Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 23/5/2020 στις 11:56 ΠΜ, Mikel696 είπε

Καλησπερα σε όλους
Εγω Προσωπικά έχω Τελειώσει ως Τεχνικός Η/Υ και ως Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής  αλλά δεν έχω κάνει αυτό το επάγγελμα (ακόμα)

Ο Φιλος μας Που Άνοιξε την Συζήτηση Μας Είπε τι Γίνεται αν Διαλέξεις να Κάνεις το Επάγγελμα ως Τεχνικός Η/Υ στα Μεγαλοκαταστήματα
Οπως Public Plaisio E-shop Media Markt!!!

Να Ξεκαθαρίσω Πρώτα ότι η Δουλειά του Τεχνικού Η/Υ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΈΝΗ Δουλειά...

1) Στα Μεγαλοκαταστήματα Σίγουρα θα υπάρχει πίεση!!! Από τον Boss
2) Ο Τεχνικός Στα Μεγαλοκαταστήματα Δεν είναι Υποχρεωμένος να του Εγκαταστήσει τα Προγράμματα που Γουστάρει ο Πελάτης Προφανώς  και αν Πάρει ένα Ετοιμο Pc η Κομματι κομμάτι ο Τεχνικός Η/Υ ΔΕΝ μπορεί να του Περάσει Σπασμένα Windows η Σπασμένα Προγράμματα!!!

Αν σε ρωτήσει πως κατεβάζω Ταινιες η Σειρες η οτιδηποτε αλλο μπορεί να του Πει ότι ξέρεις κάτι; Δυστυχως Δεν Μπορούμε να σε Βοηθήσουμε!!!
Και Αν ζητήσει να του περάσουν Windows θα τα πληρώσει Κανονικά και με τον Νόμο!!! Συν τα Windows συν τα Υποσυστήματα συν την Σύνθεση και το Φορματ  (Αν δεν τα έχουν δωρεάν) συν και η δουλειά που θα κάνει ο Τεχνικός!!!
Ε και Μετα Του Κανει τις ενημερώσεις και περνάει τους Drivers τίποτα άλλο!!!

Στα Λαπτοπ δεν κανουν τίποτα!!! Δεν γίνεται να πας στο plaisio να τους πεις θέλω αυτό το laptop αλλά βγάλε μου το dvd και βαλε μου εναν hdd!!! Αν δεν έχει Windows σου κανουν το φορματ σ περνάνε τις ενημερώσεις και τους drivers και αυτο ηταν αλλα τα windows τα πληρώνεις!!!

Ειπε οτι πας και κάνεις τζάμπα την δουλειά σου γιατι ειν στην εγγύηση το τροφοδοτικό μα γι αυτό έχεις πάει εκεί!!! Αφού πληρώνεσαι με τον Μήνα!!! Δεν περνεις τίποτα περισσότερο!!!

Θα σας πάω τώρα στο Άκρως Αντίθετο και Μιλάω για Τους Τεχνικούς Η/Υ που δεν έχουν κατάστημα και είναι αφεντικά των εαυτών τους!!!

Εκει θα κανεις οτι σου πει ο πελάτης σου και θα του πάρεις τα υποσυστήματα και θα του τα συναρμολογησει και θα του περάσεις και γνήσια η σπασμένα Windows (αν θελει) και θα του κάνεις τις ενημερώσεις και θα του περάσεις drivers (αν θελει) και θα του εγκαταστήσεις τα προγράμματα γνήσια η σπασμένα αν θέλει!!!

Αλλα Καποια Πραγματα Είναι Έξτρα!!!
Δεν μπορεί ο Τεχνικός να φαει 2 μερες να σου φτιάξει όλο το pc από το 0 και εσύ να τα θες όλα έτοιμα να θες δηλαδή να πατάς το μπουτον και να τρέχουν τα Windows και να σου λεει ο τεχνικός πάρε μου ένα πακέτο τσιγάρα και είμαστε εντάξει!!!
Δεν παει έτσι!!!
Αμα σου πει ο Τεχνικός εγώ θέλω πχ 100€ για την δουλειά μου και του πεις πολλά είναι τότε θα σ πει ο τεχνικός και για δεν τα εφτιαχνες Μονος σου!!!

Θέλω να πιστεύω ότι η δουλειά του τεχνικού είναι πιο πολύπλοκη από αυτό χωρίς σαφώς να υποτιμάω ότι τα παραπάνω είναι κάπως χρονοβόρα άρα αξίζουν μία σεβαστή πληρωμή. Ο τεχνικός δε νομίζω ότι μόνο συναρμολογεί, κάνει φορμάτ, βρίσκει τι χάλασε και βάζει σπασμένα. Αυτά ο καθένας τα κάνει πλέον μόνος του εκτός αν βαριέται. Μπορώ να κάνω και παραπάνω από αυτά, έχω σπάσει πολλά, στο ps2 που είχα με φλασάκι έπαιζα τα πάντα. Όπως και να χει δε θεωρώ τον εαυτό μου τεχνικό που μπορώ να τα κάνω ούτε θα αισθανόμουν σίγουρος να το κάνω αυτό επαγγελματικά. Δε λέω, στη ζωή πληρώνεσαι επειδή ξοδεύεις χρόνο και όχι απαραίτητα επειδή κάνεις κάτι πολύπλοκο αλλά να φανταστώ ότι η δουλειά εμπλέκει και περισσότερα πιο δύσκολα προβλήματα από αυτό? τουλάχιστον για αυτούς που θέλουν να χουν ένα καλό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον υπάρχει και η ειδικότητα υποστήριξης υπολογιστών και δικτύων: 

https://unicertstudies.gr/seminaria/texnikos-hlektronikwn-ypologistwn-kai-diktuwn/

http://www.globalcert.gr/EL/ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ/ΕΣΥΔ/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ/ΤΕΧΝΙΚΟΣ-HY-ΔΙΚΤΥΩΝ-49.html

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Θέλω να πιστεύω ότι η δουλειά του τεχνικού είναι πιο πολύπλοκη από αυτό χωρίς σαφώς να υποτιμάω ότι τα παραπάνω είναι κάπως χρονοβόρα άρα αξίζουν μία σεβαστή πληρωμή. Ο τεχνικός δε νομίζω ότι μόνο συναρμολογεί, κάνει φορμάτ, βρίσκει τι χάλασε και βάζει σπασμένα. Αυτά ο καθένας τα κάνει πλέον μόνος του εκτός αν βαριέται. Μπορώ να κάνω και παραπάνω από αυτά, έχω σπάσει πολλά, στο ps2 που είχα με φλασάκι έπαιζα τα πάντα. Όπως και να χει δε θεωρώ τον εαυτό μου τεχνικό που μπορώ να τα κάνω ούτε θα αισθανόμουν σίγουρος να το κάνω αυτό επαγγελματικά. Δε λέω, στη ζωή πληρώνεσαι επειδή ξοδεύεις χρόνο και όχι απαραίτητα επειδή κάνεις κάτι πολύπλοκο αλλά να φανταστώ ότι η δουλειά εμπλέκει και περισσότερα πιο δύσκολα προβλήματα από αυτό? τουλάχιστον για αυτούς που θέλουν να χουν ένα καλό εισόδημα

Ο Τεχνικός τα Πάντα Μπορεί να Κάνει!!! Πχ από το να αλλάξει έναν χαλασμενο δίσκο η να βρει οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει ακομα και η συναρμολογηση και το φορματ κλπ!!! 

Εσυ για παράδειγμα μπορεί να ξερεις να κάνεις τα πάντα στο pc σου άλλοι δεν ξερουν τίποτα πχ το φορματ τους φαίνεται βουνό!!! 

Εγω στην σχολή που πήγαινα τα ειχα φορτώσει στον κόκορα!!! Η Αδερφη μου ήταν αριστούχα... Η Ειδικότητα λεγόταν Τεχνικός Η/Υ  να σου πω την αλήθεια ποιο πολύ μάθαμε σχετικά με προγραμματισμό Word exel κλπ και θεωρία πάρα να κάνουμε φορματ και σύνθεση υπολογιστή!!! 

Εγω για παράδειγμα φορματ έμαθα μόνος μου!!! 

Συναρμολογηση σε καινούριο υπολογιστή δεν έχω κάνει ποτέ!!! Μου είχε δώσει ένα παιδί μια χαλασμένη μονάδα και ας πούμε ψηλό έμαθα κάτι με την συναρμολογηση έχω δει κ πολλά βίντεο με συναρμολογησεις έχω διαβάσει και κάποια κείμενα πχ για έναν επεξεργαστή AMD ποια μητρικη θα πάρω κλπ... Θελω να πω ότι ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ PC όταν το πάρω θα το πάρω κομμάτι-κομμάτι που θα τα έχω βρει μόνος μου θα το συναρμολογηση μόνος μου κλπ!!! Αν έχω καμία απορία θα την γράψω εδώ και καποιος θα μου απαντήσει... 

Να πάρω έτοιμο pc δεν αξίζει έχει 1 καλό κ χίλια κακά!!! 

Και κατι αλλο πριν 1μηνα περίπου μου εβγαζε μπλε οθόνη όταν φόρτωναν τα Windows στο λαπτοπ της αδερφης μου!!! Ενα παλιο λαπτοπ έχω ούτε έχω εξωτερικούς δίσκους για Back up ουτε τιποτα μονο κατι φλασακια!!! Η Αδερφη μου είχε ταραχτει για να μην χάσει τις εργασίες της και το πήγαμε σε έναν τεχνικό και μου έλεγε για φορματ για αναβάθμιση hardware κλπ (για λαπτοπ 11 χρόνων σου λέω) τέλος πάντων μου λεει θα το κοιτάξουμε και θα σ πούμε!! Την άλλη μέρα το μεσημέρι με παίρνουν τηλέφωνο και μου λεει οτι το φτιάξανε ήταν κάποιο θέμα με τα Windows και του έκαναν καθαρισμό!!! 

Τι έκαναν; 

Αυτό το πρόβλημα με την μπλε οθόνη το φτιάξανε αλλά αφαίρεσαν κάποια προγράμματα και βάλανε αλλά τα οποία είχα κάνει εγώ απεγκατάσταση αλλά τα install τα ειχα στον υπολογιστή εγώ!!! Πχ είχα το Bsplayer το απεγκατεστησα και έβαλα το vlc αλλά το install του bs player το ειχα στο λαπτοπ!!! Ε αυτοί έκαναν το αντίθετο!!! Σβήσανε το vlc και έβαλαν το Bsplayer εδώ καλά καλά δεν είχαν κάνει καν σάρωση για ιούς κλπ γτ μόλις το πηρα έκανα ένα scan και μου βρήκε κάποιον ιό!!! 

Και μου πήραν 15€ για αυτο!!! 

Που αμα η αδερφη μου δεν είχε τις εργασίες θα του έκανα φορματ 

Η Και αν ειχα έναν εξωτερικό δίσκο και έβαζα σε  ένα usb Linux θα εκανα ένα copy paste τα προγράμματα και τα αρχεία της αδερφης μου στον δίσκο και μετα θα του περναγα αλλά windows!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mikel696 είπε

Ο Τεχνικός τα Πάντα Μπορεί να Κάνει!!! Πχ από το να αλλάξει έναν χαλασμενο δίσκο η να βρει οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει ακομα και η συναρμολογηση και το φορματ κλπ!!! 

Εσυ για παράδειγμα μπορεί να ξερεις να κάνεις τα πάντα στο pc σου άλλοι δεν ξερουν τίποτα πχ το φορματ τους φαίνεται βουνό!!! 

Εγω στην σχολή που πήγαινα τα ειχα φορτώσει στον κόκορα!!! Η Αδερφη μου ήταν αριστούχα... Η Ειδικότητα λεγόταν Τεχνικός Η/Υ  να σου πω την αλήθεια ποιο πολύ μάθαμε σχετικά με προγραμματισμό Word exel κλπ και θεωρία πάρα να κάνουμε φορματ και σύνθεση υπολογιστή!!! 

Εγω για παράδειγμα φορματ έμαθα μόνος μου!!! 

Συναρμολογηση σε καινούριο υπολογιστή δεν έχω κάνει ποτέ!!! Μου είχε δώσει ένα παιδί μια χαλασμένη μονάδα και ας πούμε ψηλό έμαθα κάτι με την συναρμολογηση έχω δει κ πολλά βίντεο με συναρμολογησεις έχω διαβάσει και κάποια κείμενα πχ για έναν επεξεργαστή AMD ποια μητρικη θα πάρω κλπ... Θελω να πω ότι ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ PC όταν το πάρω θα το πάρω κομμάτι-κομμάτι που θα τα έχω βρει μόνος μου θα το συναρμολογηση μόνος μου κλπ!!! Αν έχω καμία απορία θα την γράψω εδώ και καποιος θα μου απαντήσει... 

Να πάρω έτοιμο pc δεν αξίζει έχει 1 καλό κ χίλια κακά!!! 

Και κατι αλλο πριν 1μηνα περίπου μου εβγαζε μπλε οθόνη όταν φόρτωναν τα Windows στο λαπτοπ της αδερφης μου!!! Ενα παλιο λαπτοπ έχω ούτε έχω εξωτερικούς δίσκους για Back up ουτε τιποτα μονο κατι φλασακια!!! Η Αδερφη μου είχε ταραχτει για να μην χάσει τις εργασίες της και το πήγαμε σε έναν τεχνικό και μου έλεγε για φορματ για αναβάθμιση hardware κλπ (για λαπτοπ 11 χρόνων σου λέω) τέλος πάντων μου λεει θα το κοιτάξουμε και θα σ πούμε!! Την άλλη μέρα το μεσημέρι με παίρνουν τηλέφωνο και μου λεει οτι το φτιάξανε ήταν κάποιο θέμα με τα Windows και του έκαναν καθαρισμό!!! 

Τι έκαναν; 

Αυτό το πρόβλημα με την μπλε οθόνη το φτιάξανε αλλά αφαίρεσαν κάποια προγράμματα και βάλανε αλλά τα οποία είχα κάνει εγώ απεγκατάσταση αλλά τα install τα ειχα στον υπολογιστή εγώ!!! Πχ είχα το Bsplayer το απεγκατεστησα και έβαλα το vlc αλλά το install του bs player το ειχα στο λαπτοπ!!! Ε αυτοί έκαναν το αντίθετο!!! Σβήσανε το vlc και έβαλαν το Bsplayer εδώ καλά καλά δεν είχαν κάνει καν σάρωση για ιούς κλπ γτ μόλις το πηρα έκανα ένα scan και μου βρήκε κάποιον ιό!!! 

Και μου πήραν 15€ για αυτο!!! 

Που αμα η αδερφη μου δεν είχε τις εργασίες θα του έκανα φορματ 

Η Και αν ειχα έναν εξωτερικό δίσκο και έβαζα σε  ένα usb Linux θα εκανα ένα copy paste τα προγράμματα και τα αρχεία της αδερφης μου στον δίσκο και μετα θα του περναγα αλλά windows!!! 

Χμ, ακούγεται σαν να μπορώ να το κάνω, τους τελευταίους δύο υπολογιστές που έχω τους συναρμολόγησα μόνος. Φυσικά από επισκευές/αναβαθμίσεις άλλο τίποτα... Τι να πω, νόμιζα είχε μεγαλύτερες απαιτήσεις η δουλειά ή ίσως μου φαίνεται εύκολο έχοντας περάσει όλη τη ζωή αγκαλιά με τον υπολογιστή. Υποθέτω όλοι όσοι έχουν έντονη ενασχόληση με αυτόν, αποκτούν παθητικά αυτή τη δεξιότητα. Θα το έχω υπόψην, ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται....μπορεί να φανεί χρήσιμη αυτή η δεξιότητα όταν δεν το περιμένεις. 

Πάντως αν και μπορώ να στήσω κανονικό υπολογιστή, ακόμη δεν έχω μάθει πως να τροποποιήσω λάπτοπ το οποίο με ενδιαφέρει αρκετά γιατί θέλω να αλλάξω σε αυτό κάποια στιγμή. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Χμ, ακούγεται σαν να μπορώ να το κάνω, τους τελευταίους δύο υπολογιστές που έχω τους συναρμολόγησα μόνος. Φυσικά από επισκευές/αναβαθμίσεις άλλο τίποτα... Τι να πω, νόμιζα είχε μεγαλύτερες απαιτήσεις η δουλειά ή ίσως μου φαίνεται εύκολο έχοντας περάσει όλη τη ζωή αγκαλιά με τον υπολογιστή. Υποθέτω όλοι όσοι έχουν έντονη ενασχόληση με αυτόν, αποκτούν παθητικά αυτή τη δεξιότητα. Θα το έχω υπόψην, ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται....μπορεί να φανεί χρήσιμη αυτή η δεξιότητα όταν δεν το περιμένεις. 

Πάντως αν και μπορώ να στήσω κανονικό υπολογιστή, ακόμη δεν έχω μάθει πως να τροποποιήσω λάπτοπ το οποίο με ενδιαφέρει αρκετά γιατί θέλω να αλλάξω σε αυτό κάποια στιγμή. 

ΔΕΝ είναι εύκολο. Σου φέρνω ένα άλλο παράδειγμα. Διαπιστώνεις ότι έχει καεί το τροφοδοτικό. Τι κάνεις; Φαντάζομαι θα προτείνεις στον πελάτη να αγοράσει νέο τροφοδοτικό, σωστά; Κόστος για ένα καλό τροφοδοτικό είναι 50 ευρώ και βάλε. Ο σωστός τεχνικός όμως θα ανοίξει το τροφοδοτικό και θα διαπιστώσει ότι έχει καεί ένας πυκνωτής, ο οποίος κοστίζει 1 ευρώ. Θα μπορείς να το επισκευάσεις όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

ΔΕΝ είναι εύκολο. Σου φέρνω ένα άλλο παράδειγμα. Διαπιστώνεις ότι έχει καεί το τροφοδοτικό. Τι κάνεις; Φαντάζομαι θα προτείνεις στον πελάτη να αγοράσει νέο τροφοδοτικό, σωστά; Κόστος για ένα καλό τροφοδοτικό είναι 50 ευρώ και βάλε. Ο σωστός τεχνικός όμως θα ανοίξει το τροφοδοτικό και θα διαπιστώσει ότι έχει καεί ένας πυκνωτής, ο οποίος κοστίζει 1 ευρώ. Θα μπορείς να το επισκευάσεις όμως;

Τώρα τα λες σωστά, προφανώς αυτό δε ξέρω να το κάνω. Αυτό εννοώ ότι έχει πιο πολλά περίεργα προβλήματα τα οποία θέλουν εξειδίκευση ή πείρα ώστε να επιλυθούν όπως πρέπει. Εγώ σε αυτή τη περίπτωση θα του πρότεινα να πάρει νέο τροφοδοτικό.....

Τεχνικούς που ξέρω ότι και να πιάσουν στο χέρι τους μπορούν να το φτιάξουν, δεν είναι απλά συναρμολόγηση και φορμάτ η δουλειά εκτός αν πας βοηθός σε κανά κατάστημα. Δε λέω όλο και κάποιος θα σε πληρώσει για ένα φορμάτ ή μία συναρμολόγηση αλλά δε μπορεί να είναι η μόνη πηγή του εισοδηματός σου εκτός τι να πω...αν είσαι άριστος επιχειρηματίας και μπορείς μόνο με αυτό να πετύχεις.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τώρα τα λες σωστά, προφανώς αυτό δε μπορώ να το κάνω. Αυτό εννοώ ότι έχει πιο πολλά περίεργα προβλήματα τα οποία θέλουν εξειδίκευση ή πείρα. Εγώ σε αυτή τη περίπτωση θα του πρότεινα να πάρει νέο τροφοδοτικό.....

 Οπότε ο πελάτης θα πληρώσει 50 ευρώ και βάλε και μάλλον δεν θα ξαναέρθει, ενώ θα μπορούσε να τα είχε γλυτώσει αυτά τα 50 ευρώ και θα τον κέρδιζες και σαν πελάτη επειδή επειδή του γλίτωσες χρήματα. Εσύ πάλι το έξοδό σου θα ήταν ένας πυκνωτής και θα τον χρέωνες 20 ευρώ για την επισκευή αντί για 50, και θα έμεναν στην τσέπη σου τα χρήματα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

 Οπότε ο πελάτης θα πληρώσει 50 ευρώ και βάλε και μάλλον δεν θα ξαναέρθει, ενώ θα μπορούσε να τα είχε γλυτώσει αυτά τα 50 ευρώ και θα τον κέρδιζες και σαν πελάτη επειδή επειδή του γλίτωσες χρήματα. Εσύ πάλι το έξοδό σου θα ήταν ένας πυκνωτής και θα τον χρέωνες 20 ευρώ για την επισκευή αντί για 50, και θα έμεναν στην τσέπη σου τα χρήματα.

Θα μπορούσες απλά να αγοράζεις χαλασμένα τροφοδοτικά και να τα πουλάς καινούργια χωρίς κόστος. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες γενικά δημιουργούν ένα τεράστιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και κάνουν τέτοιες δουλειές βιώσιμες ή πολύ κερδοφόρες. Δε πίστευω ότι υπάρχει αποτυχημένο επάγγελμα όπως λέει ο τίτλος. Αποτυχημένο είναι μόνο ότι δεν εμβάθυνες αρκέτα. Όσοι μιλάνε για κορεσμένα ή αποτυχήμενα πράγματα συνήθως βλέπουν μόνο την επιφάνεια.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Θα μπορούσες απλά να αγοράζεις χαλασμένα τροφοδοτικά και να τα πουλάς καινούργια χωρίς κόστος. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες γενικά δημιουργούν ένα τεράστιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και κάνουν τέτοιες δουλειές βιώσιμες ή πολύ κερδοφόρες. Δε πίστευω ότι υπάρχει αποτυχημένο επάγγελμα όπως λέει ο τίτλος. Αποτυχημένο είναι μόνο ότι δεν εμβάθυνες αρκέτα. Όσοι μιλάνε για κορεσμένα ή αποτυχήμενα πράγματα συνήθως βλέπουν μόνο την επιφάνεια.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσες να κάνεις εμπόριο επισκευασμένων τροφοδοτικών, αλλά σίγουρα αν ήξερες να τα επισκευάσεις θα έβγαινε οικονομικότερα στον πελάτη και επιπλέον τα χρήματα θα έμεναν στην τσέπη σου. Επίσης ένα τόσο απλό πράγμα όσο ο πυκνωτής μπορείς να το βρεις παντού, σε τροφοδοτικά σταθερών υπολογιστών, σε τροφοδοτικά φορητών, σε μητρικές, και μάλιστα και σε συσκευές εκτός του υπολογιστή, πχ σε τηλεοράσεις και οθόνες. Αν ξέρεις να αλλάζεις κάτι τόσο φθηνό στην ουσία χρεώνεις μόνο την εργασία, βγαίνει ποιο φθηνά στον πελάτη και τα λεφτά μένουν στην τσέπη σου. Αλλά για να αλλάξεις έναν πυκνωτή θα πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου, να ξέρεις πως να ελέγξεις αν όντως φταίει ένας πυκνωτής, και να ξέρεις τι τύπου πυκνωτή να τοποθετήσεις.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσες να κάνεις εμπόριο επισκευασμένων τροφοδοτικών, αλλά σίγουρα αν ήξερες να τα επισκευάσεις θα έβγαινε οικονομικότερα στον πελάτη και επιπλέον τα χρήματα θα έμεναν στην τσέπη σου. Επίσης ένα τόσο απλό πράγμα όσο ο πυκνωτής μπορείς να το βρεις παντού, σε τροφοδοτικά σταθερών υπολογιστών, σε τροφοδοτικά φορητών, σε μητρικές, και μάλιστα και σε συσκευές εκτός του υπολογιστή, πχ σε τηλεοράσεις και οθόνες. Αν ξέρεις να αλλάζεις κάτι τόσο φθηνό στην ουσία χρεώνεις μόνο την εργασία, βγαίνει ποιο φθηνά στον πελάτη και τα λεφτά μένουν στην τσέπη σου. Αλλά για να αλλάξεις έναν πυκνωτή θα πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου, να ξέρεις πως να ελέγξεις αν όντως φταίει ένας πυκνωτής, και να ξέρεις τι τύπου πυκνωτή να τοποθετήσεις.

 

57 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Θα μπορούσες απλά να αγοράζεις χαλασμένα τροφοδοτικά και να τα πουλάς καινούργια χωρίς κόστος. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες γενικά δημιουργούν ένα τεράστιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και κάνουν τέτοιες δουλειές βιώσιμες ή πολύ κερδοφόρες. Δε πίστευω ότι υπάρχει αποτυχημένο επάγγελμα όπως λέει ο τίτλος. Αποτυχημένο είναι μόνο ότι δεν εμβάθυνες αρκέτα. Όσοι μιλάνε για κορεσμένα ή αποτυχήμενα πράγματα συνήθως βλέπουν μόνο την επιφάνεια.

Μπορείς να ασχοληθείς με αυτά!!! Σε βάθος αλλά αυτό δεν είναι θέμα του Τεχνικού η/υ αλλά είναι θέμα του ηλεκτρονικού!!! Δλδ με πυκνωτές κλπ οι ηλεκτρονικοι ασχολούνται... Ας πουμε ότι έχει χαλάσει το τροφοδοτικό... Δεν σου έχει κάψει τίποτα (που τις περισσότερες φορές σου καίει) το ξαναφτιάχνεις και σου ξαναχαλαει... Την δεύτερη φορά δεν την γλυτώνεις και αμα σου πάρει μαζί και την κάρτα γραφικών που έχεις χρυσό πληρώσει; πληρώνεις τότε περισσότερα και για άλλη κάρτα γραφικών και για άλλο τροφοδοτικο

Επεξ/σία από Mikel696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mikel696 είπε

Μπορείς να ασχοληθείς με αυτά!!! Σε βάθος αλλά αυτό δεν είναι θέμα του Τεχνικού η/υ αλλά είναι θέμα του ηλεκτρονικού!!! Δλδ με πυκνωτές κλπ οι ηλεκτρονικοι ασχολούνται... Ας πουμε ότι έχει χαλάσει το τροφοδοτικό... Δεν σου έχει κάψει τίποτα (που τις περισσότερες φορές σου καίει) το ξαναφτιάχνεις και σου ξαναχαλαει... Την δεύτερη φορά δεν την γλυτώνεις και αμα σου πάρει μαζί και την κάρτα γραφικών που έχεις χρυσό πληρώσει; πληρώνεις τότε περισσότερα και για άλλη κάρτα γραφικών και για άλλο τροφοδοτικο

Εγώ έχω πάει σε έναν ηλεκτρονικό ξεφτέρι και μου είχε αλλάξει ένα πυκνωτή σε ένα τροφοδοτικό σταθερού υπολογιστή. Αυτό είχε γίνει πριν 10 χρόνια και ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά ακόμη με το ίδιο τροφοδοτικό. Αν γίνει σωστή δουλειά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Φυσικά δεν λέω ότι η δική μου περίπτωση είναι κάτι το σύνηθες, αν έχεις ακριβό σύστημα τότε προνοείς όπως και να έχει, αν δεν έχεις λεφτά για νέο τροφοδοτικό τότε επισκευάζεις το υπάρχων και όταν μπορέσεις αγοράσεις νέο τροφοδοτικό. Πάντως έχω πετύχει πολλούς με επισκευασμένα τροφοδοτικά, οι περισσότεροι έχουν φθηνά συστήματα και θέλουν "απλώς να δουλεύει", δεν είναι όλοι καμένοι με σούπερ κάρτες γραφικών. Εξάλλου αυτοί που έχουν ακριβά συστήματα πιθανώς να είναι ψαγμένοι και να τα έχουν συναρμολογήσει μόνοι τους, και αν θέλουν να αλλάξουν τροφοδοτικό επίσης θα το κάνουν μόνοι τους, δεν θα πάνε καν σε τεχνικό να τους το επισκευάσει. Επίσης παίζουν και άλλες περιπτώσεις, πχ μπορεί να υπάρχει απλώς ένα κομμένο καλώδιο, οπότε πρέπει να ξέρεις πως να τοποθετήσεις ένα άλλο, δεν θα βάλεις τον άλλον να αγοράσει νέο ανταλλακτικό μόνο για ένα καλώδιο.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει σκάσει ένας τέτοιος πυκνωτής (ηλεκτρολυτικός) κάποιος που ξέρει το αντιλαμβάνεται με γυμνό μάτι. Βέβαια μπορεί να τον αλλάξει και να παίξει το προϊόν , μπορεί και να μην παίξει. Και εγώ όταν άνοιξα πριν 10 χρόνια την οθόνη μου που είχε θέμα είδα έναν σκασμένο πυκνωτή. Τον αλλαξα με μικρό κόστος 2 περίπου ευρώ και επαιξε για 2 μήνες. Μετά τα κακάρωσε τελείως. 

Γενικά ο μέσος τεχνικός ενός καταστήματος δεν θα κάτσει να ασχοληθεί πολύ ώρα για να επισκευάσει κάτι ηλεκτρονικό. Ακόμα και ένα απλό τροφοδοτικό το οποίο έχει περιγραφή βλάβης δεν δουλεύει καλά, μπορεί να πάρει ώρες ατελείωτες για να γίνει πλήρης έλεγχος ακόμα και από κάποιον που ξέρει. Μπορεί να ανάβει, μπορεί να δίνει σωστές τάσεις αλλά μπορεί υπό συγκεκριμένες συνθήκες να παρουσιάζει θέματα.

Αν και τεχνικός ξέρω ελάχιστα πράγματα από ηλεκτρονικά. Γενικά συσκευές που είναι εντός εγγύησης δεν μπορώ να τις ανοίξω και να τις μελετήσω εις βάθος. Όταν ειναι εκτός προσπαθώ μέχριο εκεί που ξέρω να τους βγάλω τα μάτια. Αλλά και πάλι οι εργατοώρες που μπορεί να φάω ειναι σημαντικές οπότε καμιά φορά τις παίρνω και σπίτι και ψαχνομαι.

Επειδή δουλευω χονδρική και περνάνε πολλά κάθε μέρα από τα χέρια μου, εχω εξοπλιστεί με όλα τα απαραίτητα εργαλεία και μηχανήματα για να μπορώ να κάνω πιο εύκολη την δουλειά μου. Μόνο εγώ έχω  4 οθόνες και 5 pc στον χώρο μου. Και είμαι μόνος. Βάλε και τα μηχανήματα διάγνωσης όπως φορτιστές μπαταριών, τροφοδοτικο πάγκου, κολλητήρια κλπ κλπ

Παλαιότερα ασχολιόμουν και με δουλειές στο σπίτι , πχ κανά φορματ, καθαρισμούς laptop και επισκευές αλλά ο χρόνος που σου παίρνουν οι συγκεκριμένες δουλειές είναι χαμένος σε σχέση με τα χρήματα που θα πάρεις. Οπως ολοι έχει τύχει να ασχοληθώ για ώρες με ένα μηχάνημα (για να μην πω μέρες) για να πάρω 40-50 ευρώ. Και τι να πεις στον πελάτη .. Δώσε μου 100? Δεν θα στα δώσει εκτός αν του κάνεις κάτι σουπερ γουαου... Και φωνάζεις έναν υδραυλικό να σου αλλάξει το σωλήνα της αποχέτευσης στο πλυντήριο και για 10 λεπτά σου λέει δώσε ένα 30άρι και ειμαστε εντάξει.Και εκεί δεν μιλάς.

Το κακό με τους ανθρώπους που δεν ξέρουν την τεχνολογία ειναι ότι νομίζουν πως οι τεχνικοί έχουν ένα μαγικό χέρι και σε λίγη ωρα μπορουν να σου δώσουν λύση. Άσχετα αν εχουν φάει ώρες η και μέρες για να το φτιάξουν και να πάρουν 20-30 ευρώ.

Και σε λιανική που δούλευα παλιά παίρναμε 40 ευρώ αν θυμάμαι φορματ και επανεγκατάσταση. Αλλά βάλε ενημερώσεις, ξανά τα προγράμματα του πελάτη , ρυθμίσεις, ελεγχος σωστής λειτουργίας, backup τις περισσότερες φορές , ξανά μανα να φτιάξεις τα mail στο Outlook. Για ένα εργάσιμο 8ωρο 40-50 ευρώ ηταν απλά χαμένη ώρα. Αλλά έλα που ερχόντουσαν 10 τέτοιοι την μέρα και εγώ πχ δεν ασχολιόμουν μόνο με ενα pc . Μπορεί να είχα και 3 και 4 και 5 πάνω στον πάγκο . Οπότε από τα 40 πάμε στα 200 συν τους αλλους τεχνικούς πάμε αρκετά παραπάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Χμ, ακούγεται σαν να μπορώ να το κάνω, τους τελευταίους δύο υπολογιστές που έχω τους συναρμολόγησα μόνος. Φυσικά από επισκευές/αναβαθμίσεις άλλο τίποτα... Τι να πω, νόμιζα είχε μεγαλύτερες απαιτήσεις η δουλειά ή ίσως μου φαίνεται εύκολο έχοντας περάσει όλη τη ζωή αγκαλιά με τον υπολογιστή. Υποθέτω όλοι όσοι έχουν έντονη ενασχόληση με αυτόν, αποκτούν παθητικά αυτή τη δεξιότητα. Θα το έχω υπόψην, ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται....μπορεί να φανεί χρήσιμη αυτή η δεξιότητα όταν δεν το περιμένεις. 

Πάντως αν και μπορώ να στήσω κανονικό υπολογιστή, ακόμη δεν έχω μάθει πως να τροποποιήσω λάπτοπ το οποίο με ενδιαφέρει αρκετά γιατί θέλω να αλλάξω σε αυτό κάποια στιγμή. 

Για αυτό ακριβως πάω σε πελατες που εμπιστευθηκαν την βλάβη σε ανιψιό γιο κλπ.. Και η πλάκα είναι ότι είναι πιο δυσκολο μετά να καταλάβω τι έχει πειράξει στο λειτουργικό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κατέχω το τεχνικό / hardware κομμάτι, είχα στήσει ένα PC σε μια καλή μου φίλη. Μετά από λίγα χρόνια ο SSD της χάλασε. Λόγω καραντίνας την καθοδήγησα να πάρει έναν άλλον από το Πλαίσιο που ήταν κοντά στο σπίτι της και το ήξερε ο πατέρας της.

Τελικά λόγω της καραντίνας δεν μπόρεσα να πάω Πειραιά που μένει να της τον εγκαταστήσω κι έτσι, επειδή βιαζόντουσαν το αναθέσανε σε έναν τεχνικό εκεί κοντά.

Ρε παιδιά, του δώσανε έτοιμο το εξάρτημα (240ρης SSD) αγορασμένο με δικά τους χρήματα και σφραγισμένο, και τους πήρε 65 ευρώ ( ! ) απλά για να τον βάλει και να περάσει Windows 10.

Δεν είναι τιμή εκμετάλλευσης αυτή;

Να μου πείτε ότι με τα 65 ευρώ αγόρασε εκείνος τον SSD (35 - 40 ευρώ) και άντε βαριά βαριά 30 ευρώ ο κόπος του. Αλλά 65 με έτοιμο το εξάρτημα;

Φυσικά ούτε λόγος για αποδείξεις και κρατήσεις εφορίας έτσι (χαχα γελάσαμε και σήμερα) !

Θα μου πείτε οι πιο πολλοι τεχνικοί (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι), τα ίδια κάνουν...

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...