Προς το περιεχόμενο

linksys wag200g


nolo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, μόνο με pppoA βρίσκει άκρη. θα δοκιμάσω και τα άλλα και θα ενημερώσω, ευχαριστώ.

δεν νομιζω να αλλαξει κατι με αλλο firmware.βρες κανα speedtouch η ζητα αλλαγη προφιλ.κανα speedtouch θα ηταν καλο.

Με firmware 1.01.09 δοκίμασες;Και το modulation μονο με PPPoA παίζει;

Άσχετο (νέο φρούτο),μίλησα με Tellas τις προάλλες και μου είπαν να βάλω το MTU σε 1400 γιατι ~1500 είναι στο όριο και "μπουκώνει".

Επίσης ζήτα τους DNS απο τον ISP σου και βάλτους χειροκίνητα,αν δέν το έχεις ήδη κάνει,στις ρυθμίσεις TCP/IP

οι dns δεν θα αλλαξουν κατι.τωρα για το mtu ειναι αλλη ιστορια αυτο.το Pppoe/llc που παιζουν ολα τα dslam συνηθως ειναι 1492.τωρα αμα πεφτει η γραμμη δεν νομιζω παλι να βοηθησει το μικροτερο mtu

 

Λοιπόν, είμαι με το firmware που δίνει η φορθνετ (1.0.08 νομίζω), ppoA και VC, modulation στο gdmt, manual mtu στο 1492, upnp off, dhcp server off. Είναι μάλλον ο σταθερότερος συνδυασμός που έχω πετύχει ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ *)#^*)^# DISCONNECT. Φταίει όντως αυτό ή να μη το σπάσω;

nai 1.01.08.το Upnp και o dhcp δεν αλλαζουν κατι.το g.dmt ριχνει ταχυτητα και κανονικα ειναι Pppoe/llc

Το 1000 μου άρεσε επειδή έχω κατεβαστήρι και αργεί στη μεταφορά αρχείων στο κανονικό μου pc...

Το siemens το χρησιμοποίησα 2 μήνες μόνο (Δεκέμβριο 2007-Ιανουάριο 2008). To linksys άντεξε τους επόμενους 15 μήνες, μέχρι προχθες. Λες το siemens να χαλάσει πιο σύντομα;

 

Οι παραπάνω ρυθμίσεις δεν με ενοχλούν. Το linksys το είχα αγοράσει από το e-shop και τώρα βλέπω ότι δεν είναι διαθέσιμο, άρα μάλλον θα μου δώσουν το ίδιο μαζί με usb-stick wireless ή θα μου πιστώσουν το ποσόν για άλλη αγορά (εγώ προτιμώ το 2ο εννοείται...)

 

τοτε οκ αλλα καθε μερα μεταφερεις τρελα giga?

b.εχουν καει τρελα siemens.hardware θεμα με temperatures οποτε ισως να μην αντεξει τοσο.τωρα με το eshop μπορει να φερουν το ιδιο μπορει με το stick μπορει πιστωτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οι dns δεν θα αλλαξουν κατι.τωρα για το mtu ειναι αλλη ιστορια αυτο.το Pppoe/llc που παιζουν ολα τα dslam συνηθως ειναι 1492.τωρα αμα πεφτει η γραμμη δεν νομιζω παλι να βοηθησει το μικροτερο mtu

 

Και όμως!Αν θυμάσαι πρίν μερικά post έγραφα για το πρόβλημα που είχα με την έκδοση 1.01.09 του Linksys.Έπαιζε PPPoA/PPPoE (μόνο PPPoA με 1.01.08) άλλα η ταχύτητα ήταν κουκουρούκου τυρόπιτες (120~180kb/s απο Nvidia Server).Πέρασα DNS και παραδόξως έστρωσε.

Όπως και να έχει,σε μερικές βδομάδες η Tellas θα είναι παρελθόν με ή χωρίς DNS:devil:.Δίνει ρέστα πάλι απόψε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να το χώσω σε pppoe. Το 1.0.0.9 μου φαίνεται ασταθέστερο, με κόβω να επιστρέφω στο 8. Τα dns ήταν ήδη περασμένα χειροκίνητα στο tcp/ip interface. Επίσης πουλίνε, δεν πέφτει η γραμμή, δεν αποσυγχρονίζει δηλαδή, απλώς αποσυνδέεται.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η φορθνετ και όχι το ρούτερ;

Γιατί δε συνέβαινε από την αρχή αυτό.

 

edit, λοιπόν μη το ματιάσω, απενεργοποίησα το wireless και πάει αμάσητο, ό,τι και αν του ρίχνω να κατεβάσει.

Θα περιμένω να δω πως θα πάει και αν κρατήσει (φτου φτου) θα δω μήπως γίνεται τίποτα αν κόψω την εκπομπή ssid, έχω κακούς γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αυτό ήταν, το πέτυχα σε ένα ξένο φόρουμ και το δοκίμασα.

Τώρα τι κάνω για την όπτιμαλ ταχύτητα, το γυρνάω multimode, adsl2+, το αφήνω pppoe και vc ή το ξανακάνω pppoA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως!Αν θυμάσαι πρίν μερικά post έγραφα για το πρόβλημα που είχα με την έκδοση 1.01.09 του Linksys.Έπαιζε PPPoA/PPPoE (μόνο PPPoA με 1.01.08) άλλα η ταχύτητα ήταν κουκουρούκου τυρόπιτες (120~180kb/s απο Nvidia Server).Πέρασα DNS και παραδόξως έστρωσε.

Όπως και να έχει,σε μερικές βδομάδες η Tellas θα είναι παρελθόν με ή χωρίς DNS:devil:.Δίνει ρέστα πάλι απόψε...

oi dns απλα κανουν resolve οποτε ειναι πολυ παραξενο αυτο που λες.τιποτε αλλο δεν κανουν.δοκιμασες μετα να τους ξαναβγαλεις τους dns?αμα δεν εχεις σωστα dns απλα δεν ανοιγει η σελιδα διοτι δεν γινεται resolve.

Κατάφερα να το χώσω σε pppoe. Το 1.0.0.9 μου φαίνεται ασταθέστερο, με κόβω να επιστρέφω στο 8. Τα dns ήταν ήδη περασμένα χειροκίνητα στο tcp/ip interface. Επίσης πουλίνε, δεν πέφτει η γραμμή, δεν αποσυγχρονίζει δηλαδή, απλώς αποσυνδέεται.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η φορθνετ και όχι το ρούτερ;

Γιατί δε συνέβαινε από την αρχή αυτό.

 

edit, λοιπόν μη το ματιάσω, απενεργοποίησα το wireless και πάει αμάσητο, ό,τι και αν του ρίχνω να κατεβάσει.

Θα περιμένω να δω πως θα πάει και αν κρατήσει (φτου φτου) θα δω μήπως γίνεται τίποτα αν κόψω την εκπομπή ssid, έχω κακούς γείτονες.

να φτεει H forthnet δυσκολο.κατι με την γραμμη πιο ευκολο.ισως πεφτει λιγο to snr οποτε ισως χρειαστει αλλαγη προφιλ.επισης σιγουρεψου οτι δεν γινεται οταν ανοιγεις torrents .p2p κτλ.το 1.01.08 ειναι πιο stable για forthnet.

δεν το εχεις κλειδωσει?γιατι μονο αμα δεν το εχεις κλειδωσει μπορει να σου κανουν οτιδηοποτε.καρτελλα wireless για κλειδωμα.

Λοιπόν, αυτό ήταν, το πέτυχα σε ένα ξένο φόρουμ και το δοκίμασα.

Τώρα τι κάνω για την όπτιμαλ ταχύτητα, το γυρνάω multimode, adsl2+, το αφήνω pppoe και vc ή το ξανακάνω pppoA;

poio πετυχες σε ξενο φορουμ?το να κλεισεις το ασυρματο για να στρωσει?

ειτε adsl2+ ειτε multimode to idio.και Pppoe/llc παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pppoE και llc δεν παίζει με τίποτα, είτε pppoA και ό,τι να 'ναι, είτε pppoE και VC.

 

Επειδή γενικά μου έσπασε τα νεύρα, το έβγαλα σε μια στιγμή σπάνιας έμπνευσης και έριξα επάνω το παλιό (το οποίο δε δούλευε ως τώρα μετά από την ρίψη μπύρας αέρος-εδάφους). Μερικές παρατηρήσεις:

 

1) Όταν αποσυνδεόταν, το downstream margin έπαιρνε κάτι τρελές οκταψήφιες τιμές.

2) Με το linksys, attenuation καρφωμένο στο 11 ΠΑΝΤΑ και up margin 12.

Με το siemensάκι, 13 και 17 (!) αντίστοιχα.

 

Οπότε σκέφτομαι απλώς να το πετάξω ενδιάμεσα να κάνει διαμοιρασμό σε ένα 2ο πισάκι και να μοιράζει wireless (κλειδωμένο το είχα btw). Αν το κάνω αυτό, παίζει να μου σπάσει πάλι τα νεύρα; Και αν όχι, υπάρχει καλώδιο από rjj πλατύ σε απλό τηλεφωνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pppoE και llc δεν παίζει με τίποτα, είτε pppoA και ό,τι να 'ναι, είτε pppoE και VC.

Επειδή γενικά μου έσπασε τα νεύρα, το έβγαλα σε μια στιγμή σπάνιας έμπνευσης και έριξα επάνω το παλιό (το οποίο δε δούλευε ως τώρα μετά από την ρίψη μπύρας αέρος-εδάφους). Μερικές παρατηρήσεις:

1) Όταν αποσυνδεόταν, το downstream margin έπαιρνε κάτι τρελές οκταψήφιες τιμές.

2) Με το linksys, attenuation καρφωμένο στο 11 ΠΑΝΤΑ και up margin 12.

Με το siemensάκι, 13 και 17 (!) αντίστοιχα.

 

Οπότε σκέφτομαι απλώς να το πετάξω ενδιάμεσα να κάνει διαμοιρασμό σε ένα 2ο πισάκι και να μοιράζει wireless (κλειδωμένο το είχα btw). Αν το κάνω αυτό, παίζει να μου σπάσει πάλι τα νεύρα; Και αν όχι, υπάρχει καλώδιο από rjj πλατύ σε απλό τηλεφωνικό;

kanonικα ειναι Pppoe/llc η Pppoa/vc.

οκταψηφιο margin = αρνητικο margin = η γραμμη πατωσε.το siemens ειναι πιο σταθερο αλλα θα καει αργα η γρηγορα .

ναι μπορεις να βαλεις to siemens να δινει με ethernet στο linksys και αυτο να δινει ασυρματα.απλα στο Linksys ip 192.168.1.200 και κλεινεις dhcp.δεν θα σου σπασει τανευρα.απλα θα μπαινεις 192.168.1.1 για να κανεις οτι θες στο siemens (το σεταρεις κανονικα)και 192.168.1.200 για να πειραξεις το ασυρματο.τιποτε αλλο με σχεση τα Pppoe κτλ.απλα αυτα που σου ειπα πιο πανω.και δεν χρειαζεσαι πλατυ καλωδιο.ακομα και τα linksys Που εχουν 8 αρι βυσμα = isdn τους βαζεις το μικρο τηλεφωνικο αφου στην πραξη μονο τα 2 μεσαια χρησιμοποιουνται.2 καλωδια(1 ζευγαρι) ερχεται απο τον οτε ειτε Pstn ειτε isdn.apo rj45 εννοεις σε rj11.οχι πλατυ και στενο:P.εχουν ονοματα

επισης τι το θες αυτο το καλωδιο >μην ριξεις καμια ethernet πανω σε κανα βυσμα τηλεφωνικο για να τα ενωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να τα θίξω =ρ

 

Ευχαριστώ πολύ, πιάνω δουλειά.

 

Α, στον 2ο η/υ που θα παίρνει από το linksys, τι gateway δίνω; 192.168.0.1 λογικά, ε;

 

Επίσης, τι μπορώ να κάνω για τη γραμμή μιας και μόλις ξανάφαγε disconnect;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον κάτι παίζει με τη forthnet. Έχω ADSL economy, είμαι στο ιδιόκτητο και οι ρυθμίσεις μου είναι PPPoE και LLC. Το Siemens CL-110 συγχρονίζει σε ADSL2+ και παίρνει ip σε 2 λεπτά περίπου, με ταχύτητα περίπου 12mbps, ενώ το linksys wag200g συγχρονίζει τόσο σε ADSL2+ όσο και σε G.DMT, αλλά παίρνει ip μόνο σε g.dmt. Φυσικά εγώ θέλω να συγχρονίζω se adsl2+, επειδή έτσι έχω ταχύτητες 12-13mbps, ενώ σε g.dmt μέχρι 9mbps... Λέτε να φταίει η ζέστη? Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί δεν έμπαινε ούτε το siemens ούτε το linksys και πήρα τηλέφωνο... άντε να βγάλεις άκρη.. έκαναν test τη γραμμή μου και μου είπανε να βγάλω μια τηλεφωνική συσκευή... άφησα το siemens και τώρα συνδέομαι στα 11 αντί για 13... όσο πάει πέφτει η ταχύτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκάνα κάτι αλλό που του διάβασα από κάποιο παλικάρι εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω την χρησιμοτητα του. Κατέβασα το MTU απο 1500 se 1400.. Αυτο τι υποτίθεται οτι κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν δεν μπορούσα να πάρω IP μου λέγανε από τη forthnet να δοκιμάζω και με 1492 και με 1500. Εν τω μεταξύ, μόνο το linksys μπορεί να φτάσει το 1500. Το siemens μέχρι 1492.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...