Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για την απαντηση.

Για το πανω μερος του σωματος κανω και καμψεις ενδιαμεσα απο τα σετ (τα οποια σετ απλωνω σε ολη τη διαρκεια της μερας), συνηθως 3-4 σετ καμψεων οσες αντεχω στο καθε σετ (αντιθετα με τις ελξεις που ποτε δεν κανω επαναληψεις μεχρι εξαντλησης, αλλα σταματω 1-2 πριν την εξαντληση).

Οι βυθισεις τι ειναι?

 

Οσο για το κατω μερος του σωματος, ειμαι αγυμναστος και προερχομενος απο φουλ καθιστικη ζωη, αν εξαιρεσουμε οτι περπαταω σε καθημερινη βαση περι την 1 ωρα (χαιρω πολυ θα μου πεις). Απτην αλλη το σωματοτυπο μου ειναι τετοιο που μου επιτρεπει σχετικα ευκολη και γρηγορη προσαρμογη (δηλαδη ειμαι αδυνατος).

 

Εντωμεταξυ για καθε ασκηση που μου προτεινεις δεν εχω ιδεα πρακτικα περι τινος προκειται, αλλα φανταζομαι οτι με google search βρισκω πληροφοριες.

 

Μην κάνεις τις κάμψεις ίδια μέρα με το μονόζυγο. Καλύτερα κάνε ξέρω γω 1η μέρεα μονόζυγο, 2η μέρα push ups (κλασικά + μερικές παραλαγές) 3η μέρα βυθίσεις(πάτα στο youtube dips και θα βρεις πολλές παραλλαγές) + πόδια.

Στα πόδια αν δεν έχεις κανάν αλτήρα δύσκολα γιατί λες βαριέσαι τα καθίσματα (λογικό αφού χωρίς κιλα κάνεις και ξεχνάς να τελειώσεις). Μπορείς να κάνεις αν μένεις σε πολυκατοικία να ανεβαίνεις τα σκαλιά ανά δύο και όταν φτάσεις να κατεβαίνεις γρήγορα (όχι τρέχοντας) και μετά ξανά μανά το ίδιο για όσο μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παροτι μενω σε 4ο οροφο πολυκατοικιας τα σκαλια τα αποφευγω για να προστατευω οσο μπορω τα ηδη καταπονημενα γονατα μου, ασε που το ενα εχει περασει και ρηξη μηνισκου και το καταλαβαινω ακομα και στο κολυμπι οτι ζοριζεται. Ειναι οτι χειροτερο για τα γονατα τα σκαλοπατια. Φυσικα ευκολα μπορω να τα ανεβοκατεβαινω (καποτε ανεβοκατεβαινα τρεχοντας κερκιδες γηπεδων για προθερμανση), αλλα προτιμω να κανω συντηρηση και να τα προστατεψω πλεον.

 

Θα ψαξω το θεμα με τους αλτηρες, ισως παω να αγορασω.Τα καθισματα τα βαριεμαι και γιατι ειναι σχετικα ευκολα αλλα κυριως γιατι δεν απαιτουν το νευρο που θελει το μονοζυγο η οι καμψεις ας πουμε, δεν σε εξαντλει ευκολα για να καταλαβεις οτι αποδιδει η ασκηση. Ισως επειδη ειμαι ελαφρυς οπως λες. Ευχαριστω για τις απαντησεις, θα επανελθω με νεες αποριες αφου προχωρησω στις προτασεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι μενω σε 4ο οροφο πολυκατοικιας τα σκαλια τα αποφευγω για να προστατευω οσο μπορω τα ηδη καταπονημενα γονατα μου, ασε που το ενα εχει περασει και ρηξη μηνισκου και το καταλαβαινω ακομα και στο κολυμπι οτι ζοριζεται. Ειναι οτι χειροτερο για τα γονατα τα σκαλοπατια. Φυσικα ευκολα μπορω να τα ανεβοκατεβαινω (καποτε ανεβοκατεβαινα τρεχοντας κερκιδες γηπεδων για προθερμανση), αλλα προτιμω να κανω συντηρηση και να τα προστατεψω πλεον.

 

Θα ψαξω το θεμα με τους αλτηρες, ισως παω να αγορασω.Τα καθισματα τα βαριεμαι και γιατι ειναι σχετικα ευκολα αλλα κυριως γιατι δεν απαιτουν το νευρο που θελει το μονοζυγο η οι καμψεις ας πουμε, δεν σε εξαντλει ευκολα για να καταλαβεις οτι αποδιδει η ασκηση. Ισως επειδη ειμαι ελαφρυς οπως λες. Ευχαριστω για τις απαντησεις, θα επανελθω με νεες αποριες αφου προχωρησω στις προτασεις σου.

 

Αν σκοπεύεις να γυμνάζεσαι σπίτι αξίζει να πάρεις ένα βαλιτσάκι με αλτήρες και βάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπεύεις να γυμνάζεσαι σπίτι αξίζει να πάρεις ένα βαλιτσάκι με αλτήρες και βάρη.

Η τιμη του περιπου?

 

(Σπιτι γυμναζομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη του περιπου?

 

(Σπιτι γυμναζομαι)

 

Ένα βαλιτσάκι με νορμάλ βάρη μέσα έχει γύρω στο 60-70άρι...ανάλογα πόσα κιλά έχει μέσα κυρίως.

 

Αφού γυμνάζεσαι σπίτι αν έχεις να ξοδέψεις μπορείς να πάρεις μερικά πράγματα να κάνεις πιό ολοκληρωμένη γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα 50αρικο το ειχα πaρει απο intersomething

 

Μια ερωτηση.

 

Αν θες να καψεις λιπος, ποιο οργανο θα προτιμουσατε αναμεσα σε κανονικο ποδηλατο, ποδηλατο γυμναστικης σπιτιου και στεπερ? Ασχετα με την τιμη.

 

 

το μονο που δειχνει να δουλευει 100% [στους αντρες] ειναι το jogging

εναλλακτικα

κανονικο ποδηλατο και μαλακη σελα για να μην μεινεις αναπηρος

 

Διάβασα κάπου αυτό, απλά με προβλημάτισε σε ένα σημείο...

θα σας πω..

 

ενδεικτικη πρόσληψη θερμίδων (για μια διαιτα των 1800 θερμίδων)

θα πρέπει να πέρνουμε

απο Λαχανικά 100 θερμίδες

φρουτα 240-340

Δημητριακά 300-600

Γαλακτομικά 240-360

πρωτείνες 160-240

λιπαρά 400

 

επειδή το βρήκα πολύ ισορροπημένο θα μάρεζε να το επιχειρήσω... ωστόσο όμως δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι εφικτό να καθίσεις να μετράς τις θερμίδες που πέρνεις από οποιοδήποτε τρόφιμο. Καταρχήν τί εννοεί με λιπαρά; ποια λιπαρά; μπορώ να τρώω σοκολάτες που θα μου δώσουν μέχρι 400 θερμίδες; επίσης στο κρέας υπάρχουν οι πρωτεϊνες, αν πάρω άπαχο κρέας σημαίνει ότι λαμβάνω μόνο πρωτεΪνες και όχι λίπος;

 

είμαι οφτοπικ? μιλάτε μόνο για άσκηση?

σορυ

 

σημαινει οτι θα παρεις λιγοτερο λιπος απο οτι συνηθως

επισης το ποιο λιπαρο ψαρι εχει λιγοτερες θερμιδες απο το ποιο απαχο κρεας

 

Πειτε καμια καλη ασκηση για την εκγυμναση του κατω μερους του σωματος στο σπιτι. Τα βαθια καθισματα αν και καλη ασκηση ειναι πολυ βαρετα, ψαχνω κατι στο οποιο να χρειαζεται περισσοτερο νευρο και ενεργεια. Τρεξιμο, προς το παρον ειναι εκτος πλανων, διοτι για να παω να τρεξω χρειαζομαι μιση ωρα μεσα στην κινηση της πολης με το αμαξι.

 

Καποιος μου ειπε για ιμαντες TRX για το μονοζυγο αλλα δεν εχω ιδεα αν κανουν καλη δουλεια. (το μονοζυγο υπαρχει ηδη και ειναι το οργανο γυμναστικης για το πανω μερος του σωματος, κανω περι τα 10-12 σετ ελξεις μερα παρα μερα, 6 ανοιχτες παλαμες, 3-4 κλειστες και 2-3 με αντικρυστες τις παλαμες μεταξυ τους, οποιαδηποτε αλλη προταση για το πανω μερος του σωματος ευπροσδεκτη).

 

P90X

αν δεν βαριεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη του περιπου?

 

(Σπιτι γυμναζομαι)

 

Eγω πήρα ενα βαλιτσάκι σαν αυτό 156103.jpg το βαλιτσάκι είχε 2 αλτηράκια και βαρακια 15 κιλών ενώ το κόστος του τότε ήταν 30 ευρώ αλλά το είχα βρεί σε προσφορά. Τωρα κοστίζει κοντα στα 50.. Πάρε και καμια δεκαριά κιλά έξτρα βαράκια σε διάφορα κιλά με άλλα 20 ευρώ και μια μικρή μπαρα με κανα 20αρι ακομα και βγάζεις ανετα ασκήσεις για όλες τις μυικές ομάδες και σε μεγάλη ποικιλία, όρεξη να έχεις μόνο..

 

** Τo έχει σιγουρα το intersport και το πρακτικερ αν εχεις κανενα κοντα και δεν θελεις να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες καίει περισσότερο λίπος εννοείς να συγκρίνεις πάνω στην ίδια ώρα και ίδια ένταση σε ποιό από τα δύο χάνεις παραπάνω λίπος ?

 

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω και είναι και δύσκολο να βρεις ΑΝ υπάρχει κάποια έρευνα.

Οχι δεν εννοω κατι τετοιο απλως ρωταω ποιο σε κουραζει περισσοτερο, με ποιο θα ανεβασεις παλμους πιο γρηγορα.

Παροτι μενω σε 4ο οροφο πολυκατοικιας τα σκαλια τα αποφευγω για να προστατευω οσο μπορω τα ηδη καταπονημενα γονατα μου, ασε που το ενα εχει περασει και ρηξη μηνισκου και το καταλαβαινω ακομα και στο κολυμπι οτι ζοριζεται. Ειναι οτι χειροτερο για τα γονατα τα σκαλοπατια. Φυσικα ευκολα μπορω να τα ανεβοκατεβαινω (καποτε ανεβοκατεβαινα τρεχοντας κερκιδες γηπεδων για προθερμανση), αλλα προτιμω να κανω συντηρηση και να τα προστατεψω πλεον.

 

Θα ψαξω το θεμα με τους αλτηρες, ισως παω να αγορασω.Τα καθισματα τα βαριεμαι και γιατι ειναι σχετικα ευκολα αλλα κυριως γιατι δεν απαιτουν το νευρο που θελει το μονοζυγο η οι καμψεις ας πουμε, δεν σε εξαντλει ευκολα για να καταλαβεις οτι αποδιδει η ασκηση. Ισως επειδη ειμαι ελαφρυς οπως λες. Ευχαριστω για τις απαντησεις, θα επανελθω με νεες αποριες αφου προχωρησω στις προτασεις σου.

Αν εχεις προβλημα με τα γονατα, μηπως θα επρεπε να αποφυγεις τετοιες ασκησεις? Ειδικα καθισματα με βαρη.

 

το μονο που δειχνει να δουλευει 100% [στους αντρες] ειναι το jogging

εναλλακτικα

κανονικο ποδηλατο και μαλακη σελα για να μην μεινεις αναπηρος

Τρεξιμο κανω τα πρωινα απλως θελω κατι για το σπιτι τα βραδυα. Ειμαι αναμεσα σε στεπερ και ποδηλατο σπιτιου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξιμο κανω τα πρωινα απλως θελω κατι για το σπιτι τα βραδυα. Ειμαι αναμεσα σε στεπερ και ποδηλατο σπιτιου.

 

αμα κανεις αεροβια το πρωι δεν χρειαζεσαι να κανεις αεροβια και το βραδυ...

αν θες να κανεις γυμναστικη το βραδυ πηγαινε για ενα περπατημα ή γυμνασε καμια μυικη ομαδα [χαλαρα ομως]

 

αποψη μου

always

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κανεις αεροβια το πρωι δεν χρειαζεσαι να κανεις αεροβια και το βραδυ...

αν θες να κανεις γυμναστικη το βραδυ πηγαινε για ενα περπατημα ή γυμνασε καμια μυικη ομαδα [χαλαρα ομως]

 

αποψη μου

always

αντιθετως χρειαζεται πριν κοιμηθεις αμα εχεις φαει. τεσπα ειναι καλο δεν ειναι κακο γιαυτο και ρωταω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιθετως χρειαζεται πριν κοιμηθεις αμα εχεις φαει. τεσπα ειναι καλο δεν ειναι κακο γιαυτο και ρωταω.

 

και πως θα κοιμηθεις οταν η καρδια εχει παει σε τρελα rpm?

επισης το μουλαρι μπορει να αντεξει μεχρι να κλαταρει...

 

τουτεστιν την εχουν παθει και αλλοι και ζουν με βιταμινες για να κανουν μερικες κινησεις...

 

αλλα κατι θα ξερεις παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις πάει για τρέξιμο το πρωί είναι υπερβολικό να κάνεις κι άλλη μία αερόβια το βράδυ. Αν δεν βλέπεις αποτελέσματα με το πρωινό αερόβιο και θες να προσθέσεις και βραδινο τότε κάτι κάνεις λάθος...ή στην διατροφή σου ή στην διάρκεια και ένταση του πρωινού τρεξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβαινετε την απλη εκφραση οταν φας περπατα να χωνεψεις πιο γρηγορα. Τεσπα αν δεν μπορειτε να απαντησετε σε αυτο που ρωταω, μην απαντατε και μην κανετε τους ειδικους. Οσο ειδικος ειμαι εγω ειστε και εσεις.

 

Ειναι κακο δηλαδη να κανεις λιγο στεπερ η ποδηλατο μιση ωρα η μια ωρα πριν κοιμηθεις ε? Θα βλαψει την υγεια μου αυτο και θα παιρνω βιταμινες ε? :blink:

 

Στεπερ η ποδηλατο σπιτιου ηταν η ερωτηση μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβαινετε την απλη εκφραση οταν φας περπατα να χωνεψεις πιο γρηγορα. Τεσπα αν δεν μπορειτε να απαντησετε σε αυτο που ρωταω, μην απαντατε και μην κανετε τους ειδικους. Οσο ειδικος ειμαι εγω ειστε και εσεις.

 

Ειναι κακο δηλαδη να κανεις λιγο στεπερ η ποδηλατο μιση ωρα η μια ωρα πριν κοιμηθεις ε? Θα βλαψει την υγεια μου αυτο και θα παιρνω βιταμινες ε? :blink:

 

Στεπερ η ποδηλατο σπιτιου ηταν η ερωτηση μου..

 

Κακό δεν είναι αλλά είναι υπερβολικό. Εκτός κι αν κάνεις με ένταση τύπου πάω μία βόλτα να ξεσκάσω. Αν κάνεις το πρωί τρέξιμο και το βράδυ ποδήλατο πχ θα κλατάρεις μετά από κάμποσο, δεδομένου ότι έχεις ήδη τρέξει το πρωί 40 λεπτά τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...