Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα δώσει σχεδόν 200 ευρώ σε ένα αμφιβόλου εμπιστοσύνης site για ενα ρολοι-μαϊμού που πιθανότατα σε κανα χρόνο θα σταματήσει να δουλεύει και θα ειναι για πέταμα ; γιατί δεν του προτείνεις να πάρει κάτι original και vfm (προφανώς όχι omega) σε αυτά τα λεφτά να έχει και την εγγύησή του και να ειναι κομπλε ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ διαφωνώ με την αγορά "μουσαντένιου" omega ότι μηχανή και να έχει...ακόμα και ένα καλό αυτοματάκι seiko με καλό δερμάτινο η nato μπρασελέ μπορεί να παίξει στο χέρι στη θέση πολύ ακριβότερου.

Πριν τον κορωνογιο οι τιμές για π.χ. seiko Sarb017 είχαν πέσει στα 350 ευρώ περίπου (απο εξωτερικό μεν - καλά καταστήματα δε) το αγόρασα και ειλικρινά το θεωρώ no-brainer αγορά σε σχέση με μαϊμου omega, rolex, tag κλπ... 

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αντικαταστήσω το εργοστασιακό λουράκι στο ρολόι μου με ένα υφασμάτινο τύπου ΝΑΤΟ και θέλω να ρωτήσω το εξής.

Έχετε να προτείνεται κατάστημα ; Διότι τα ελληνικά κοστολογούν στα 20 ευρώ και τουλάχιστον αν είναι για κάτι καλό να το προτιμήσω, απλά δεν ξέρω αν πουλάνε υπερκοστολογημένες κινεζιές.
Ή να προτιμήσω κάνα alliexress κατευθείαν ;;

Ευχαριστώ. :)

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 8:26 ΜΜ, theo93 είπε

Καλησπέρα σας, 

Θέλει ο πατέρας μου να πάρει μια ρέπλικα omega και συγκεκριμένα το Omega Seamaster Planet Ocean.

Ξέρετε αν το συγκεκριμένο site είναι σχετικά έμπειστο ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

ΥΓ: προσπαθώ να τον πείσω να πάρει κανένα άλλο official αλλα δεν ακούει με τίποτα!

 

θα μπεις στο replica watch info - RWI forum η στο r/reptime και απο εκεί θα βρεις λινκ για εμπειστους πωλητές, νομίζω για το συγκεκριμένο μοντέλο κοιτάς για εργοστάσιο vsf για καλή ρέπλικα. Αν θέλει να το κρατήσει δεκαετίες με το που το πάρει ας το πάει για σέρβις απευθείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dpolal είπε

Θέλω να αντικαταστήσω το εργοστασιακό λουράκι στο ρολόι μου με ένα υφασμάτινο τύπου ΝΑΤΟ και θέλω να ρωτήσω το εξής.

Έχετε να προτείνεται κατάστημα ; Διότι τα ελληνικά κοστολογούν στα 20 ευρώ και τουλάχιστον αν είναι για κάτι καλό να το προτιμήσω, απλά δεν ξέρω αν πουλάνε υπερκοστολογημένες κινεζιές.
Ή να προτιμήσω κάνα alliexress κατευθείαν ;;

Ευχαριστώ. :)

 

Οπως το ειπες. Παρτο καλυτερα απο ali 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που λένε παραπάνω άκου τα βερεσέ, μια καλή ρέπλικα έχει πολύ καλύτερο μηχανισμό και φινίρισμα από όλα εκτός λίγων της Seiko, πόσο μάλλον κάτι αστεία στυλ pagani κλπ. που ειναι πρακτικά ρέπλικα για όσους είναι άσχετοι από ρέπλικες.

Σαν να σου λένε πάρε Abibas αντί για μουφα Adidas, ήμαρτον 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dpolal είπε

Θέλω να αντικαταστήσω το εργοστασιακό λουράκι στο ρολόι μου με ένα υφασμάτινο τύπου ΝΑΤΟ και θέλω να ρωτήσω το εξής.

Έχετε να προτείνεται κατάστημα ; Διότι τα ελληνικά κοστολογούν στα 20 ευρώ και τουλάχιστον αν είναι για κάτι καλό να το προτιμήσω, απλά δεν ξέρω αν πουλάνε υπερκοστολογημένες κινεζιές.
Ή να προτιμήσω κάνα alliexress κατευθείαν ;;

Ευχαριστώ. :)

 

Μέτρια προς καλή ποιότητα, καλές τιμές, αποστολή από Ευρώπη. https://cnswatchbands.com/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτο αυτόματο ρολόι. Seiko 5 SRPG35K1

Κοιτούσα το Hamilton Khaki field αλλά είδα αρκετό κόσμο να λέει πως ο μηχανισμός του που είναι modified ETA από την Hamilton είναι προβληματικός και μπορεί στο κούρδισμα να χαλάσει. Είπα να αποφύγω το ρίσκο να πάρω 500 ευρώ potential paperweight και με 250 τσίμπισα αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ. Θα του πάρω και ένα δερμάτινο λουράκι για πιο επίσημες εμφανίσεις.

image.jpeg.e5d633207908ce6bfe2b9e02afd23b3d.jpeg

image.png.0ea7d8aae82a68a678a4d96376d16958.png

Επεξ/σία από MrRush
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Psyber είπε

Πανέμορφο και το stealth αλλά για stealthy ρολόι έχω το GA-2100-1AER οπότε πήρα αυτό που είναι λίγο πιο κλασσικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2023 στις 3:26 ΜΜ, MrRush είπε

αυτόματο ρολόι. Seiko 5 SRPG35K1

Κοιτούσα το Hamilton Khak

 

Στις 12/1/2023 στις 3:26 ΜΜ, MrRush είπε

Πρώτο αυτόματο ρολόι. Seiko 5 SRPG35K1

Κοιτούσα το Hamilton Khaki field αλλά είδα αρκετό κόσμο να λέει πως ο μηχανισμός του που είναι modified ETA από την Hamilton είναι προβληματικός και μπορεί στο κούρδισμα να χαλάσει. Είπα να αποφύγω το ρίσκο να πάρω 500 ευρώ potential paperweight και με 250 τσίμπισα αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ. Θα του πάρω και ένα δερμάτινο λουράκι για πιο επίσημες εμφανίσεις.

image.jpeg.e5d633207908ce6bfe2b9e02afd23b3d.jpeg

image.png.0ea7d8aae82a68a678a4d96376d16958.png

Καλησπέρα και απο μένα, μιας και πιάσατε τα Seiko εγώ έχω το 

https://www.skroutz.gr/s/21860941/Seiko-5-Sports-SKX-Sports-Style-Ρολόι-Αυτόματο-με-Υφασμάτινο-Λουράκι-σε-Πράσινο-χρώμα-SRPD65K4.html 

εδώ και κανα χρόνο. Έχω αγοράσει και μερικά λουράκια απο το amazon 

https://www.amazon.de/-/en/Watchstraps-Quick-Release-Replacement-Watchstrap-Various/dp/B07RYNT2T1/ref=sr_1_12?crid=300GZGC98I9PX&keywords=archer+straps&qid=1673621797&sprefix=archer+strap%2Caps%2C135&sr=8-12

και το έχω κατα ευχαρηστηθεί για κάθε μέρα, και για βόλτα και για τπο γραφείο και για όλα. ότι πιο τήμιο στα λεφτά του πιστεύω.

Επεξ/σία από vidias.m
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 5:42 ΠΜ, Dante80 είπε

Μέτρια προς καλή ποιότητα, καλές τιμές, αποστολή από Ευρώπη. https://cnswatchbands.com/

Έχεις δοκιμάσει τα δερμάτινα λουριά τους; Full grain δέρμα με 15 ευρώ χλωμό μου φαίνεται να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MrRush είπε

Έχεις δοκιμάσει τα δερμάτινα λουριά τους; Full grain δέρμα με 15 ευρώ χλωμό μου φαίνεται να ισχύει.

Έχω έξι δερμάτινα από αυτούς. Εξαρτάται από το μοντέλο η ποιότητα, γενικά θεωρώ πως για τα λίγα λεφτά τους είναι καλά. Τπτ το ιδιαίτερο από ποιότητα όμως.

vGj7pTP.jpg

rLLPeMf.jpg

Στα θετικά πάντως πως έχουν quick release όλα.

---

Αν θες καλό δερμάτινο, εδώ Αθήνα στην Timemaster που είναι ο αντιπρόσωπος της Hirsch. Ειδάλλως, στο τέρας το WBC από Γερμανία για ότι χρειαστείς. Επίσης με λίγο ψάξιμο, έχουμε και εδώ Ελλάδα ανεξάρτητους χομπίστες που σου φτιάχνουν κατά παραγγελία λουράκι στα μέτρα σου.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...