Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να σου πω φίλε nasp ότι η γλωσσομάθεια που κάνετε στο Λύκειο είναι πολύ διαφορετική από τις σημερινές γλώσσες προγραματισμού διότι είναι βασισμένη στην Pascal, που είναι σειριακή, η οποία είναι πολύ διαφορετική από την C, που είναι επίσης σειριακή, και πολλοί προγραμματιστές είχαν πρόβλημα να αλλάξουν από την μία στην άλλη. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην επεκταθής πολύ στην πρακτική άλλων γλωσσών για την ώρα γιατί και οι αντικειμενοστραφείς γλώσσες δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που μαθαίνεις αλλά και με τη C θα μπλέξεις τα μπούτια σου. Οπωσδήποτε θα σου προτείνω να μην ασχοληθείς καθόλου με την Pascal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε nasp, και γω στο Λύκειο έτυχε να διορθώσω τον καθηγητή σε άσκησεις Φυσικής, αλλά όταν πήγα στο πολυτεχνείο, τις τρεις Φυσικές τις πέρασα με αντιγραφή γιατί απλά δεν καταλάβαινα μια.

 

Το σχολείο απέχει κάποια βήματα από την πραγματικότητα και μη στηρίζεσαι στις γνώμες του καθε καθηγητή, που επειδή έτυχε κάποιο παιδί να μην θεωρεί "κινέζικα" το μάθημά του, νομίζει ότι βρήκε το νέο Αϊνστάιν. Εξάλλου, αν ο καθηγητής σου ήταν τόσο διάνοια και hackεράς μεγάλος, μάλλον θα έβγαζε πολύ περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα και δεν θα έρτωγε τα νιάτα του (ή τα γεράματά του, δε ξέρω) στο δημόσιο με 3+60.

 

Αν σου αρέσει ο προγραμματισμός, ψάξου. Φτιάξε πρώτα κανα προγραμματάκι να προσθέτει το 1 με το 1 και όταν συνειδητοποιήσεις πως αυτό μπορεί να μην ισούται πάντα με 2, ξανασκέφτεσαι τι θες να κάνεις στη ζωή σου.

 

Hacker δεν αποφασίζεις να γίνεις, απλά τυχαίνει και κάποια στιγμή συνειδητοποιείς ότι αυτό που έκανες χθες βράδυ ήταν μια hackerία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nasp, και γω στο Λύκειο έτυχε να διορθώσω τον καθηγητή σε άσκησεις Φυσικής, αλλά όταν πήγα στο πολυτεχνείο, τις τρεις Φυσικές τις πέρασα με αντιγραφή γιατί απλά δεν καταλάβαινα μια.

 

Σ' αυτό που επισημαίνει ο mvaggel συμφωνώ. Κι εγώ έκανα ιδιαίτερο στον προγραμματισμό Γ Λυκείου, αλλά λόγω εμπειρίας, την ύλη τη βγάλαμε με τον καθηγητή από το Νοέμβρη και μετά απλά λύναμε "κουφά" προβλήματα ως τον Ιούνιο για την πλάκα. Στη σχολή, όμως, είμαι απλά ένας απ' όλους (χωρίς να έχει πέσει το IQ μου).

 

Δηλαδή πραγματικά είναι καλό για σένα που είσαι ένας από αυτούς τους λίγους (συνήθως ένας ή δύο σε μια τάξη των είκοσι) που δεν τους φαίνεται κινέζικα το εν λόγω μάθημα (και το κάθε μάθημα, για να είμαστε πιο δίκαιοι) αλλά στη σχολή, θα δεις ότι τουλάχιστον το 50% από το έτος σου (αν πας σε σχετική σχολή) θα έχουν την ίδια άνεση (αν όχι περισσότερη) σε τέτοια μαθήματα (και σκέψου και τους τύπους από τα παραπάνω έτη...!).

 

Δε λέω να απογοητεύεσαι, χωρίς παρεξήγηση. Λέω μπράβο που ξεχωρίζεις στην τάξη σου και μακάρι να ξεχωρίζεις και στη σχολή σου. Αλλά πάντα θυμίζω, μην κυνηγάς κάτι επειδή κάποιοι το παρουσιάζουν cool. Κυνήγα το επειδή το αγαπάς. Αλλιώς θα ξεφουσκώσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα υπολογιστή πριν καν μάθω την την ΑΒ . Είχα μάθει απ’ έξω την λέξη win και την έγραφα για να μπω στα windows για να πατήσω το εικονίδιο ώστε να παίξω ένα παιχνίδι , θυμάμαι το παιχνίδι dooke ή duke με κάτι τέρατα . Το καλό είναι ότι δεν έμεινα στα παιχνίδια επέκτεινα τις γνώσεις μου ώστε να μπορώ να κάνω βίδες και να ξαναφτιάχνω έναν υπολογιστή σε 3 ώρες από το μηδέν και γενικά μπορώ να αντιμετωπίσω κάθε πρόβλημα στον υπολογιστή που θα προκύψει σε πολύ λίγο χρόνο .Τώρα λιπών θέλω να τις επεκτείνω και άλλο . Αγαπάω τους υπολογιστές όπως αγαπάω και τον προγραμματισμό (χαρά δημιουργίας ) αυτό θέλω να κάνω και αυτό ήταν το όνειρο μου από τα πέντε χρόνια , να ασχοληθώ με τους υπολογιστές .

 

Όσο για τον καθηγητή μου , που είπατε δεν είναι απαραίτητο όποιος είναι έξυπνος να έχει και δικό του φροντιστήριο δεν ξέρω γιατί δουλεύει δημόσιο και ούτε θέλω να μάθω παντός είναι ένα από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει , αυτό λέω μονό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον καθηγητή μου , που είπατε δεν είναι απαραίτητο όποιος είναι έξυπνος να έχει και δικό του φροντιστήριο δεν ξέρω γιατί δουλεύει δημόσιο και ούτε θέλω να μάθω παντός είναι ένα από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει , αυτό λέω μονό .

 

Φυσικά δεν εννοούσα να ανοίξει φροντιστήριο!!!!

Απλά κάποιος με έξυπνος και με ταλέντο στον προγραμματισμό μάλλον θα προτιμούσε (γνώμη μου) κάτι πιο δημιουργικό από το να διδάσκει 2 και να πρήζει 28 μέσα σε μια τάξη 30 μαθητών.

Το ότι είναι από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχεις γνωρίσει, δεν τον κάνει αυτόματα ούτε καν έξυπνο. Εξαρτάται από τις "παρέες" που είχες.

 

Υ.Γ. Και φυσικά δεν έχω καμία πρόθεση να θίξω τον καθηγητή σου, ούτε το δημόσιο σχολείο, το οποίο εξάλλου τελείωσα και είμαι περήφανος γι αυτο (που ήταν δημόσιο, όχι που το τελείωσα ;-) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν εννοούσα να ανοίξει φροντιστήριο!!!!

Απλά κάποιος με έξυπνος και με ταλέντο στον προγραμματισμό μάλλον θα προτιμούσε (γνώμη μου) κάτι πιο δημιουργικό από το να διδάσκει 2 και να πρήζει 28 μέσα σε μια τάξη 30 μαθητών.

 

 

Το ότι δουλεύει 8-9 μήνες και πληρώνετε για 12 είναι ένας πολύ καλός λόγος. Και απ’ όσο ξέρω έχουν έναν αρκετά καλό μισθό. So why not?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ειμαι ενα παιδι 16 ετων που <<παιζω>> υπολογιστες απο τα γενωοφασκια μου . Δεν εχω ασχοληθει με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ HACKING ποτε . Εγω και δυο παιδια σκευτικαμε να φτιαξουμε μια ομαδουλα που θα ασχολουμαστε με hacking , δηλαδη θα προσπαθησουμε να μαθουμε hack.

 

Τα ερωτιμα μου ειναι

Τι γλωσσες πρεπει να μαθουμε για αρχη ?

Καπου ακουσα την python & java αλλα την python δεν την εχω ακουστα και δεν μου φαινετε και καλη

 

και δευτερον ποια ειναι γνωμη σας για την ιδεα που ακουσατε ( για την ομαδα )

 

Αλλο hacking αλλο Cracking !!!

 

Κατά την γνώμη μου, το να ρωτάς πληροφορίες γι' αυτό το θέμα στα φόρουμ του ίντερνετ, είναι αφελές. Μπορείς να ξεκινήσεις μόνος σου μελετώντας γλώσσες προγραμματισμού, αρχικά με την βοήθεια κάποιων σοβαρών βιβλίων, και κατόπιν με την χρήση της φαντασίας σου πάνω σ' αυτά που ήδη θα έχεις μάθει, να προσπαθήσεις να αναπτύξεις τις σχετικές δεξιότητές σου. Δεν θα σου πει ποτέ κανένας τι να κάνεις, πως να το κάνεις, τι να μάθεις, και τι να διαβάσεις. Αυτά θα τα κρίνεις μόνος σου, με ένα βήμα κάθε φορά.

 

Πρέπει να ξέρεις όμως πως γι' αυτό που ζητάς, θα πρέπει να απαρνηθείς πολλά πράγματα στη ζωή, ώστε να αφιερώσεις πολλές ώρες πάνω από την οθόνη του υπολογιστή. Προσωπικά, κάτι τέτοιο δεν με ενθουσιάζει καθόλου. Αν εσύ είσαι διαθετημένος να ζήσεις έτσι, μόνο και μόνο για οτιδήποτε άλλο κι όχι για τυχόν οποιαδήποτε επαγγελματική αποκατάσταση, τότε προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο.

 

Υ.Γ. Το ν' ασχοληθείς απλώς με τους υπολογιστές (κάτι που κάνουμε οι περισσότεροι από εμάς άλλωστε), έχει μεγάλη διαφορά από το ...hacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hacker δεν αποφασίζεις να γίνεις, απλά τυχαίνει και κάποια στιγμή συνειδητοποιείς ότι αυτό που έκανες χθες βράδυ ήταν μια hackerία.

Πρωτον συμφωνω απόλυτα και δευτερον

ξεκίνα-->http://www.hackquest.com <--

Εαν και οταν μπορεσεις να τα λύσεις...προχωρας και σε real situations.

Περιμένω με ανυπομονησια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simfono me ton kostas01.

 

 

Φίλε μου δεν θέλω να φανώ αγενής ούτε να σε φέρω σε δύσκολη θέση αλλά δεν κάνουμε post έτσι για την πλάκα μας δίνουμε στοιχεία ώστε να κάνουμε την Ζώη των άλλων ποιο εύκολη.

Ποιος είναι ο kostas01 ? τι έγραψε ? πού το έγραψε ? γιατί συμφωνείς μαζί του ?

Έψαχνα μια ώρα να βρω το post του kostas01 και δεν βρήκα τίποτα , έλεος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο kostas01 ? τι έγραψε ? πού το έγραψε ? γιατί συμφωνείς μαζί του ?

Έψαχνα μια ώρα να βρω το post του kostas01 και δεν βρήκα τίποτα , έλεος !

Είδες τρόπο που βρήκε να σε παιδέψει? Βρε άτομο, έψαχνες-έψαχνες και τελικά δεν πήρες χαμπάρι πως έγραψε κατά λάθος kostas01 αλλά εννούσε το post του kostakis01. Θέλεις να μου γίνεις και χακεράκος, χα, ουουου...

:lol: :lol: :lol:

 

Καλό afnman, χα, πού πήγες και το πέτυχες, χα! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενταξει το φαγαμε το παιδι. θες να μαθεις χακινγκ λοιπον. μπορω να σου δωσω μερικα οραια σιτε που μπορεις να χακεψεις για πλακα. λεγονται hacking challenges.αλλα αν θες πραγματικα να ασχολιθεις με ασφαλεια θα σου προτεινα να ξεκινησεις με. html, javascript, να μαθεις οτι μπορεις για δικτυα, cryptography, επισης να ασχολιθεις με security issues, vulnerabilities, klp. αλλα αυτο ειναι το επομενο σταδιο. πρωτα μαθε html + javascript και ασχολισου με δικτυα. επισης περιβαλοντα server 2003 κλπ

και φυσικα μαθε λινουξ . Εγω θα κανω μαστερ πανω σε IT security αλλα δεν νομιζω να γινω χακερ ποτε χαχαχα) γιατι απλα αυτα τα ατομα λιωνουν ατελειωτες ωρες και δεν εχουν ζωη απλα. δεν θελω να γινω ποτε ετσι.

 

http://neworder.box.sk/link.php?currentgrp=38667

 

ριξε μια ματια στα Hacking challenges εχουν πλακα

Επεξ/σία από georgeuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

entaksi to fagame to paidi. thes na matheis hacking lipon. mporo na su doso merika oraia site opu mporeis na hackareis gia plaka. legontai hacking challenges. alla an thes na asxolitheis me "asfaleia" tha su protina na ksekiniseis me. html, javascript, na matheis oti mporis gia diktia, cryptography, episis na asxolitheis me security issues, vulnerabilities, klp. alla ayto einai to epomeno stadio. prota mathe html + javascript kai asxolisu me diktia.

Ναι και οταν τα μαθεις ολα αυτα και εχεις γινει χακερ και μπορεις να σπας τα παντα, θα εχεις φτασει 45 χρονων και θα αναρωτιεσαι που πηγε η ζωη σου. Πηγε στο να καθεσαι 5ωρα και 10ωρα προσπαθωντας να σπασεις μια σελιδα και να χαιρεσαι τελικα που το καταφερες. Μεγαλη χαρα, μεγαλο κατορθωμα!:-(

 

Βρε ασε τα χακινγκ και τις ματαιοδοξες αηδιες, βρες εκει κανα 2-3 όντα αντιθετου φυλου καθε εβδομαδα και με προσοχη κανε το αυτονοητο, πηγαινε καμια βολτιτσα στη φυση(βρες κανενα ωραιο δασος ή καμια ωραια παραλια) με αυτα τα οντα οχι απαραιτητα για το αυτονοητο αλλα ετσι για βολτα, βγες με τους φιλους σου και γλεντα, παιξε κανα μπασκετ, κανα ποδοσφαιρο και ασχολησου και με τα κομπιουτερ, γιατι οχι?, ωραια ειναι και αυτα, ειτε παιζοντας παιχνιδια, ειτε μαθαινοντας προγραμματισμο να φτιαξεις κανα προγραμμα, κλπ, ακου μουσικη στην φυση ή και οχι στην φυση και πολλα αλλα ωραια που μπορεις να κανεις.

 

Αλλα προς θεου! Μην κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Don't die in vain!

 

 

ClouD και Bspus θα σας μαλλον απαντησω αυριο, μολις γυρισα απο 5ημερο ταξιδι και ειμαι πτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...