Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνω χειρουργείο την Δευτέρα στις 23. Ο γιατρός μου είπε ότι αν έχει χρόνο θα διορθώσει και τον ύβο (καμπουρίτσα) της μύτης. Δεν μου είπε τίποτα για φακελάκι.

Να δώσω φακελάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κάνει κανείς την επέμβαση με την μέθοδο των υπερήχων; Σκέφτομαι να την κάνω έτσι γιατί το μετεγχειρητικό στάδιο είναι το πιο ανώδυνο από όλες τις μεθόδους όπως μου είπε ο γιατρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου ζητησε φακελακι τοτε μιλησε με την αστυνομια, θα βγαλετε μαζι φωτοτυπιες τα λεφτα και θα τα βαλεις σε φακελακι. Θα τα δωσεις κανονικα στον γιατρο μολις τελειωσει η διαδικασια και μετα θα τον πιασουν με το φακελακι.

Εαν το κανανε αυτο οι 9 στους 10 τοτε το φακελακι θα ηταν παρελθον.

 

Εαν δεν ζητησε φακελακι, ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ, με αυτον τον τροπο και σωστος να ειναι και να θελει να κανει την δουλεια του δεν τον αφηνεις εσυ να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου ζητησε φακελακι τοτε μιλησε με την αστυνομια, θα βγαλετε μαζι φωτοτυπιες τα λεφτα και θα τα βαλεις σε φακελακι. Θα τα δωσεις κανονικα στον γιατρο μολις τελειωσει η διαδικασια και μετα θα τον πιασουν με το φακελακι.

Εαν το κανανε αυτο οι 9 στους 10 τοτε το φακελακι θα ηταν παρελθον.

 

Εαν δεν ζητησε φακελακι, ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ, με αυτον τον τροπο και σωστος να ειναι και να θελει να κανει την δουλεια του δεν τον αφηνεις εσυ να το κανει.

 

Agreed. Συμφωνώ με τα παραπάνω και σε λίγο καιρό θα είμαι ο ίδιος γιατρός (κατά προτίμηση σε άλλη χώρα, όπου ο μισθός μου θα είναι αντίστοιχος του κόπου που έκανα και θα κάνω, όχι ψίχουλα).

 

Σκέψου ότι έρχεται κάποιος στη δουλειά σου και σου δίνει έναν φάκελο με λεφτά. Τι κάνεις; Έχεις 5 δευτερόλεπτα να το σκεφτείς. Δεν τον παίρνεις; Σκέψου τώρα ότι ο μισθός σου είναι το 1/3 του Ευρωπαίου ανάλογου σου. Πάλι δεν τον παίρνεις; Μπράβο είσαι σωστός άνθρωπος και επαγγελματίας, αλλά δεν έχει σημασία γιατί πάλι όλοι θα υποθέσουν ότι παίρνεις φακελάκι. You lose. Migrate to another country for 10 years.

 

Δεν ισχύει για τους ξεδιάντροπους που ζητάνε φακελάκι στην ψύχρα. Στην πυρά.

 

Off-topic over.

 

 

ΥΓ. Είχα πάντα μια απορία και δε μου έχει λυθεί ακόμα. Αν εγώ σαν γιατρός δεν ζητήσω φακελάκι, κάνω τη δουλειά μου σωστά και προσέξω τον ασθενή μου στο μέγιστο, αλλά μετά έρθει ο άλλος και μου δώσει φακελάκι (έμφαση στο μετά, δηλαδή δεν ζητάω χρήματα για να κάνω τη δουλειά μου αλλά μου τα δίνει ας πούμε από την καλή του την καρδιά μιας και δε θα έχει πλέον πάρε δώσε μαζί μου) τι περιπτώσεις υπάρχουν;

 

Εμένα η συνείδηση μου θα είναι καθαρή ότι δεν εκμεταλλεύτηκα τον πόνο του για κέρδος αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα έπρεπε να δεχτώ τα χρήματα. Είναι παράνομο να τα δεχτείς τότε; Είναι επίσης παράνομο να αφήνεις tip σε έναν σερβιτόρο ή delivery boy; Να αφήνεις 50 ευρώ στον τεχνικό που ήρθε και σου έφτιαξε μια συσκευή ενώ ζητάει 40; Μπορεί να με πιάσουν και να μετρήσει σαν φακελάκι και άντε να αποδείξεις ότι τα πήρες μετά και όχι πριν κάνεις τη δουλειά σου; Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Agreed. Συμφωνώ με τα παραπάνω και σε λίγο καιρό θα είμαι ο ίδιος γιατρός (κατά προτίμηση σε άλλη χώρα, όπου ο μισθός μου θα είναι αντίστοιχος του κόπου που έκανα και θα κάνω, όχι ψίχουλα).

 

 

Ε ναι γιατί ως γνωστόν κάθε χρόνο υπάρχει η διεθνής έκθεση ΖΓΕ

Ζητάμε Γιατρούς Έρχεστε (4ωρη δουλειά με 1000 ευρώ ημερομίσθιο)

 

 

αλλά μετά έρθει ο άλλος και μου δώσει φακελάκι

 

δεν πρόκειται εκτός και αν είσαι οικογενειακός. Αν και συνήθως τώρα πια απλά πάνε κ γευματίζουν σε κανά ρεστοράν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατί ως γνωστόν κάθε χρόνο υπάρχει η διεθνής έκθεση ΖΓΕ

Ζητάμε Γιατρούς Έρχεστε (4ωρη δουλειά με 1000 ευρώ ημερομίσθιο)

 

Εννοείς ότι δεν υπάρχουν θέσεις για γιατρούς στο εξωτερικό; Και δεν είπε κανείς ότι πληρώνεσαι περισσότερο για λιγότερη δουλειά. Πληρώνεσαι περισσότερο για τον ίδιο, ίσως και αυξημένο φόρτο εργασίας και φυσικά καλύτερη εκπαίδευση (σαν ειδικευόμενος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Διάβασα τις σχετικές εμπειρίες, αλλά παραμένω μπερδεμένη. Εδώ και χρόνια αναπνέω σχετικά δύσκολα. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως όμως είναι οι καθημερινοί πνοκέφαλοι που έχω, και το συνεχές αίσθημα κούρασης(παρά τις πολλές ώρες ύπνου). Οι γιατροί που με εξέτασαν, μίλησαν για στραβό διάφραγμα και υπερδιογκωμένες κόγχες. Κάποιοι από αυτούς επέμεναν για χειρουργείο, αλλά ο τελευταίος(ο οποίος θεωρείται και διακεκριμένος καθηγητής πανεπιστημίου), μου συνέστησε να βαζω για 6 βδομάδες ενα spay(nasonex) να παίρνω και κάποια αντισταμινικά χάπια, και μετά ξαναβλέπουμε. Δεν έχω διαπιστώσει κάποια αλλεργία , αλλά λέει ότι ίσως οφείλεται σε κάποια. Ρε παιδιά, δεν είναι λίγο επικίνδυνο να παίρνω για 1.5 μήνα αποσυμφoρητικό μύτης; Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Διάβασα τις σχετικές εμπειρίες, αλλά παραμένω μπερδεμένη. Εδώ και χρόνια αναπνέω σχετικά δύσκολα. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως όμως είναι οι καθημερινοί πνοκέφαλοι που έχω, και το συνεχές αίσθημα κούρασης(παρά τις πολλές ώρες ύπνου). Οι γιατροί που με εξέτασαν, μίλησαν για στραβό διάφραγμα και υπερδιογκωμένες κόγχες. Κάποιοι από αυτούς επέμεναν για χειρουργείο, αλλά ο τελευταίος(ο οποίος θεωρείται και διακεκριμένος καθηγητής πανεπιστημίου), μου συνέστησε να βαζω για 6 βδομάδες ενα spay(nasonex) να παίρνω και κάποια αντισταμινικά χάπια, και μετά ξαναβλέπουμε. Δεν έχω διαπιστώσει κάποια αλλεργία , αλλά λέει ότι ίσως οφείλεται σε κάποια. Ρε παιδιά, δεν είναι λίγο επικίνδυνο να παίρνω για 1.5 μήνα αποσυμφoρητικό μύτης; Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη!!

 

 

Έπαιρνα και εγώ στην αρχή αντισταμινικά χάπια και είχα απίστευτη υπνηλία. Αυτό το nasonex το έβαζα για 1-1,5 εβδομάδες δεν με έπιανε σχεδόν καθόλου και την τελευταία μέρα που έβαλα ήταν λίγο πριν πάω για καφέ και με έπιασε το rebound effect που λένε, δυσκολευόμουνα απίστευτα να αναπνεύσω, με μάζεψε η κολλητή μου και πήγα σπίτι.

 

Την θεραπεία αυτήν μου την είχε δώσει παθολόγος ( δεν ήξερα αρχικά ότι ήταν θέμα ΩΡΛ, νόμιζα ότι κάτι αλλο θα είχα), μου είχε πει βέβαια ότι είναι προσωρινή θεραπεία λόγω του ότι είχα έντονη αλλεργική ρινίτιδα και δε ξέραμε τότε αν ήταν κάτι εποχιακό απλά ( ακόμα έχω αλλα όχι με τόσο έντονα συμπτώματα).

 

Πήγα σε ΩΡΛ, μου είπε ότι δεν έχω τόσο έντονο πρόβλημα με στραβό διάφραγμα αλλά υπερδιογκωμένες κόγχες που γίνανε λόγω αλλεργίας που προκλήθηκε απο χώρους με καπνό και κακό κλιματισμό( και όντως δούλευα υπό τέτοιες συνθήκες και δεν με ενοχλούσε τότε) και μου είπε να κάνω πλύσεις με θαλασσινό νερό ( από φαρμακείο το πήρα, μου το έγραψε ο ΩΡΛ και κάνει για καθημερινή χρήση). Τα αντισταμινικά χάπια τα παίρνω μόνο όταν είμαι πολύ κρυωμένη, πολύ υπνηλία...Καμία φορά βάζω αλοιφή Otrivin σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις που έχω μεγάλο πρόβλημα, μία φορά το μήνα ας πούμε αλλά επειδή δεν θα αργήσει να έρθει η εξάρτηση από αλοιφές κ.λ.π. θα μπω να την κάνω την εγχείρηση και ας είμαι φοβιτσιάρα...:cry::cry::cry:

 

Πάρε και άλλη γνώμη από άλλο ΩΡΛ και μπες καντην την εγχείρηση. Προσωπικά έχω βαρεθεί να γκρινιάζω ότι είμαι κουρασμένη και δεν θέλω να εξαρτιέμαι από αλοιφές, σπρέυ και βλακείες και να πάθω φαρμακευτική ρινίτιδα στο τέλος!! Τα συμπτώματα που λες τα έχω λιγότερο από χρόνο και σκοπεύω να μπω μέσα στον μήνα για χειρουργείο ( αρκετά το αμέλησα), εσύ που τα αντιμετωπίζεις και χρόνια πάρε πιο δραστικά μέτρα από χάπια και σπρέυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο μενα....διαβασα σχεδον ολα το ποστ για το διαφραγμα και ηταν παρα πολυ ενδιαφερον...εχω και γω προβλημα με στραβο διαφραγμα και θα παω συντομα για χειρουγειο,θελω να σας πω κατι που δεν ξερετε μαλλον οπως και γω δεν γνωριζα μεχρι που μιλησα με τον γιατρο μου οτι λογω του διαφραγματος συνηθως το βραδυ παθαινουμε απνοια στον υπνο μας και δεν αναπνεουμε οποτε ο εγκεφαλος δινει συναγερμο και αναπνεουμε απο το στομα η ξυπναμε για δευτερολεπτα μεχρι να παρουμε παλι αναπνοη,ομως αν η παθηση ειναι χρονια ο εγκεφαλος με τον καιρο παθαινει ανοσια και μπορει να μην δωσει τον συναγερμο αυτο με αποτελεσμα να μεινει ο εγκεφαλος χωρις οξυγονο και καταλαβαινετε τις τρομερες συνεπειες...αυτο δεν το λεω για να σας τρομοκρατησω ειναι κατι που και γω τελευταια εμαθα αλλα να καταλαβεται οτι τα σπρευ και αλλα φαρμακα ανακουφιζουν μεν προχειρα αλλα δεν διωχνουν τον κυνδινο και την επειδινοση του προβληματος μας....με λιγα λογια μην ακουτε πολλα και απευθηνθειτε σ εναν καλο γιατρο για την οριστικη λυση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άπνοια δεν οφείλεται μόνο στην κακή αναπνοή από τη μύτη (στραβό διάφραγμα) αλλά και σε άλλους παράγοντες... εμένα πχ. μου βρήκαν πρόβλημα στον αναπνευστικό σωλήνα και μου πρότειναν συσκευή πίεσης. Αν και θα κάνω το διάφραγμα τον Φεβρουάριο μου είπαν ότι δεν θα δω διαφορά στην αναπνοή κατά τον ύπνο. Καλό θα ήταν όσοι έχουν πρόβλημα αναπνοής στον ύπνο και γενικότερα αίσθηση κούρασης κατά τη διάρκεια της ημέρας να πάνε σε ένα εργαστήρι ύπνου να κοιμηθούν ένα βράδυ και να τους μετρήσουν. Σχεδόν όλα τα ταμεία το καλύπτουν και είναι καλό να ξέρουν που οφείλεται η κακή αναπνόη καθώς ο ύπνος είναι η τρίτη βασικότερη ανάγκη του ανθρώπου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγώ δεν είναι τίποτα απλά όσο νωρίτερα το κάνεις τόσο το καλύτερο όσο γνωστοί μου το κάνανε σε μεγάλη ηλικία πάνω απο τα 30 ταλπρηθηκαν και πονάει πολύ ενώ μικρότερος είναι καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο μενα....διαβασα σχεδον ολα το ποστ για το διαφραγμα και ηταν παρα πολυ ενδιαφερον...εχω και γω προβλημα με στραβο διαφραγμα και θα παω συντομα για χειρουγειο,θελω να σας πω κατι που δεν ξερετε μαλλον οπως και γω δεν γνωριζα μεχρι που μιλησα με τον γιατρο μου οτι λογω του διαφραγματος συνηθως το βραδυ παθαινουμε απνοια στον υπνο μας και δεν αναπνεουμε οποτε ο εγκεφαλος δινει συναγερμο και αναπνεουμε απο το στομα η ξυπναμε για δευτερολεπτα μεχρι να παρουμε παλι αναπνοη,ομως αν η παθηση ειναι χρονια ο εγκεφαλος με τον καιρο παθαινει ανοσια και μπορει να μην δωσει τον συναγερμο αυτο με αποτελεσμα να μεινει ο εγκεφαλος χωρις οξυγονο και καταλαβαινετε τις τρομερες συνεπειες...αυτο δεν το λεω για να σας τρομοκρατησω ειναι κατι που και γω τελευταια εμαθα αλλα να καταλαβεται οτι τα σπρευ και αλλα φαρμακα ανακουφιζουν μεν προχειρα αλλα δεν διωχνουν τον κυνδινο και την επειδινοση του προβληματος μας....με λιγα λογια μην ακουτε πολλα και απευθηνθειτε σ εναν καλο γιατρο για την οριστικη λυση!!

 

Περιγράφεις το πρόβλημα της υπνικής άπνοιας. Το πρόβλημα αυτό δεν οφείλεται στο στραβό διάφραγμα, αλλά σε άλλους παράγοντες. Το στραβό διάφραγμα το επιδεινώνει.

Είναι σοβαρό πρόβλημα το ξέρω καλά :-(

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2501

http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_apnea

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:03 ----------

 

Η άπνοια δεν οφείλεται μόνο στην κακή αναπνοή από τη μύτη (στραβό διάφραγμα) αλλά και σε άλλους παράγοντες... εμένα πχ. μου βρήκαν πρόβλημα στον αναπνευστικό σωλήνα και μου πρότειναν συσκευή πίεσης. Αν και θα κάνω το διάφραγμα τον Φεβρουάριο μου είπαν ότι δεν θα δω διαφορά στην αναπνοή κατά τον ύπνο. Καλό θα ήταν όσοι έχουν πρόβλημα αναπνοής στον ύπνο και γενικότερα αίσθηση κούρασης κατά τη διάρκεια της ημέρας να πάνε σε ένα εργαστήρι ύπνου να κοιμηθούν ένα βράδυ και να τους μετρήσουν. Σχεδόν όλα τα ταμεία το καλύπτουν και είναι καλό να ξέρουν που οφείλεται η κακή αναπνόη καθώς ο ύπνος είναι η τρίτη βασικότερη ανάγκη του ανθρώπου!!

 

Σου πρότειναν cpap ? ενδιαφέρον, σου έστειλα ΠΜ.

 

Επειδή η τιμή που τις πουλάνε στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλή εχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου κάποιο γιατροί τις προωθούν χωρίς λόγο.

Μια τέτοια συσκευή κανονικά κοστίζει 500-700 €, στην Ελλάδα οι αλήτες την πουλάνε 3000-3500 €...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησα να απαντήσω αλλά δεν λαμβάνεις pm

 

Μου πρότειναν συσκευή αλλά δεν κατάφερα να κοιμηθώ με αυτήν ούτε μισή ώρα... 3 φόρες ξύπνησα νιώθοντας ασφυξία! Οπότε μάλλον θα καταφύγω στα μασελάκια σιλικόνης που μου πρότειναν σαν εναλλακτκή αλλά μετά τον Φεβρουάριο που θα κάνω το διάφραγμα.

 

Όντως οι τιμές στην Ελλάδα είναι εξωφρενικές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπλήσσομαι με το πόσα άτομα έχουν αυτό το πρόβλημα, τώρα παρηγορήθηκα λίγο γιατί νόμιζα ότι ήμουν ο μοναδικός. :-D Σε εμένα το πρόβλημα ξεκίνησε απ' την ηλικία των 15, μικρότερος ανέπνεα μια χαρά. Είχα φριχτούς πόνους στο διάφραγμα και τα ρουθούνια μου είχαν σχεδόν κλείσει. Πήγα σε ωρυλά και μου έδωσε μια αλοιφή και αποστειρωμένο θαλασσινό νερό το οποίο έπρεπε να ρουφάω απ' τη μύτη και μοιραία κατάπινα το μισό. Σταδιακά οι πόνοι πέρασαν εκείνη τη χρονιά, αλλά έκτοτε το πρόβλημα παραμένει. Τώρα αναπνέω πολύ λίγο απ' το ένα ρουθούνι (στην καλύτερη περίπτωση μισοαναπνέω), ενώ μόνο απ' το ένα αναπνέω κανονικά. Όταν δε είμαι κρυωμένος, δε μπορώ να εισπνεύσω σχεδόν καθόλου με κανένα κι αναγκαστικά χρησιμοποιώ σπρέι.

 

Ήμουν έτοιμος να κάνω κι εγώ την επέμβαση πέρυσι όταν το πρόβλημα ξαφνικά επιδεινώθηκε για ένα μικρό διάστημα στα καλά καθούμενα και ξανάρχισαν οι πόνοι της μύτης, αλλά αυτός ο ηλίθιος ο ωρυλά με τρομοκράτησε λέγοντάς μου ότι αν γίνει κανά λάθος στην επέμβαση, μπορεί το διάφραγμα να χειροτερέψει ή να υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη και να μη μπορώ να αναπνέω ούτε απ' το άλλο ρουθούνι. Δεν ξέρω είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοιο γιατροί, τη στιγμή που πρέπει να σου ανεβάσουν το ηθικό και να σε καθησυχάσουν, να σου προκαλούν πιο πολύ πανικό. Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι το έχω πια συνηθίσει και μπορώ να ζήσω κι έτσι, αλλά φοβάμαι μη χειροτερέψει κάποια στιγμή στο μέλλον. Πέραν του ότι φοβάμαι και την ολική νάρκωση καθώς δεν έχω κάνει ποτέ μου εγχείριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...