Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό με τα κινητά συμβαίνει τα τελευταία 20 χρονιά τουλάχιστον όμως.

Ακριβώς η εποχή που οι πρώτες εταιρίες ρολογιών άρχισαν να αλλάζουν στρατηγική. Θα έλεγα ότι η πρώτη που άνοιξε τον χωρό της αναβάθμισης της εικόνας της ήταν η Omega. Σταδιακά στμάτησε να παίρνει μηχανές από την ETA και ανέπτυξε τις δικές της, με αποτέλεσμα οι τιμές να πάρουν την ανιούσα. Το 2005 έπαιρνες το Speedmaster professional με €2300, τώρα;

Εντυπωσιακή και η τιμολογιακή "εξέλιξη" της Seiko και αρκετών ελβετών, αλλά αυτό συνέβη πιο πρόσφατα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Διακινδυνεύω να πω ότι οι τιμές στα ρολόγια δεν θα ξαναπέσουν ποτέ. Όταν ο καθένας μας εκ προοιμίου έχει τουλάχιστον ένα ρολόι απόλυτης ακριβείας πάνω του (το κινητό του), το ρολόι δεν είναι για να λέει την ώρα, είναι αξεσουάρ. Όλες οι παραδοσιακές μάρκες του χώρου ποντάρουν στο ένδοξο (ή όχι και τόσο) παρελθόν τους και πατώντας εκεί ανεβάζουν τις τιμές.

 

προφανως και δεν παιρνεις Rolex, Omega, Hublot κλπ μονο για να βλέπεις την ώρα κατά την ταπεινή μου γνώμη. για αυτό υπάρχουν τα κινητά, smartwatch ή τα Q&Q των 20€ :)

ο καθενας βρισκει καποιο σημαντικοτερο λογο και κανει την επιλογή του 

 

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Διακινδυνεύω να πω ότι οι τιμές στα ρολόγια δεν θα ξαναπέσουν ποτέ. Όταν ο καθένας μας εκ προοιμίου έχει τουλάχιστον ένα ρολόι απόλυτης ακριβείας πάνω του (το κινητό του), το ρολόι δεν είναι για να λέει την ώρα, είναι αξεσουάρ. Όλες οι παραδοσιακές μάρκες του χώρου ποντάρουν στο ένδοξο (ή όχι και τόσο) παρελθόν τους και πατώντας εκεί ανεβάζουν τις τιμές.

 

 

Τα smartphones-smart watches κόβουν τις πωλήσεις των φτηνών ρολογιών. 

Ο λόγος που δεν πέφτουν είναι ολοένα αυξανόμενη οικονομική ανισότητα, μεγαλύτερος πλούτος σε λίγους, οι οποίοι θέλουν να αγοράσουν ρολεξ και η εταιρία αυξάνει την τιμή κρατώντας σταθερή παραγωγή για πολύ μεγαλύτερα κέρδη και ποντάροντας στο image

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

 

Τα smartphones-smart watches κόβουν τις πωλήσεις των φτηνών ρολογιών. 

Ο λόγος που δεν πέφτουν είναι ολοένα αυξανόμενη οικονομική ανισότητα, μεγαλύτερος πλούτος σε λίγους, οι οποίοι θέλουν να αγοράσουν ρολεξ και η εταιρία αυξάνει την τιμή κρατώντας σταθερή παραγωγή για πολύ μεγαλύτερα κέρδη και ποντάροντας στο image

 

εγώ πάλι νομίζω ότι αυτή τη στιγμή η ζήτηση είναι πολλαπλάσια της προσφοράς και γι'αυτό οι τιμές 2nd hand ειναι πολύ ψηλότερα από τις retail prices 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Διακινδυνεύω να πω ότι οι τιμές στα ρολόγια δεν θα ξαναπέσουν ποτέ. Όταν ο καθένας μας εκ προοιμίου έχει τουλάχιστον ένα ρολόι απόλυτης ακριβείας πάνω του (το κινητό του), το ρολόι δεν είναι για να λέει την ώρα, είναι αξεσουάρ. Όλες οι παραδοσιακές μάρκες του χώρου ποντάρουν στο ένδοξο (ή όχι και τόσο) παρελθόν τους και πατώντας εκεί ανεβάζουν τις τιμές.

 

νομίζω ότι είναι το κατεξοχήν ανδρικό κόσμημα το ρολόι....ελπίζω τουλάχιστον οι τιμές να πάνε στα προ πολέμου και προ κοβιντ επίπεδα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, imr είπε

 

Τα smartphones-smart watches κόβουν τις πωλήσεις των φτηνών ρολογιών. 

Ο λόγος που δεν πέφτουν είναι ολοένα αυξανόμενη οικονομική ανισότητα, μεγαλύτερος πλούτος σε λίγους, οι οποίοι θέλουν να αγοράσουν ρολεξ και η εταιρία αυξάνει την τιμή κρατώντας σταθερή παραγωγή για πολύ μεγαλύτερα κέρδη και ποντάροντας στο image

 

Μακάρι το πρόβλημα να ήταν μόνο η Rolex. Ανέφερα την Seiko η οποία έχει ξεφύγει σε τιμές σε σχέση με τα προηγούμενα 15-20 χρόνια. Τα Seiko 5 ήταν η βασική σειρά και ποτέ δεν ξεπερνούσε κάποιο μοντέλο αυτής της σειράς τα €300, από εκεί άρχιζαν τα Prospex. Τώρα έχουμε 5άρια των €400... Η Omega είναι ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα, όπως και οι περισσότερες μάρκες υψυλού προφίλ.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Μακάρι το πρόβλημα να ήταν μόνο η Rolex. Ανέφερα την Seiko η οποία έχει ξεφύγει σε τιμές σε σχέση με τα προηγούμενα 15-20 χρόνια. Τα Seiko 5 ήταν η βασική σειρά και ποτέ δεν ξεπερνούσε κάποιο μοντέλο αυτής της σειράς τα €300, από εκεί άρχιζαν τα Prospex. Τώρα έχουμε 5άρια των €400... Η Omega είναι ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα, όπως και οι περισσότερες μάρκες υψυλού προφίλ.

Για την Seiko νομιζω ειναι περισοτερο προσπαθεια της εταιριας να ανεβει κατηγορια οχι τοσο λογω αγορας. Εκοψαν το skx για να στειλουν τον κοσμο στα πιο ακριβα 5ρια και prospex. Η citizen καλα κραταει το αντιστοιχο NY040

Ο κακος χαμος εχει γινει στα luxury (η ρολεξ απλα ακραιο παραδειγμα) με εκτιναξη της ζητησης και της τιμης

2 ώρες πριν, zanskou είπε

εγώ πάλι νομίζω ότι αυτή τη στιγμή η ζήτηση είναι πολλαπλάσια της προσφοράς και γι'αυτό οι τιμές 2nd hand ειναι πολύ ψηλότερα από τις retail prices 

Ναι αυτο λεω, εκτιναξη της ζητησης γιατι εχουμε αυξηση στα υψηλα εισοδηματα χωρις να υπαρξει αυξηση προσφορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά τα ακριβά ρολόγια, η αύξηση τιμών είναι δεδομένη, και έχει να κάνει με απολύτως αντικειμενικούς λόγους. Εκτίναξη της ζήτησης, κυρίως λόγω της ασιατικής αγοράς, και επαναφοράς του ενδιαφέροντος στα ρολόγια εν γένει μέσω της διείσδυσης των smartwatch. Τα smartwatch δεν έχουν κάνει ζημιά στα ακριβά ρολόγια, αντιθέτως έχουν αυξήσει κατακόρυφα την ζήτηση.

Μεγάλος χαμένος από όλο αυτό το πανηγύρι είναι τα fashion watches, που έχουν δει τρομακτικές μειώσεις σε τζίρο την τελευταία πενταετία. Το Fossil Group για παράδειγμα έχει χάσει από μόνο του μισό δισεκατομμύριο δολάρια σε πωλήσεις...ετησίως.

Η Seiko που αναφέρθηκε εδώ και 4 χρόνια περίπου προχωρεί σε πλήρη αναδιοργάνωση της εταιρίας με διαστρωμάτωση των προϊόντων της μέσα στην αγορά. Και ορθώς, αυτό φαίνεται να φέρνει σημαντικά αποτελέσματα στον κύκλο εργασιών. Παλαιότερα έβγαζε τσάτρα-πάτρα 1000 κωδικούς στην αγορά, ανάμεσα στους οποίους έβρισκες και κάποια μοντέλα με καλό VFM (πολλές φορές στην JDM αγορά και μόνο). Για κάθε καλό SKX που έπαιρνες με ένα διακοσάρι η Seiko είχε 20 Premier ή 30 Selection μοντέλα να τρώνε κουβά.

Τώρα οι κωδικοί της εταιρίας στήνονται με την εξής διαστρωμάτωση.

0. Lorus - Pulsar

1. 5 Sports

2. Presage - Prospex

3. Astron

4. King

5. Grand

6. Credor

Και ανάλογα με την αγορά προστίθενται ή αφαιρούνται κάποιες Collection (όπως η Dolce για την Ιαπωνία ή η Premier για την Ευρώπη). Η αναδιοργάνωση συνεχίζεται καθώς έχει μείνει πολλή σαβούρα από το παρελθόν ειδικά στα εργοστάσια στην Μαλαισία.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dante80 Ενδιαφέρουσες πληροφορίες και ευχαριστώ πολύ, κάτοχος Seiko 5 γαρ! Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Όπως έγραψα και σε προηγούμενη απάντηση ενδιαφέρομαι για ρολόι radio controlled ή gps. Η πιο κοντινή κεραία για τα radio controlled από ότι διαβάζω βρίσκεται στη Γερμανία και σύμφωνα με το χάρτη της ETT, η Ελλάδα βρίσκεται εκτός της εμβέλειας της. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Προτιμάμε gps (που νομίζω είναι πολύ πιο ακριβά, ενώ εγώ ψάχνω κάτι value).

 

 

0000029735.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα TAG δωρο απο τα χρονια του Αλη.....το εχω φορεσει 5 φορες

 ένα αδιάβροχο παλιό Casio αρχαιολογια για τα καλοκαιρινα σπορ

και ένα από τα LIDL no name με ζωνη στηθους για το τρεξιμο μου

με εντυπωσιάζουν μερικά νέα μοντέλα αλλά μέχρι εκεί γιατί σα παλιόγερος έχω αλλά ενδιαφέροντα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Psyber Εδώ Αθήνα που μένω μια χαρά συγχρονίζουν ότι ραδιελεγχόμενα είχα κατά καιρούς.

Για την ακρίβεια, πέρασαν από τα χέρια μου και δούλεψαν μια χαρά τα κάτωθι:

Casio 5610 (θετική και αρνητική πόλωση)

0psJotx.jpg

Casio 5000

SPKe8Q9.jpg

Casio Oceanus

7Nyum11.jpg

Citizen Attesa

GfQFh3W.jpg

Citizen Attesa ACT.

6x0gJvN.jpg

To πόσο μακριά φτάνει το σήμα εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες, το σημείο του δέκτη, τις παρεμβολές κλπ. Έχω φίλους στην Κρήτη που μια χαρά συγχρονίζουν με Γερμανία.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psyber είπε

@Dante80 Ο συγχρονισμός γίνεται ανά κάποια διαστήματα που έχει ορίσει ο κατασκευαστής ή μπορείς να το κάνεις όποτε θέλεις;

Εξαρτάται από το ρολόι. Δλδ, συνήθως είναι σεταρισμένα να δοκιμάζουν αυτόματα τα ξημερώματα (3 ή 5 το πρωϊ), αλλά μπορείς να το βάλεις μάνουαλ να το κάνει όποτε θες. Ή και να το απενεργοποιήσεις εντελώς. Σε γενικές γραμμές, δεν έχει νόημα να συνδέεσαι περισσότερο από μια φορά την εβδομάδα...και πολύ είναι. Μιας και τα ρολόγια αυτά χάνουν/παίρνουν 15 δευτερόλεπτα τον μήνα...στην χειρότερη.

Επίσης, αν θες να συγχρονίσεις μια συγκεκριμένη στιγμή και δεν έχεις αρκετό σήμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το κινητό σου στην τελική (υπάρχουν εφαρμογές που απλά εκπέμπουν το σήμα του πύργου..και το πιάνει το ρολόι σου που είναι δίπλα).

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Θέλει ο πατέρας μου να πάρει μια ρέπλικα omega και συγκεκριμένα το Omega Seamaster Planet Ocean.

Ξέρετε αν το συγκεκριμένο site είναι σχετικά έμπειστο ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

ΥΓ: προσπαθώ να τον πείσω να πάρει κανένα άλλο official αλλα δεν ακούει με τίποτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα σας, 

Θέλει ο πατέρας μου να πάρει μια ρέπλικα omega και συγκεκριμένα το Omega Seamaster Planet Ocean.

Ξέρετε αν το συγκεκριμένο site είναι σχετικά έμπειστο ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

ΥΓ: προσπαθώ να τον πείσω να πάρει κανένα άλλο official αλλα δεν ακούει με τίποτα!

 

Έχει τα κλασσικά σημάδια scam site όπως αγορά μόνο με πιστωτική, ένα yahoo mail για contact, social media links που δεν πάνε πουθενά, τρελά ορθογραφικά λάθη στα FAQs κλπ κλπ. Μακριά.

Αν επιμένει πως θέλει μόνο ρεπλίκα..ρίξτε ένα διάβασμα εδώ και προχωρήστε, με δικό σας ρίσκο φυσικά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...