Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα φυσικά και έχουν προβλήματα οι γνωστοί μου. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν ένας χρήστης με την δική σου πείρα (σύμφωνα με αυτά που λες) συνέχισε να έχει προβλήματα τότε κάτι δεν κάνει καλά. Γιατί εσύ είπες ότι αυτοί είναι οι λόγοι που σε οδήγησαν στο switch.

 

Οι λόγοι δεν είναι ότι δεν λύνονταν τα προβλήματα. Είναι ότι δεν ήθελα να τα λύνω. Δεν έχω πια το χρόνο, κουράστηκα, βαρέθηκα, με πιάνουν τα νεύρα μου όταν έχω να δουλέψω μια σύνθεση και έχω κάτι στο μυαλό μου να πρέπει να σταματάω τη δουλειά μου και ν' ασχοληθώ με το pop-up μηνυματάκι ή το update που θέλει επανεκκίνηση ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΓΑΜ..ΝΟ να κάνει επανεκκίνηση ενώ του είπα 30 φορές "ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ"! Ε, τώρα πες μου ότι δε σου τσακίζουν τα νεύρα ΚΑΙ ΑΥΤΑ, μαζί με τα όλα όσα έχω γράψει. Παιδιά, αθροιστικά όλα αυτά, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, μην το συζητάτε. Εγώ δεν τα κλαίω καθόλου μα καθόλου τα λεφτά μου. Αντίθετα, ευχαρίστως θα τα ξαναέδινα και θα τα ξαναδώσω σε 5-6 χρόνια.

 

και btw... και κάθε 2 χρόνια να τον αλλάζω τον υπολογιστή πάλι πιο φθηνά μου βγαίνει αλλά... δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι βρίσκεται φυσιολογικές τις τιμές των mac και τα τσαλίμια της στην αγορά

 

Εγώ πήρα Η/Υ των 1700 ευρώ το 2002, με τη λογική "να μου κρατήσει για καιρό". Μετά από 2 χρόνια, έδωσα άλλα 200 ευρώ για μνήμη, και μετά από ακόμα 2 χρόνια, άλλα 150 ευρώ για κάρτα γραφικών. Με τα χίλια ζόρια και με τεχνητές αναπνοές, έζησε μέχρι το Φεβρουάριο (μετά ήμουν φαντάρος και όταν γύρισα είχαν καεί σκληροί δίσκοι, δε δούλευε το dvd player κτλ), δηλαδή για 6 χρόνια. Πόσα έδωσα; 2050 ευρώ (χωρίς οθόνη και εκτυπωτή) για 6 χρόνια, εκ των οποίων τα τελευταία 2 ήταν ανυπόφορα.

 

Ξέρω ανθρώπους που έχουν Mac από το 2002 και δεν τον έχουν πετάξει. Α! Και τρέχουν το καινούργιο MacOS. Βρες μου κάποιον που να τρέχει Vista σε υπολογιστή του 2002 και μετά πες μου ότι θα ξοδέψεις λιγότερα με το σύστημα αναβαθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Οι λόγοι δεν είναι ότι δεν λύνονταν τα προβλήματα. Είναι ότι δεν ήθελα να τα λύνω. Δεν έχω πια το χρόνο, κουράστηκα, βαρέθηκα, με πιάνουν τα νεύρα μου όταν έχω να δουλέψω μια σύνθεση και έχω κάτι στο μυαλό μου να πρέπει να σταματάω τη δουλειά μου και ν' ασχοληθώ με το pop-up μηνυματάκι ή το update που θέλει επανεκκίνηση ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΓΑΜ..ΝΟ να κάνει επανεκκίνηση ενώ του είπα 30 φορές "ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ"! Ε, τώρα πες μου ότι δε σου τσακίζουν τα νεύρα ΚΑΙ ΑΥΤΑ, μαζί με τα όλα όσα έχω γράψει. Παιδιά, αθροιστικά όλα αυτά, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, μην το συζητάτε. Εγώ δεν τα κλαίω καθόλου μα καθόλου τα λεφτά μου. Αντίθετα, ευχαρίστως θα τα ξαναέδινα και θα τα ξαναδώσω σε 5-6 χρόνια.

 

Ρε συ manuel... να σου ξαναπώ ότι πρέπει να είμαι ταλέντο αφού δεν έχω ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ πετύχει μήνυμα pop up που να του λέω "αργότερα" και να μου κάνει επανεκκίνηση; Αν είναι να διογκώνουμε τα πάντα για χάρη των εντυπώσεων δεν μπορούμε να κάνουμε μουχαμπέτι.

 

Εγώ πήρα Η/Υ των 1700 ευρώ το 2002, με τη λογική "να μου κρατήσει για καιρό". Μετά από 2 χρόνια, έδωσα άλλα 200 ευρώ για μνήμη, και μετά από ακόμα 2 χρόνια, άλλα 150 ευρώ για κάρτα γραφικών. Με τα χίλια ζόρια και με τεχνητές αναπνοές, έζησε μέχρι το Φεβρουάριο (μετά ήμουν φαντάρος και όταν γύρισα είχαν καεί σκληροί δίσκοι, δε δούλευε το dvd player κτλ), δηλαδή για 6 χρόνια. Πόσα έδωσα; 2050 ευρώ (χωρίς οθόνη και εκτυπωτή) για 6 χρόνια, εκ των οποίων τα τελευταία 2 ήταν ανυπόφορα.

 

Το ίδιο με από πάνω. Βαρέθηκα να ακούω υπερβολές που κάνουν τα πραγματικά μειονεκτήματα των ΠιΣι να χάνονται. Μπορώ να σου πω και εγώ πολλές ιστορίες με μηχανήματα που έχουμε στο γραφείο πχ και δουλεύουν 16 από τις 24 ώρες την μέρα και 6 από τις 7 μέρες την εβδομάδα όλο το χρόνο γιατί δεν παθαίνουν τίποτα.

 

Ξέρω ανθρώπους που έχουν Mac από το 2002 και δεν τον έχουν πετάξει. Α! Και τρέχουν το καινούργιο MacOS. Βρες μου κάποιον που να τρέχει Vista σε υπολογιστή του 2002 και μετά πες μου ότι θα ξοδέψεις λιγότερα με το σύστημα αναβαθμίσεων.

 

Όχι, δεν μπορείς να τρέξεις vista σε υπολογιστή του 2002. Δεν σε περιορίζουν σε τίποτα τα ΧΡ όμως για να χρειάζεσαι τα vista.

 

 

Και παλι όμως άλλο λέω εγώ από την αρχή. Για την κοροϊδία του φθηνού λάπτοπ και για το κόστος.

 

 

-----Προστέθηκε 16/10/2008 στις 01 : 24 : 29-----

 

 

Παλαιότερα δημοσιεύτηκε χαζο-είδηση που συσχέτιζε (βλακωδώς) τους mac με τους gay. Τότε, έγινε πανηγύρι από πολλούς κοροϊδεύοντας τους apple users. Επίσης, από τότε έχει γίνει κάτι σαν ανεκδοτάκι και χρησιμοποιείται συχνά πυνκά σε αρκετά threads.

 

Στην περίπτωση αυτού του thread όμως, το ότι κάποιος (από τους παραπάνω) αποκαλέσθηκε (υποθετικά και ωραιοποιημένα) gay, αυτό αυτομάτως του έδωσα το δικαίωμα να θίξει μάνες...

 

Δεν ξέρω, δεν μου φαίνεται ίδια περίπτωση.

 

Εκτός του ότι η είδηση είναι άσχετη, εκτός από μάνες και σκύλους κάποιον τον αποκαλέσανε gay. Αλλά αυτό δεν πειράζει γιατί το είπε παιδί που την αγαπάει την μαμά apple αντίθετα με εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ manuel... να σου ξαναπώ ότι πρέπει να είμαι ταλέντο αφού δεν έχω ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ πετύχει μήνυμα pop up που να του λέω "αργότερα" και να μου κάνει επανεκκίνηση; Αν είναι να διογκώνουμε τα πάντα για χάρη των εντυπώσεων δεν μπορούμε να κάνουμε μουχαμπέτι.

 

Δε διογκώνω τίποτα. Δε διάβασες σωστά. Του λες "αργότερα" και σου ξαναβγάζει το μήνυμα μετά από λίγο. Του ξαναλες "αργότερα" και πάλι σου ξαναβγάζει το μήνυμα μετά από λίγο. Κάθε 20 περίπου λεπτά, αυτή τη δουλειά κάνεις.

 

Ε, τώρα μη μου πεις ότι δε σου έχει συμβεί ούτε αυτό γιατί θα πηδήσω απ' το μπαλκόνι! Δηλαδή εσύ δεν κάνεις update τα xp; Έτσι κάνουν τα xp όταν σου κάνουν αναβάθμιση. Σε πρήζουν να κάνεις restart μέχρι να ενδώσεις και να πατήσεις "Επανεκκίνηση τώρα". Δε σ' αφήνουν στην ησυχία σου, δε πα να είσαι και ο απόλυτος γκουρού των pc!

 

Το ίδιο με από πάνω. Βαρέθηκα να ακούω υπερβολές που κάνουν τα πραγματικά μειονεκτήματα των ΠιΣι να χάνονται. Μπορώ να σου πω και εγώ πολλές ιστορίες με μηχανήματα που έχουμε στο γραφείο πχ και δουλεύουν 16 από τις 24 ώρες την μέρα και 6 από τις 7 μέρες την εβδομάδα όλο το χρόνο γιατί δεν παθαίνουν τίποτα.

 

Εξακολουθούμε να μιλάμε για μηχανήματα που δεν ασχολείσαι μαζί τους, έτσι; Γιατί άμα εννοείς ότι τα συντηρούμε και τα ξεσκονίζουμε όλη μέρα, αλλάζει το πράγμα. Είπαμε, χαμένος χρόνος. Αφού το απορρίψαμε λοιπόν αυτό, πάμε παρακάτω.

 

Προφανώς κάνουν περιορισμένα πράγματα. Άμα τρέχεις μόνο word, ε, ναι, δεν παθαίνουν τίποτα. Ίσως και εσύ γι' αυτό να μην έχεις προβλήματα τώρα που το σκέφτομαι. Μπορεί απλά να μην τον χρησιμοποιείς ιδιαίτερα.

 

Όχι, δεν μπορείς να τρέξεις vista σε υπολογιστή του 2002. Δεν σε περιορίζουν σε τίποτα τα ΧΡ όμως για να χρειάζεσαι τα vista.

 

Προφανώς ένας Η/Υ που δεν μπορεί να τρέξει Vista, δεν αντέχει να τρέξει και κανένα άλλο σύγχρονο πρόγραμμα. Προφανώς ένας Mac που τρέχει τα καινούργια MacOS, μπορεί να τρέξει κάποια σύγχρονα προγράμματα. Δε μιλάμε για το αν χρειάζονται τα Vista ή όχι. Μιλάμε για τις πρακτικές (και όχι τις θεωρητικές) δυνατότητες των pc - mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διογκώνω τίποτα. Δε διάβασες σωστά. Του λες "αργότερα" και σου ξαναβγάζει το μήνυμα μετά από λίγο. Του ξαναλες "αργότερα" και πάλι σου ξαναβγάζει το μήνυμα μετά από λίγο. Κάθε 20 περίπου λεπτά, αυτή τη δουλειά κάνεις.

 

Ε, τώρα μη μου πεις ότι δε σου έχει συμβεί ούτε αυτό γιατί θα πηδήσω απ' το μπαλκόνι! Δηλαδή εσύ δεν κάνεις update τα xp; Έτσι κάνουν τα xp όταν σου κάνουν αναβάθμιση. Σε πρήζουν να κάνεις restart μέχρι να ενδώσεις και να πατήσεις "Επανεκκίνηση τώρα". Δε σ' αφήνουν στην ησυχία σου, δε πα να είσαι και ο απόλυτος γκουρού των pc!

 

Και είναι αυτό τώρα άξιο αναφοράς; ΟΚ, πάσο...

 

Εξακολουθούμε να μιλάμε για μηχανήματα που δεν ασχολείσαι μαζί τους, έτσι; Γιατί άμα εννοείς ότι τα συντηρούμε και τα ξεσκονίζουμε όλη μέρα, αλλάζει το πράγμα. Είπαμε, χαμένος χρόνος. Αφού το απορρίψαμε λοιπόν αυτό, πάμε παρακάτω.

 

Προφανώς κάνουν περιορισμένα πράγματα. Άμα τρέχεις μόνο word, ε, ναι, δεν παθαίνουν τίποτα. Ίσως και εσύ γι' αυτό να μην έχεις προβλήματα τώρα που το σκέφτομαι. Μπορεί απλά να μην τον χρησιμοποιείς ιδιαίτερα.

 

Περιοδικό βγάζουν αυτά τα μηχανήματα. Περιοδικά για την ακρίβεια. Αν νομίζεις ότι εσύ στην καθημερινότητα σου ταλαιπωρούσες πιο πολύ το μηχάνημα σου... πάλι πάσο. Έχουμε αναιρέσει άλλα και άλλα... εδώ θα κολλήσουμε;

 

Προφανώς ένας Η/Υ που δεν μπορεί να τρέξει Vista, δεν αντέχει να τρέξει και κανένα άλλο σύγχρονο πρόγραμμα. Προφανώς ένας Mac που τρέχει τα καινούργια MacOS, μπορεί να τρέξει κάποια σύγχρονα προγράμματα. Δε μιλάμε για το αν χρειάζονται τα Vista ή όχι. Μιλάμε για τις πρακτικές (και όχι τις θεωρητικές) δυνατότητες των pc - mac.

 

;;; Σκέψου λίγο τι λες στην πρώτη σειρά!

 

Εν κατακλίδη επειδή πρέπει να κλείσω για να την πέσω, δεν μου άλλαξες ούτε λίγο την αρχική μου άποψη ότι για τον α ή β λόγω βρέθηκες με έναν mac και τώρα κάνουμε τα πάντα για να αποδείξουμε ότι επιτέλους μπορούμε και πετάμε και ας μην είναι έτσι.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι είναι πανάκριβα αλλά έχουν άλλη χάρη και μας ομορφαίνουν την μέρα μόλις τα δούμε (ή δεν δούμε αν μιλάμε για καλώδια). Επίσης όχι εσύ αλλά ο dali μας έμαθε ότι όποιος έχει αντίθετη άποψη από την μαμά apple αυτομάτως δεν έχει λεφτά για mac.

 

Τεσπά... αυτά να είναι μόνο τα προβλήματα μας και να έχουμε όρεξη να συζητάμε.

 

Δεν θέλω να σταματήσω έτσι την συζήτηση αλλά πρέπει. Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι αυτό τώρα άξιο αναφοράς; ΟΚ, πάσο...

 

Ε, τώρα με τις λέξεις θα παίζουμε; Είναι ένα παράδειγμα που δείχνει μια φιλοσοφία, έχω γράψει και τόσα άλλα πράγματα, εμένα προσωπικά αυτό, ναι, μου έσπαζε τα νεύρα όταν δούλευα. Αν εσύ είσαι άνθρωπος που δε σ' ενοχλεί να σου τηλεφωνούν για διαφημίσεις ή να σε σταματάνε στο δρόμο για γκάλοπ ή οτιδήποτε άλλο σε απασχολεί σε σχέση με αυτό που κάνεις, τότε εγώ πάσο. Εμένα μου τη δίνει.

 

Περιοδικό βγάζουν αυτά τα μηχανήματα. Περιοδικά για την ακρίβεια. Αν νομίζεις ότι εσύ στην καθημερινότητα σου ταλαιπωρούσες πιο πολύ το μηχάνημα σου... πάλι πάσο. Έχουμε αναιρέσει άλλα και άλλα... εδώ θα κολλήσουμε;

 

Α, όχι γενικολογίες "εδώ αναιρέσαμε άλλα κι άλλα". Επειδή δεν πρόσεχες τι διάβαζες, δε σου φταίει κανένας. Εγώ ότι έγραψα ήταν σωστό.

 

Όταν κάνεις επαναλαμβανόμενα μια διαδικασία, χρησιμοποιείς τα ίδια προγράμματα, δεν ταλαιπωρείς τον υπολογιστή σου.

 

;;; Σκέψου λίγο τι λες στην πρώτη σειρά!

 

Τι λέω;! Ότι αυτό που έγραψα είναι γενικό κριτήριο για την απόδοση των PC και δεν αφορά συγκεκριμένα τα Vista όπως μου το έγραψες εσύ. Αφορά όλα τα σύγχρονα προγράμματα. Πού διαφωνείς πάλι βρε άνθρωπε, δε μπορώ να καταλάβω...

 

Εν κατακλίδη επειδή πρέπει να κλείσω για να την πέσω, δεν μου άλλαξες ούτε λίγο την αρχική μου άποψη ότι για τον α ή β λόγω βρέθηκες με έναν mac και τώρα κάνουμε τα πάντα για να αποδείξουμε ότι επιτέλους μπορούμε και πετάμε και ας μην είναι έτσι.

 

Μα για ποιον α και β λόγο, λες να τον κέρδισα σε διαγωνισμό; Και ν' αποδείξω ότι πετάω σε οποιονδήποτε γιατί; Τι έχω να κερδίσω; Λες να έχω προτείνει σε όλους τους φίλους και συγγενείς μου να πάρουν Mac για να μην νιώθω κόμπλεξ; Λες να θέλω να με μισήσουν όλοι μου οι γνωστοί, βάζοντας τους να ξοδέψουν χρήματα για κάτι που θα το μετανιώσουν;

 

Ο λόγος που βρέθηκα με Mac, είναι γιατί τον αγόρασε ένας καθηγητής μου, μου τον έδειξε, μου είπε όλα όσα σου είπα τώρα, και εγώ αντί να σκεφτώ σαν εσένα και να πω "ρε τον φουκαρά, τον ξεγελάσαν και τώρα πάει να αποδείξει ότι είναι και κάποιος", σκέφτηκα "ρε γαμώτο, αυτός κάτι ανακάλυψε φαίνεται", την έψαξα λίγο παραπάνω, είδα, διάβασα και πήρα ένα ρίσκο, με βασικό κριτήριο ότι δεν μπορεί όλοι αυτοί που υπερασπίζονται με πάθος αυτή την ιστορία να είναι ηλίθιοι ή ανεγκέφαλοι ή θέλουν να μη νιώθουν ότι τους έπιασαν κότσο. Ή να λένε όλοι μαζί ομαδικά ψέμματα!

 

Μετά μου λες να σκεφτώ τι γράφω; Εσύ έχεις συνειδητοποιήσει πως σκέφτεσαι; Δηλαδή αν κάποιος σου πει "δοκίμασε το τάδε παγωτό, είναι και γαμώ τις γεύσεις", εσύ το πρώτο που θα πεις είναι "τι μας λες, επειδή σε ξεγέλασαν εσένα και το αγόρασες, θέλεις να πάω να το αγοράσω κι εγώ για να μη νιώθεις μαλάκας; Πάω στοίχημα ότι κάπως βρέθηκες μ' αυτό το παγωτό και τώρα πας να μου το βγάλεις και καλό, ενώ θα είναι αηδία!"

 

Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο πάντως!

 

Ίσως όμως τώρα καταλαβαίνω λίγο πως γίνεται να μην έχουν όλοι Mac, γιατί το είχα απορία από τότε που τον απέκτησα. Προφανώς όταν κάτι δεν είναι μαζικής κατανάλωσης, δε μπορεί να πείσει, όσο καλό κι αν είναι, όσο κι αν στο λένε όλοι όσοι το έχουν. Θα βρεις τις χίλιες μύριες απίστευτες αστρονομικές δικαιολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δύσκολα να δώσω τόσα λεφτά για laptop αφού έχω μάθει με τα windows και τα προβλήματά τους. Αν πάντως ένας φίλος μου χωρίς οικονομικό πρόβλημα με ρωτούσε τι laptop να πάρει θα του έλεγα να πάρει mac. Και είμαι σίγουρος ότι και όλοι οι προλαλλήσαντες το ίδιο θα κάνανε, προκειμένου να γλυτώσουν τα καθημερινά τηλεφωνήματα του στυλ:"δεν bootαρει, δεν παίζουν οι ταινίες σήμερα, δεν μπορώ να εκτυπώσω κάτι, κρασάρει όταν ανάβω το θερμοσίφωνα, κλπ, κλπ, κλπ.

 

Να συμπληρώσω ότι μου κάνει εντύπωση πώς άτομα με χιλιάδες post δεν έχουν μάθει να σέβονται την άποψη του άλλου και να διαφωνούν χωρίς να προσπαθούν να βγάλουν τον άλλο χαζό που έχει άλλη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω όσοι δεν εχουν mac γιατι ειναι τοσο εναντιον...... αμα δε ξερεις δε μιλας.... οι υποστηρικτες της apple όπως μας λετε προφανως ειδικα στην ελλαδα δε ξεκινησαμε με mac, ολοι με windows ξεκινησαμε, ειπαμε να δοκιμασουμε κατι που να μη μας σπαει τα νευρα... και κανεις δε γυρισε σε windows τυχαίο λέτε να είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι η είδηση είναι άσχετη, εκτός από μάνες και σκύλους κάποιον τον αποκαλέσανε gay. Αλλά αυτό δεν πειράζει γιατί το είπε παιδί που την αγαπάει την μαμά apple αντίθετα με εμάς.

Διάβασες καλά τι λέω?

 

Λόγω παλαιότερης είδησης, είχε γίνει ανεκδοτάκι εδώ μέσα να αποκαλούνται οι apple users ως gay. Όταν όμως ένας από αυτούς που έκαναν το συγκεκριμένο αστείο αποκαλέσθηκε gay, τότε δεν του φάνηκε ιδιαίτερα αστείο και μίλησε για μάνες (για σκυλιά είχε μιλήσει από πριν χωρίς καμία πρόκληση).

 

Και στην τελική, εξηγήστε μου τι στον lucho θέλετε και μας έχετε κάνει τα καρύδια μας zeppelin τόσες σελίδες.

Σας εξηγούν τα παιδιά (χαρά στο κουράγιο τους) πιθανούς λόγους που μπορεί κάποιος να προτιμήσει τους υπολογιστές της Apple, και εσείς επιμένετε να μην το αποδέχεστε (από τη στιγμή που δεν το κατανοείτε, τουλάχιστον να το αποδέχεστε, αφού βλέπετε ότι υπάρχουν αρκετά παραδείγματα και όχι 1-2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πάρω μέρος στην αντιμαχία. Έχω δεί και MAC και PC στη ζωή μου. Σαφώς περισσότερα PC βεβαια! Απο αυτά που διαβάζω και βλέπω τα MAC υπερέχουν καθαρά λόγω λειτουργικού.

Το ζήτημα λοιπόν που τίθεται είναι αξίζει κάποιος που γνωρίζει 5 πράγματα απο υπολογιστές και αγοράζει με αντικειμενικά κριτήρια να δώσει 300-400-500 ίσως 1000? παραπάνω για το ίδιο hardware με καλλίτερο λειτουργικό?

Εγώ προσωπικά θα έπερνα ένα μικρό laptop απο την apple για να κάνω δουλειές γραφείου (office internet) γιατι θα ήξερα οτι όποτε το ήθελα θα ήταν εκεί και γρήγορα.. αλλά είναι τόσα άλλα που κάνω με windows (που ώς γνωστόν είναι ενεργοβόρα) που πάντα θα χρειαζόμουν το κτηνακι Desktop (το οποίο πάντα όμως θα έιναι πιο φτήνό απο ένα MAC ). Τι να πείς το θέμα είναι να μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες σου κάτι και ας δώσεις κάτι παραπάνω. Εμένα δεν τις καλύπτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι γιατί θα κόστιζε 700-800 euro. ποιος θα το αγόραζε? :P

 

Ακριβώς αυτή θα είναι η τιμή του (σοβαρά). Αλλά θα το αγόραζαν αυτοί που αγόρασαν και τα περί τα 10 εκ. iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσ τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?

Ενα πράγμα δεν καταλαβαίνω ρε παληκάρια, αφου κάποιοι απο εσάς δεν είσαστε διατεθημένοι να δείτε τα πράγματα και απο τις 2 όψεις γιατί παιδεύεστε και μπινελικόνεστε για καθετί καινούργιο που βγάζει η apple?

Είμαι 1-1,5 χρόνο switcher (χωρίς επιστροφή) και έχω πάρει iMac 24",iphone,appletv,macbook 2,4 λευκό, όχι επειδή είμαι έγινα ξαφνικά fanboy αλλά επειδή μετα απο 20 και χρόνια ενασχόλησης με τους υπολογιστές βρήκα την υγεία μου και ασχολούμαι μόνο με το αντικείμενο που θέλω να ασχοληθώ και όχι με χιλιες δυο άλλες ιστορίες.

Ένα πράγμα που φαίνεται να αγνοούν κάποιοι ίσως λόγω μικρής ηλικίας, είναι οτι για κάποιον μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή του και η αισθητική.Οτι μπορεί να θέλει να πληρώσει και για αυτή (αν και δεν πιστεύω οτι όλα τα προιόντα της Apple είναι υπερεκτιμημένα).

Επειδή είμαι απ το πρωί στον υπολογιστή αλλιώς (πέρα όλων των άλλων προτερημάτων) ανοίγω να δουλέψω τον iMac 24" μου και με άλλη όρεξη άνοιγα το παλιόκουτο μου.Με άλλη διάθεση επεξεργάζομαι φωτογραφίες αρχεία βίντεο ιστοσελίδες με software για MacOSX.

Δεν είναι όλα στη ζωή αντιπαράθεση χαρακτηριστικών, τάδε κάρτα γραφικών,επεξεργαστή,ανάλυση κάμερας και βρήκαμε ίδιο laptop στην αγορά σαν το macbook.

Χρησιμοποιώ το iphone 13 μήνες και απο την πρώτη εβδομάδα ξέρω οτι είναι κάτι άλλο που δε θέλω με τίποτα να το αλλάξω και ειλικρινά δε με νοιάζει που έχει κάμερα 2mp ή οτι επίσημα δε στέλνει mms κ.λ.π

Έχει τόσα άλλα που πια δε με καλύπτει οτιδήποτε άλλο και αυτό το ξέρει όποιος έχει iPhone.

Επειδή ξέφυγα λίγο απο το θέμα, βρίσκω τα καινούργια macbook πολύ ελκυστικά (είμαι λάτρης των 13,3 ιντσών) και βρίσκω μόνο ένα foul.

Δεν έπρεπε να βγει μοντέλο κάτω απο 2.4GHz.

Τώρα αν θα μπορούσαν να το κάνουν και 1,5-1,7 κιλά θα ήταν ακόμα καλύτερα αλλά και τα 2 κιλά είναι μια βελτίωση.

Το απόλυτο για εμένα είναι οτι έχει καλή κάρτα γραφικών για αυτή την κατηγορία κάτι που έβρισκες μόνο σε vaio άνω των 2000 ευρώ (σειρά SZ)

Ελπίζω να μην κούρασα και ηρεμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τελείως άσχετος με τα Apple μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου παρά μόνο το desktop έχω δεί,δεν μπορώ να φέρω γνώμη για την κόντρα.Αλλά ρε παιδιά ένας χρήστης που θέλει να παίζει παιχνίδια(αν και έχω κονσόλα για αυτά),να βλέπει ταινίες και να ακούει τραγούδια,να κατεβάζει ταινίες και τραγούδια,να σερφάρει στο ίντερνετ.....δηλαδή λίγο πολύ ότι κάνει ο μέσος οικιακός χρήστης,γιατί να δώσει τόσα λεφτά για ένα λαπτοπ;;;;

Βέβαια μαγκιά του καθενός που δίνει τα λεφτά του αλλά δεν βρίσκω λόγο να προβώ σε μια τέτοια αγορά.....Δεν θα χαθεί κι ο κόσμος αν κάνω ένα ακόμα φορματ....:P

Για επαγγελματική χρήση ναι αν είναι έτσι όπως τα λέτε αξίζει να έχεις ένα απροβλημάτιστο λειτουργικό περιβάλλον αλλά δυστυχώς είναι δύσκολο να στηθεί μια επιχείρηση με Apple αφού δεν συμφέρει οικονομικά.Είναι και η συμβατότητα προγραμμάτων βέβαια....

Πολύ θα ήθελα πάντως να δοκίμαζα ένα apple (αν κι έχω συνηθίσει τα Windows και τα προβλήματα τους) αλλά δεν θα μπορούσα ποτέ να δώσω τόσα χρήματα για την χρήση που κάνω εγώ στον υπολογιστή μου.

Υ.Γ.Ένα Toshiba Satellite U300-154 που το αγόρασα 599 ευρώ από προσφορά του MediaMarkt για χρήση των παραπάνω που σας είπα και ένα Xbox360 για παιχνίδια(αναγκαστικά fanboy της Microsoft αφου τα 599 ευρώ είναι μια χαρά για την χρήση που κανω εγώ στον υπολογιστή και τα 179 ευρώ για παιχνίδια πάλι μια χαρά είναι σε σχέση με τα 450 του playstation 3).

ΥΓ2.Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη χωρίς να θέλω να θείξω κανέναν ούτε να αντιπαρέλθω με κανέναν.

 

 

-----Προστέθηκε 16/10/2008 στις 12 : 03 : 24-----

 

 

Άσχετο αλλά μιας και το ανέφερε ένα παιδί πιο πάνω,τι κουμούτσα είναι αυτό το i phone ρε παιδιά;;;Πολύ παντόφλα...Στο τέλος θα κάνουνε τα λάπτοπς κινητά τηλέφωνα και θα μιλάμε απο εκεί....Κατά τα άλλα το είδα σε ένα φίλο και πάει βολίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κουμούτσα είναι αυτό το i phone ρε παιδιά;;;Πολύ παντόφλα...

 

είναι λόγω αυτού που λέει ή ίδια ή Apple στην τηλεοπτική διαφήμιση: "Είναι ΚΑΙ τηλέφωνο". Φτιάχτηκε κατά βάση ως multimedia & networking συσκευή, όχι ως τηλέφωνο. Για αυτό η Apple βγάζει και το Touch, για όσους δεν θέλουν τη "λειτουργία" του τηλεφώνου, ενώ δεν βγάζει αντίστοιχα πχ ένα σκέτο απλό κλασικό τηλέφωνο.

 

Στο τέλος θα κάνουνε τα λάπτοπς κινητά τηλέφωνα και θα μιλάμε απο εκεί....

 

δεν το έχεις προσέξει ότι τα λαπτοπ μικραίνουν και τα τηλέφωνα μεγαλώνουν? σύντομα δεν θα πρόκειται για διαφορετικές κατηγορίες συσκευών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είμαι Win user εδώ και 11 χρόνια (απ' τα 12 μου)... MacOS δεν έχω δουλέψει ποτέ...

 

Καλά την λέμε όλοι οι Linuxades και οι Παραθυράδες στους Apple fans, ότι τους δουλεύει ο Steve, ότι τους πουλάει design και marketing, ότι..., ότι..., ότι..., αλλά έχετε σκεφτεί γιατί κάποιος που δοκιμάζει μια φορά mac μετά δεν ξαναγυρνάει ποτέ πισω στα Win??

 

Κάποιο λόγο πρέπει να έχουν τα παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...