Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, linuxaki είπε

Ακριβώς έτσι είναι. Δυστυχώς λίγο η κρίση λίγο οι μεγάλες εταιρίες. Κανονικά ο κόσμος έπρεπε να στηρίζει τις μικρές επιχειρήσεις γιατί από αυτές ζουν όλοι. όλες οι μεγάλες εταιρίες τα βγάζουν ή είναι εξωτερικού.

Μεγαλο βασανο αυτο που ειμαστε κοντοθφαλμοι και δεν βοηθαμε τις μικρες  επιχειρήσεις . Λες και ειναι δυσκολο να σκεφτεις οτι αν βοηθησεις τις μικρες επιχειρησεις δεν θα γυρισει καποια στιγμη με καποιο τροπο πισω σε σενα .

Δυσκολα τα πραγματα και ας τραγουδαει ο @giotis1982

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andrapos είπε

Ξέρεις καλύτερα από εμένα το προφίλ των περισσότερων πελατών σου.Στην Ελλάδα του σήμερα ο πελάτης σου θα έρθει στο μαγαζί αγκαλιά με ένα λάπτοπ του 2005(ή πύργο)και θέλει να το φτιάξει με 10 ευρώ.Το θέμα είναι να τραβήξεις πελάτες από αυτούς που έχουν δυνατότητα να πληρώσουν αλλά δεν θέλουν να τους πιάνουν και τον κ...Παράδειγμα πες ότι έρχομαι στο μαγαζί σου με το pc μου αγκαλιά και σου λέω ότι μάλλον θέλει τροφοδοτικό,δεν το έχω ψάξει και καλά αλλά δες το αν μπορείς και πες μου μια τιμή.Θελω 700+w και 80+ platinum να είναι.Ή ένα άλλο σενάριο θέλω να μου πεις μια τιμή για rtx 2060.Τι τιμές θα μου έδινες;Γιατι εγώ αυτός είναι ο λόγος που άρχισα να φτιάχνω μόνος μου το pc.Πηγαινα σε τεχνικούς της περιοχής και τους έλεγα ότι θέλω μια κάρτα για gaming και μου έδειχναν gt610.Οταν τους εξηγουσα τι ψάχνω μου έλεγαν να παραγγείλουμε και οι τιμές ήταν 100 ευρώ πάνω από πλαίσιο και παράδοση σε 20 μέρες.Μη σου πω για όταν ήθελα να φτιάξω custom υδροψυξη..

Αυτο ειναι το κλασσικο προβλημα με τα μικρα- συνοικιακα καταστηματα. 

Δεν μπορουν να πετυχουν ανταγωνιστηκες τιμες απο τις εταιριες χονδρικης.

Πολλες φορες βρισκουν την ιδια τιμη με την λιανικη και μου εχει τυχει ναβρω και παραπανω.

Σε laptop Acer που ηθελε πελατης το πουλαγε η info-Quest χονδρικη 600€ και η MediaMark το ειχε 749€ Λιανικη που με παζαρι το εδινε και πιο κατω...

Οταν τσακωθηκα με τον πωλητη της Quest μου απαντησε "Δεν μπορω να σου κανω καλυτερη τιμη και η Media παραγγειλε 300 τεμαχια ενω εσυ θες 1"

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά η ουσία είναι ότι συνήθως οι μικρές επιχειρήσεις "δαγκώνουν" τους πελάτες τους ως επί τον πλείστων , κακά τα ψέματα.

διάλεκτοι μπορούν να διακρίνουν τα τίμια μαστόρια και να τα εμπιστευτούν.

επίσης εξακολουθεί πχ. το μαγαζί με το κακό service και τις κακές τιμές να έχει κόσμο διότι επικρατεί η λογική το καλό πράγμα πληρώνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλεύετε σε μια αγορά που όλοι κάνετε το ίδιο πράγμα,  δεν πρόκειται να δουλέψει αυτό.  Ξεκάθαρα.  Εκτός αν πάτε για χαρτζιλίκι στη δουλειά.  Για να βγάλεις χρήματα πρέπει να ΞΕΠΑΤΩΘΕΙΣ στο διάβασμα και να κάνεις καινοτόμα πράγματα.  Αν αλλάζεις τροφοδοτικά και περνάς κάνα Office για το 10ρικο θα παίζεις.  Μόνοι σας βάζετε ταβάνι στα όνειρά σας. Αν κάνεις πιο σοβαρά πράγματα,  πχ κάνα O365 κάνα licensing assessment , κάνα MDM , κάνα email campaign, κάνα domain ,κάνα disaster recovery plan, κάνα security assessment θα δείτε πόσο εύκολα έρχονται τα χρήματα.  Το θέμα είναι αν έχετε όρεξη να διαβάσετε γιατί αυτά δεν έρχονται ουρανοκατεβατα.

Και επειδή τσατιζομαι , πόσοι από εσάς κατάλαβαν τι είναι το Spectre Και το Meltdown, πως κάνεις mitigate και τι είναι το Virtualization Based Security ; Τι να πας να πουλήσεις ; Εκτυπωτές; Τι είσαι retailer ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 minutes ago, giotis1982 said:

Παλεύετε σε μια αγορά που όλοι κάνετε το ίδιο πράγμα,  δεν πρόκειται να δουλέψει αυτό.  Ξεκάθαρα.  Εκτός αν πάτε για χαρτζιλίκι στη δουλειά.  Για να βγάλεις χρήματα πρέπει να ΞΕΠΑΤΩΘΕΙΣ στο διάβασμα και να κάνεις καινοτόμα πράγματα.  Αν αλλάζεις τροφοδοτικά και περνάς κάνα Office για το 10ρικο θα παίζεις.  Μόνοι σας βάζετε ταβάνι στα όνειρά σας. Αν κάνεις πιο σοβαρά πράγματα,  πχ κάνα O365 κάνα licensing assessment , κάνα MDM , κάνα email campaign, κάνα domain ,κάνα disaster recovery plan, κάνα security assessment θα δείτε πόσο εύκολα έρχονται τα χρήματα.  Το θέμα είναι αν έχετε όρεξη να διαβάσετε γιατί αυτά δεν έρχονται ουρανοκατεβατα.

αυτό είναι τελείως άλλο σχολείο. εδώ λέμε για τεχνικούς του κατσαβιδιού.

συμφωνώ εκεί είναι τα λεφτά που λες αλλά για πόσο ακόμα?

όταν θα γίνουν όλοι softwareades θα με θυμηθείτε το κατσαβίδι θα πάρει πάλι αξία ! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα έχουν κάνει μπαλόνια με το λίνουξ και ένας δεν πήγε να πάρει επίσημη εκπαίδευση και πιστοποίηση ! Κατά τα άλλα δεν έχουμε δουλειά,! Επενδύστε λίγο στον εαυτό σας. Δώστε 2 χιλιάρικα ή διαβάστε μόνοι σας και πληρώστε τις εξετάσεις που κάνουν 300 ευρώ και αποδείξετε την αξία σας για να βρείτε μια δουλειά με 1500 ευρώ.  Σταματήστε με τα δίκτυα,  σε αυτά υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που περιμένουν να βρουν δουλειά. Το κατσαβίδι θα σας δίνει απλώς ένα χαρτζιλίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Leleouras είπε

αυτό είναι τελείως άλλο σχολείο. εδώ λέμε για τεχνικούς του κατσαβιδιού.

συμφωνώ εκεί είναι τα λεφτά που λες αλλά για πόσο ακόμα?

όταν θα γίνουν όλοι softwareades θα με θυμηθείτε το κατσαβίδι θα πάρει πάλι αξία ! :P

Συμφωνω... Αλλα βλεπεις και μερικες αγγελιες που ζητανε τα παντα.

Πχ Ζητείτε Τεχνικος. Η/Υ με γνωσεις δικτυων ,κατοχος CCNA να γνωριζει Photoshop,AutoCad Archicad Premier κτλ με δικο του μηχανακι

Μισθος βασικος + Bonus (η βενζινη για το παπακι)

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

Μας τα έχουν κάνει μπαλόνια με το λίνουξ και ένας δεν πήγε να πάρει επίσημη εκπαίδευση και πιστοποίηση ! Κατά τα άλλα δεν έχουμε δουλειά,! Επενδύστε λίγο στον εαυτό σας. Δώστε 2 χιλιάρικα ή διαβάστε μόνοι σας και πληρώστε τις εξετάσεις που κάνουν 300 ευρώ και αποδείξετε την αξία σας για να βρείτε μια δουλειά με 1500 ευρώ.  Σταματήστε με τα δίκτυα,  σε αυτά υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που περιμένουν να βρουν δουλειά. Το κατσαβίδι θα σας δίνει απλώς ένα χαρτζιλίκι. 

Το κατσαβιδι εχει ακομα ψωμι κυριως με τα κινητα (οθονες,usb port κτλ)

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε κάτσε στο κατσαβίδι αλλά μη γκρινιάζεις η αγορά αυτούς τους κανόνες έχει.  Εγώ σου δείχνω  μια πόρτα την οποία ανοίγεις μόνο με προσωπική δουλειά . Η Microsoft προσλαμβάνει σωρηδόν κόσμο από το open source, αλλά  γιατί να βρεις μια δουλειά με 1500+ στη μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο; Καλά είναι να κάνεις και φορμάτ. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Ε κάτσε στο κατσαβίδι αλλά μη γκρινιάζεις η αγορά αυτούς τους κανόνες έχει.  Εγώ σου ανοίγω μια πόρτα την οποία ανοίγεις μόνο με προσωπική δουλειά . Η Microsoft προσλαμβάνει σωρηδόν κόσμο από το open source, αλλά  γιατί να βρεις μια δουλειά με 1500+ στη μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο; Καλά είναι να κάνεις και φορμάτ. 

Δεν νομιζω να σου γκρινιαξα.. 

Απλα σε καποια φαση εαν ασχοληθουν ολοι με το software και κανενας με το hardware να δω που σκατα θα μπει το software...

Παρε παραδειγμα τι γινεται με τους Πολιτικους μηχανικους και τους Αρχιτέκτονες .

Η δικη μου γενια ολη ηθελε να γινει ενα απο τα δυο (γεννημενος πριν το 1980).

Τωρα οι πιο πολλοι ή ειναι ανεργοι ή δουλευουν για ψιχουλα...

Και ενα μεγαλο θεμα με το software ειναι οι αλλαγες...

Αυριο μπορει να βγει μια εταιρια και να βγαλει κατι επαναστατικο λογισμικο που τα κανει ολα (κατι σαν το genesis στο τελευταιο terminator)

Εκει τι κανεις ξανα διαβασμα ξανα σεμιναρια κτλ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι εύκολο, αλλά έτσι είναι σε όλα τα επαγγέλματα.  Αν απλώς περιμένεις τότε απλά θα μείνεις άνεργος. Το hardware Σε αυτά τα επίπεδα το αναλαμβάνουν αυτοί που ξέρουν, dell hp Lenovo, εκτός αν πιστεύεις πως θέλουν RGB LED στις εταιρείες που έχουν λεφτά να πληρώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Μα δεν είναι εύκολο, αλλά έτσι είναι σε όλα τα επαγγέλματα.  Αν απλώς περιμένεις τότε απλά θα μείνεις άνεργος. Το hardware Σε αυτά τα επίπεδα το αναλαμβάνουν αυτοί που ξέρουν, dell hp Lenovo, εκτός αν πιστεύεις πως θέλουν RGB LED στις εταιρείες που έχουν λεφτά να πληρώσουν. 

Πελατες δεν ειναι μονο οι εταιριες ...

Πελατης ειναι και η θεια μου που εριξε καφε στο laptop νομιζει οτι ηρθε το τελος του κοσμου και θα χασει τους φιλους της στο Facebook.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Leleouras είπε

αυτό είναι τελείως άλλο σχολείο. εδώ λέμε για τεχνικούς του κατσαβιδιού.

συμφωνώ εκεί είναι τα λεφτά που λες αλλά για πόσο ακόμα?

όταν θα γίνουν όλοι softwareades θα με θυμηθείτε το κατσαβίδι θα πάρει πάλι αξία ! :P

Μην το λες.

Εγώ όταν κατέβηκα Πύργο πριν 3 χρονια ξεκίνησα να δουλευω σαν τεχνικός σε ενα μαγαζί και υποστηρίζαμε μεγάλους πελάτες , τράπεζες κλπ κλπ

Τελικά κάθησα 1 μήνα , δεν με κράτησε για τους δικούς του λόγους και στο καπάκι βλέπω μια αγγελία για διαχειριστή eshop

Εγώ γενικά πέρα από το τεχνικό κομμάτι είχα ασχοληθεί από το μακρινό 2005 με κατασκευή ιστοσελίδων . Βασικά έφτιαξα το -05 μια στατική , το 09 μια δυναμική με Joomla της αδερφής μου και μέσα σε 6 χρόνια πέρα από κάποια δικά μου projects σε joomla, wordpress και forum φάση έφτιαξα και 2-3 sites δυναμικά για κάποιους φίλους επαγγελματίες.

Έτσι λέω αφού το κατέχω το αντικείμενο ας δοκιμάσω

Για 2 χρόνια πέρα από την τεχνική υποστήριξη μέσα στην εταιρία ,τα δίκτυα, κάποιες εργασίες στον server έμαθα να παίζω το opencart στα δάχτυλα και να φτιάχνω ότι αφορούσε το frontend. Κώδικα δεν χρειάστηκε να γράψω. Επίσης δούλευα και wordpress με ελάχιστες γραμμές κώδικα αλλά πιο πολύ frontend.

Πέρα από αυτά. ασχολήθηκα με διαφήμιση,marketing,youtube,videos,λίγο offline seo, και πολλά ακόμα πράγματα που αφορούσαν την προώθηση του site. 

Ενδιαφέρον κομμάτι αλλά γενικά δεν είμαι τύπος της καρέκλας και κουραζόμουν πολύ ψυχολογικά να κάθομαι 4-5 ώρες την μέρα σε μια καρέκλα και σε μια οθόνη. Τις υπόλοιπες ώρες ασχολιόμουν με παραγγελίες για να φύγουν, τηλέφωνα , να τραβάω κανά video Και καμιά φώτο.

Τώρα πλέον από τον Ιούνιο γύρισα στο τεχνικό κομμάτι πάλι αλλά γενικά ασχολούμαι με πολλά μέσα στην εταιρία και θα ρίξω πολύ προσωπικά δουλειά μιας και βάζουμε μπροστά σε λίγες μέρες το νεο site σε Opencart ..οπότε έχω πολύ δουλειά να κάνω

Γενικά πλέον δεν ασχολούμαι με sites αν και ξέρω αρκετά πράγματα . Ο λόγος ότι απαιτούν πολύ χρόνο, συνεχή εγρήγορση με όλα αυτά που γίνονται και ούτε χρόνο έχω ούτε την διάθεση να κάθομαι μια βδομάδα σε μια οθόνη να το φτιάχνω. Συν την υποστήριξη μετά βάλε και αυτό βάλε και εκείνο , δεν παίζει αυτό η το άλλο.

Τωρα ασχολούμαι στην δουλειά μόνο με το facebook, λίγο google my business και παράλληλα με το site θα γράφω και στο blog της εταιρίας μιας και έχω περάσει και από την δουλειά της αρθρογραφίας σαν freelancer...

Αν μου έλεγες τι προτιμάω από τα 2 θα σου έλεγα το κατσαβίδι και τα παράγωγα του....Μέχρι και dremel Πήρα στην δουλειά το οποίο χρειάζεται πολλές φορές για custom πράγματα που φτιάχνουμε για να εξυπηρετήσουμε πελάτες.

Τις προάλλες έκοψα κάποιες πλαστικές πρίζες δικτύου για να μπορέσω να προσαρμόσω Hdmi keystone . Γενικά φτιάχνουμε διάφορα όταν χρειάζεται

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Πελατες δεν ειναι μονο οι εταιριες ...

Πελατης ειναι και η θεια μου που εριξε καφε στο laptop νομιζει οτι ηρθε το τελος του κοσμου και θα χασει τους φιλους της στο Facebook.

Δεκτό, επιλογές είναι αυτές,  πόσα θα σου δώσει η θεια και κάθε πότε; Μήπως την επόμενη φορά φωνάξει τον εγγονό της γειτόνισσας;  30,40,70 ευρώ; Η εταιρεία θα σου δώσει 1500 καθε μήνα. Μην τη ψάχνεις,  αν βγάζεις περισσότερα μαγκιά σου! Θα σε παραδεχθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Δεκτό, επιλογές είναι αυτές,  πόσα θα σου δώσει η θεια και κάθε πότε; Μήπως την επόμενη φορά φωνάξει τον εγγονό της γειτόνισσας;  30,40,70 ευρώ; Η εταιρεία θα σου δώσει 1500 καθε μήνα. Μην τη ψάχνεις,  αν βγάζεις περισσότερα μαγκιά σου! Θα σε παραδεχθώ 

Οταν εχεις δικο σου μαγαζι θα πουλησεις και τα αξεσουαρ και την θηκη για το κινητο και το τζαμακι για να μην το ξανασπασει κτλ....

Το θεμα ειναι να κανεις καλο ονομα στην περιοχη σου και να μην ειναι και πολλα ιδια καταστημα σε μικρη ακτινα....

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...