Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε συ Jojos, σου πέρασε μήπως από το μυαλό ότι υπάρχει ένας κόσμος εκεί έξω που πέρασε για χρόνια τη φάση των "αναβαθμίσεων" και των "εγχειρήσεων" των υπολογιστών του, και τελικά διάλεξε τον διαφορετικό δρόμο;

 

Το τελευταίο μου Win μηχάνημα (ένα γκρι μίζερο κουτί), έφτασα να το ανοίγω και να το κλείνω για να του φυσήξω την σκόνη από μέσα. Τί να του αναβαθμίσω;

Την κάρτα ήχου; Γιατί; Έγινα ο Βαγγέλης Παπαθανασίου ξαφνικά;

Την κάρτα γραφικών; Παιχνίδια δεν παίζω.

Άντε να το ανοίξω γιατί δεν πάταγε καλά η κάρτα του modem, κι όλο κουνιόταν.

 

Έφτασα σε μία φάση που βαρέθηκα να ασχολούμαι με το να καθαρίζω την registry, είτε χεράτα (με τις ώρες) είτε με τις σούπερ έξυπνες εφαρμογές που όλο και κάτι που δεν πρέπει θα σου φάνε. Βαρέθηκα να βάζω εφαρμογές "pest control". Βαρέθηκα να διαβάζω μονίμως για το ποιο είναι το καλύτερο antivirus, ώστε να παραμείνω όσο πιο ασφαλής γίνεται.

Κι όταν είπα να βάλω Vista γιατί το μηχάνημά μου είχε mπει πια στη φάση που ήθελε ένα format για να ισιώσει, τα είδα και ξενέρωσα. Κι είπα "ρε δεν κάνω τη δοκιμή με τα mac?"

 

Ξεκίνησα έχοντας Tiger στο iMac και μετά από καιρό βγήκε το Leopard.

Πρώτη φορά σε μηχάνημα, η αναβάθμιση λειτουργικού σήμαινε καλύτερες επιδόσεις σε παλιό hardware. Για μένα ήταν πολιτισμικό σοκ αυτό.

 

Έκτοτε βέβαια, έχει τρελαθεί ο πατέρας μου να μου στέλνει λεφτά για προφυλακτικά, γιατί δεν έχω αφήσει φοιτήτρια για φοιτήτρια της νομικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολυθω το θεμα απο την αρχη και με μεγαλο ενδιαφερον για τις αποψεις ολων και καπου εδω θελω να πω και την δικια μου γνωμη.

 

λογο της δουλειας μου (γραφιστας) εχω δουλεψει παρα πολυ με διαφορα mac μηχανακια, η αληθεια δυστηχως ή ευτηχως βρισκεται καπου στη μεση, ναι δεν ειχαμε ποτε προβλημα με ιους, δεν ειχαμε ποτε μπλε οθονες, δεν ειχαμε ασυμβατοτητες με software-hadware αλλα ειχαμε προβληματα οπως g5 να μην βλεπει usb-stick παρα μονο αν του εκανες επανεκινηση, emac να μην θελει με τιποτα να ανοιξει το quark και αλλα τετοια, οπως επισης εχω ποιασει στα χερια μου macbook pro με ιντελ cpu και σερνοτανε! το δικο μου μου ταπεινο compaq με sempron το αφηνε χιλιομετρα πισω.

 

Φυσικα και δεν ειμαι microsoft fan (βασικα ειμαι linux fan αλλα μεχρι να βγαλει η adobe ολη της την σουιτα για λινουξ μονο dual-boot!) αλλα με τα windows δουλευω πιο γρηγορα και πιο ανετα (επισης εχω να δω bsod πολλα χρονια!) με 1500ε εχω παρει ενα κουτι me amd 5600+ 4gb ram + raptor δισκο, οθονη 22", λαπτοπ, και εεε pc και κανω την δουλεια μου αψογα χωρις να ανοιγω κουτια, να σκαλιζω registry και ολα τα σχετικα, αν ηθελα να παρω mac τα 1500 δεν μου φταναν ουτε για να μπω στην rainbow, oxi να παρω σταθερο, φορητο και netbook!

 

επισης κατι που με ενοχλει πολυ στον χωρο της δουλειας μου ειναι οτι θεωρειται αυτονοητο να εχεις μακ και οτι αν δεν εχεις εισαι δευτεροκλασατος γραφιστας και οχι τοσο τρεντυ και designατος και δημιουργικος οπως καποιος που δουλευει με μακ

 

sorry για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να τα πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky θα σου πω πάρα πολύ φιλικά, εκτιμώντας τον τρόπο που εκφράζεις το λόγο σου, ότι όταν ασχοληθείς με σοβαρά λειτουργικά (σε όλα τα μηχανάκια μου εκτός από ένα φορητό (που τον έχω dual boot κ αυτό γιατί έχω τεμπελιάσει να σετάρω το καταραμένο winmodem) παίζουν καθαρό debian με kde) θα ξεχάσεις και τις δύο μ@μ@κίες και των δύο απατεώνων (τόσο μπιλάκου όσο κ του άλλου) και θα ευχαριστήσεις τον θεό που υπάρχει η κοινότητα να προσπαθεί να μοιράσει την γνώση και όχι να την κρύψει.

 

Και μιλάω τόσο σοβαρά για γνώση κ ελευθερία σε μία virtual πραγματικότητα διότι πραγματικά πιστεύω ότι το μεγάλο δώρο του διαδικτύου μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητα μας κ την μετατροπή του πολιτεύματος επιτέλους σε μία άμεση πραγματική δημοκρατία και όχι στο μπουρδέλο που υπάρχει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι γουστάρουν να δουλεύουν για τους υπολογιστές. Δεκτό και σεβαστό.

 

Οι υπόλοιποι απλώς θέλουμε να δουλεύουμε με τους υπολογιστές.

 

p.s.: και όχι, μην υποτιμάτε τις γνώσεις μας περί υπολογιστών. Πολλοί είχαμε για πολλά χρόνια pc, ξέρουμε απ' έξω τα χίλια μύρια tweaks που χρειάζονται και μπορούμε να παραμετροποιήσουμε σε αξιόλογο βαθμό τα περισσότερα linux distros. Και, όπως έχω πει μερικές φορές, αρκετοί από εμάς βγάζουμε το ψωμί μας δουλεύοντας στον χώρο της πληροφορικής. Γι' αυτό ξεπεράστε πλεον αυτή τη δικαιολογία του "αν ήξερες/διάβαζες/ασχολιόσουν λίγο παραπάνω με τα windows/linux/μπλα μπλα...".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky θα σου πω πάρα πολύ φιλικά, εκτιμώντας τον τρόπο που εκφράζεις το λόγο σου, ότι όταν ασχοληθείς με σοβαρά λειτουργικά (σε όλα τα μηχανάκια μου εκτός από ένα φορητό (που τον έχω dual boot κ αυτό γιατί έχω τεμπελιάσει να σετάρω το καταραμένο winmodem) παίζουν καθαρό debian με kde) θα ξεχάσεις και τις δύο μ@μ@κίες και των δύο απατεώνων (τόσο μπιλάκου όσο κ του άλλου) και θα ευχαριστήσεις τον θεό που υπάρχει η κοινότητα να προσπαθεί να μοιράσει την γνώση και όχι να την κρύψει.

 

Και μιλάω τόσο σοβαρά για γνώση κ ελευθερία σε μία virtual πραγματικότητα διότι πραγματικά πιστεύω ότι το μεγάλο δώρο του διαδικτύου μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητα μας κ την μετατροπή του πολιτεύματος επιτέλους σε μία άμεση πραγματική δημοκρατία και όχι στο μπουρδέλο που υπάρχει τώρα.

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Κοίτα, καταλαβαίνω πως βλέπεις τα πράγματα, αλλά δεν με έλκει πια όλο αυτό ρε συ.

Δοκίμασα το linux αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια. Αλλά προτιμώ να περνάω τον χρόνο μου με την κόρη μου και να σαχλαμαρίζω μαζί της, από το να σκαλίζω ένα μηχάνημα με τις ώρες. Όταν ασχολούμαι με το μηχάνημα, θέλω να κάνω τη δουλειά μου ή να διασκεδάζω. Και από το κομμάτι "διασκέδαση" έχει πλέον φύγει το σκάλισμά του.

 

Ναι, οκ, η συλλογική αφιλοκερδής προσπάθεια ανάπτυξης λογισμικού ή ιδεών, έχει τον ρομαντισμό της. Όπως ίσως το να φτιάχνεις το δικό σου whiskey στο υπόγειο του σπιτιού σου.

 

Excuse me τώρα, αλλά πάω να βάλω ένα ετοιματζίδικο Jack Daniels :P και να απολαύσω τη φωνάρα της Sharon Jones στο 100 Days, 100 Nights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η ανάπτυξη open source λογισμικού αφορά και τα Mac, τι συζητάμε τώρα; Ας συζητάμε σε πραγματικές βάσεις και όχι σε θεωρίες του τύπου "δεν επιτρέπεται να βάλεις τίποτα άλλο στο μηχάνημα, παρά μόνο Apple".

 

Εγώ πάντως, που τελικά ανακάλυψα ότι δεν έχω ξεφύγει ακόμα (όπως νόμιζα) από την ψυχασθένεια που μου κόλλησαν τα Windows να σκαλίζω το μηχάνημα μου, βρήκα πράγματα ν' ασχοληθώ και στο Mac. Και δεν έχω και το άγχος μη χρειαστώ format ή να καθαρίζω registry ή να κολλάω ιούς ή ν' αρχίσει να κουτσαίνει ο Η/Υ από τα install/uninstall κτλ κτλ.

 

edit: A, και να έχετε υπόψη σας αυτό που είπε ο Mercyful, ότι δηλαδή αρκετοί από αυτούς στους οποίους απευθύνεστε (γιατί εδώ είναι insomnia) είναι πρώην ψαγμένοι στα Windows (κάποιοι και στο Linux), δεν είμαστε άσχετοι και πήραμε το πρώτο μας μηχάνημα ξαφνικά για να πουλήσουμε μούρη.

 

Και κάτι ακόμα: Ο λόγος που τα Mac έχουν άνθιση αυτόν τον καιρό, δεν έχει να κάνει με μόδα (απορώ που την βλέπει κανείς τη μόδα... όπως είπαν και άλλοι, οι πιο πολλοί δεν καταλαβαίνουν διαφορά). Προσωπική μου άποψη (και λόγος που επιχείρησα να πάρω το "ρίσκο") είναι ότι τα Mac φοράνε πλέον και Windows, οπότε νιώθεις ασφαλής (και πράγματι είναι σημαντικό, εγώ τα χρησιμοποιώ για Bioshock και κάποια παλιά μου προγράμματα που βαριέμαι να τα βρω σε Mac έκδοση) και επιπλέον έχουν πέσει πολύ οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε οτι αφορα το hardware εγω στο macboopro εχω αλλαξει ram σκληρο και dvdr για να ειναι 8χ και ολα δουλεύουν μια χαρά επίσης σε ενα imac μεγαλωσα το σκληρό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
παντως σε οτι αφορα το hardware εγω στο macboopro εχω αλλαξει ram σκληρο και dvdr για να ειναι 8χ και ολα δουλεύουν μια χαρά επίσης σε ενα imac μεγαλωσα το σκληρό.....

 

Όχι αγαπητέ, δεν διάβασες πιο πάνω; Δεν μπορεί να λες αλήθεια, είσαι fanboy.

 

Eίναι παγκοσμίως γνωστό (στους εξπέρ του είδους που παρελαύνουν σε τούτο εδώ το thread) ότι δεν μπορείς να αγγίξεις το hardware της Apple. Ούτε το software. Δεν μπορείς να βάλεις άλλο software στα Μacintosh, μόνο της Apple. Και το MacOS X δεν είναι από τα "σοβαρά λειτουργικά". Για την ακρίβεια, μόνο όσοι δουλεύουν με command line είναι πραγματικοί γνώστες υπολογιστών. Και πραγματικοί άντρες.

Οι υπόλοιποι είμαστε άσχετοι, φιγουράκηδες και πληρώνουμε με τα φράγκα του μπαμπά.

 

Α ρε κάτι funboys που κυκλοφορούν... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε οτι αφορα το hardware εγω στο macboopro εχω αλλαξει ram σκληρο και dvdr για να ειναι 8χ και ολα δουλεύουν μια χαρά επίσης σε ενα imac μεγαλωσα το σκληρό.....

 

Κι εγώ στο δικό μου iMac, έβαλα 1ΤΒ εσωτερικό δίσκο, ξηλώνοντας τον 250άρι.

Δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, βέβαια.

 

Τέλος πάντων, επειδή δεν μένουν και πολλά να πούμε πλέον, ο τίτλος του thread είναι λίγο προβοκατόρικος αν δεν συνοδεύεται από το προφίλ του χρήστη.

 

Τo Mac OS, τα Windows ή το Linux δεν είναι καθολικά η καλύτερη λύση για τον οποιονδήποτε. Εξαρτάται από το τι θέλει από έναν υπολογιστή, πόσα είναι διατεθειμένος να δώσει για αυτόν, και με ποιους συμβιβασμούς θέλει να ζήσει.

 

Και τέλος, ας μην πυροβολάμε άλλο την ομορφιά και την αισθητική.

Είναι κι αυτή ένας σημαντικός παράγοντας επιλογής.

Στην τελική δεν είχα ποτέ καμία γκόμενα, για τον ψυχικό της κόσμο και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι είμαι κακός macas αφού τόλμησα και κατάφερα να αναβαθμίσω μόνος μου τη ram του MacBook Pro στα 4GB και μάλιστα βλεποντας τις οδηγίες της Apple! Αμ το άλλο! Άνοιξα το MacBook Pro εντελώς (βγαζοντας το πληκτρολόγιο!) χρησιμοποιώντας κατσαβίδι για να αλλάξω το σκληρό και να βάλω έναν μεγαλύτερο και ταχύτερο (ιιιιιιιιιιι φωτιά να πέσει να με κάψει :P)!

 

Και φυσικά στα νέα MacBook Pro πλέον και με οδηγίες της ίδιας της Apple πάνω στο μηχάνημα μπορείς να αλλάξεις πιο εύκολα μνήμες και επιτελους σκληρό.

 

Και εγώ πρώην χρήστης windows ήμουν (και ψιλοείχα δει λίγο τα linux) και δε με βάρεσε καμία μόδα. Aπό τα μέσα του 2006 την έψαχνα τη δουλειά μέχρι τον φλεβάρη που τελικά πήρα το μηχάνημα. Ο ενδοιασμός του να μην μου αρέσει ή ότι κάνω λάθος δεν υπήρχε αφού πλέον έτρεχε και windows και ότι αν δε μου άρεσε το MacOS θα μπορούσα να γυρίσω στα windows.

 

Αλλά τι ξέρω γω... Και γω παιδί της Apple και στρατιώτης του Jobs δεν είμαι? :P:lol:

 

Ο καθένας παίρνει ότι του ταιριάζει και βολεύεται καλύτερα. Κάθε ένα λειτουργικό έχει τα αντικειμενικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Δεν έχει νόημα να πυροβολούμε ο ένας τον άλλο για το ποιος την έχει μεγαλύτερη (ή μικρότερη)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Τέλος πάντων, επειδή δεν μένουν και πολλά να πούμε πλέον, ο τίτλος του thread είναι λίγο προβοκατόρικος αν δεν συνοδεύεται από το προφίλ του χρήστη.

 

Τo Mac OS, τα Windows ή το Linux δεν είναι καθολικά η καλύτερη λύση για τον οποιονδήποτε. Εξαρτάται από το τι θέλει από έναν υπολογιστή, πόσα είναι διατεθειμένος να δώσει για αυτόν, και με ποιους συμβιβασμούς θέλει να ζήσει.

 

[...]

Κατ'αρχήν είναι το προφίλ του χρήστη πολύ σημαντικό - αυτός που θέλει να παίζει παιχνίδια και να πάρει σε έξι μήνες τη νέα GeForce ή τη νέα ΑΤΙ προφανώς δεν μπορεί να πάρει iMac.

 

Αλλά είναι και το 'ιστορικό' του χρήστη και αυτό είναι το πλέον εκνευριστικό σε τέτοια είδους thread. Έρχεται ο κάθε χρήστης και χωρίς να έχει hands-on experience, από αυτά που νομίζει ότι γνωρίζει, πετάει ό,τι μπούρδα του κατέβει. Γι'αυτούς "γνώστες" είναι μόνο όσοι ξέρουν απ' έξω τα IRQ settings κάθε συσκευής κι αφού χρησιμοποιείς Macintosh δεν μπορείς παρά να είσαι άσχετος από υπολογιστές (ανεξαρτήτως του εάν τα Mac δεν είχαν ποτέ IRQ... :P)

Θεωρώ ότι συζήτηση μπορεί να γίνει μόνο με χρήστες που γνωρίζουν για τι πράγμα μιλάνε και γράφουν - δεν μπορώ να εκφέρω συγκροτημένη άποψη για την οδήγηση μιας μηχανής αν οδηγώ μόνο αυτοκίνητο.

 

Ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω, μερικοί εκτός από άσχετοι γι'αυτό που γράφουν, μπαίνουν σε ένα thread μόνο και μόνο για να πετάξουν μία flame μπούρδα. Κρίμα...

 

απορώ πώς δεν έχει ακόμα έρθει το γνωστό spambot να πετάξει καμιά μπούρδα του στυλ "αν η apple δεν δώσει το macos ελεύθερο είναι αμφίβολη η πορεία της... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α ρε κάτι funboys που κυκλοφορούν... :lol:

 

Δικηγόρε τουλάχιστον έχεις την αντίληψη να καταλάβεις ότι το u είναι εξαιρετικά κ μόνο για σένα.

 

Σε αγνόησα στο λοιπό thread δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου κ κοίταξε κ εσύ να μην ασχοληθείς μαζί μου. Δεν σε έχω ξεχάσει κ σαν ασχολούμενος επαγγελματικά με τα νομικά γνωρίζεις νομίζω ότι τα όσα κάποτε είχες υπονοήσει σαφώς για εμένα δεν έχουν ακόμα παραγραφεί.

 

Εγώ είμαι έτοιμος όποτε κ όπου θέλεις είτε με τους δικούς μου δικηγόρους είτε face 2 face να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοούσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δικηγόρε τουλάχιστον έχεις την αντίληψη να καταλάβεις ότι το u είναι εξαιρετικά κ μόνο για σένα.

 

Σε αγνόησα στο λοιπό thread δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου κ κοίταξε κ εσύ να μην ασχοληθείς μαζί μου. Δεν σε έχω ξεχάσει κ σαν ασχολούμενος επαγγελματικά με τα νομικά γνωρίζεις νομίζω ότι τα όσα κάποτε είχες υπονοήσει σαφώς για εμένα δεν έχουν ακόμα παραγραφεί.

 

Εγώ είμαι έτοιμος όποτε κ όπου θέλεις είτε με τους δικούς μου δικηγόρους είτε face 2 face να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοούσες.

 

Τις νουθεσίες άστες για τους δικηγόρους σου. ;)

 

Κατά τα λοιπά, τρέμω από αγωνία... :P

 

Εσύ δεν χρειάζεται να ανησυχείς, η ευήθεια είναι λόγος απαλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν το καταλαβαινω αυτο που γινεται

Δεν ξερω για εσας αλλα εγω δεν εχω αγορασει ποτε (να το θεσω καλυτερα) ΠΟΤΕ στη ζωη μου λειτουργικο για προσωπικη χρηση. Μπορω δε να πω οτι εχω και vista kai xp kai leopard στα μηχανακια μου στο σπιτι.Και ολα αυτα με hardware που μου επιτρεπει και games να παιξω και επεξεργασια video να κανω και ηχο να δουλεψω (ηχοληπτης ειμαι) και γραφιστικη δουλεια και οτι αλλα φανταστω η χρειαστω, και εννοειται χωρις να ξοδεψω μια περιουσια στο μηλο για το "περιορισμενο" τησ hardware.

Aπο linux μακρια και αγαπημενοι (δεν θελω να ψαχνω σε 80 φορουμ για να ωρω την λυση μου)

Αλλα το γεγονος ειναι ενα¨ολα αυτα που λετε καλα και αγια αλλα στην εποχη μας που οτιδηποτε ειναι ενα κλικ μακρια χωρις δραχμη (μην μου το παιζετε σεμνοι και οτι στον σκληρο σας δεν υπαρχει "κλεμενο" soft) o ο καθενας μας μπορει να εχει τα καλυτερα και απο τουσ 3 κοσμους.

Δεν το κρυβω μικροσοφτας ειμαι κατα κυριο λογο αλλα δεν μπορω να ακουω ενα vistakia να λεει οτι δεν ζηλευει τον imac του διπλανου του που ειναι σαν καραμελα ετοιμη να φαγωθει, ουτε εναν macakia να λεει οτι δεν θα ευχοταν ωρες ωρες πανω στο πληκτρολογιο του να ειχε ενα κουμπακι οταν βρισκει τα σκουρα να το παταει και να γυριζει στα win με το hardware ενως σοβαρου pc.

Οποτε τι mac vs win και μ@λ@κιες. Μεχρι να βγαλει καποιος απο τους δυο τους ενα σοβαρο ομορφο απλο και ολοκληρομενο λειτουργικο που δεν θα εξαρταται απο το αρχαιο πλεον ποντικι και το κουραστικο και ογκοδες πληκτρολογιο τους ας αφησουμε κατα μερος τις εχθρες και ας πιεσουμε ολοι για καλυτερα λειτουργικα πιεζοντας για κατι καλυτερο και οχι εξημνοντας τους δισεκατομηριουχους μας για τα ελλειπη προιοντα τους

 

sorry για το μεγαλο κειμενο αλλα τα 'πα και ξαλαφρωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...