Προς το περιεχόμενο

linksys wag200g


nolo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eκάνα κάτι αλλό που του διάβασα από κάποιο παλικάρι εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω την χρησιμοτητα του. Κατέβασα το MTU απο 1500 se 1400.. Αυτο τι υποτίθεται οτι κάνει ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_transmission_unit

Εγώ όταν δεν μπορούσα να πάρω IP μου λέγανε από τη forthnet να δοκιμάζω και με 1492 και με 1500. Εν τω μεταξύ, μόνο το linksys μπορεί να φτάσει το 1500. Το siemens μέχρι 1492.

 

αν θυμαμε σωστα σε Pppoa to max einai 1500 ενω σε pppoe κανονικα παει σε 1492 αυτοματως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ευχαριστώ pouline . Αρα εαν κατάλαβα καλά το ΜTU ειναι μεταβλητό για την κάθε γραμμη και θα πρέπει να το ψάχνουμε για να δούμε που δουλεύει καλύτερα ? Η εαν το κατεβάσουμε στα 1400 για παράδειγμα θα δουλεύει το Router καλυτερα απο τα 1500 ετσι κιαλλίως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο auto κλειδώνει στα 1500. Η γραμμή μου ειναι κλειδώμενη από τελλας στα 8/1. Χτες που το κατεβασα στα 1400 δεν ειδα μεγαλές διαφορές στη ταχύτητα αλλά παρατηρώ ενα dreambox που έχω εαν κάνει διακοπές και από χτες με το που το γύρισα στα 1400 σταμάτησαν οι διακοπές αλλά δεν είμαι σίγουρος εαν φταιει αυτο ή κάτι άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα στο 1452 . και συνεχιζω να παρατηρώ . Εχω την εντύπωση ότι συμπεριφέρεται καλυτερα απο οτι στο 1500 . Δηλαδή δεν κανει αυτά τα κοψίματα στη γραμμή που έκανε παλιοτερα αλλα ακομα θέλω να περάσουν λίγες μέρες για να μπορώ να πω με σιγουριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατησεις το analyzer στην υπογραφη μου....... ποσο MTU σου γραφει? Κακος τροπος αυτος που εκανες αλλα τεσπα.......... τουλαχιστον βαλτο 1484, αλλα θα πρεπει να διαιρεσεις το RWIN να ειναι πολλαπλασιο του MSS για να μην εχεις retransmissions απο μαθηματικες πραξεις της CPU σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to MTU που μου βγάζει είναι 1444 ( εγώ το έχω στο 1452) μου βγάζει ότι δεν είναι σωστό και λέει το test να το ανβάσω στο 1500 αλλά έχω την αίσθηση ότι όταν το έχω στο 1500 μπουκώνει η γραμμή και το dreambox κολάει . Δεν ξέρω τώρα έαν έχει σχέση το έαν με το άλλο αλλά αυτή την αισθηση μου δίνει . Που θα μπορουσε να μου δημιουργήσει προβλήματα . Γιατι μεχρι στιγμής δεν εχώ κάπου πρόβλημα . Μονο μια καθυστέρηση στα torrents παρατηρώ αλλά μολίς περάσουν λίγα λεπτά καταβάζει μια χαρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολα οσα σκεφτηκα ειναι σωστα......... αν το βαλεις 1492 (που ειναι το σωστο) θα σου δειξει η υπογραφη μου 1484, ενω στο auto θα σου δειξει 1492 που εκει πρεπει να το αφησεις αλλιως θα εισαι πιο αργος σε ολα........... δικτυο, file transfer, k.l.p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to πιο αργος ειναι λιγο πιο αργος μην περιμενεις δηλαδη οτι θα πεσει η γραμμη σου στο μισο.απο εκει και περα δοκιμσε οσο μεγαλυτερο mtu γινεται και δες σε ποιο παιζει πιο καλα.χιλιες φορες πιο σταθερα και λιγο πιο αργα παρα δηθεν γρηγορα και να μην παιζει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εβάλα στο 1492 και μου εβγάλε αυτό .1484 MTU is somewhat optimized for broadband. If you're not on a PPPoE DSL connection that limits packet size, consider increasing your MTU to 1500 for optimal throughput.. Αυτο τώρα που λέει σχετικά με το εαν το PPOE LIMITS packet size πως μπορώ να το ξέρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν εχει μεινει κανενα στην ακρη του πουθενα που σαν πρωτευων παιζει pppoa αλλα και αυτο θα παιξει Pppoe.τα πολυ παλια του οτε ειναι Pppoa και δεν νομιζω να υπαρχουν πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...