Προς το περιεχόμενο

Google Chrome : Νέος browser από την Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ από τη μεριά μου δε βλέπω τα πράγματα τόσο μαύρα για τους developers. Το WebKit έχει πολύ καλή βαθμολογία στο Acid3 test, το ίδιο και άλλοι renderers. Αν θα έπρεπε οι developers να κατηγορήσουν κάποιον browser, αυτός είναι ο IE που πιάνει πάντα τον απόλυτο πάτο σε, σχετικά με web standards compliancy, tests. Ας όψεται η διείσδυσή του όμως, που τους αναγκάζει να αναζητούν πρωταρχικά πάση θυσία συμβατότητα με αυτόν, και ότι παραπάνω καταφέρουν σε σχέση με τους άλλους browsers (και αν) καταλήγει συχνά να θεωρείται αναπάντεχο bonus!

 

Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ συνήθως δουλεύω με βάση τον Firefox 2. Στη συνέχεια δοκιμάζω την σελίδα σε Firefox 1.5/3, Opera 9.2/9.5, Safari (σε Mac και Win), Konqueror 3.5/4 στα οποία συνήθως δουλεύει χωρίς σοβαρά πρόβληματα. Μετα δοκιμάζω σε IE 7 που δουλεύει με λίγο κόπο. Τέλος, σε IE 6/5.5 που δουλέυει μετά από πολύ κόπο. Ένας ακόμη browser τύπου Firefox/Opera/Safari δεν πρόκειται να βλάψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι καινοτομίες απο οτι ειδα στο comic ειναι πραγματικα πολλες και λυνουν (απο οτι λεει το comic τουλαχιστον) χρονια προβληματα που ειχαν οι browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα tabs που βρίσκονται στην πάνω θέση του προγράμματος και όχι κάτω από τη μπάρα διευθύνσεων θα είναι απο τα δυνατά χαρακτηριστικά του παντώς ε;;Έμεινα!! :shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα tabs που βρίσκονται στην πάνω θέση του προγράμματος και όχι κάτω από τη μπάρα διευθύνσεων θα είναι απο τα δυνατά χαρακτηριστικά του παντώς ε;;Έμεινα!! :shock::shock:

 

και στον opera ετσι ειναι, απο πάνω απο την μπαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τη μεριά μου δε βλέπω τα πράγματα τόσο μαύρα για τους developers. Το WebKit έχει πολύ καλή βαθμολογία στο Acid3 test, το ίδιο και άλλοι renderers. Αν θα έπρεπε οι developers να κατηγορήσουν κάποιον browser, αυτός είναι ο IE που πιάνει πάντα τον απόλυτο πάτο σε, σχετικά με web standards compliancy, tests. Ας όψεται η διείσδυσή του όμως, που τους αναγκάζει να αναζητούν πρωταρχικά πάση θυσία συμβατότητα με αυτόν, και ότι παραπάνω καταφέρουν σε σχέση με τους άλλους browsers (και αν) καταλήγει συχνά να θεωρείται αναπάντεχο bonus!

 

Βρε εσυ... το έγραψα 2 φορές, μπορεί το webkit να ειναι το ίδιο (με την προυπόθεση οτι δεν θα του βγάλουν τα μάτια), αλλά το javascript engine ειναι καινουργιο.

 

Και δεν είναι μόνο ο IE που είναι παράξενος στο javascript.

 

Ο konq κάνει κυριολεκτικά οτι του καπνίσει, ο opera παλι τα δικα του, ο safari παιζει καλά, o ie6 είναι για τα καρναβάλια, και ο ie7 παλι τα δικα του.

 

Πιστεύεις οτι το build from scratch javascript engine θα παιζει τοσο καλά απο την πρώτη μέρα; Όταν μάλιστα 99% θα ειναι καραπειραγμένο απο την google για να παιζει καλά με τα παράξενα που κάνουν στο gmail , google docs κτλ.

 

Μακάρι, τι να πω...

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτο το πραγμα με τους 800 browsers και τους developers να τρώνε ωρες ολάκερες να λύσουν τα προβλήματα του καθε browser δεν είναι και οτι καλύτερο.

 

Η αλήθεια είναι παντως οτι αν δεν υπήρχε αυτή η σαχλαμάρα της MS που τον λέει browser τα πραγματα θα ήταν πολύ καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλήρης αντιγραφή του Opera και του Firefox :devil::devil::devil:

Μπράβο Google οι εικόνες το δείχνουν τελείως gtp :eek: Εγώ στο pc μου αυτό το αίσχος δεν το βάζω :P:p:p

 

Μας το πες ρε φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 φορά το πα :fear:

Ε τι να κάνω δεν μου αρέσει! Μην μου πεις ότι προτιμάς αυτό το πράμα από Firefox/Opera, από IE έστω :P

2 φορές έγραψες ακριβώς το ίδιο πράγμα.Ποστ #8 και #30.

 

Από κει και πέρα,δεν ξέρω αν το προτιμάω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.Όταν το χρησιμοποιήσω,θα δω αν με βολεύει,αν είναι καλό κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τον κατέβασα. Από αυτόν ποστάρω τώρα. Είναι πραγματικά πολύ γρήγορος και σταθερός για beta. Μέχρι ώρας βέβαια....

Απ' ότι φαίνεται μέχρι ώρας ο firefox βρήκε γερό ανταγωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Posting από Chrome :)

Πέραν του ότι πράγματι φαίνεται πολύ γρήγορος (βέβαια δεν μπορώ να τον συγκρίνω με firefox+adblock για ευνόητους λόγους) και μόνο το γεγονός ότι κλείνοντας ένα tab ελευθερώνεται η αντίστοιχη μνήμη, για μένα "μετράει" πολύ.

 

ΥΓ. Το περιβάλλον του μου αρέσει ιδιαίτερα με την απλότητα του :)

ΥΓ2.Scrolling με το μεσαίο κουμπί του ποντικιού δεν βλέπω..

ΥΓ3.Κάνοντας reloading σε μια σελίδα, μοιάζει να τη φορτώνει όλη από την αρχή..

ΥΓ4.Για κάποιο λόγο, υπάρχει μια καθυστέρηση πριν την επίσκεψη σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα (ίσως να έχει να κάνει με το firewall μου, who knows)

ΥΓ5.Δοκιμάστε να σύρετε ένα tab εκτός παραθύρου, πολύ ωραίο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους!!!! Ενας browser που δεν κολαει σε σελιδες με πολλες μεγαλες φωτογραφιες στη σειρα (κατα το scrolling, o FF3 κολαει 1-2 δευτερολεπτα καθως κανει render).

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=15344&page=112

 

Ενα thread που ο FF χωλενει, κανοντας το browsing σπαστικο στον 3100+ Sempronako μου (και μη μου πειτε οτι χρειαζεται διπυρηνος για να δω φωτογραφιες σε html σελιδα).

 

Επισης, ο Chrome αφηνει μια πολυ ελαφρια αισθηση σαν browser. Τα links ανοιγουν αμεσα, φορτωνουν πολυ γρηγορα, ενω η ταχυτητα rendering ειναι καταπληκτικη.

 

Φατε καινα screenshot.

 

chromegw2.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...