Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ψαχνεις να βρεις ετοιμο patched 1.03 update ή

 

Κατεβαζεις το official pkg που θελεις απο τους servers της Sony και το σωζεις στο πισι, ειτε με το προγραμμα Ps3 game updater που αναφερει ο guardianX, ειτε με αυτο που λεω εγω στο 6454 post

Μετα πρεπει να το ξεπακεταρεις (unpack) με καποιο προγραμμα unpack pkg

Να βρεις τα ΕΒΟΟΤ και PARAM.SFO να τα κανεις resign σε 3.55 (σε 10% των περιπτωσεων ισως χρειαζονται κι αλλα αρχεια resign-sprx files) με καποιο resigner tool

Μετα το ξαναπακεταρεις σε pkg και το εγκαθιστας

Τοσο απλο :)

Ψαξε για Aldo's Tools. μπορεις να δοκιμασεις με αυτο αλλα θελει λιγο διαβασμα και χρονο.

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο resigner pkg tool που κανει απευθειας την ολη δουλεια χωρις unpack + repack. Ισως εχει ενσωματωσει ο Aldo στα εργαλεια του.

κατα αρχας  ευχαριστω για την αμεση απαντηση, τωρα για τα υπολοιπα μου φαινονται καπως κινεζικα αλλα οσο να ναι θα το ψαξω.. αν εχεις βρει κανα ετοιμο πατσ για το 1.03 η γνωριζεις κανα καλο σαιτ παρακαλω στειλε κανα πμ

 

και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Eddy δυστυχως εχω παψει προ πολλου να ασχολουμαι με 3.55 οποτε δεν το παρακολουθω πλεον ουτε κραταω λινκς

Η μονη χρησιμοτητα του κατ εμε ειναι οτι απο 3.55 μπορεις να κανεις downgrade σε 3.41 και να μπεις FSM αν χρειαστεις κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο) να φτιαξεις στη κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες..

Λοιπον, σε λιγες μερες μαλλον θα παρω ps3 μεταχειρισμενο και εχω μερικες αποριες.

Μαλλον αυτο που θα παρω θα ειναι 40αρι φατ.

Παιζει κανα προβλημα με Ylod? να το κανω ενα καθαρισμα?

Παιχνιδια ps2 απο την μανα του δεν παιζει, με cfw θα μπορω να παιξω(ειτε απο dvd ή απο σκληρο)?

Τωρα εχει πανω το 3.15 ofw. Ποια cfw λετε να βαλω?

Για να του βαλω σκληρο αλλον τωρα, βαζω οποιο sata θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει κανα προβλημα με Ylod? να το κανω ενα καθαρισμα?

Ολα τα φατ εχουν θεμα YLOD λιγο πολυ. Αφου ειναι τοσο παλιο καλο ειναι να το ανοιξεις για καθαρισμα (σκονες κτλπ). Αλλαγη παστας επαφυεται στη κριση σου

 

Παιχνιδια ps2 απο την μανα του δεν παιζει, με cfw θα μπορω να παιξω(ειτε απο dvd ή απο σκληρο)?

Τωρα εχει πανω το 3.15 ofw. Ποια cfw λετε να βαλω?

Οχι δεν παιζει ΠΣ2 οτι και να βαλεις. Δε ξερω αν το νεο rebug 4.30 παιζει.

Θα βαλεις πρωτα 3.55 KMEAW απο recovery menu

Αν θες να αναβαθμισεις τον δισκο θα το κανεις απο το 3.55 καλυτερα.

Μετα ακολουθεις τον οδηγο στη σελιδα 422 η 423 για να πας Rogero 4.30 v2.05 η Rebug 4.30

 

Για να του βαλω σκληρο αλλον τωρα, βαζω οποιο sata θελω?

Κοιτα εδω στη παραγραφο που γραφω για σκληρους δισκους

http://www.insomnia.gr/topic/467362-εÏÏÏηÏειÏ-αÏανÏηÏειÏ-faq-για-cfw-ÏÏο-playstation-3/

Εγω σημερα θα βαλω WD5000BPVT (Western Digital 500 scorpio blue)

Επισης μπορεις να βαλεις σκληρο δισκο και οταν εισαι σε Rogero 4.30 v2.05 αλλα να εχεις υποψη πως θα σου ζητησει επανεγκατασταση firmware οποτε θα βαλεις το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα φατ εχουν θεμα YLOD λιγο πολυ. Αφου ειναι τοσο παλιο καλο ειναι να το ανοιξεις για καθαρισμα (σκονες κτλπ). Αλλαγη παστας επαφυεται στη κριση σου

 Οχι δεν παιζει ΠΣ2 οτι και να βαλεις. Δε ξερω αν το νεο rebug 4.30 παιζει.

Θα βαλεις πρωτα 3.55 KMEAW απο recovery menu

Αν θες να αναβαθμισεις τον δισκο θα το κανεις απο το 3.55 καλυτερα.

Μετα ακολουθεις τον οδηγο στη σελιδα 422 η 423 για να πας Rogero 4.30 v2.05 η Rebug 4.30

 Κοιτα εδω στη παραγραφο που γραφω για σκληρους δισκους

http://www.insomnia.gr/topic/467362-εÏÏÏηÏειÏ-αÏανÏηÏειÏ-faq-για-cfw-ÏÏο-playstation-3/

Εγω σημερα θα βαλω WD5000BPVT (Western Digital 500 scorpio blue)

Επισης μπορεις να βαλεις σκληρο δισκο και οταν εισαι σε Rogero 4.30 v2.05 αλλα να εχεις υποψη πως θα σου ζητησει επανεγκατασταση firmware οποτε θα βαλεις το ιδιο.

οκ ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα φατ εχουν θεμα YLOD λιγο πολυ. Αφου ειναι τοσο παλιο καλο ειναι να το ανοιξεις για καθαρισμα (σκονες κτλπ). Αλλαγη παστας επαφυεται στη κριση σου

μην λες τέτοια και έχω το 80αρι fat.

λες να το ανοιξω και εγώ να το καθαρίσω? παίζει κανένας οδηγός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα να πώ ευχαριστώ για το guide στην σελίδα 422. είχα καιρό να ασχοληθώ με το ps3 (γιατι το έχω μόνο για bluray rips και media player) και του πέρασα χτές το 4.30... απλα ήθελα να πώ οτι δεν έκανα ουτε τα μισα βήματα. καλώς η κακώς.

 

βέβαια καλά κάνετε και τα γράφετε για να ειναι ολοκληρωμένα αλλα στην αρχή ζαλίστηκα. τελικά το έκανα με γεμάτο usb stick, έκανα backups χωρίς να τα τσεκάρω, είχα ήδη Multiman 4.19 πάνω και όχι Base, η όλη ιστορία ουσιαστικά είναι 2 κουμπάκια --> QA Toggle + Update firmware απο XMB. βέβαια αν κάτι είχε πάει στραβά, τώρα θα σας έγραφα πόσο μ@λ@κας ειμαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος αναλητικός οδηγός για PS 3 με firm. 4.11 ? (μου το έφερε ξαδερφάκι ζητώντας παιχνίδια!)

 

Κοιτάζω τον οδηγό στην 422 αλλά φαίνεται ότι έχει εξελιχθεί αρκετά το θέμα μιας και δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα. Το είχα αφήσει παλαιότερα το συγκεκριμένο χόμπυ στην έκδοση 3.11 για άλλη κονσόλα όπου είχα αγοράσει ένα στικάκι και τα πράγματα ήταν πολύ απλά! Τώρα βλέπω κάτι Rogero, QA toggle, Multiman κλπ ... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω τον οδηγό στην 422 αλλά φαίνεται ότι έχει εξελιχθεί αρκετά το θέμα μιας και δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα. Το είχα αφήσει παλαιότερα το συγκεκριμένο χόμπυ στην έκδοση 3.11 για άλλη κονσόλα όπου είχα αγοράσει ένα στικάκι και τα πράγματα ήταν πολύ απλά! Τώρα βλέπω κάτι Rogero, QA toggle, Multiman κλπ ... :-(

 

Αν μπορείτε, μία επαλήθευση... διαβάζω εδώ ότι θα πρέπει να ανοιχτεί η κονσόλα και να πειραχτεί η μητρική της! Ισχύει όντως κάτι τέτοιο? Ελπίζω πως όχι... :fear:

Αυτό που έχω είναι τύπου : "CECHLxx (OK To Downgrade) NOR = Teensy++ / Progskeet / E3 Flasher"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω τον οδηγό στην 422 αλλά φαίνεται ότι έχει εξελιχθεί αρκετά το θέμα μιας και δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα. Το είχα αφήσει παλαιότερα το συγκεκριμένο χόμπυ στην έκδοση 3.11 για άλλη κονσόλα όπου είχα αγοράσει ένα στικάκι και τα πράγματα ήταν πολύ απλά! Τώρα βλέπω κάτι Rogero, QA toggle, Multiman κλπ ... :-(

 

 

Αν μπορείτε, μία επαλήθευση... διαβάζω εδώ ότι θα πρέπει να ανοιχτεί η κονσόλα και να πειραχτεί η μητρική της! Ισχύει όντως κάτι τέτοιο? Ελπίζω πως όχι... :fear:

Αυτό που έχω είναι τύπου : "CECHLxx (OK To Downgrade) NOR = Teensy++ / Progskeet / E3 Flasher"

Διάβασε αυτό το θέμα : http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/ για πλήρεις πληροφορίες.

 

Γενικά, ναι χρειάζεται να ανοιχτεί η κονσόλα και να χρησιμοποιηθεί ειδικό hardware για να γίνει downgrade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...