Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει έστω και ένας που θα χρησιμοποιήσει το Jailbreak και δεν θα τρέξει πειρατικό παιχνίδι;

Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο καθένας πουλάει οσο θελει η αγορά είναι ελεύθερη αν νομίζει κάποιος πως κάποιος κάνει αισχροκερδια ας κάνει μήνυση αμα δε θες δεν αγοράζεις το παίρνεις από αλλού .

το πλαστικό που προστατεύει την οθόνη του iphone το πουλάνε εδω 10-12 ευρώ ενώ τα 3 από το ebay Κάνουν 1 δολάριο.

αυτός τόσο το κοστολογεί στην ελλαδα αν δεν σου κάνει παρτο από αλλού.

τα μπουκαλάκια νερό στο περίπτερο τα παίρνουν από 0,7 λεπτά έως 12 λεπτά και τα πουλάνε 50 λεπτά. πρακτικά εγω σου πουλάω ενα προϊών τόσο, το πόσο το παίρνω εγώ είναι ποοολυ άλλη ιστορία. το να λέτε κάποιον κλέφτη είναι πολύ βαρύ.

και για να μη πει κάνεις ότι έχω μαγαζί και πουλάω τέτοια πράματα και τα λέω αυτά απλά θα σας πω οτι το ps3 το έχω κάνει j/b με το iphone και δεν παίζει ακόμα να δώσω λευτα για ενα τετοιο προϊών.. θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα και θα βγουν πολυ πιο οικονομικές λύσεις

 

στο θέμα μας τώρα..

θέλω να θέσω έναν προβληματισμό.. όλα καλά με τα usb που αγοράζεται / αγοράζω / σκεπτόμαστε να παραγγείλουμε.. μήπως ξέρει κάνεις αν στο μέλλον λέω, αν σπάσουν και οι επόμενες εκδόσεις της sony μήπως θα θέλουν πάλι κάποιο Usb που να τρέχει λίγο διαφορετικό κώδικα? αυτά όλα που πουλάνε επαναπρογραμματιζοντε από εμάς μεσώ pc η στο μέλλον πρέπει να αγοραστεί επιπλέον κάτι ?

 

όταν σου λένε οτι ΔΕΝ παίζει την 3,42 τότε σίγουρα θα θέλει κάποιου είδους τροποποίηση το usb στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με την αισχοκέρδεια σταματαει εδω απο μενα τουλαχιστον δν θα συνεχιζω να ποσταρω για να αποδειξω οτι η αισχροκέρδια δεν ειναι κλοπη. Το θέμα ειναι ακριβως οπως το ειπε και ο sndev, η αγορα ειναι ελευθερη και εσυ ελευθερος να αγορασεις απ' οπου γουστάρεις. Ειπώθηκαν αλλωστε τοσα παραδείγματα αισχροκέρδιας και αν πραγματικα καποιος καταδικαστηκε σε φυλακιση η πληρωσε προστιμο στην Ελλαδα για Αισχροκέρδια τοτε τι να πω να πηδηχτω απ'το παραθυρο. Δεν θα υπήρχε αγορα! Αυτα. Καληνυχτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη ρε παιδια πραγματικα δν εχω καμια σχεση με το μαγαζι που λες απλα θελω να πω κατι κ εγω. Τι θα πει κλέφτης ρε παιδια? Δν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα τα πηρε απο κανενος την τσέπη? Ενταξει παρα πολλοι εχουν γινει τωρα "σχετικοι" και μαγκες και αγοραζουν απο το internet μονοι τους για τη παρτη του κ οκ μπραβο τους. Αλλα ο αλλος που εχει κ μαγαζι στη πλάτη του γιατι ειναι κλεφτης? 60 ευρω το καταλαβαινω κ μενα μου φαίνεται ακριβό αφου μπορω να το παρω με 40 απο το internet αλλα για σκεψου οτι τα παιχνίδια εδω εχουν 60-70 ευρω? Κ δν πιστευω να νομιζεις οτι αυτος βγαζει 20 ευρω απο το στικακι? Ελπίζω να μην ξεχνας οτι πρέπει να συμπεριλάβει και ενα 23% φπα ωστε να σου κόψει απόδειξη. (Αν ειναι σωστός). Αν είναι δυνατον να αποκαλούμε καποιον κλέφτη χωρις καν να τον ξερουμε. Απογοητευτηκες σαν Ελληνας φιλε και κατηγορεις τον εμποράκο που εχει τα @@ να εχει μαγαζι και οχι να τα πουλάει μαυρα? Λαθος ατομα κατηγορεις για την απογοητευση σου. Ακου εκει κλεφτης. Κ αυτουνου που στο πουλησε 40 στο internet μπορει να του στοιχισε 10 να το φτιάξει. Αρα ειναι κ αυτος κλεφτης ε? Και 200 να το πουλάει δν εχεις δικαιωμα να τον αποκαλεις κλέφτη. Αμα δν γουστάρεις μην το παρεις δν σ εβαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο

 

Για να μην σπαμμαρουμε το θεμα αν θες να μου πεις κατι στειλε μου pm.

 

Σου απάντησαν αρκετά καλά κάποιοι από εδώ μέσα, οπότε δεν χρειάζεται να σου πω πολλά. Ή είσαι από αυτούς που επωφελούνται από τέτοιες πρακτικές, που δεν θέλω να το πιστεύω, ή πιο πιθανό τελικά ένα από τα ακόλουθα 2 πράγματα συμβαίνει με σένα και λες ότι λες: 1) Ή τα έχεις πολλά τα λεφτά και δεν σε νοιάζει τίποτα, ή 2) πραγματικά δεν έχεις συναίσθηση γενικότερα όταν σε εκμεταλλεύονται και σε κοροϊδεύουν κάποιοι σε αυτή τη χώρα. Φυσικά δεν μιλάμε μόνο για το PS3Key και τα Jailbreaks, αυτά είναι αστεία μπροστά σε τόσες κλεψιές που βιώνουμε καθημερινά στην χώρα μας. Μιλάμε για κάθε λογής εμπορικά προϊόντα στα οποία οι τιμές τους είναι εδώ 2-πλάσιες και 3-πλάσιες των ίδιων ή αντίστοιχων προϊόντων σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, μιλάμε για τον ακριβότερο καφέ της Ευρώπης, μιλάμε για τα ακριβότερα ΙΚΕΑ στην Ευρώπη, μιλάμε για "Ευρωπαϊκές" τιμές σε καύσιμα, σούπερ μάρκετ, είδη πρώτης ανάγκης, όταν ο μισθός μας είναι ο μισός ή το 1/3, ή παρακάτω(!)..... Θέλεις και άλλα;; Θα μπορούσα να γράφω όλο το βράδυ.. Για αυτά είμαστε πολλοί από εμάς εκνευρισμένοι και δεν αντέχουμε άλλο να τα βλέπουμε κάθε μέρα. Και όταν αυτό συμβαίνει ακόμη και όταν πας να βρεις ένα Jailbreak device εδώ, τότε βάζεις ή τα γέλια, ή τα κλάματα...

 

Δεν θέλω να γράψω άλλα off topic μηνύματα όμως εδώ μέσα. Αυτά είχα να πω και τέλος. Ο καθένας ας κρατήσει τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυστε μου μια απορια

Τι ειδους homebrew εφαρμογης περιμενετε στο Ps3 που δεν εχει ηδη βγει για iphone/xbox360/pc ;

Ολα τα καλα παιχνιδια που σας αρεσαν ειμαι σιγουρος οτι τα εχετε ηδη παιξει/αγορασει /νοικιασει.

Αρα ή εχουμε/εχετε σκοπο να γεμισετε σκληρους με οτι σκουπιδι ειχατε προσπερασει απο παιχνιδια ή προσβλεπετε σε μελλοντικες κυκλοφοριες που ειναι αβεβαιο αν θα τρεχουν με το υπαρχον στικακι.

Τι αλλο παιζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λυστε μου μια απορια

Τι ειδους homebrew εφαρμογης περιμενετε στο Ps3 που δεν εχει ηδη βγει για iphone/xbox360/pc ;

Ολα τα καλα παιχνιδια που σας αρεσαν ειμαι σιγουρος οτι τα εχετε ηδη παιξει/αγορασει /νοικιασει.

Αρα ή εχουμε/εχετε σκοπο να γεμισετε σκληρους με οτι σκουπιδι ειχατε προσπερασει απο παιχνιδια ή προσβλεπετε σε μελλοντικες κυκλοφοριες που ειναι αβεβαιο αν θα τρεχουν με το υπαρχον στικακι.

Τι αλλο παιζει ;

 

Πολύ σωστό σε βρίσκω.

Εγώ προσωπικά πήγα στην 3,42. Θα ήθελα να δω κάποιες homebrew εφαρμογες στο ps3 (media player φια πολλά κ διάφορα φορματ , έναν καλύτερο browser κτλ) αλλά δεν καίγομαι κιόλας.

Το μεγαλύτερο ποσοστό που θέλουν το psj είναι για να παίζουν πειρατικά παιχνίδια και όχι για να κάνουν back up τα δικά τους. μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας/

Εγώ αγοράζω όσα πιστεύω ότι είναι καλά , μου αρέσουν και αξίζουν τα λεφτά τους (καινούρια , μεταχειρισμένα ή και από το εξωτερικό). Στο κάτω κάτω πρέπει να στηρίξουμε τις εταιρίες που τα βγάζουν για να συνεχίσουν έτσι.

Πχ. Ένα super παιχνίδι που θα βγεί το Νοέμβριο Gran Turismo 5 κόστισε στην εταιρεία παραγωγής(polyphony digital) πάνω από 80.000.000 μέχρι στιγμής και το φτιάχνουν εδώ και 4 χρόνια. Πρέπει να πουλήσει τουλάχιστον 1.500.000 κόπιες για να βγάλει τα λεφτά του και πολλά περισσότερα για θεωρηθεί κερδοφόρο.και συνεχίζω. god of war , uncharted, gta 4 , heavy rain , killzone, metal gear solid, assasins creed, infamous και πολλά άλλα. Αυτά γιατί να μην τα στηρίξουμε?

Στο κάτω κάτω ότι δεν μου γεμίζει το μάτι το ενοικιάζω...

 

γνώμη μου....

Επεξ/σία από grouspen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ αν θέλετε να συζητήσετε την αισχροκέρδεια ανοίξτε νέο θέμα.

Αισχροκέρδεια είναι και όταν οι φίρμες πουλάνε με 200+ € παντελόνια που τα φέρνουν από την κίνα με 5€, αλλά δεν το κάνουμε θέμα.

 

O θείος έχει μεγάλη λιστα έτοιμη ήδη.

 

απλα εγραψες

 

 

Λυστε μου μια απορια

Τι ειδους homebrew εφαρμογης περιμενετε στο Ps3 που δεν εχει ηδη βγει για iphone/xbox360/pc ;

Ολα τα καλα παιχνιδια που σας αρεσαν ειμαι σιγουρος οτι τα εχετε ηδη παιξει/αγορασει /νοικιασει.

Αρα ή εχουμε/εχετε σκοπο να γεμισετε σκληρους με οτι σκουπιδι ειχατε προσπερασει απο παιχνιδια ή προσβλεπετε σε μελλοντικες κυκλοφοριες που ειναι αβεβαιο αν θα τρεχουν με το υπαρχον στικακι.

Τι αλλο παιζει ;

 

εγω προσωπικα περιμενω ενα καλο media player που να παιζει mkv και γενικοτερα να μου αχρηστευσει το wd tv live που εχω. επισης περιμενω ενα mame, sega, n64 emulator και τελος εναν καλον explorer και pdf reader. για φαντασου ολα τα παραπανω να τα προσφερε η Sony με gw update.

τωρα επειδη θα αντιδρασεις, σιγουρα αγορασα το PS3 Break για να παιζω αντιγραφα σφαλειας αλλα μονο οσα εχω ηδη αγορασμενα. εχω μαθει πλεον να σεβομαι τα καλα παιχνιδια God of War 3, Heavy Rain, Heavenly Sword, GTA 4, PRO,.... αλλα και να σεβομαι το ματακι της κονσολας μου που ειναι εκτος εγγυησης εδω και εναν χρονο

και τωρα που κολλανε το iphone με το xbox και το ps3 ο θεος ξερει. δλδ επειδη εχει κυκλοφορησει mame emulator (λεμε τωρα) για το iphone, εγω που εχω ps3 αλλα οχι iphone (αλλα ακομα και να ειχα) δεν πρεπει να το εγκαταστησω και στο ps3 μου??? τι λογικη ειναι αυτη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι ιδιοι οι προγραμματιστες παιχνιδιων δεν ξερουν να προγραμματισουν στον cell, αληθεια πιστευετε οτι καποιος ερασιτεχνης θα κατσει να βγαλει homebrew εφαρμογη χωρις bugs κολληματα reset κλπ

Οσο για το media center νομιζω οτι ειμαστε καλυμενοι με το Ps3 media center που ειναι κορυφαιο.

Αν δε εχω επιλογη να σερφαρω το internet με Pc/ποντικι το προτιμω απο το Ps3/dualshock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγάλος κερδισμένος της υπόθεσης των homebrew είναι τα supercomputers που βασίζονταν σε πολλά PS3.

 

Υπάρχουν supercomputers που αποτελούνται από χιλλιάδες PS3 και είναι ακόμα στην συναρμολόγηση. Ξέρετε πως φάνηκε στον αμερικάνικο στρατό να έχει ήδη φτιάξει ένα supercomputer με 336 PS3 και τώρα που θέλει να προσθέσει επιπλέον 2200 κονσόλες να μην μπορεί επειδή τα καινούργια δεν παίρνουν linux; (http://www.informationweek.com/news/government/enterprise-architecture/showArticle.jhtml?articleID=221900487)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγάλος κερδισμένος της υπόθεσης των homebrew είναι τα supercomputers που βασίζονταν σε πολλά PS3.

 

Υπάρχουν supercomputers που αποτελούνται από χιλλιάδες PS3 και είναι ακόμα στην συναρμολόγηση. Ξέρετε πως φάνηκε στον αμερικάνικο στρατό να έχει ήδη φτιάξει ένα supercomputer με 336 PS3 και τώρα που θέλει να προσθέσει επιπλέον 2200 κονσόλες να μην μπορεί επειδή τα καινούργια δεν παίρνουν linux; (http://www.informationweek.com/news/government/enterprise-architecture/showArticle.jhtml?articleID=221900487)

 

δικαιολογίες, για να παίζουν Madden τα πήραν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα περιμενω ενα καλο media player που να παιζει mkv και γενικοτερα να μου αχρηστευσει το wd tv live που εχω. επισης περιμενω ενα mame, sega, n64 emulator και τελος εναν καλον explorer και pdf reader. για φαντασου ολα τα παραπανω να τα προσφερε η Sony με gw update.

τωρα επειδη θα αντιδρασεις, σιγουρα αγορασα το PS3 Break για να παιζω αντιγραφα σφαλειας αλλα μονο οσα εχω ηδη αγορασμενα. εχω μαθει πλεον να σεβομαι τα καλα παιχνιδια God of War 3, Heavy Rain, Heavenly Sword, GTA 4, PRO,.... αλλα και να σεβομαι το ματακι της κονσολας μου που ειναι εκτος εγγυησης εδω και εναν χρονο

και τωρα που κολλανε το iphone με το xbox και το ps3 ο θεος ξερει. δλδ επειδη εχει κυκλοφορησει mame emulator (λεμε τωρα) για το iphone, εγω που εχω ps3 αλλα οχι iphone (αλλα ακομα και να ειχα) δεν πρεπει να το εγκαταστησω και στο ps3 μου??? τι λογικη ειναι αυτη??

 

 

Το ερωτημα μου δεν εχει να κανει με την πειρατεια αλλα κατα ποσο χρειαζεσαι αυτα που ισως βγουν στο μελλον

Αυτη τη στιγμη περα απο το "back up " δεν υπαρχει τιποτα που να δικαιολογει την αγορα του.

Ολοι πονταρουμε στο να κατσει καποιος να προγραμματισει τον cell και να βγαλει καποια εφαρμογη που ισως χρειαστουμε και που σιγουρα εχουμε στο Pc

Αυτο τουλαχιστο το εχεις ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι ιδιοι οι προγραμματιστες παιχνιδιων δεν ξερουν να προγραμματισουν στον cell, αληθεια πιστευετε οτι καποιος ερασιτεχνης θα κατσει να βγαλει homebrew εφαρμογη χωρις bugs κολληματα reset κλπ

Οσο για το media center νομιζω οτι ειμαστε καλυμενοι με το Ps3 media center που ειναι κορυφαιο.

Αν δε εχω επιλογη να σερφαρω το internet με Pc/ποντικι το προτιμω απο το Ps3/dualshock

 

Γιατί ρε σύ; ήδη βγήκε homebrew PS3Pong! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα περιμενω ενα καλο media player που να παιζει mkv και γενικοτερα να μου αχρηστευσει το wd tv live που εχω.

Εγώ προσωπικά δεν περιμένω ένα καλό media player που να παίζει mkv και γενικότερα να αχρηστεύει το wd tv live..

γιατί;

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ.. χωρίς jailbreak φυσικά..

και αν δεν το έχεις πάρει ακόμα χαμπάρι, τι να πω..

εκτός αν έχεις παλιό pc και δεν μπορείς να τρέξεις τον media server, οπότε πάσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...