Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά είμαι Win user εδώ και 11 χρόνια (απ' τα 12 μου)... MacOS δεν έχω δουλέψει ποτέ...

 

Καλά την λέμε όλοι οι Linuxades και οι Παραθυράδες στους Apple fans, ότι τους δουλεύει ο Steve, ότι τους πουλάει design και marketing, ότι..., ότι..., ότι..., αλλά έχετε σκεφτεί γιατί κάποιος που δοκιμάζει μια φορά mac μετά δεν ξαναγυρνάει ποτέ πισω στα Win??

 

Κάποιο λόγο πρέπει να έχουν τα παιδιά!

 

Σ'αυτο συμφωνώ.Δεν έχω δουλεψει ποτέ μου μου mac αλλά αφου το λένε δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω.Όπως επίσης για την χρήση που κάνω εγώ στο λαπτοπ μου υπάρχει λόγος να δώσω τόσα λεφτα...Γι'αυτό δεν νομίζω να πάρω ποτέ μου Apple.Όχι οτι δεν τα έχω...δόξα το Θεό 2 δουλειές κάνω,απλά για μένα δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά...Τη δουλειά μου την κάνω και με 600 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πριν απο 1 μήνα αγοράσα ένα imac, μέχρι τότε δεν είχα ξανα δουλέψει mac παρα μόνο pc.

Διαφορετικά μηχανήματα.

Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η απλότητα του imac και κυρίως το γεγονός πως μέσα σ'ένα μήνα συνεχούς λειτουργίας δεν μου παρουσίασε το παραμικρό κόλλημα, ούτε ένα restart σε αντίθεση με το pc που απο την δευτερη μέρα (συνεχής λειτουργίας) πρέπει να του κάνω επανεκκίνηση γιατι κολλά κατα διαστήματα.

 

Με το imac έμαθα να χρησιμοποιώ περισσότερο το πληκτρολόγιο (βλέπε cmd

Q) μιας κι απ'οτι είδα τα προγράμματα τερματίζουν μόνον μεσα απο quit και όχι απο το κόκκινο κουμπί πάνω αριστερά... αλλά ακόμα κι αν τα ξεχάσεις ανοιχτά να τρέχουν στο παρασκνιο το σύστημα δεν καθυστερεί καθόλου!

 

Η συμπίεση βίντεο (κυρίος σε mp4 λόγο ipod/appletv/iphone) ποτε δεν ήταν τόσο εύκολη υπόθεση... σε αντίθεση με το pc που είχα εγκαταστήσει 5 διαφορετικά προγράμματα γιατί σε windows ορισμένα video κολλούσαν τα προγράμματα.

 

Το μόνο αρνητικό στο mac που έχω βρεί είναι η μη υποστήριξη video στο msn messenger, υπάρχει το amsn και το mercury αλλα δεν λειτουργούν και τοσο καλα.

 

Δεν είναι τυχαίο που ολοι θέλουν να κάθονται στο imac και να δουλεύουν μιας και το pc τους φαίνεται πολύπλοκο στην χρήση (τουλάχιστον έτσι μου είπαν)

 

ΥΓ: Έχω ένα scanner, καθαρή windows συσκευή, που απο τα vista έπαψε να υποστηρίζεται... με το που το σύνδεσα στο imac και πέρασα το πρόγραμματακι αμέσως δούλεψε σαν να ήταν out of the box... Το pc πλέον έχω πάψει να το χρησιμοποιώ πολύ.

 

Μπορεί να είναι ακριβή συσκευή το mac αλλά εαν δεν το δουλέψεις δεν μπορείς να καταλάβεις για τι ακριβώς μιλάς! Αξίζει τα χρήματά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έχω αναφέρει κι εγώ σε κάπoιο από τα χιλιάααααααδες άλλα παρόμοια threads σε αυτό το forum: δεν ξέρω κανέναν μα κανέναν που να γύρισε και κυρίως να ξαναγύρισε σε Win από Mac, ενώ ξέρω πολύ κόσμο που έκανε το αντίθετο.

 

Τώρα πόσο ακριβό βρίσκει ο καθένας το κάθε μηχάνημα ξέρουμε όλοι πόσο υποκειμενικό είναι. Εγώ όταν αλλάξω μηχάνημα θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάρω Mac γιατί έχω τραβήξει διάφορα με Win και Linux, και πλέον, όπως αναφέρθηκε νωρίτερα στο thread, δεν έχω πλέον χρόνο για χάσιμο. Πρέπει να το δοκιμάσω και αυτό για να ξέρω τι παίζει, δεν γίνεται αλλιώς. Αν δω ότι είναι τα ίδια σκ*τά, μετά θα παίρνω κατά βούληση ό,τι είναι φθηνότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τραβήξει διάφορα με Win και Linux, και πλέον, όπως αναφέρθηκε νωρίτερα στο thread, δεν έχω πλέον χρόνο για χάσιμο.

 

Linux is free only if your time is worthless

 

Μεγάλο quote! :-D

 

Όχι... δεν είμαι Linux hater... 'Ισα ίσα στο laptop μου έχω ΜΟΝΟ Linux....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει να καταλάβω ότι πήρες iMac, iPhone και macbook αλλά εκείνο το appletv τι το κάνεις??? (No offence)

 

1.Βλέπω τη μουσική μου συλλογή στην 46" τηλεόραση του σαλονιού μου με coverflow τόσο όμορφη όσο κανένα jukebox στον κόσμο και χωρίς καλώδια.

2.Το ίδιο για ταινίες

3.Το ίδιο για album φωτογραφιών.

4.Έχω youtube και podcasts (παρακολουθώ αρκετά tech)στο σαλόνι χωρίς να πρέπει να τα κατεβάσω για να τα δω αλλά με streaming εκείνη τη στιγμή.

Το μόνο που δεν έχω είναι .mkv αλλά για αυτό πήρα ένα egreat 31B

 

5.Με ένα patch έχω πολύ περισσότερα, απο αυτά που περιέγραψα παραπάνω αν θέλεις στα αναλύω.

Είναι φοβερό μηχάνημα αν όλος ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι Apple.

Σκέψου οτι όλα τα παραπάνω τα ελέγχω αν θέλω με το iphone σαν ένα τηλεκοντρόλ που δεν έχεις δει ποτέ (δείχνει εκεινη τη στιγμή το εξώφυλλο του κομματιού που παίζει στην οθόνη του).

Μπορεί να μην πέτυχε εμπορικά αλλά είναι απο τις καλύτερες αγορές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί ο τόμος του Μόμπυ Ντικ. Καλό κουράγιο:

 

 

Στο γραφείο έχω έναν συνάδελφο που εκτιμώ πολύ για το μυαλό του και τις επαγγελματικές του ικανότητες. Επειδή είμαστε μαζί πολλά χρόνια, έχουμε συνεργαστεί πολλές φορές στο στήσιμο ενδοεταιρικών παρουσιάσεων, που ως επί το πλείστον μιλάνε για οικονομικά μεγέθη, έσοδα, έξοδα κλπ. Βαρετά πράγματα δηλαδή.

 

Κάθε φορά που συνεργαζόμαστε, παίζουμε σφαλιάρες και τσιγκλάμε ο ένας τον άλλο, για τη φιλοσοφία του στον τρόπο που στήνεται η κοινή παρουσίαση.

Αυτός έχει πιο "τεχνικό" background και μυαλό. Εμένα μάλλον είναι λίγο πιο "επικοινωνιακό" και "δημιουργικό".

 

Εγώ ποτέ δεν μπορώ να χωνέψω τις επιλογές χρωμάτων στα γραφήματα, στα κείμενα και στα πλήθος των γραφικών που βάζει σε ένα slide. Είναι ένα κιτς πανηγύρι που το στουμπώνει με πληροφορία.

 

Αυτός ποτέ δεν μπορεί να χωνέψει τη δική μου αφαιρετικότητα στα γραφήματα, την εμμονή μου να τρώω παραπάνω ώρες για να αποφασίσω για το αισθητικό κομμάτι και για το γεγονός ότι μπορεί να παίζω με τη σκιά ενός pie chart για κάνα τρίλεπτο μέχρι να αποφασίσω πόσες μοίρες και τι βάθος θα έχει, ή για τη ανεπαίσθητη διαφορά που κάνει μία εναλλακτική λέξη στο κείμενο.

 

Δεν θα τον καταλάβω ποτέ, και δεν θα με καταλάβει ποτέ.

Η διαφορά είναι ότι αυτός προσπαθεί να πει αυτά που έχει αυτός στο μυαλό του.

Ενώ εγώ προσπαθώ να με ακούσουν αυτοί που είναι απέναντί μου.

 

Αυτή είναι και η πιο μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο Mac OS και στις άλλες πλατφόρμες.

Το Mac OS βάζει σε πρώτο πλάνο αυτόν που κάθεται απέναντί του.

Δεν του ζητάει να σκέφτεται όπως το μηχάνημα.

Είναι φτιαγμένο για να πράττει όπως σκέφτεται αυτός.

 

Οι μεγάλες και οι μικρές λεπτομέρειες, σαν αυτές που απαρίθμησε ο Manuel, είναι που κάνουν τη διαφορά.

Που όμως όταν τις διαβάζει κάποιος με άλλο mentality του ακούγονται παπαριές. Αλλά λόγω άγνοιας (με την καλή έννοια), δεν μπορεί να κατανοήσει πως αλλάζουν τα πάντα αυτές, επειδή λειτουργούν προσθετικά στη συνολική εμπειρία της επαφής ανθρώπου και μηχανήματος.

 

Το παράδειγμα με το forced restart μετά από update, που ανέφερε ο Manuel καταλαβαίνω πως ακούστηκε ως ελάσσων και ως φτηνή δικαιολογία. Έλα όμως που το έχω ως ζωντανό παράδειγμα από χθες στο γραφείο. Εκεί που δουλεύαμε να προλάβουμε ένα deadline και κάθε τρεις και λίγο πεταγόταν αυτή η μαλακία και μας άγχωνε. Μέχρι που κάποιος το πάτησε κατά λάθος (ή από τα νεύρα του), και αναγκαστικά περιμέναμε τα XP να ολοκληρώσουν το restart και χάσαμε το momentum των σκέψεών μας.

 

Το πρόβλημα στη μεταξύ μας κατανόηση είναι ότι ένας χρήστης Windows έχει μάθει να ζει με αυτά. Δεν συνειδητοποιεί πόσο τον κουράζουν και του αφαιρούν ενέργεια. Πόσο νταβατζιλίκι είναι να είναι το μηχάνημα σε πρώτο πλάνο και όχι εσύ.

Φαντάσου πόσο κουραστικό θα ήταν ένα αυτοκίνητο που στο μέσο της διαδρομής θα σε έβγαζε αναγκαστικά στον παράδρομο για να του σφίξεις τα μπουλόνια. Ναι, οκ, εσύ ξέρεις πόση ροπή πρέπει να βάλεις για να σφίξεις σωστά τα μπουλόνια. Μάλιστα σου δίνει και μια μικρή αυτοϊκανοποίηση αυτή η γνώση. Στο μεσοδιάστημα εγώ βέβαια συνεχίζω το ταξίδι μου (γιατί για αυτό πήρα το αμάξι).

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τους ιούς, τα defrag, τα format, την ασθμαίνουσα με τον καιρό registry.

 

Έχουν γίνει τόσο συνώνυμα με το computing όλα αυτά, που κάποιος συνηθισμένος σε αυτά πια δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει computing χωρίς αυτά. Και πόσο λυτρωτικό είναι.

 

Αναλογικά, είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα φυσιολογικό άνθρωπο και σε κάποιον που είναι άφθαρτος.

Σκέψου να ήσουν άφθαρτος: Με τον ίδιο τρόπο θα ζούσες; Τα ίδια άγχη θα είχες; Τις ίδιες φοβίες; Θα πλήρωνες ασφάλεια ζωής;

 

Δεν είναι η διαφορά λοιπόν ανάμεσα στους 114.000 ιούς και στους 100.

Είναι η διαφορά ανάμεσα στον έναν και στον κανένα.

Στο ότι εγώ δεν χρειάζεται να αγχώνομαι. Δεν χρειάζεται να καταναλώνω σημαντικούς πόρους του συστήματός μου, για κάποιο antivirus.

Είναι που δεν νοιάζομαι τη φθορά.

 

Και τέλος, αν πάρεις έναν άνθρωπο, είναι κάτι παραπάνω από απλή άθροιση των μερών του. Το ίδιο και ένας υπολογιστής.

 

Και χωρίς να θέλω να ακουστεί προσβολή στους ανθρώπους που και αυτοί ασχολούνται σχεδόν 20 χρόνια με αυτά τα μαραφέτια όπως κι εγώ, φοβάμαι ότι όσο γνώστες κι αν είναι, πέφτουν στην ίδια πλάνη που πέφτει και κάποιος αδαής όταν αγοράζει πχ ψηφιακή φωτογραφική: "Α, μα αυτή θα πάρω. Κάνει 150 Ευρώ και είναι στα 25 Megapixel".

 

Για όποιον έλκεται από το computing και πιστεύει ότι καλύτερος γίνεσαι όταν μαθαίνεις από τους καλύτερους, και όχι όταν ταμπουρώνεσαι στις δικές σου ιδεοληψίες, σας παραθέτω το link για μια σπάνια κοινή συνέντευξη δύο μεγάλων μυαλών, στον Walt Mossberg. Είναι κομμένη σε 7 κομμάτια λόγω των χρονικών περιορισμών του YouTube.

 

Αν παρακολουθήσετε με προσοχή, θα καταλάβετε τη διαφορά στις φιλοσοφίες των δύο ομιλητών.

Γιατί ο ένας είναι παθιασμένος με την έννοια "μηχανή".

Και ο άλλος με την έννοια "άνθρωπος".

 

Μετά από 20+ χρόνια, εμένα μου ταίριαξε η δεύτερη φιλοσοφία.

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει που χωράει καν η φιλοσοφία όταν συζητάμε για υπολογιστές, και όλα αυτά του ακούγονται υπερβατικά και κενά, τότε το χάσμα της κατανόησης μας είναι ακόμη μεγαλύτερο.

 

No need to argue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Punky +1. Από τα καλύτερα post που έχω διαβάσει ανεξαρτήτου θέματος. Εϊπες με πολύ ωραίο τρόπο το πως βλέπουμε τα macs. Από τότε που έκανα το switch νοιώθω ανακούφιση. Φαντάσου ότι σε εμένα έχει κολλήσει κάμποσες φορές ο υπολογιστής (από ότι φαίνεται έχω μία από τις ελλατωματικές nvidia κάρτες...),σε σημείο να πρέπει να κάνω restart από το κουμπί εκκίνησης και όμως, το ισοζύγιο συναισθημάτων είναι θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ποστ του αγαπητού punky θα έπρεπε να αναρτηθεί σαν υπόμνημα στο φόρουμ ώστε να μαθαίνουν οι χρήστες πως θα έπρεπε να είναι η συζήτηση περί διαφορετικών απόψεων, είτε αυτές αφορούν λειτουργικά συστήματα είτε όχι. Ποιος θα έχει το θράσος να ξεκινήσει flame μετά από ένα τέτοιο κείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το imac έμαθα να χρησιμοποιώ περισσότερο το πληκτρολόγιο (βλέπε cmd

Q) μιας κι απ'οτι είδα τα προγράμματα τερματίζουν μόνον μεσα απο quit και όχι απο το κόκκινο κουμπί πάνω αριστερά... αλλά ακόμα κι αν τα ξεχάσεις ανοιχτά να τρέχουν στο παρασκνιο το σύστημα δεν καθυστερεί καθόλου!

 

Συνήθως δε κλείνουν με το κόκκινο κουμπάκι όμως υπάρχουν και κάποια άλλα που κλείνουν όπως το iPhoto. Εκπλήσσομαι που λες ότι έμαθες να χειρίζεσαι καλύτερα το cmd προσπαθώντας να κλείσεις τελείως τις εφαρμογές. Αν πάνω στο dock στο εικονίδιο της εφαρμογής που τρέχεις και θέλεις να κλείσεις κάνεις δεξί κλικ, τότε θα δεις την επιλογή quit που τερματίζει εντελώς το πρόγραμμα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι χρηστης windows εδω και πολυ καιρο ... εχω ενα μηχανυμα στημενο που πετα θεωρητικα αλλα το οτι κα8ε δυο-τρεις μηνες αρχιζει να σερνετε και με αναγκαζει να το Φορμαρω να ξαναφορτωνω προγραμματα κτλπ... ειναι ενα χασιμο χρονου... Δηλαδη αυτες τις 3 ωρες και βαλε 8α μπορουσα να ασχοληθω με κατι αλλο... Δεν λεω μεσα απο τα windows μαθαινεις τι θα πει να διορθωνεις pc και τι πρεπει να κανεις καθε φορα... Το οτι ομως αυτη η εργασια εχει γινει τα τελευτεα χρονια μια αγγαρεια με εχει κανει να μισησω τα παντα γυρω απο pc.Επισης το οτι κα8ε χρονο κατι μου βγενει να 100 ευρω για Ραμ . να 200 ευρω για καρτα γραφικων ... συτα τα ποσα βλεπεις δεν τα υπολογιζουμε στην αγορα ενως κομπιουτερ... Οσο αναφορα με το Mac ... Δεν ειμαι ατομο που 8α παρει ενα laptop 2000 ευρω... για να μπαινει απλα και να ασχολειτε με το net. Αλλα το Macbook το καινουργιο το εβαλα στο ματι και 8α το παρω... Οχι δεν ειμαι της μαμας apple εργαζομενος αλλα οχι και του bill το φιλαρακι που δεν εχει τι να κανει και ερχετε σε κοντρα με τους mac users... Ειμαι ο ενδιαμεσος χρηστης που εχει ασχοληθει με τα windows εχει κουραστει πλεον και ψαχνει κατι ευχρηστο . απλο και γρηγορο... Τωρα αν 8α δωσω 500 ευρω παραπανω απο ενα αλλο ιδιων δυνατοτητων δεν με νοιαζει και αμα με πει καποιος να σου πιασανε τον κολο ... εγω 8α του πω μπορει να μου πιασαν τον κολο αλλα εγω γλυτωσα απο πολυ χασιμο χρονου...

 

Αν ειμαι καπου λα8ος πειτε μου...

 

Πετρος!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε 'σεις, διάβαζα τα προηγούμενα και επαθα πλάκα με αυτά που γράφοναται....

 

Έχω μόνο να πώ το εξής...

 

Πρίν από 2,5 χρόνια πήγα και έσκασα 1200 ευρόπουλα, (Ναι 1200 το 2006) για να πάρω το αντικειμενικά καλύτερο, ομορφότερο, και γρήγορο μηχανάκι της SONY (VAIO)...

 

Μέχρι να το φέρω σπίτι από το μαγαζί, η ωραία sony είχε βγάλει άλλα 2 μοντέλα καλύτερα. Μέχρι τωρα έχει βγάλει άλλα 40!

Άσε το ότι με το που το έβγαλα δε από το Multirama και χωρίς να ανοίξω το κουτί είχα χάσει 200 ευρώ. Προσπάθησα να το πουλήσω πρίν 3 μήνες και έκανε 300ευρώ!!

 

Από τότε κουβαλάω στον ώμο μου 3,2 κιλά και με το βάλε βγάλε στην τσάντα το ωραίο μουράτο vaio έχει ξεβάψει....

 

 

Δεν χρειάζεται να σας πώ πόσο έχουν τα 13'' αρια, ελαφριά μηχανάκια των σοβαρών εταιρειών έτσι? ( μή μου πείτε για ACER κλπ μιλάμε για σοβαρές εταιρείες )

 

Πείτε μου λοιπόν, γιατί να μην αγοράσω ένα Macbook με 1200 ευρώ τώρα, να έχω ένα σύγχρονο, όμορφο, γρήγορο, χωρίς να χάνει από την αξία του κάθε μέρα, για τα επόμενα 5 χρόνια????

 

Γιατί να μην έχω ένα φορητό που για να κάνω τη δουλεία μου, να γράψω ένα κείμενο, να΄φτιάξω ένα πίνακα και να έχω ένα ημερολόγιο (δηλ το office) να πρέπει να σκάσω στην καλύτερη 400 ευρώ ενώ η αντίστοιχη σουίτα της Apple, έχει 80???

 

Ότι και να λέμε, τα μή apple μηχανάκια, παλιώνουν γρηγορότερα, είναι ακριβότερα στη χρήση τους με όλα τα microsoft σκατά που πρέπει να αγοράσεις, και με το που θα τα πάρεις θα σου ωγάζουν καινούργια μοντέλα κάθε εξάμηνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...