γυμναστικη, απλως θελω οργανο για να καψω λιπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βγαινω ηδη καθε πρωι χωρις να εχω φαει για τρεξιμο μισης ωρας. Απλως θελω κατι για το βραδυ πριν πεσω για υπνο και σκεφτομαι τωρα οτι αμα χειμωνιασει δεν θα ειναι ευκολο να βγαινω τοσο αργα με ποδηλατο εξω, οποτε ειμαι αναμεσα σε στεπερ και ποδηλατο σπιτου τωρα. Στεπερ ειχα αλλα χαλασε και εκανα καθε βραδυ απο μιση ωρα αλλα να πω την αληθεια ειναι πολυ βαρετο, επισης ειπατε οτι θα κανει ζημια στα γονατα και ποδηλατο ειπατε γυμναζει διαφορετικους μυς απο οτι το κανονικο ποδηλατο, κατι που δεν με ενδιαφερει διοτι κανω ηδη γυμναστικη, απλως θελω οργανο για να καψω λιπος.

 

Επειδή όντως το στεπ είναι βαρετό και γω θα πήγαινα σε ποδήλατο έτσι κι αλλιώς δεν παίζει ρόλο τόσο το μηχάνημα αλλά την ένταση που βγάζεις σε αυτό.

 

Σαν επιλογή δεν σκέφτεσαι το σχοινάκι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όντως το στεπ είναι βαρετό και γω θα πήγαινα σε ποδήλατο έτσι κι αλλιώς δεν παίζει ρόλο τόσο το μηχάνημα αλλά την ένταση που βγάζεις σε αυτό.

 

Σαν επιλογή δεν σκέφτεσαι το σχοινάκι ?

Ωραιο ειναι και το σχοινακι το παιρνω μαζι μου στο τρεξιμο :) Απλως στο σπιτι δεν εχω τοσο χωρο για να κανω ανετα σχοινακι. Και εγω για ποδηλατο το βλεπω πιο πολυ απλως θελω να μαθω με τι καις πιο πολλες θερμιδες, στεπερ η ποδηλατο σπιτιου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο περιεργο λογο το ποδηλατο εσωτερικου χωρου μου κανει πιο δυσκολο απο το κανονικο...

Βασικα ειναι πιο ευχαριστο το εξω και περναει πιο ευκολα η ωρα.

 

Ναι ειναι απιστευτα βαρετο, ειδικα οταν το πας χαλαρα και σε σταθερο ρυθμο.. Κατα τα αλλα μπορεις να την παλεψεις με κανα Mp3 ή καμια σειρά αλλά και παλι δεν συγκρινεται με το εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι και το σχοινακι το παιρνω μαζι μου στο τρεξιμο :) Απλως στο σπιτι δεν εχω τοσο χωρο για να κανω ανετα σχοινακι. Και εγω για ποδηλατο το βλεπω πιο πολυ απλως θελω να μαθω με τι καις πιο πολλες θερμιδες, στεπερ η ποδηλατο σπιτιου.

 

Όταν λες καίει περισσότερο λίπος εννοείς να συγκρίνεις πάνω στην ίδια ώρα και ίδια ένταση σε ποιό από τα δύο χάνεις παραπάνω λίπος ?

 

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω και είναι και δύσκολο να βρεις ΑΝ υπάρχει κάποια έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε καμια καλη ασκηση για την εκγυμναση του κατω μερους του σωματος στο σπιτι. Τα βαθια καθισματα αν και καλη ασκηση ειναι πολυ βαρετα, ψαχνω κατι στο οποιο να χρειαζεται περισσοτερο νευρο και ενεργεια. Τρεξιμο, προς το παρον ειναι εκτος πλανων, διοτι για να παω να τρεξω χρειαζομαι μιση ωρα μεσα στην κινηση της πολης με το αμαξι.

 

Καποιος μου ειπε για ιμαντες TRX για το μονοζυγο αλλα δεν εχω ιδεα αν κανουν καλη δουλεια. (το μονοζυγο υπαρχει ηδη και ειναι το οργανο γυμναστικης για το πανω μερος του σωματος, κανω περι τα 10-12 σετ ελξεις μερα παρα μερα, 6 ανοιχτες παλαμες, 3-4 κλειστες και 2-3 με αντικρυστες τις παλαμες μεταξυ τους, οποιαδηποτε αλλη προταση για το πανω μερος του σωματος ευπροσδεκτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε καμια καλη ασκηση για την εκγυμναση του κατω μερους του σωματος στο σπιτι. Τα βαθια καθισματα αν και καλη ασκηση ειναι πολυ βαρετα, ψαχνω κατι στο οποιο να χρειαζεται περισσοτερο νευρο και ενεργεια. Τρεξιμο, προς το παρον ειναι εκτος πλανων, διοτι για να παω να τρεξω χρειαζομαι μιση ωρα μεσα στην κινηση της πολης με το αμαξι.

 

Καποιος μου ειπε για ιμαντες TRX για το μονοζυγο αλλα δεν εχω ιδεα αν κανουν καλη δουλεια. (το μονοζυγο υπαρχει ηδη και ειναι το οργανο γυμναστικης για το πανω μερος του σωματος, κανω περι τα 10-12 σετ ελξεις μερα παρα μερα, 6 ανοιχτες παλαμες, 3-4 κλειστες και 2-3 με αντικρυστες τις παλαμες μεταξυ τους, οποιαδηποτε αλλη προταση για το πανω μερος του σωματος ευπροσδεκτη).

 

Για το κάτω μέρος του σώματος υπάρχουν οι προβολές με αλτήρες αν έχεις που πιάνουν όμως δικέφαλα μηριαία οπότε θες και κάτι για τετρακέφαλα. Μπορείς να κάνεις πληομετρικές ασκήσεις για τετρακέφαλα. Για να κάνεις πλυομετρικές πρέπει να έχεις ένα καλό υπόβαθρο πάνω στη γυμναστική γιατί οι πλυομετρικές συστολές είναι αυτές που επιστρατεύουν την μεγαλύτερη δύναμη του μυ από κάθε άλλη είδους συστολή κι έτσι επιβαρύνονται πολύ οι αρθρώσεις και οι τένοντες. Πες μας σε τι επίπεδο είσαι να σου πω αν κάνουν ή όχι.

 

Όσο για το πάνω μέρος του σώματος εξαρτάται και τι διαθέτεις (αλτήρες, μπάρες κτλπ). Αν έχεις μόνο μονόζυγο κάνε αυτά που κάνεις + push ups + βυθίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

Για το πανω μερος του σωματος κανω και καμψεις ενδιαμεσα απο τα σετ (τα οποια σετ απλωνω σε ολη τη διαρκεια της μερας), συνηθως 3-4 σετ καμψεων οσες αντεχω στο καθε σετ (αντιθετα με τις ελξεις που ποτε δεν κανω επαναληψεις μεχρι εξαντλησης, αλλα σταματω 1-2 πριν την εξαντληση).

Οι βυθισεις τι ειναι?

 

Οσο για το κατω μερος του σωματος, ειμαι αγυμναστος και προερχομενος απο φουλ καθιστικη ζωη, αν εξαιρεσουμε οτι περπαταω σε καθημερινη βαση περι την 1 ωρα (χαιρω πολυ θα μου πεις). Απτην αλλη το σωματοτυπο μου ειναι τετοιο που μου επιτρεπει σχετικα ευκολη και γρηγορη προσαρμογη (δηλαδη ειμαι αδυνατος).

 

Εντωμεταξυ για καθε ασκηση που μου προτεινεις δεν εχω ιδεα πρακτικα περι τινος προκειται, αλλα φανταζομαι οτι με google search βρισκω πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...