Προς το περιεχόμενο

linksys wag200g


nolo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

στο cmd μου βγαζει διευθυνση ipv4 τελιωνει σε 102.στα single ports πρεπει να βαζω 102,103,η 100?κ μασκα υποδικτυου προεπιλεγμενη πυλη!δεν καταλαβα αυτο που λες σε ποιοα ip κανεις port forward?και θα χριαστω static ip για να κανω single ports?δεν μπορω να βαζω συνεχεια διαφορετικη ip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη απο οτι καταλαβα τα εχεις κανει σαλατα http://www.portforward.com και διαβασε εκει πως κανουν Port forward αλλιως πρεπει να το αναλυσουμε απο την αρχη.

πχ σε μενα

 

Προσαρμογέας Ethernet Ασύρματη σύνδεση δικτύου:

 

Επίθημα DNS συγκεκρ. σύνδεσης . : lan

Διεύθυνση IP. . . . . . . . . . : 192.168.1.2

Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . : 255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη. . . . . . . : 192.168.1.254

 

Port forward κανεις πχ την θυρα 3389 σε tcp κai udp στην ip 192.168.1.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ετσι βαζω της ports απλως ειχα μπερθεφτη λιγο...Επίθημα DNS συγκεκρ. σύνδεσης δεν μου το εχει σαν lan εχει κατι περιεργα αν ειναι το lan εκτος αν μου το εχει κενο.Διεύθυνση IP. . . . . . . . . . : 192.168.1.2,Προεπιλεγμένη πύλη. . . . . . . : 192.168.1.1 και τελευτεο με το firmware θελω να σε ρωτισω LinksysWAG200G_AnnexB_10106 η WAG200Gv1-EU-AnnexA-ETSI-ML-1.01.09 να βαλω?εγω εχω βαλει το annexa 1.01.09

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:28 ----------

 

οι ρυθμησεις για το router μου ειναι αυτες Encapsulation: RFC 2364 PPPoA

Multiplexing: VC

VPI: 8

VCI: 35

DSL Modulation: G.dmt αν πας και εδω ετσι της εχει http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009447 αλλα δεν καταλαβα εδω 2πραγματα ενα DSL Modulation: G.dmt ειναι καλιτερο αυτο?γιατι εγω το εχω ADSL2 και 2 αυτο Θα μας εμφανίσει μήνυμα για επανεκκίνηση του router αφού προηγουμένως γίνει επιτυχής αποθήκευση των ρυθμίσεων που κάναμε.σε μενα ποτε δεν μου εβγαλε αυτο για της ρυθμισεις η σε αυτο πεζει ρολο επιδει το πειρα απο multirama?τωρα στα ειπα ολλα νομιζω και sorry για ολλα φιλε δεν ηθελα να σε κουρασω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.1.01.09. to allο ειναι για annex b = isdn.β.

ασε τι γραφουν οι οδηγιες.εκεινες ειναι για dslam του οτε και εχουν μεινει εκει εδω και καιρο.pppoe/llc και multimode Η adsl2+ πλεον.β.το 192.168.1.χ που λες στην πρωτη γραμμη ειναι η lan ip σου και οχι H ip toy provider.αν εχεις παλιο firmwareκαι βαλεις g.dmt η κανεις οποιαδηποτε αλλαγη σου κανει restart.Με τα νεα firmware oxi .dns forthnet -= 194.219.227.2 193.92.150.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε καλα ρε!!χαρεις ολα αυτα που μου ειπες δουλεουν τα ports τωρα κανονικα:Pκαι μπορω και να γινω host για παραδιγμα που ηθελα για το warcraft!και ολα αυτα χαρεις εσενα...δεν κσερω τι αλλο να πω..συνεχισε την καλη δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά εμένα το linksys παρέδωσε πνεύμα... δουλεύει ως switch και ως wireless, αλλά ως modem συγχρονίζει και δεν συνδέεται με τίποτα (κόκκινο λαμπάκι). Τελικά δουλεύω με το Siemens CL-110 και ένα παλιό WAG354G ως switch/ασύρματο, επειδή το linksys το έχω κάνει πακέτο να το πάω πίσω για αντικατάσταση.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλύτερο router με wireless και χωρίς modem, αφού το siemens είναι πολύ καλο και σταθερό ως modem και να χρησιμοποιώ το νέο μόνο ως router και ασύρματο... γι' αυτό τι λέτε --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613353 είναι και 1000MBps... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.για να παιξει σε n θελει και n καρτες.β.no reason για 1000.

β.το siemens cl 110 αργα η γρηγορα θα απεβιωσει.

γ.θα κανεις παραπανω ρυθμισεις αμα εχεις 2 ρουτερ αν και υπαρχουν και πατεντες.πηγαινε πισω το linksys και λογικα θα παρεις speedtouch 585 που μαμαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.για να παιξει σε n θελει και n καρτες.β.no reason για 1000.

 

Το 1000 μου άρεσε επειδή έχω κατεβαστήρι και αργεί στη μεταφορά αρχείων στο κανονικό μου pc...

 

β.το siemens cl 110 αργα η γρηγορα θα απεβιωσει.

 

Το siemens το χρησιμοποίησα 2 μήνες μόνο (Δεκέμβριο 2007-Ιανουάριο 2008). To linksys άντεξε τους επόμενους 15 μήνες, μέχρι προχθες. Λες το siemens να χαλάσει πιο σύντομα;

 

γ.θα κανεις παραπανω ρυθμισεις αμα εχεις 2 ρουτερ αν και υπαρχουν και πατεντες.πηγαινε πισω το linksys και λογικα θα παρεις speedtouch 585 που μαμαει.

 

Οι παραπάνω ρυθμίσεις δεν με ενοχλούν. Το linksys το είχα αγοράσει από το e-shop και τώρα βλέπω ότι δεν είναι διαθέσιμο, άρα μάλλον θα μου δώσουν το ίδιο μαζί με usb-stick wireless ή θα μου πιστώσουν το ποσόν για άλλη αγορά (εγώ προτιμώ το 2ο εννοείται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είμαι με το firmware που δίνει η φορθνετ (1.0.08 νομίζω), ppoA και VC, modulation στο gdmt, manual mtu στο 1492, upnp off, dhcp server off. Είναι μάλλον ο σταθερότερος συνδυασμός που έχω πετύχει ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ *)#^*)^# DISCONNECT. Φταίει όντως αυτό ή να μη το σπάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είμαι με το firmware που δίνει η φορθνετ (1.0.08 νομίζω), ppoA και VC, modulation στο gdmt, manual mtu στο 1492, upnp off, dhcp server off. Είναι μάλλον ο σταθερότερος συνδυασμός που έχω πετύχει ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ *)#^*)^# DISCONNECT. Φταίει όντως αυτό ή να μη το σπάσω;

 

Με firmware 1.01.09 δοκίμασες;Και το modulation μονο με PPPoA παίζει;

Άσχετο (νέο φρούτο),μίλησα με Tellas τις προάλλες και μου είπαν να βάλω το MTU σε 1400 γιατι ~1500 είναι στο όριο και "μπουκώνει".

Επίσης ζήτα τους DNS απο τον ISP σου και βάλτους χειροκίνητα,αν δέν το έχεις ήδη κάνει,στις ρυθμίσεις TCP/IP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...