Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπάθησα να απαντήσω αλλά δεν λαμβάνεις pm

 

Μου πρότειναν συσκευή αλλά δεν κατάφερα να κοιμηθώ με αυτήν ούτε μισή ώρα... 3 φόρες ξύπνησα νιώθοντας ασφυξία! Οπότε μάλλον θα καταφύγω στα μασελάκια σιλικόνης που μου πρότειναν σαν εναλλακτκή αλλά μετά τον Φεβρουάριο που θα κάνω το διάφραγμα.

 

Όντως οι τιμές στην Ελλάδα είναι εξωφρενικές!!!

 

Εαν μπορείς στείλε πάλι. Το δικό μου το έλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω και εγώ δεν είναι τίποτα απλά όσο νωρίτερα το κάνεις τόσο το καλύτερο όσο γνωστοί μου το κάνανε σε μεγάλη ηλικία πάνω απο τα 30 ταλπρηθηκαν και πονάει πολύ ενώ μικρότερος είναι καλύτερα..

 

κανεις λαθος για την ηλικια.πριν απο μια βδομαδα επεισα τη μανα μου 68ετων να κανει επεμβαση διαφραγματος και δεν υπαρχει καθολου πονος.απλα μια μεγαλυτερη χρονικα αναρρωση.καθολου επιπλοκες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιγραφω το στραβο διαφραγμα σαν απνοια ειναι διαφορετικα πραγματα ξαναλεω αυτο που μου ειπε πολυ καλος γιατρος,καθηγητης ωρλ διευθηντης σε νοσοκομειο και απ τους καλυτερους στην ελλαδα τουλαχιστον οτι το προχωρημενο προβλημα στο διαφραγμα προκαλει κινδυνο στην αναπνοη στον υπνο οποτε οι φιλοι που εχουν προβλημα μη συμβιβαζονται με σπρευ και προχειρες λυσεις ας βρουνε καποιο καλο γιατρο για την οριστικη λυση του προβληματος.....και μενα μου το εξηγησε οτν μου ειπε οτι εχεις προβλημα στο διαφραγμα αρκετα προχωρημενο αλλα ακομα δεν εχει τοσο κινδυνο,εκει λοιπον στην λεξη κινδυνος κολησα μια και δεν ηξερα τι μπορει να προκαλεσει και μου το εξηγησε οπως το αναλυσα εδω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο αν όλα πάνε καλά, πρωί-πρωί μπαίνω για επέμβαση διαφράγματος,laser στις διογκομένες κόγχες, και εμφανισιακή επέμβαση μαζί, 3 σε 1 βινταλσασούν γουόσ εντ γκόου..

Στην Παμμακάριστο θα την κάνω την επέμβαση.Εντυπώσεις όταν επιστρέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία, μην αγχώνεσαι για τίποτα :D Εμένα μου βγάλανε και τα ράμματα - μαραφέτια που κρατούσαν τη μύτη στη θέση της - σπάσιμο νεύρων και τώρα νιώθω απίστευτα καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος για την ηλικια.πριν απο μια βδομαδα επεισα τη μανα μου 68ετων να κανει επεμβαση διαφραγματος και δεν υπαρχει καθολου πονος.απλα μια μεγαλυτερη χρονικα αναρρωση.καθολου επιπλοκες :-D

 

Ο γιατρός το δέχεται αυτό να κάνει την επέμβαση; Η μητέρα μου που είναι 50 ετών δεν της επιτρέπουν να κάνει ( όχι ότι έχει πειστεί να την κάνει βέβαια :P)

 

Y.Γ. Είχε κάνει κόγχες στα 16 της ( άτιμα γονίδια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο αν όλα πάνε καλά, πρωί-πρωί μπαίνω για επέμβαση διαφράγματος,laser στις διογκομένες κόγχες, και εμφανισιακή επέμβαση μαζί, 3 σε 1 βινταλσασούν γουόσ εντ γκόου..

Στην Παμμακάριστο θα την κάνω την επέμβαση.Εντυπώσεις όταν επιστρέψω.

 

ολα καλα σου ευχομαι!μην ανυσηχεις,απλα πες στο χειρουργο να σου βαλει κατι σωληνακια στη μυτη,μεχρι να βγαλουν τις γαζες,για να εχεις ησυχο υπνο και να μην ξερενεται καθε λιγο και λιγακι το στομα σου απο την εξαναγκαστικη αναπνοη απο το στομα σου.πες νεα απο δημοσιο!!! ;)

 

Ο γιατρός το δέχεται αυτό να κάνει την επέμβαση; Η μητέρα μου που είναι 50 ετών δεν της επιτρέπουν να κάνει ( όχι ότι έχει πειστεί να την κάνει βέβαια :P)

 

Y.Γ. Είχε κάνει κόγχες στα 16 της ( άτιμα γονίδια...)

 

ναι γινεται.μηπως ενημερωνεσαι απο κανεναν ασχετο? :P ετσι λεγαν και στη μητερα μου οι ικα-γιατροι κ τελικα την εκανε ιδιωτικα κ πετυχημενη βεβαια.διαβασε παλι την ηλικια της μητερας μου κ αν δεν πιστευεις φερε μελομακαρονα κ ελα για επισκεψη να δεις τη μυτη της ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γινεται.μηπως ενημερωνεσαι απο κανεναν ασχετο? :P ετσι λεγαν και στη μητερα μου οι ικα-γιατροι κ τελικα την εκανε ιδιωτικα κ πετυχημενη βεβαια.διαβασε παλι την ηλικια της μητερας μου κ αν δεν πιστευεις φερε μελομακαρονα κ ελα για επισκεψη να δεις τη μυτη της ;)

 

Γιατρός ΤΕΒΕ ( ΟΑΕΕ) της το είχε πει αυτό. Δεν ξέρω τι γίνεται στο ΙΚΑ, στο ΤΕΒΕ πάντως οι περισσότεροι γιατροί παίρνουν ένα στυλ " και χάρη σου κάνω που σε εξετάζω". Τώρα που το θυμήθηκα της είπανε και κάτι για φαρμακευτική ρινίτιδα ( έκανε κατάχρηση Οtrivin), δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό που της είπανε ότι δεν μπορεί να την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο αν εχει καποια παθηση που δεν το επιτρεπει δεν κανουνε επεμβαση.η συγκεκριμενη πλεον θεωρειται μικρη ή μεσαιας ταξεως και χαρη στην τεχνολογια ειναι ανωδυνη κ επιτρεπεται ακομα και σε μεγαλες ηλικιες.ας μην σχολιασουμε τους γιατρους καλυτερα γιατι θα γινει μεγαλο θεμα και θα το πνιξουμε το νημα.ας μεινουμε στο διαφραγμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

Σαν χειρουργίο δεν πονάει, το γράφουν όλοι. Το μετά με απασχολεί. Κάποιοι λένε οτι είναι φοβερός ο πόνος όταν βγάζεις τις γάζες. Κάποιοι άλλοι δεν το αναφέρουν καν. Τελικά υπάρχει αυτή η δυσάρεστη στιγμή ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorath αν διαβαζες παραπανω τα ποστ μου θα διαπιστωνες οτι δεν ποναει(τωρα αν πας σε κανενα χασαπη και στα τραβηξει τι να πω....)εγω να φανταστεις γελαγα :) νιωθεις απλα μια ενοχληση κατα την αφαιρεση και αναρωτιεσαι ποσο βαθια εχουν μπει.ο καθενας θα το ερμηνευσει οπως θελει.αλλα για 5-10δευτερα δεν θεωρειται ουτε καν ενοχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου έβγαλαν τους εσωτερικούς επίδεσμους(σαν ταμπόν ήταν).

Η επέμβαση πήγε μια χαρά,τις πρώτες 2 ημέρες είχα πόνο και μετεγχειριτικό πυρεττό αλλά όλα κοπλέ.

Πάντως μέχρι να ανασάνεις από την μύτη είναι βασανάκι, αλλά αξίζει.

Επίσης δεν έκανε καθόλου αιμοραγία(μιλαω για αιμοραγία και όχι για το συνηθισμένο αιματάκι που τρέχει σιγά σιγά από την μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου βγαλανε τις γαζες μετα απο...5μερες???!!?δημοσιο θα μου πεις βεβαια.το ΙΚΑ σε καλυψε πληρως ή ανοιξες και πορτοφολι?και αν ναι στο δευτερο,πες ποσο σου στοιχησε για να υπαρχει κ αυτη η γνωση για αρκετους που ρωτανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μετά από 5 ημέρες..

Το ΙΚΑ στα <<χαρτιά>> πάντα σε καλύπτει..αλλά ο κόσμος να υπολογίζει την πεντακοσσαρού για να είναι μέσα..Τι να κάνεις, αν πας ιδιωτικό θα σε γδύσουν κανονικά.

Όσο για τις 5 ημέρες που αναφέρουμε, πρέπει να είναι η μέθοδος του συγκεκριμένου γιατρού, γιατί δεν είναι γάζες αυτά που σου βάζει.Επίσης να σημειώσω και κάτι πολύ σημαντικό, δεν πρίστικα σχεδόν καθόλου κάτω από το μάτια και γενικώς το πρίξιμο ήταν το ελάχιστο σε σχέση με αυτό που περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...