Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλες αλήθειες γράφονται εδώ μέσα....

 

Κάθε μέρα είμαι όλο και πιο κοντά στο μεγάλο Switch... Έπειτα από 12 χρόνια Win και άλλα 4 Linux μάλλον θα τραβήξω καινούριο δρόμο.....

 

Η Apple τα φορητά της καθέ πότε τα ανανεώνει συνήθως? Λέτε τους Nehalem να τους δούμε στα απλά MacBook το Q2 του 2009?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

punky καλά τα λες γενικά αλλά...μου πετάς το video απο το D5.Τί να δώ?ποιός έχει καλύτερο marketing?Θές να μου πείς οτι φτιάχνει προιόντα ανθρωποκεντρικά μέσω του ηγέτη της Steve?Στο τέλος θα τον αγιοποιήσουμε κιόλας...Αν ψάξεις λίγο την ιστορία της apple θα δείς κλεψιά,βρωμιά και απάτες.Δεν δέχομαι να ακούσω τίποτα απο τον κάθε manager που πάει να μου πασάρει οτι νοιάζεται για το προιόν και οτι πουλάει τέχνη κτλ.Όλοι στον ίδιο λάκο είναι.Απλά ο steve τη βρήκε και πουλάει μόδα σε κοπελίτσες που πάνε στο κολωνάκι...

Πέρα απο αυτό ωραίο κείμενο και μάλλον λέει και την αλήθεια.Η δεύτερη όμως αλήθεια είναι το marketing.Μην ''τσιμπάτε''...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
punky καλά τα λες γενικά αλλά...μου πετάς το video απο το D5.Τί να δώ?ποιός έχει καλύτερο marketing?Θές να μου πείς οτι φτιάχνει προιόντα ανθρωποκεντρικά μέσω του ηγέτη της Steve?Στο τέλος θα τον αγιοποιήσουμε κιόλας...Αν ψάξεις λίγο την ιστορία της apple θα δείς κλεψιά,βρωμιά και απάτες.

Ποιά κλεψιά βρωμιά απάτες; Μήπως μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός;

[...] Απλά ο steve τη βρήκε και πουλάει μόδα σε κοπελίτσες που πάνε στο κολωνάκι...

[...]

 

Χαλάρωσε λίγο, δεν χρειάζεται να γίνεσαι προσβλητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλες αλήθειες γράφονται εδώ μέσα....

 

Κάθε μέρα είμαι όλο και πιο κοντά στο μεγάλο Switch... Έπειτα από 12 χρόνια Win και άλλα 4 Linux μάλλον θα τραβήξω καινούριο δρόμο.....

 

Η Apple τα φορητά της καθέ πότε τα ανανεώνει συνήθως? Λέτε τους Nehalem να τους δούμε στα απλά MacBook το Q2 του 2009?

 

Εδώ θα βρεις ότι θέλεις --> http://buyersguide.macrumors.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky καλά τα λες γενικά αλλά...μου πετάς το video απο το D5.Τί να δώ?ποιός έχει καλύτερο marketing?Θές να μου πείς οτι φτιάχνει προιόντα ανθρωποκεντρικά μέσω του ηγέτη της Steve?Στο τέλος θα τον αγιοποιήσουμε κιόλας...Αν ψάξεις λίγο την ιστορία της apple θα δείς κλεψιά,βρωμιά και απάτες.Δεν δέχομαι να ακούσω τίποτα απο τον κάθε manager που πάει να μου πασάρει οτι νοιάζεται για το προιόν και οτι πουλάει τέχνη κτλ.Όλοι στον ίδιο λάκο είναι.Απλά ο steve τη βρήκε και πουλάει μόδα σε κοπελίτσες που πάνε στο κολωνάκι...

Πέρα απο αυτό ωραίο κείμενο και μάλλον λέει και την αλήθεια.Η δεύτερη όμως αλήθεια είναι το marketing.Μην ''τσιμπάτε''...:-)

 

Πρώτον, περιμένω και εγώ παραδείγματα για κλεψιές, βρωμιές, απάτες.

 

Δεύτερον, η διαφορά στη φιλοσοφία, δεν είναι ότι ο Jobs είναι φιλάνθρωπος, μην "τσιμπάς". Ο λόγος που νοιάζεται για το προϊόν, δεν πιστεύει κανένας ότι είναι γιατί είναι καλός Χριστιανός. Νοιάζεται γιατί έτσι πιστεύει ότι θα έχει περισσότερους πελάτες και κυρίως ευχαριστημένους πελάτες ("once you go mac, you never go back" είναι ο στόχος του). Και έτσι θα διαχωρίσει τον εαυτό του από τη Microsoft. Όπως πολύ σωστά λέει και ο ίδιος ο Jobs, ο πόλεμος των PC τελείωσε, η Microsoft κέρδισε εδώ και πολύ καιρό. Αν θέλεις να μείνεις ζωντανός ως Apple, δε θα πας να ανταγωνιστείς τη Microsoft, είναι δεδομένο ότι θα χάσεις. Απλά θα φερθείς διαφορετικά, θα βάλεις άλλους προσανατολισμούς.

 

Επειδή αυτό τον καιρό κάνουμε μια προσπάθεια στη Λάρισα για μια μουσική σχολή, που δε θα είναι ωδείο και θα έχει την ίδια φιλοσοφία με την Apple (δηλαδή προσφέρουμε κάτι άλλο από τα ωδεία, δεν τα ανταγωνιζόμαστε, βάζουμε τον μαθητή απέναντί μας και σκεφτόμαστε τι θέλει αυτός, ξεχνάμε τα προγράμματα σπουδών του υπουργείου κ.α.) έχω ασχοληθεί πολύ με την όλη ιδέα και δεν έχει καμία σχέση με "φιλανθρωπία". Είναι απλά μια άλλη άποψη που πιστεύεις ότι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα. Ίσως όχι τους περισσότερους πελάτες (που και να θέλεις δεν μπορείς να τους έχεις, αφού τους έχει κάποιος άλλος), αλλά πιστούς και ευχαριστημένους πελάτες.

 

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι τα κίνητρα όλων των ανθρώπων του πλανήτη είναι τα χρήματα, τότε μπορείς να το δεις κι έτσι (πολύ πιθανόν να έχει δίκιο, εγώ δεν ασχολούμαι με αυτό). Το κίνητρο όμως δεν έχει σχέση με το αποτέλεσμα.

 

Δεν ξέρω αν τα έγραψα καλά. Punky, ανέλαβε! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με κουράζει η ιδέα να ψάχνω links με την ιστορία της apple θα σας δώσω τα εξής στοιχεία

Υπάρχει μια ταινία που λέγεται pirates of silicon valley

http://www.imdb.com/title/tt0168122/

Σε αυτή μπορείτε να δείτε την ιστορία της apple και της microsoft μέχρι τη στιγμή που έφυγε ο geits απο την apple.Πιστεύω είναι ενδεικτική του να δεί κανείς το ποιόν των δύο αυτών εταιρειών.Τώρα αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί παραπέρα ας μπεί στο wikipedia και ας ψάξει.Θα βρεί πολλά.Απλά θα μπλέξει με την επιστήμη του marketing.Πιστεύω αξίζει πάντως.

http://www.amazon.com/iCon-Steve-Jobs-Greatest-Business/dp/0471720836

Τώρα γενικότερα εγώ δεν είπα οτι τα προιόντα της εταιρείας αυτής δεν είναι καλά.Αλλα οχι πια και να φτιάχνουμε ενα μύθο γύρω απ αυτό.Και ένας λόγος που πουλάνε σήμερα είναι το οτι είναι στη μόδα.Πιστεύω ελάχιστοι κοιτάνε την ουσία.Εκτός αν αρνείστε να δείτε ποια είναι η μόδα σήμερα.Το θέμα είναι οτι αυτή είναι και υπάρχει.

Άν φύγει αυτή η μόδα της μόστρας και του burbery θα φύγει και η mac.Άποψη μου βέβαια πάντα...

Σχετικά με το ωδείο μπράβο σου γι αυτή την προσπάθεια αλλα δεν νομίζω οτι η apple λειτουργεί με τέτοια φιλοσοφία.Η φιλοσοφία είναι σου δίνω 5 πράματα.Λειτουργούν καλά.Παραπάνω δεν έχει.Αν δεν σ αρέσουν φεύγεις...Όποιος έχει ipod και θεωρεί απαράδεκτο το itunes θα με καταλάβει.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky καλά τα λες γενικά αλλά...μου πετάς το video απο το D5.Τί να δώ?ποιός έχει καλύτερο marketing?Θές να μου πείς οτι φτιάχνει προιόντα ανθρωποκεντρικά μέσω του ηγέτη της Steve?Στο τέλος θα τον αγιοποιήσουμε κιόλας...Αν ψάξεις λίγο την ιστορία της apple θα δείς κλεψιά,βρωμιά και απάτες.Δεν δέχομαι να ακούσω τίποτα απο τον κάθε manager που πάει να μου πασάρει οτι νοιάζεται για το προιόν και οτι πουλάει τέχνη κτλ.Όλοι στον ίδιο λάκο είναι.Απλά ο steve τη βρήκε και πουλάει μόδα σε κοπελίτσες που πάνε στο κολωνάκι...

Πέρα απο αυτό ωραίο κείμενο και μάλλον λέει και την αλήθεια.Η δεύτερη όμως αλήθεια είναι το marketing.Μην ''τσιμπάτε''...:-)

 

Ναι, οκ αλλά ο τίτλος του thread είναι "Mac vs PC" και όχι "Ποιον θα κάνατε κουμπάρο".

Εδώ μιλάμε για τη διαφορά στη φιλοσοφία των λειτουργικών συστημάτων κι όχι αν ο Jobs είναι παιδί για σπίτι. Προσωπικά μου είναι αντιπαθής για διάφορους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, λέτε συνέχεια μοδάτα και tredy τα macbook. Δηλαδή αν πάω σε μια καφετέρια και ανοίξω ένα macbook πόσοι θα καταλάβουν τη διαφορά από ένα οποιοδήποτε laptop? Τι στο διάολο, σε άλλη πραγματικότητα ζω? Οι 8 στους 10 που έρχονται σπίτι μου και τυχαίνει να περιεργαστούν το laptop μου κάνουν 5 λεπτά να καταλάβουν οτι δεν τρέχει windows αλλά κάτι άλλο (ubuntu). Πόσοι θα αναγνωρίσουν ένα macbook από μακρυά? 5% ? Εδώ ένα 90% δεν ξέρει τι είναι το macbook και το leopard..

Ειδικά στην ελλάδα, apple = tredy μου φαίνεται εντελώς άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδή με κουράζει η ιδέα να ψάχνω links με την ιστορία της apple θα σας δώσω τα εξής στοιχεία

Υπάρχει μια ταινία που λέγεται pirates of silicon valley

http://www.imdb.com/title/tt0168122/

Σε αυτή μπορείτε να δείτε την ιστορία της apple και της microsoft μέχρι τη στιγμή που έφυγε ο geits απο την apple.Πιστεύω είναι ενδεικτική του να δεί κανείς το ποιόν των δύο αυτών εταιρειών.[...]

 

Συγγνώμη, δεν θέλω να σε... κουράσω, μπορείς να πετάς ό,τι θες και δεν χρειάζεται να το υποστηρίξεις, ΟΚ.

Ούτως ή άλλως, βλέπω ότι έχεις... σοβαρά επιχειρήματα! :lol:

Δεν κατάλαβα ότι αντλείς τα σοβαρά αυτά "επιχειρήματα" από μία... ταινία! :-D

Αλήθεια, όταν συζητάς για τον πλανήτη Άρη, θα φέρεις επιχειρήματα από την ταινία Doom; :P

 

Ακόμα όμως κι αυτή την ταινία φαίνεται δεν την είδες αλλά την έχεις μόνο ακουστά. Γιατί αν την είχες δει και δεν ήσουν τόσο πρόχειρος θα θυμόσουν τουλάχιστον ότι ο Gates (και όχι geits) δεν ήταν ποτέ στην Apple. Oύτε αυτό το απλό δεν κατάλαβες;

 

Μετά τις παραπάνω μυθοπλασίες σου, κάθε ενασχόλησή μου με τα "επιχειρήματα" που προσπαθείς να κατασκευάσεις θα ήταν τουλάχιστον αστεία. :-D

 

Τώρα γενικότερα εγώ δεν είπα οτι τα προιόντα της εταιρείας αυτής δεν είναι καλά.Αλλα οχι πια και να φτιάχνουμε ενα μύθο γύρω απ αυτό.Και ένας λόγος που πουλάνε σήμερα είναι το οτι είναι στη μόδα.Πιστεύω ελάχιστοι κοιτάνε την ουσία.Εκτός αν αρνείστε να δείτε ποια είναι η μόδα σήμερα.Το θέμα είναι οτι αυτή είναι και υπάρχει.

Άν φύγει αυτή η μόδα της μόστρας και του burbery θα φύγει και η mac.Άποψη μου βέβαια πάντα...[...]

 

Η σοβαρότητα των επιχειρημάτων σου συνεχίζεται... :-D

Προφανώς το 13-14% που έχει η Apple πλέον στην λιανική αγορά των ΗΠΑ ή η πρωτιά της Apple στην εκπαίδευση είναι, κατά την απολύτως τεκμηριωμένη άποψή σου, μόδα. :-D

 

OK, νομίζω ότι αντιλήφθηκα πλήρως τι θες να πεις. Και τι μπορείς να πεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mac ΟS X δεν ειναι μοδα , ειναι αγχολυτικο .

Και ειδικα το Macbook ΔΕΝ ειναι ακριβο σε σχεση με τον ανταγωνισμο στις 13.3" http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=279524&page=7

 

Απο εκει κ περα ομως η αγορα ενος MAC ,οπως και καθε τεχνολογικου προιοντος , ΔΕΝ ειναι επενδυση και σιγουρα θα χασεις λεφτα σε μια ενδεχομενη μεταπωληση ,οπως και με καθε αλλον Η/Υ , ειδικα τωρα που η Apple μεσα σε ενα χρονο(11/2007-10/2008) εχει προχωρησει σε 3 (!!) ανανεωσεις της σειρας .

 

Ο Η/Υ ειναι κατ'ουσια ενα εργαλειο που θα επρεπε να τον κραταμε οσο κανει την δουλεια μας , αλλα στην περιπτωση μας ειναι κατι παραπανω απο αυτο , δηλαδη ειναι και χομπυ και κατ'επεκταση συναισθημα .

Ως γνωστον λοιπον το χομπυ , πληρωνεται και πληρωνεται πολυ περισσοτερο , οταν αυτη η ασχολια εχει σχεση με την τεχνολογια και τις τεχνολογικες εξελιξεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα win είναι μια φορά φυλακή τα macάκια είναι πολλαπλάσια. Κ αυτό γιατί δεν σ' αφήνει να βάλεις χέρι πουθενά ούτε hardware ούτε software. Σου λέει πάρτα πακέτο κ αλοίμονο σου αν πειράξεις κάτι από λειτουργικό ή software. Κ φυσικά ότι θέλεις εμείς είμαστε εδώ: Πλήρωσε πρώτα κ μετά λύσεις υπάρχουν. Σε λένε μήπως macάκα κ δεν το παίρνεις κ χαμπάρι?

 

Μόνο για funboys κ ΤΒΠ

 

Υ.Γ.: Όποιος είναι λίγο παλιότερος κ είχε ακούσει για σκηνικά Ομπρε με Αυτοκίνηση στην Κηφισίας θα ξέρει και τι σημαίνει ΤΒΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα win είναι μια φορά φυλακή τα macάκια είναι πολλαπλάσια. Κ αυτό γιατί δεν σ' αφήνει να βάλεις χέρι πουθενά ούτε hardware ούτε software. Σου λέει πάρτα πακέτο κ αλοίμονο σου αν πειράξεις κάτι από λειτουργικό ή software. Κ φυσικά ότι θέλεις εμείς είμαστε εδώ: Πλήρωσε πρώτα κ μετά λύσεις υπάρχουν. Σε λένε μήπως macάκα κ δεν το παίρνεις κ χαμπάρι?

 

Μόνο για funboys κ ΤΒΠ

 

 

 

Προφανως ,εσυ ,στο φορητο σου , το αυτοκινητο , την τηλεοραση, το μιξερ κ.λ.π τα φτιαχνεις ολα μονος σου και σε ενοχλει που δεν μπορεις να το κανεις στο ΜΑC .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν τα win είναι μια φορά φυλακή τα macάκια είναι πολλαπλάσια. Κ αυτό γιατί δεν σ' αφήνει να βάλεις χέρι πουθενά ούτε hardware ούτε software. Σου λέει πάρτα πακέτο κ αλοίμονο σου αν πειράξεις κάτι από λειτουργικό ή software. Κ φυσικά ότι θέλεις εμείς είμαστε εδώ: Πλήρωσε πρώτα κ μετά λύσεις υπάρχουν. Σε λένε μήπως macάκα κ δεν το παίρνεις κ χαμπάρι?

 

Μόνο για funboys κ ΤΒΠ

 

Υ.Γ.: Όποιος είναι λίγο παλιότερος κ είχε ακούσει για σκηνικά Ομπρε με Αυτοκίνηση στην Κηφισίας θα ξέρει και τι σημαίνει ΤΒΠ

 

Δηλαδή, κατά τη δική σου εμπειρία (υποθέτω ότι έχεις χρησιμοποιήσει Macintosh για να τα γράφεις όλα αυτά με τόση... σιγουριά) δεν υπάρχει αναβάθμιση hardware που μπορεί να κάνει ο μέσος χρήσης σε ένα Μacintosh ε;

Ούτε μπορείς να βάλεις software άλλης εταιρείας πέραν της Apple; Δεν υπάρχουν freeware ή Open Source προγράμματα για Macintosh;

Εμπορικά προγράμματα από άλλες εταιρείες πέραν της Apple δεν υπάρχουν;

 

Γιατί εκεί παραπέμπει ο αστείος ισχυρισμός σου "δεν σ' αφήνει να βάλεις χέρι πουθενά ούτε hardware ούτε software. Σου λέει πάρτα πακέτο κ αλοίμονο σου αν πειράξεις κάτι από λειτουργικό ή software."

Το FreeBSD που είναι ο πυρήνας του MacOS X δεν σε αφήνει να του βάλεις 'χέρι' ε;

 

Ώστε εδω μαζεύτηκαν όλοι οι ειδικοί περί Macintosh και οι σοβαρές απόψεις πάνε σύννεφο! :lol:

 

Καλά, άσε τα Macintosh για τα fanboys και μην ασχολείσαι. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακόμα δεν βαρεθήκατε να λέτε τα ίδια και τα ίδια,Ο καθένας κρίνει που θα διάθεση το επιπλέον χρήμα του ,και ούτε μπορούμε να κρίνομαι τον κανένα για την επιλογή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς φιλαράκο ναι, προσπαθώ να φτιάχνω μόνος όσα περισσότερα μπορώ ή τουλάχιστον να έχω όσο το δυνατό ίδιαν αντίληψη για αυτά που δεν μπορώ κ θα μου φτιάξουν άλλοι.

 

Γνώση is the name, κ δύναμη is the game για αυτούς που την κατέχουν. Όσο για τους άλλους που ούτε καν προσπαθούν να την κατακτήσουν μάλλον funboys, φιγουράκηδες μήπως ρίξουν κάνα χαζομωρό από τη νομική, ή πληρώνω με τα φράγκα του μπαμπά θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω.

 

Αλλιώς ζήτω που καήκαμε αν κάθε φορά που κάτι "σπάει", "φωνάζω τον μάστορα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...