Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο κλασικά, αλλά αυτό το ρολόι δεν θα μπορούσα να το φορέσω όταν ξέρω ότι υπάρχει κινεζική ρέπλικα με 500 που θέλει άνοιγμα της κάσας για να καταλάβεις διαφορά

Υπαρχει οντως;Οτι ρεπλικα εχω παρει στο παρελθον εχει χαλασει πολυ γρηγορα

Εκτοςαν μιλαμε για ακριβες ρεπλικες οπου δεν εχω εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Υπαρχει οντως;Οτι ρεπλικα εχω παρει στο παρελθον εχει χαλασει πολυ γρηγορα

Εκτοςαν μιλαμε για ακριβες ρεπλικες οπου δεν εχω εμπειρια

https://jtime.io/us/seamaster-diver-300m-vsf-1-1-best-edition-black-ceramic-black-dial-on-ss-bracelet-a8800-v2-black-balance-wheel.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, imr είπε

Και έχει αναφερθεί εδω ότι το επερνες και κάτω από 5 πριν λίγο καιρό. Ήταν τρομερό value

Κάτω απο 4000 πριν 1,5 χρόνο...!

44 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ο κουμπάρος μου είχε πάρει moonwatch 2500€  κάπου το 2016-2017 δε θυμάμαι ακριβώς.

Έχει φτάσει 5k τώρα;  Δεν έχω κοιτάξει τιμές.

Το Coaxial με μπρασελέ ειναι στα 7700...

43 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο κλασικά, αλλά αυτό το ρολόι δεν θα μπορούσα να το φορέσω όταν ξέρω ότι υπάρχει κινεζική ρέπλικα με 500 που θέλει άνοιγμα της κάσας για να καταλάβεις διαφορά

Σε όλα τα προϊόντα υπάρχουν μαιμούδες. Οπότε θα έπρεπε να κυκλοφορείς γυμνός!!!!

Μόλις τώρα, vagos789 είπε

Οκ αυτο ειναι ενα site και εχει καποιες φωτο,το ερωτημα ειναι,εχεις εσυ πχ ενα τετοιο ρολοι για καποια χρονια και ειναι οκ;

Σε λιγα χρόνια ειναι για πέταμα φυσικά. Ποιος θα δώσει 200-300€ για service για μια ρέπλικα των 400€? 

Το αυθεντικό όμως, παίζει να το πάρεις μια Χ τίμη σήμερα και να το πουλήσεις σε 15 χρόνια 3Χ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οκ αυτο ειναι ενα site και εχει καποιες φωτο,το ερωτημα ειναι,εχεις εσυ πχ ενα τετοιο ρολοι για καποια χρονια και ειναι οκ;

Λάθος μου, νόμιζα ρωτούσες καλή τη πίστει, αλλά βλέπω πως όχι. Πίστευε ότι νομίζεις. 

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σε όλα τα προϊόντα υπάρχουν μαιμούδες. Οπότε θα έπρεπε να κυκλοφορείς γυμνός!!!!

Σπουδαίο επιχείρημα. Μόνο αν φορούσα τζιν gucci που έκανε 2000 και υπήρχε ρέπλικα που έκανε 200 που στην αίσθηση είναι το ίδιο θα έβγαζε νόημα αυτό που είπες. 

Αν ήταν μάγκες ας βγάζαν ρολόγια ποιότητας grand seiko και zenith να μην μπορούν/αξίζει να αντιγράφουν.

Υ.Γ. Ένα πλήρες service σε ωρολογοποιό που αναλαμβάνει ρέπλικες κοστίζει λιγότερο απο 200 και θα χρειαστεί μια φορά, και αν. Οι μηχανισμοί είναι πολλές φορές 1:1, στα λαδάκια/assembly το χάνουν μόνο οι Κινέζοι. Δείτε πρώτα και κρίνετε μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Υ.Γ. Ένα πλήρες service σε ωρολογοποιό που αναλαμβάνει ρέπλικες κοστίζει λιγότερο απο 200 και θα χρειαστεί μια φορά, και αν. Οι μηχανισμοί είναι πολλές φορές 1:1, στα λαδάκια/assembly το χάνουν μόνο οι Κινέζοι. Δείτε πρώτα και κρίνετε μετά

Γιατί να θέλω να δω ή/και να κρίνω μαϊμούδες ρολόγια; Ειλικρινά ρωτάω, ποιο είναι το νόημα του ποστ; Κανένα ρολόι, ασχέτως τιμής ή αξίας, μαϊμού ή αυθεντικό, κανένα δεν "αξίζει" τα λεφτά του. Μιλάμε για προϊόντα μόδας ή πολυτελείας χωρίς χρηστική αξία.

Αν κάποιος θέλει να βάζει στον καρπό του ρέπλικες για να το παίζει glamouριά ή να κοροϊδεύει τους συναδέλφους του στην δουλειά ή γιατί φοβάται να φορέσει το ρολόι που αγόρασε, γιατί να τον κρίνω; Δικός του είναι ο καρπός, ότι θέλει κάνει!

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τα έχουμε ξαναπεί. δεν υπάρχει λόγος για flame. 

κάποιος ο οποίος θέλει απλά να έχει στον καρπό κάτι που με μια φευγαλέα ματιά μοιάζει κούκλα κι από μέσα είναι πανούκλα μπορει ελεύθερα να το κάνει όπως μπορεί και να το αποστρέφεται κάποιος άλλος. 

Προσωπικά σέβομαι πολύ το πορτοφόλι μου και τον κόπο μου για να δώσω 500 ευρώ σε κάτι που είναι μούφα, με μηδέν μεταπώληση και προφανώς μικρό χρόνο ζωής. 

Δεν σκέφτονται όλοι έτσι οπότε πάμε παρακάτω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόψεις διίστανται, δεκτό. Αλλά τα γεγονότα είναι γεγονότα. 

Αυτές οι ρέπλικες λοιπόν και μεταπωλητική αξία έχουν στο 90-100% της αξίας που αγοράστηκαν, και μεγάλο χρόνο ζωής κατόπιν σέρβις έχουν καθώς οι μηχανισμοί είναι κλώνοι 1:1 των αυθεντικών ή καλών ETA. 

Αυτά τα δύο είναι γεγονότα και αν κάποιος καλή τη πίστει θέλει αποδείξεις εδώ είμαστε να του πω που θα τις βρει.

Το ψυχολογικό του πράγματος δεν χρειάζεται να (ξανα) αναλυθεί, ο καθένας ότι θέλει κάνει με τα λεφτά του, αρκεί να μην χρησιμοποιεί ψεύδη και προσβολές του κ*λου για να δικαιολογήσει τις επιλογές του. Δεν χρειάζεται άλλωστε.

Προσωπικά για να δείξω τον τρόπο σκέψης μου αν υπήρχε ρέπλικα φεράρι που είχε την ίδια εμφάνιση και απόδοση με κινητήρα renault από μέσα, αφενός θα την αγόραζα και αφετέρου θα "στρεφομουν" νοητικά κατά της φεράρι που μου πουλάει 10x κάτι το οποίο και κάποιος άλλος κατάφερε να φτιάξει, όχι κατά του μάγκα Κινέζου που το φτιάξε. 

21 λεπτά πριν, imr είπε

Εγώ πάντως αν είχα ρολόι 5κ+ θα επερνα και ρεπλικα να φοραω

 

Οι λίγοι άνθρωποι που ξέρω με €€ που δίνουν σεβαστά ποσά για ρολόγια (holy trinity κλπ) ενδιαφέρονται και παρακολουθούν και αγοράζουν παράλληλα ρέπλικες, για λόγους δοκιμής (πχ δύο μήνες με ρέπλικα για να δω αν με βολεύει το μοντέλο) ή ασφάλειας (Λονδίνο+ακριβό ρολόι = πρόβλημα συχνά). 

Αντίθετα αυτοί που θεοποιουν τις ελβετικές εταιρείες σαν αυτό το ιδεώδες και το peak του ανθρώπινου πολιτισμού που όποιος αντιγράψει είναι βέβηλος, με κάτι Citizen και Seiko παίζουν μπάλα από την εμπειρία μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Εγώ πάντως αν είχα ρολόι 5κ+ θα επερνα και ρεπλικα να φοραω

 

εάν εδινες 5Κ για ρολοι, φυσικά και θα το φόραγες διότι θα είχες στην τράπεζα πολλά παραπάνω.......τώρα εάν δίνεις  500€ για φεκια.... σίγουρα κάνεις και αναπάντητες διότι δεν εχεις κάρτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

εάν εδινες 5Κ για ρολοι, φυσικά και θα το φόραγες διότι θα είχες στην τράπεζα πολλά παραπάνω.......τώρα εάν δίνεις  500€ για φεκια.... σίγουρα κάνεις και αναπάντητες διότι δεν εχεις κάρτα.

Σιγά μην έχουν εκατομμύρια όσοι έχουν ένα ρολόι 5κ

Για τις ρεπλικες τα έχουμε πει άπειρες φορές ο καθένας παίρνει ότι θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dinos1973 said:

εάν εδινες 5Κ για ρολοι, φυσικά και θα το φόραγες διότι θα είχες στην τράπεζα πολλά παραπάνω.......τώρα εάν δίνεις  500€ για φεκια.... σίγουρα κάνεις και αναπάντητες διότι δεν εχεις κάρτα.

Ε ναι. 

Αυτός που δίνει 500€ για ρολόι, έστω και ρεπλικα, είναι αυτός που δεν έχει κάρτα στο κινητό. 

Καμία επαφή με πραγματικότητα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ακριβές ρεπλικες του 500αρικου έχουν μεγάλο κοινό και ανάλογα τον κατασκευαστή είναι πάρα πολύ ποιοτικές και έχουν και μεταπωλητικη αξία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ε ναι. 

Αυτός που δίνει 500€ για ρολόι, έστω και ρεπλικα, είναι αυτός που δεν έχει κάρτα στο κινητό. 

Καμία επαφή με πραγματικότητα. 

Οταν καθε πρωι στις 7:30 ειστε στον Γρηγορη για φρεντο και τυροπιτα και πληρωνεις με κερματα αντε αποδειξε οτι το Rolex στο χερι δεν ειναι made in Santa Barbara......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos1973 είπε

Οταν καθε πρωι στις 7:30 ειστε στον Γρηγορη για φρεντο και τυροπιτα και πληρωνεις με κερματα αντε αποδειξε οτι το Rolex στο χερι δεν ειναι made in Santa Barbara......

500€ είναι περισσότερα από το κόστος του 90% (ή και παραπάνω) των ρολογιών που έχουν ποσταριστεί στις 468 σελίδες του νήματος, άρα πραγματικά κανένα νόημα σε αυτό που λες. 

Αν κάποιος είναι με τις αναπάντητες και τα ψιλά θα παρει Invicta με 80€, όχι VSF με 480€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...