Προς το περιεχόμενο

Google Chrome : Νέος browser από την Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Εμφανισε σε κανέναν σας trojan το setup του?

Το nod βρίσκει 2 trojan downloaders κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης, και συνεχόμενα όταν πάει να κάνει update!!!

Όχι. Κανένα πρόβλημα και εδώ με Nod32.

 

Δεν μου αρέσει όλο το σύστημα με τους σελιδοδείκτες. Εμφανίζονται μόνο σε κενές σελίδες εκτός και να πληκτρολογήσεις.

 

Έχει και μια μπάρα επάνω με shortcuts, και στην ίδια μπάρα τέρμα αριστερά έχει ένα dropdown menu με "αλλους σελιδοδείκτες".

 

Επιλογές -> 2ο tab -> τελευταίο κουμπάκι -> Γλώσσες -> Αγγλικά

Που είναι αυτές οι "Επιλογές" ; (άκυρο το βρήκα :) )

 

1. Συμπαθητικό interface, μεγάλος ωφέλιμος χώρος. Μάλλον αυτό θα είναι το μέλλον στα browser UIs. Η κλασσική menu bar "File Edit View mplampla" και τα πολλαπλά helper toolbars πεθαίνουν σιγά-σιγά

Πάντως εμένα με ξενίζει αυτό το πολύ απλό interface. Όπως και στον IE7.

5. By default, ξεκινά μία διεργασία με όνομα "GoogleUpdate.exe" η οποία τρέχει ανεξάρτητα από το αν έχεις ανοιχτό ή όχι τον browser και ζητά αραιά και που πρόσβαση στο Internet. Ίσως επειδή επέλεξα κατά την εγκατάσταση να στέλνονται αναφορές για crashes κλπ

Αυτό το πρόσεξα και εγώ, αλλά επειδή δεν χρησιμοποιώ μόνος μου το pc, υπέθεσα ότι ίσως να ήταν και από installation άλλου προγράμματος.

 

 

Edit: Μόλις πριν λίγο, μου κόλλησε ένα Tab (99% CPU usage) και έκανα τερματισμό διεργασίας από τη διαχείριση εργασιών των Windows (το κολλημένο tab ξαναφόρτωνε ένα videaki youtube, btw). Γιατί; Δεν υποτίθεται ότι υπάρχει πλέον απομόνωση (διεργασία ανά tab) ;

Επίσης ένα μικρό translation bug: ανοίγωντας ξανά τον Chrome, μου έβγαλε πάνω (κάτω από την address bar) ένα μήνυμα του τύπου, "επειδή δεν έγινε σωστά τερματισμός, μπορείτε να δείτε τα tabs που είχατε ανοιχτά πατώντας "Ανάκτηση". Και δίπλα το κουμπί έγραφε "Επαναφορά"

 

edit 2: Τελικά όντως έχει και ο Chrome δική του των διαχείριση διεργασιών του. (Shift_Esc ή αλλιώς από το Tab "Για προγραμματιστές"). (Αν και με 99% cpu usage από το tab, είχε κολλήσει το σύμπαν στον Chrome και δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορούσα να δω αυτό το παράθυρο διαχείρισης).

Ελεεινή η μετάφραση του "Στατιστικά για τα φυτά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το google με με τους αλματώδης ρυθμούς "αναπτοξις" κάποτε πιστεύω θα φτάσει να βγάζει και δικό τις "λιετουργικο",που ίσος μετέπειτα να αναγνωρίζεται με δίκια τους πατέντα αρχιτεκτονικής pc δηλαδή να γίνει μια δευτερη aple

 

http://www.thinkgos.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρίξε μια ματιά και κάτω-κάτω όμως:

 

Google, Google Icons, and the Google Logo are trademarks of Google Inc. gOS is not affiliated with Google or their partners.

 

 

Αυτό το πρόσεξα και εγώ, αλλά επειδή δεν χρησιμοποιώ μόνος μου το pc, υπέθεσα ότι ίσως να ήταν και από installation άλλου προγράμματος.

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως κάνει silent updates. Θυμάται κανείς το ακριβές build version από το About box όταν τον πρωτοεγκατέστησε; Αυτήν τη στιγμή βλέπω 0.2.149.27...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλικ πάνω δεξιά, στο εικονίδιο με το γαλλικό κλειδί --> η 5η επιλογή.

 

Δε σε ρώτησε ήδη όμως; (στο τέλος της εγκατάστασης ή στην πρώτη εκτέλεση ήταν, δε θυμάμαι ακριβώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I just love it!!!!

Νομίζω πως θα μείνω σε αυτόν.

 

Έχετε βρει κάποιον τρόπο να μεταφέρετε τα bookmarks από firefox στον Chrome?

 

Εμενα τα εκανε στο τελος της εγκατστασης.Παντως αν πας στις επιλογες τερμα δεξια εχει επιλογη που λεει εισαγωγη σελιδοδεικτων και ρυθμισεων.

 

edit: parsifal οχι οτι γραψαμε ακριβως τα ιδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε η αρχική σελίδα του με το history από της σελίδες που έχεις επισκεφθεί:)

Γρήγορος, όμορφο skin και lightweight (προς το παρόν :Ρ)

 

*Άκυρο το lightweight άμα δείτε στης διεργασίες των windows θα δείτε ότι με ένα chrome που ανοίγεται υπάρχει άλλο ένα chrome στης διεργασίες δλδ 2 παράθυρα του chrome = 3 διεργασίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους!!!! Ενας browser που δεν κολαει σε σελιδες με πολλες μεγαλες φωτογραφιες στη σειρα (κατα το scrolling, o FF3 κολαει 1-2 δευτερολεπτα καθως κανει render).

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=15344&page=112

 

Ενα thread που ο FF χωλενει, κανοντας το browsing σπαστικο στον 3100+ Sempronako μου (και μη μου πειτε οτι χρειαζεται διπυρηνος για να δω φωτογραφιες σε html σελιδα).

 

[offtopic]Συγνώμη τώρα, αλλά επειδή κάποιοι δεν θέλουν/δεν ξέρουν/βαριούνται/... να ανεβάσουν τις φωτογραφίες σε κάποιο site που υπάρχει για αυτή τη δουλεία (flickr/picasa web/deviantart/imageshack/...) και να κάνουν post ένα απλό link τότε δεν φταίνε και πολύ οι browsers.[/offtopic]

 

Ο browser εμένα μου αρέσει πάντως αρκετά και για αρχική έκδοση είναι σε αρκετά ψηλή θέση ανάμεσα στον ανταγωνισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθαρυντικά μηνυματα -για 1η beta- απο τη χρήση και την εμφάνιση. γρηγορος, όμορφος, φιλικός.

 

Not advanced. αμα δεν δέχεται user extensions, δεν θα πάρει κοσμο απο Fx, αλλα κυρίως απο IE, Opera, safari.

 

 

 

μερικές πατάτες που "βρωμάνε" και μου προκαλει έκπληξη οτι η μυρωδιά μοιάζει πολυ με Μικροσοφτ, παρα με apple, mozilla, ή linux :lol: :shock:

 

 

1. o "installer" απαράδεκτος. κατ αρχην δεν ειναι installer, αλλα downloader (475 Kb) που κατεβάζει τον installer (7.340 Kb).

αν μπαινεις στο internet απο proxy, δεν καταλαβαινω που ψάχνει τις ρυθμίσεις.

ισως τις βρισκει στη registry τον proxy του IE (του Fx, του opera ; ...), ισως δεν τον βρισκει πουθενα και προσπαθει να συνδεθει απευθείας.

αλλα αν ο proxy ζητάει password, ο installer δεν βγαζει κανενα login box και απλά περιμένει την 2α παρουσία.

 

Αν εχετε το ιδιο πρόβλημα, κατεβαζουμε τον full installer απο

http://cache.pack.google.com/chrome/install/149.27/chrome_installer.exe

 

ref http://www.thecrazyaustralian.com/installing-google-chrome-behind-a-proxy/

 

 

 

 

2. επίσης, μετα την εγκατασταση, ο Chrome βλέπει τον ιδιο proxy Που εχουμε σεταρει για τον IE

με ρώτησες ρε μεγάλε; εγώ θέλω διαφορετικό proxy για κάθε browser..

και απο που κι ως που υποθετεις οτι έχω IE στο σύστημα ? μόνο για Win θα βγει ο browser ?

 

Μικροσοφτικες λογικες με μπεσαμέλ Αππλε.

 

 

3. ειδατε που εγκαθίστατε, σε ποιό folder, και χωρις περιθώρια επιλογής (δεν υπάρχει custom install) ??

στο C:\Program Files\googlesomething ? ΟΧΙ!

στο C:\Documents and Settings\user\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\Application\

(δηλαδή, αν άλλος χρήστης του ιδιου pc, θελει να εγκαταστήσει τον chrome, θα έχουμε διπλά executables,dll, κλπ... του ιδιου προγράμματος ? ... nice. αυτο ούτε η Ms δεν το ειχε σκεφτεί :cry: )

 

αναρωτιέμαι αν το νεο παιχνιδάκι λειτουργει με δικαιώματα απλου windows user ή θελει admin...

και ελπιζω αυτα να ειναι απλά ιδιοτροπίες της beta version για διευκόλυνση των δοκιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...