Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LOL!Ειδες και γαμω τις τεκμηριωσεις!

 

Γενικα ο εισπνεομενος αερας δεν εχει μικροβια.Μικροβια εχει ο στοματοφαρυγγας μας,ο ρινικος βλεννογονος και γενικα ολο το σωμα(δερμα και βλεννογονοι,μικροβια που θεωρουνται φυσιολογικη χλωριδα).Περιπτωσεις αερογενους μεταδοσης μικροβιων(κυριως ιων) υπαρχουν,αλλα απο καπου πρεπει να βγει το μικροβιο(πχ βηχας,φταρνισμα η και ομιλια) μεσα σε μικροσταγονιδια για να μεταδοθει.Κατα τα αλλα οι περισσοτερες λοιμωξεις οφειλονται σε μικροβια που υπαρχουν φυσιολογικα σε καποιες περιοχες(πχ στομα) τα οποια "μεταναστευουν" σε περιοχες που κανονικα δεν υπαρχουν μικροβια(πχ πνευμονας).

 

Αυτη η απαντηση πιστευω ειναι ακομα πιο τεκμηριωμενη απο την προηγουμενη! Με την προηγουμενη εθεσες τις βασεις για να επεκταθεις με αυτην στην ουσια του θεματος!

 

θενξ ;P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους και ευελπιστώ σε κάθε βοήθεια.

Χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου, σε περιβάλλον με ζέστη κατά την διάρκεια του χειμώνα να βουλώνει η μύτη μου και να μην μπορώ να πάρω ανάσα. Ανέκαθεν έμαθα να κοιμάμαι και να αναπνέω με το στόμα συνέχεια. Μικρός όταν ήμουν το έψαξε η μητέρα μου και με μια ακτινογραφία είδαμε τα ιγμόρεια να είναι μπίμπα. Μέχρι εκεί που δε παίρνει. Έτσι ο γιατρός μου είπε ότι έχω ιγμορίτιδα. Έκτοτε η ζωή μου τον χειμώνα είναι με μια μπουκωμένη μύτη και με ένα χαρτομάντηλο στο χέρι.

 

Δύο τα κρατούμενα: Ιγμορίτιδα και μπούκωμα.

 

Στην Πολεμική Αεροπορία όπου δουλεύω, έζησα κάτι πρωτόγνωρο ένα πρωινό του προ-πέρσινου Φεβρουαρίου. Μπορούσα να φτερνιστώ σε δέκα δευτερόλεπτα 5 φορές. Δε γινόταν μια φορά αλλά όλη την ημέρα. Μπορώ να πω ότι φτερνιζόμουν ημερησίως και 100 φορές. Ενοχλητικό καθώς δάκρυζα και δε μπορούσα να οδηγήσω. Εννοείτε ότι το μπούκωμα, μπούκωμα.

Έτσι αποφάσισα και πήγα σε αλλεργιολόγο στο 251 Γ.Ν.Α. μιας και επικρατούσε αέρας εκείνη την περίοδο και σκέφτηκα μπας και έχω καμιά αλλεργία αλλά κάνοντας μου κάποια τεστ μου διέγνωσε αλλεργική ρινίτιδα το οποίο δε ξέρω τι είναι και μου έδωσε κάτι φάρμακα να παίρνω για 20 ημέρες όταν ξεκινούσε αυτή η ιστορία και ότι αν θα ξανά γινόταν στην 19η ημέρα θα μετρούσα άλλες 20. Έτσι είπα από μέσα μου, σιγά μη γίνω εγώ πρεζόνι για να μη φτερνίζομαι.

Και έτσι που λέτε, μέσα Μαρτίου όλα τελείωσαν. Το φτέρνισμα εννοώ. Το μπούκωμα όσο επικρατεί ο χειμώνας, μπούκωμα.

 

Τρίτο κρατούμενο : Αλλεργική ρινίτιδα.

 

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι στο Στρατιωτικό νοσοκομείο της Λάρισας που πήγα για να με παραπέμψουν στον αλλεργιολόγο του 251 Γ.Ν.Α. της Αθήνας, μου διέγνωσαν με μία ακτινογραφία στραβό διάφραγμα.

 

Τέταρτο κρατούμενο : Στραβό διάφραγμα.

 

Οπότε έχουμε και λέμε : Ιγμορίτιδα, μπούκωμα, αλλεργική ρινίτιδα και στραβό διάφραγμα.

 

Διάβασα όλα τα μηνύματα και ενώ στα πρώτα ήμουν έτοιμος την Δευτέρα το πρωΐ να είμαι στο Διαβαλκανικό για να δω αν και ποια μέθοδο θα μου προτείνουν. ΟΜΩΣ προς το τέλος το μετάνιωσα επειδή διάβασα για πόνους και προβλήματα.

 

Θέλω να μου πείτε αν όλα αυτά που έχω είναι λόγω στραβού διαφράγματος. Αν θα διορθωθούν και για πόσο μιας και μου έχουν πει ότι παίζει να ξαναστραβώσει το διάφραγμα μετά από 3-4 χρόνια. :fear: Επίσης αν μπορώ να κάνω και αισθητική παρέμβαση στην μύτη και αν κάποιος έκανε και τι έγινε μετά.

 

Βαρέθηκα να ρουφάω την μύτη μου, να με έχουν ανακηρύξει επίσημο μεγα-καταναλωτή χαρτομάντιλου και να μη κοιμάμαι τον χειμώνα σε δωμάτια με ζέστη. Φάρμακα ευτυχώς δεν έχω πάρει για να κάψω κάτι μέσα στην μύτη μου.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

 

 

Υ.Γ. Αν έχει κρύο στο χειρουργείο, οι γιατροί δουλεύουν με μπουφάν; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου πείτε αν όλα αυτά που έχω είναι λόγω στραβού διαφράγματος. Αν θα διορθωθούν και για πόσο μιας και μου έχουν πει ότι παίζει να ξαναστραβώσει το διάφραγμα μετά από 3-4 χρόνια.

 

Χωρίς να ειμαι ειδικος, ξερω πως οσο μεγαλωνεις τα αναπνευστικα προβληματα μονο χειροτερευουν, οχι το αντιθετο. Γι' αυτο βλεπεις παπουδες να ροχαληζουν σαν τρακτερ ενω πιτσιρικια οχι. Συνηθως τα διαφραγματα στραβωνουν απο κοπανηματα οταν ειμαστε παιδακια και παιζουμε και σαβουριαζομαστε..... απλα ποναμε και συνεχιζουμε να παιζουμε..... Το προβλημα εκδηλωνεται οταν μεγαλωνουμε και οι αναπνευστικες οδοι μικραινουν, αυτο με ωθησε κιολας να παρω "βαθια ανασα" και να αποφασισω να κανω την επεμβαση. Η διαφορα στη ποιοτητα ζωης μετα την επεμβαση ειναι τεραστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε μια στρατιωτική νοσοκόμα ότι της έχουν πει, ότι μπορεί να ξανα στραβώσει ΜΟΝΟ του το διάφραγμα. Ευτυχώς είμαι αρκετά κότα ως προς το θέμα νοσοκομεία και όλα τα παρελκόμενα και έτσι προσέχω τα πάντα. Πόσο μάλλον να μου πουν μετά ότι πρέπει να προσέχω μη την βαρέσω και γυρίσει προς το αυτί μου η μύτη μου. Απλά αυτή μου είπε ότι στραβώνει μόνη της. Δε ξέρω αν είναι αρβυλιά αυτό αλλά....

 

Τελικά ο καθένας λέει ότι θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας....Θα ήθελα να ρωτήσω κατι...έχω καποιο μικρό πρόβλημα με την αναπνοή μου και πήγα σε άναν γιατρό και μου είπε να κάνω εγχείρηση για το διάφραγμα και ταυτόχρονα να κάνουμε πλαστική στην μύτη γτ όπως και να το κάνουμε δεν είναι και πολυ ωραία......Επίσης μου είπε οτι το πρόβλημα με την αναπνοή μου δεν θα φτιάξει εντελώς 30 τισ εκατό περίπου γτ τα ρουθούνια μου είναι κάπως κλειστά....Να ρωτήσω υαπάρχει ποτε περίπτωση να έχω κανένα πρόβλημα υγείας απο αυτό το πρόβλημα εάν δεν γίνει η εγχείρηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω υαπάρχει ποτε περίπτωση να έχω κανένα πρόβλημα υγείας απο αυτό το πρόβλημα εάν δεν γίνει η εγχείρηση??

 

Όπως λέει και ο πάνω, να διαβάσεις τα posts.

Αλλά με σύντομη απάντηση ναι, θα έχεις, το αναπνευστικό είναι υπερβολικά σημαντικό για να το αφήσεις.Βέβαια έχει και σημασία σε τι βαθμό είναι το πρόβλημα,εγώ για παράδειγμα έφτασα σε σημείο να μην την παλεύω άλλο και πήγα και την έκανα και ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

 

Πρόσφατα επισκέφτηκα χειρούργο ΩΡΛ σε δημόσιο νοσοκομείο σχετικά με το πρόβλημα αναπνοής που έχω λόγω στραβού ρινικού διαφράγματος (αναπνέω μόνο από το ένα ρουθούνι). Το πρόβλημα προέκυψε από ατυχήμα που είχα μικρός στο ποδόσφαιρο και δεν έγινε επιδιόρθωση τότε. Πλέον, έχω φτάσει τα 25 και είναι απαραίτητο να ξεμπερδεύω με το όλο θέμα όσο γίνεται πιο άμεσα.

 

Λόγω του στραβού διαφράγματος η μύτη μου έχει και μία ελαφρά κλίση. Ο γιατρός μου είπε πως η κλίση διορθώνεται μόνο με πλαστική επέμβαση (την οποία μπορεί να κάνει) και το μόνο που μπορεί να διορθώσει χωρίς πλαστική επέμβαση είναι το διάφραγμα και ένα μικρό ύβο (το δευτερο δεν με απσχολούσε καν πριν μου το αναφέρει). Όπως και να έχει ιδανικό θα ήταν αν μπορούσα να έχω την μύτη όπως θα ήταν αν είχε αναπτυχθει φυσιολογικά.

 

Επίσης, μου ανέφερε ότι μεγάλο ποσοστό των ρινοπλαστικών δεν ολοκληρώνονται αμέσως και πρέπει να γίνουν αλλεπάλληλες επεμβάσεις. Και πως θα πρέπει να γίνει ολική αναισθησία, ενώ αν γίνει επέμβαση μόνο στο ρινικό διάφραγμα, μπορώ να την αποφύγω. Το θέμα της αναισθησίας έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα μηνύματα και από όσα κατάλαβα, ιδανική θα μπορούσε να είναι η ολική νάρκωση, αλλά και η τοπική είναι επίσης κάτι συνηθισμένη και έχει και λιγότερες επιπλοκές. Ο γιατρός μου ανέφερε πως 1 στους 1000 ασθενείς έχει πιθανότητα να εμφανίσει πολύποδα στο λαιμό μετά την ολική αναισθησία.

 

Θα πρέπει να αποφασίσω άμεσα αν θα κάνω πλαστική επέμβαση ή μόνο το ρινικό διάφραγμα. Αν και πιστεύω πως με την πλαστική επέμβαση θα έχω και θέματα του τύπου να μην χτυπήσω ούτε στο παραμικρό τη μύτη μου κλπ. Παλαιότερα έχω περάσει την φρικτή εμπειρία, όταν στρατιωτικός γιατρός μου ζήτησε φακελάκι μια μέρα πριν μπω στο χειρουργείο στο στρατό για να μου κάνει ρινοπλαστική, καθώς αν ήμουν συγγενής του, όπως μου είπε, θα με συμβούλευε να κάνω και ρινοπλαστική. Σαφέστατα και δεν αφέθηκα καν στα χέρια του και ακύρωσα την επέμβαση. Ο τωρινός γιατρός μου λέει πως χωρίς κανένα πρόβλημα θα μπορώ στο μέλλον να κάνω ρινοπλαστική αν το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και παρακαλώ για την γνώμη όσων έχουν σχετική εμπειρία. Κυρίως για τον συνδυασμό ρινικού διαφράγματος και ρινοπλαστικής.

 

Σχετικές πληροφορίες μπορεί κανείς αν θέλει να μου αποστείλει και στο: [email protected]

Επεξ/σία από nikolas7
συμπλήρωση ηλεκτρονικής διεύθυνσης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι μου λενε οτι απο οταν εκανα την εγχειριση διαφραγματος φαινεται πιο στραβη η μυτη μου, και εγω αυτο βλεπω γκρρρρρ.

 

Βάζω στοίχημα ότι όταν έτριβε τα δάχτυλα του και σου μιλούσε για την δύσκολη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ περίοδο, εσύ έκανες τον Κινέζο εργάτη...

 

:devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα που έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το thread, αρχισα να σκέφτομαι κάποια πράγματα. Εμένα το αριστερό μου ρουθούνι είναι πάντα σχεδόν βουλωμένο, δηλαδή αναπνέω συνέχεια απ' το δεξί. Επιπλέον, λαχανιάζω πολύ εύκολα, αν και είμαι μόλις 17 χρονών, ενώ στο παρελθόν είχα επισκεφθεί καρδιολόγο(ή παθολόγο; δεν θυμάμαι) μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το αναπνευστικό μου αλλά μου είχε πει πως είμαι μια χαρά. Ήρθε η ώρα να επισκεφθώ ΩΡΛ ε; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα που έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το thread, αρχισα να σκέφτομαι κάποια πράγματα. Εμένα το αριστερό μου ρουθούνι είναι πάντα σχεδόν βουλωμένο, δηλαδή αναπνέω συνέχεια απ' το δεξί. Επιπλέον, λαχανιάζω πολύ εύκολα, αν και είμαι μόλις 17 χρονών, ενώ στο παρελθόν είχα επισκεφθεί καρδιολόγο(ή παθολόγο; δεν θυμάμαι) μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το αναπνευστικό μου αλλά μου είχε πει πως είμαι μια χαρά. Ήρθε η ώρα να επισκεφθώ ΩΡΛ ε; :-(

 

 

Ήρθε η ώρα...

Και να σου πω... σίγουρα κοιμάσαι αρκετές ώρες και δε ξεκουράζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...