Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που πεθαίνουν αυτό το διάστημα. Εδώ και 10 μέρες έχω έντονη καταρροή από μάτια και μύτη, κλειστή μύτη, φτέρνισμα, και ό,τι άλλο υπάρχει. Πήρα xozal χάπι, αλλά μου προκαλεί υπνηλία και με ρίχνει, οπότε το γύρισα στο Bilaz. Δεν τα εξαφανίζει τα συμπτώματα, αλλά σίγουρα τα κάνει πιο υποφερτά. Α, και όταν δεν παλεύεται το μπούκωμα, Otrivin για να πάρω κυριολεκτικά μία ανάσα :P

Δεν γνώριζα καν ότι υπάρχουν θεραπείες για μόνιμες λύσεις. Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Είχα σκοπό να πάω σε έναν γιατρό να δω πού ακριβώς είμαι αλλεργικός, βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Δυστυχώς είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που πεθαίνουν αυτό το διάστημα. Εδώ και 10 μέρες έχω έντονη καταρροή από μάτια και μύτη, κλειστή μύτη, φτέρνισμα, και ό,τι άλλο υπάρχει. Πήρα xozal χάπι, αλλά μου προκαλεί υπνηλία και με ρίχνει, οπότε το γύρισα στο Bilaz. Δεν τα εξαφανίζει τα συμπτώματα, αλλά σίγουρα τα κάνει πιο υποφερτά. Α, και όταν δεν παλεύεται το μπούκωμα, Otrivin για να πάρω κυριολεκτικά μία ανάσα :P

Δεν γνώριζα καν ότι υπάρχουν θεραπείες για μόνιμες λύσεις. Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Είχα σκοπό να πάω σε έναν γιατρό να δω πού ακριβώς είμαι αλλεργικός, βέβαια.

Το σκεφτηκα και εγω αλλα νομιζω το κοστος και η αποτελεσματικοτητα της θεραπειας, νομιζω οτι δεν αξιζει ...

Χαπια σπρευ και περιμενουμε να περασει ετσι κανω εγω καθε χρονο ...

απλα φετος δε ξερω γιατι, αλλα με εχει γ@#@σει !!

Επεξ/σία από billvwrulez
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Δυστυχώς είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς που πεθαίνουν αυτό το διάστημα. Εδώ και 10 μέρες έχω έντονη καταρροή από μάτια και μύτη, κλειστή μύτη, φτέρνισμα, και ό,τι άλλο υπάρχει. Πήρα xozal χάπι, αλλά μου προκαλεί υπνηλία και με ρίχνει, οπότε το γύρισα στο Bilaz. Δεν τα εξαφανίζει τα συμπτώματα, αλλά σίγουρα τα κάνει πιο υποφερτά. Α, και όταν δεν παλεύεται το μπούκωμα, Otrivin για να πάρω κυριολεκτικά μία ανάσα :P

Δεν γνώριζα καν ότι υπάρχουν θεραπείες για μόνιμες λύσεις. Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Είχα σκοπό να πάω σε έναν γιατρό να δω πού ακριβώς είμαι αλλεργικός, βέβαια.

Αν εισαι ασφαλισμενος να κανεις τα τεστ αλλεργιας μπορει να εισαι τυχερος και να βρεθει τι σε πειραζει και απλα θα κανεις μια ενεση καθε 6 μηνες.Το xozal η οποιοδηποτε αλλο χαπι το παιρνουν αργα το βραδυ πριν κοιμηθουν γιατι οταν εισαι νεος σε αυτα υπαρχει η υπνηλια...!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dannie είπε

Αν εισαι ασφαλισμενος να κανεις τα τεστ αλλεργιας μπορει να εισαι τυχερος και να βρεθει τι σε πειραζει και απλα θα κανεις μια ενεση καθε 6 μηνες.Το xozal η οποιοδηποτε αλλο χαπι το παιρνουν αργα το βραδυ πριν κοιμηθουν γιατι οταν εισαι νεος σε αυτα υπαρχει η υπνηλια...!

είναι και αυτό, το ξέχασα. Δεν είμαι ασφαλισμένος.. Χμμ. Και το Bilaz με ρίχνει λίγο, και ναι γι αυτό το έπαιρνα το βράδυ πριν κοιμηθώ. 

24 λεπτά πριν, billvwrulez είπε

Το σκεφτηκα και εγω αλλα νομιζω το κοστος και η αποτελεσματικοτητα της θεραπειας, νομιζω οτι δεν αξιζει ...

Χαπια σπρευ και περιμενουμε να περασει ετσι κανω εγω καθε χρονο ...

απλα φετος δε ξερω γιατι, αλλα με εχει γ@#@σει !!

Δεν είναι κατάσταση.. Να θέλω να κάνω κάτι έξω τώρα μετά από 2 μηνες και να μη μπορώ, γιατί θα φτερνίζομαι συνέχεια και θα τρέχει η μύτη.

Η αφρικανική σκόνη ίσως να τα έκανε χειρότερα, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έκανα το τεστ η γιατρός μου είπε ότι είναι 3 σταδίων φυσικά κάθε στάδιο έχει και διαφορετική τιμολόγηση

α) απλές περιπτώσεις σε φυτά (περδικάκι ελιά γύρη κτλ) τα πιο συχνά δλδ

β) διάφορες χημικές ουσίες (σπιτικά απορρυπαντικά  και άλλες χημικές ενώσεις )

γ) διάφορες χημικές ουσίες (πιο σπάνιες) αλλά και μύκητες ακάρεα και άλλα σπιτικά ζωήφια 

 

Γενικά δλδ ψάχνουν στο περιβάλλον  που ζουν οι άνθρωποι

Στις 18/5/2020 στις 11:23 ΠΜ, meletis_m είπε

Εγω έπειτα απο διάγνωση σε αλλεργιελόγο , έχω στη γύρη και στο περδικάκι και γενικά όλο το Μαιο .

Μου τα είχε προτείνει τα Xozal ή Zirtek αλλά μου έφερναν έντονη υπνηλία .

Πλέον τώρα στήν έξαρση παίρνω κάθε ημέρα 1 Aerius κάθε βράδυ και στην μέση της ημέρας . Και 2-3 φορές πλύσιμο τη μύτη με φυσικό όρο.

Τήν ίδια ακριβώς αλλεργία έχω εγώ αλλά και η μητέρα μου . 

Είχε κάνει τη θεραπεία με εμβόλιο για 4 χρόνια , στο νοσοκομείο Σωτηρία . Ναι μέν ήταν καλύτερα , αλλά έπρεπε κάθε μήνα να φεύγει απο επαρχία . Της είπε ο αλλεργιολόγος θα είναι εφ ορου ζωής . Και δέν ήταν και φθηνό το εμβόλιο παρόλο την κάλυψη απο το ταμείο . 

εμένα η γιατρός μου είπε ότι είναι για συγκεκριμμένο χρονικό διάστημα οι ενέσεις - ανοσοθεραπεία αλλά παίζει ρόλο να μην χάνονται οι δόσεις ανά μήνα ή ημέρα 

Βέβαια ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και σωστές πληροφορίες πρέπει να δίνει ο γιατρός 

Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν έκανε τις ενέσεις στο σπίτι σου κοντά δεν είναι κάτι εδικό ή περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Υπάρχει ένα μόνιμο μπούκωμα στην μύτη που το βράδυ γίνεται πολύ ενοχλητικό γιατί πρέπει να αναπνέω από το στόμα κ ροχαλιζω. Μάλιστα εχω χειρουργηθεί για διάφραγμα πριν 1,5 χρόνο. Αυτό που βιώνω φέτος δεν μπορώ να το εξηγήσω. Άνοιξα το 2ο κουτί rupafin. Έβαζα μόνο το βράδυ κ το σπρέι bio nowzen με βοήθησε αλλά παρότι φυτικό νομίζω ότι ο οργανισμός το ζητάει μετά κ αν δεν το βάλεις δεν περνεις ανάσα... 

Αγόρασα τα χάπια septilin και νομίζω ότι είδα μια μικρή βελτίωση. Ξεκίνησα με ένα χάπι το πρωί και ένα το βράδυ και τώρα ξεκίνησα ένα πρωί δύο το βράδυ.

Να σημειώσω ότι δεν έχω μυξα διάφανη μόνο μπούκωμα.

 

Αν κάποιος βρήκε κάποια λύση ας μας το πει εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, greekparot είπε

Υπάρχει ένα μόνιμο μπούκωμα στην μύτη που το βράδυ γίνεται πολύ ενοχλητικό γιατί πρέπει να αναπνέω από το στόμα κ ροχαλιζω. Μάλιστα εχω χειρουργηθεί για διάφραγμα πριν 1,5 χρόνο. Αυτό που βιώνω φέτος δεν μπορώ να το εξηγήσω. Άνοιξα το 2ο κουτί rupafin. Έβαζα μόνο το βράδυ κ το σπρέι bio nowzen με βοήθησε αλλά παρότι φυτικό νομίζω ότι ο οργανισμός το ζητάει μετά κ αν δεν το βάλεις δεν περνεις ανάσα... 

Αγόρασα τα χάπια septilin και νομίζω ότι είδα μια μικρή βελτίωση. Ξεκίνησα με ένα χάπι το πρωί και ένα το βράδυ και τώρα ξεκίνησα ένα πρωί δύο το βράδυ.

Να σημειώσω ότι δεν έχω μυξα διάφανη μόνο μπούκωμα.

 

Αν κάποιος βρήκε κάποια λύση ας μας το πει εδώ..

Αν βαλεις αποσυμφορητικο σου ανοιγει 100%???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greekparot είπε

Αυτό τι κάνει; Ρυθμίζει τις κόγχες;

είναι μια μέθοδος κατά την οποία εφαρμόζονται οι ραδιοσυχνότητες οι οποίες λειτουργούν με ραδιοκύματα. Ο μηχανισμός είναι παρόμοιος με εκείνο της μεθόδου του λέιζερ. Ασκείται το ελεγχόμενο θερμικό έγκαυμα με ένα ειδικό ηλεκτρόδιο το όποιο εισάγεται μέσα στη μάζα της υπερτροφικής κόγχης και οδηγεί σε συρρίκνωση της κόγχης. Το χαμηλό κόστος, η ασφάλεια, η τεχνική ευκολία εφαρμογής και η δυνατότητα επανάληψης είναι τα βασικά πλεονεκτήματα της κογχοτομής με ραδιοσυχνότητες.

Καπου στα 200ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα πρέπει να επισκεφθώ έναν ΩΡΛ να μου πει τι έχω. Ψυχολογικά δεν θα αντέξω άλλη επέμβαση έστω ραδιοσυχνότητες. 

Αυτή ξέρεις γίνεται στο ιατρείο του γιατρού ή σε κλινική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάνει ανοσοθεραπεία με παραπάνω από 1 εμβόλια ταυτόχρονα? Εννοώ με διαφορετικά αλλεργιογόνα στο καθένα. Σκέφτομαι να αρχίσω αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...