Προς το περιεχόμενο

Google Chrome : Νέος browser από την Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και υπάρχει και το γνωστό Ctrl+F για να βρεις κάποιο κείμενο μέσα στην σελίδα (+ ότι εμφανίζει τα αποτελέσματα καθώς πληκτρολογείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάφερε κάποιος να κάνει build τα sources σε linux? Το
>./depot_tools/gclient sync 

μου πετάει σφάλμα (δεν το σημείωσα:o).

 

Άνοιξε ένα θεματάκι στο Linux section. Εδώ, όπως είδες, δεν προσφέρεται ο χώρος για τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισε σε κανέναν σας trojan το setup του?

Το nod βρίσκει 2 trojan downloaders κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης, και συνεχόμενα όταν πάει να κάνει update!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισε σε κανέναν σας trojan το setup του?

Το nod βρίσκει 2 trojan downloaders κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης, και συνεχόμενα όταν πάει να κάνει update!!!

 

Εδώ, το Avira (με σημερινά updates) ατάραχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί επιμένει να μου κατεβάζει (κατά την εγκατάσταση) τον ελληνικό Chrome κι όχι τον αγγλικό παρόλο που έχω κατεβάσει το English Setup; Πολύ σπασικό...

 

Edit: Κάτι που "έπιασα" στα γρήγορα. Δεν σε αφήνει να επιλέξεις ποια cookies να δέχεσαι και ποια όχι. Οι επιλογές που έχεις είναι είτε να τα δέχεσαι όλα, είτε κανένα και μια μέση λύση να αποκλείεις τα cookies τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί επιμένει να μου κατεβάζει (κατά την εγκατάσταση) τον ελληνικό Chrome κι όχι τον αγγλικό παρόλο που έχω κατεβάσει το English Setup; Πολύ σπασικό...

Επιλογές -> 2ο tab -> τελευταίο κουμπάκι -> Γλώσσες -> Αγγλικά

 

edit: Το back αργεί (ξαναφορτώνει τη σελίδα;) ή είναι η ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κατέβασα και άρχισα να ελέγχω ένα ένα τα site μου με μια τρομάρα μήπως τα δω αλλαγμένα, αλά ευτυχώς όλα καλά.

πλήρης συμβατότητα με ότι δείχνει ο firefox :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες, πολύ πρώιμες εντυπώσεις:

 

1. Συμπαθητικό interface, μεγάλος ωφέλιμος χώρος. Μάλλον αυτό θα είναι το μέλλον στα browser UIs. Η κλασσική menu bar "File Edit View mplampla" και τα πολλαπλά helper toolbars πεθαίνουν σιγά-σιγά

2. Γρήγορο rendering. Επισκέφτηκα μερικά sites που στον Firefox ανοίγουν με AdBlockPlus + FlashBlock, και φαίνεται να τα ανοίγει το ίδιο γρήγορα, κάτι που είναι αν μη τί άλλο εντυπωσιακό.

3. Τραγικά μεγάλο memory usage! Δεν ξέρω αν φταίει το "seperate process thingy", αλλά θα πρέπει να δώσουν βάρος σε αυτόν τον τομέα

4. Μικρός βαθμός παραμετροποίησης. Πιθανόν να αλλάξει στο μέλλον, αφού σε αυτήν την φάση οι developers ενδιαφέρονται για feedback στις ήδη υλοποιημένες λειτουργίες

5. By default, ξεκινά μία διεργασία με όνομα "GoogleUpdate.exe" η οποία τρέχει ανεξάρτητα από το αν έχεις ανοιχτό ή όχι τον browser και ζητά αραιά και που πρόσβαση στο Internet. Ίσως επειδή επέλεξα κατά την εγκατάσταση να στέλνονται αναφορές για crashes κλπ

 

 

Γενικώς, φαίνεται αξιόλογος και με προοπτικές. Ελπίζω εκεί στο Mozilla Foundation να τα βλέπουν και να εντείνουν λίγο την προσπάθεια για πιο slim κώδικα στον Firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]πλήρης συμβατότητα με ότι δείχνει ο firefox :)

Για την ακρίβεια :) :

Εάν έχετε ελέγξει τον ιστότοπό σας με το Safari 3.1, τότε ο ιστότοπός σας πρέπει ήδη να λειτουργεί σωστά στο Google Chrome.

source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαιράτος είναι και ειδικά στο scrolling, αλλά διατηρεί κι αυτός τα κουσούρια του firefox. Στα video όπως στο skai.gr ή στο youtube, φορτώνει 2 -3 δεύτερα χωρίς ήχο και μετά κολλάει. Ας ελπίσουμε ότι θα το διορθώσουν αυτο.

 

κι εγω που νομιζα οτι στον firefox συμβαινει μονο σε μενα αυτο..:-D

εχει βρεθει καμια λυση στον firefox για αυτο το προβλημα?

σορρυ για το οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...