Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως αν στο βάθος χρόνου εξελιχθεί σε κάτι άλλο(πχ χρόνια) ή προκύψει κάτι άλλο(έχω ακούσει για άσθμα).Για αυτό θέλω να το ψάξω παραπάνω και να μην μείνω στην συμπτωματική ανακούφιση.Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να κάνω τεστ για να ξέρω τουλάχιστον  από τι υποφέρω.

Καλά έχεις ακούσει για άσθμα Ευτυχώς εμένα με επηρεάζει κατά τη διάρκεια της άσκησης μόνο (ασκησιογενες),αλλά δε με αφήνει να ευχαριστηθώ το χόμπι μου.Σκεψου ότι χρησιμοποιώ 3 διαφορετικά spray και 1 χάπι την ημερα για να τρέξω μαραθώνιο σαν άνθρωπος την επόμενη Κυριακή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, cumulus είπε

Καλά έχεις ακούσει για άσθμα Ευτυχώς εμένα με επηρεάζει κατά τη διάρκεια της άσκησης μόνο (ασκησιογενες),αλλά δε με αφήνει να ευχαριστηθώ το χόμπι μου.Σκεψου ότι χρησιμοποιώ 3 διαφορετικά spray και 1 χάπι την ημερα για να τρέξω μαραθώνιο σαν άνθρωπος την επόμενη Κυριακή 

Δεν εχω ακουσει για ασκησιογενες, αλλα τωρα που το λες και γω οταν γυμναζομαι νιωθω να μπουκωνω, και σκεφτηκα οτι θα ναι απο συστολη διαστολη αγγειων που αιματονται μεσα στι μυτη. Ειχα κανει και επεμβαση καυτηριασμο κογχες αλλα αν και καλυτερα παλι στην ασκηση νιωθω να κλεινουν τα ρουθουνια μεσα. Λες και μενα ετσι να εξηγειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, therock είπε

Δεν εχω ακουσει για ασκησιογενες, αλλα τωρα που το λες και γω οταν γυμναζομαι νιωθω να μπουκωνω, και σκεφτηκα οτι θα ναι απο συστολη διαστολη αγγειων που αιματονται μεσα στι μυτη. Ειχα κανει και επεμβαση καυτηριασμο κογχες αλλα αν και καλυτερα παλι στην ασκηση νιωθω να κλεινουν τα ρουθουνια μεσα. Λες και μενα ετσι να εξηγειται

Ψάξτε σαν exercise induced asthma Εγώ είχα επισκεφτεί πολλούς γιατρούς κάνεις δε μου έβρισκε τίποτα και στο τέλος μου είπαν να δω ψυχίατρο γιατι είναι ψυχολογικό. Τελικά βρήκα μόνος μου τι έχω με googlarisma και έτσι πήγα σε πνευμονολογο που το επιβεβαίωσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε εσυ λες οτι σου κοβεται η ανασα τελειως και παιρνεις ανασες με το μπουκαλακι, η οτι απλα δυσχεραινει η κατασταση. Ειδα ενα βιντεακι με καποιον που τρεχει και σταματαγε να παρει ανασες με το inhaler. Εμενα απλα μου μπουκωνει το ρινικο αλλα πνευμονικα ανασες εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο που εχεις να κανεις,αν υποψιαζεσαι οτι εχεις ασθμα ειναι να πας σε πνευμονολογο.

Τα συνηθη συμπτωματα του ασκησιογενους ασθαματος ειναι

1)Βηχας κατα τη διαρκεια και μετα την ασκηση

2)Σφιξιμο στο στηθος

3)Δυσκολια εκπνοης

4)"Νιαουρισμα" στο στηθος

5)Αδικαιολογητη κουραση  κατα τη διαρκεια της ασκηση

Επαναλαμβανω ομως οτι μια επισκεψη σε πνευμονολογο ειναι το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια συγνωμη να ρωτησω κατι εχει κανει καποιος θεραπεια με ομοιοπαθητικη για πολυποδες της μυτης????????? γτ εχω εφω κ δεν θελω να παρω κορτικοστεροηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολύποδες στη μύτη μικραίνουν με τοπικά ή μη κορτικοστεροειδή και αφαιρούνται με χειρουργείο. Σε κάθε περίπτωση κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα ξαναβγούν.

Εγώ τους έχω αφαιρέσει χειρουργικά έξι φορές και πάλι είναι φουλ. Έχω ακούσει όμως και περιπτώσεις που με ένα χειρουργείο καθάρισαν.

Τα τοπικά κορτικοστεροειδή πάντως δεν έχουν ιδιαίτερες παρενέργειες αν σου τα προτείνει ο γιατρός σου παρτα θα σε ανακουφίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια.εχω αλλεργιες ολο το χρονο απο μικρο παιδι και ασθμα εκανα προσφατα διαφραγμα και κογχες μπας και ησυχασω.αλλα το θεμα ειναι οτι εχω τοσο βλεννα που με πνιγει στο λαιμο και μου φερνει δυσπνοια.ο ωρλ ειπε οτι θα περασει.εγω δεν το βλεπω.περνω αντισταμινικα αλλα τιποτα.το εχει κανενας σας? Καμια συμβουλη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2018 στις 1:35 ΜΜ, Dimitris_w είπε

Καλησπερα παιδια.εχω αλλεργιες ολο το χρονο απο μικρο παιδι και ασθμα εκανα προσφατα διαφραγμα και κογχες μπας και ησυχασω.αλλα το θεμα ειναι οτι εχω τοσο βλεννα που με πνιγει στο λαιμο και μου φερνει δυσπνοια.ο ωρλ ειπε οτι θα περασει.εγω δεν το βλεπω.περνω αντισταμινικα αλλα τιποτα.το εχει κανενας σας? Καμια συμβουλη???

Υπάρχουν αρκετές έρευνες σχετικά με την επίδραση των προβιοτικων σε αλλεργίες. Ψάξτο και ρωτά και τον γιατρό σου. Αν δεν έχεις κάποιο θεμα υγείας που να αποτελεί αντένδειξη, μπορείς να τα δοκιμάσεις. Πάντα με συμβουλή γιατρού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 5/8/2017 στις 1:33 ΜΜ, gia_nnis είπε

Κανε ομως τη κινηση καποια στιγμη να το ελλατωσεις να δεις τι θα κανει ο οργανισμος..

Αναβιώνω το θέμα. Μετά από δυο ακόμη λοιπόν χρόνια με καθημερινά ξοζαλ δοκίμασα να τα ελλατωσω και άμεσα παρατήρησα μικροεπισοδεια μικροπρηξιξατα σε χείλη κτλ. 

Ο αλλεργιολογος μου είπε να συνεχίσω. 4 πλας χρόνια παίρνω ξοζαλ. Υπάρχει κάνας άλλος σε παρόμοια κατάσταση? Έχει δοκιμάσει κάτι άλλο?? 

Έχω σε οικογένεια χεινοποδη/αγροστωδη /άγριοχορτα κτλ. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θέλω την άποψη σας για κάτι μιας που βλέπω αρκετούς πάσχοντες εδώ μέσα.. Έχω συνδυάσει τα αντισταμινικα με αρρώστια! Οπότε είχα συμπτώματα αλλεργίας και έπαιρνα χαπι, καπάκι με έπιανε  λαιμος, χαμηλός πυρετός αλλά περιεργως με αίσθηση σαν να έχω πολύ, και δεν είχα δύναμη να σηκωθώ από το κρεβάτι. Αυτό παει μέρες. Όλα αυτά με ένα χαπάκι. Μετά από τρεις μέρες είχα σηκωθεί από το κρεβάτι πήγα μια απλή βόλτα με το αυτοκίνητο και απλά κουράστηκα γύρισα και ξεράθηκα.. Έχω πάρει aerius zirtek και claritin και με τα τρία το έπαθα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους. Φέτος έχω συμπτώματα κλασσικά από αρχές Φεβρουαρίου δεν έχω πάρει χάπι και απλά υποφέρω κάποιες μέρες από αυτό αλλά δε γύρισε ποτέ σε αρρώστια όπως όταν παίρνω χάπι. Σκέφτομαι ομως να δοκιμάσω και το ξοζαλ μήπως σαν άλλη ουσία δε με πειράξει γιατί δεν αντέχω άλλο.. . Ο γιατρός μ είπε πως δε στέκει να το παθαίνω απ τα χάπια.. Υπάρχει κάποιος άλλος να του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; συγνώμη για την έκθεση 🙄🤧

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dolas είπε

Καλησπέρα σας! Θέλω την άποψη σας για κάτι μιας που βλέπω αρκετούς πάσχοντες εδώ μέσα.. Έχω συνδυάσει τα αντισταμινικα με αρρώστια! Οπότε είχα συμπτώματα αλλεργίας και έπαιρνα χαπι, καπάκι με έπιανε  λαιμος, χαμηλός πυρετός αλλά περιεργως με αίσθηση σαν να έχω πολύ, και δεν είχα δύναμη να σηκωθώ από το κρεβάτι. Αυτό παει μέρες. Όλα αυτά με ένα χαπάκι. Μετά από τρεις μέρες είχα σηκωθεί από το κρεβάτι πήγα μια απλή βόλτα με το αυτοκίνητο και απλά κουράστηκα γύρισα και ξεράθηκα.. Έχω πάρει aerius zirtek και claritin και με τα τρία το έπαθα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους. Φέτος έχω συμπτώματα κλασσικά από αρχές Φεβρουαρίου δεν έχω πάρει χάπι και απλά υποφέρω κάποιες μέρες από αυτό αλλά δε γύρισε ποτέ σε αρρώστια όπως όταν παίρνω χάπι. Σκέφτομαι ομως να δοκιμάσω και το ξοζαλ μήπως σαν άλλη ουσία δε με πειράξει γιατί δεν αντέχω άλλο.. . Ο γιατρός μ είπε πως δε στέκει να το παθαίνω απ τα χάπια.. Υπάρχει κάποιος άλλος να του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; συγνώμη για την έκθεση 🙄🤧

Δεν παίζει με τίποτα αυτό που λες. Μπορεί να έτυχε και να σου άφησε αυτή την αρνητική εντύπωση για τα αντισταμινικα. Ίσα ίσα ισχύει το αντίθετο πέρα από τον αντιαλλεργικο ρόλο βοηθάνε ελαφρά και σε σημάδια κρυωματος/συνάχι κτλ. Ισχύει ότι σου είπε ο γιατρός. 

 

Όσο για τα ξοζαλ είναι αρκετά δημοφιλή και προτείνονται, όπως μου έλεγε η γιατρός μου ένα χάπι αναλογεί σε ένα παιδί με το 1/4 των κιλών μου και της ηλικίας μου. Παίρνω εδώ και χρόνια. 

Το μόνο αρνητικό (που πάλι υποτίθεταιέχουν) είναι ότι φέρνουν υπνηλία γιαυτό προτείνουν να το παίρνεις βραδιά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχει δοκιμασει κανεις αυτο να μας πει αν ειναι σα physiomer η απλου ψεκασμου τυπου ροναλ οτριβιν. Αλα με βολευει το μεγεθος γιατι το physiomwr ειναι ολοκλητο μπουκαλι

https://www.skroutz.gr/s/12729633/Sinomarin-Plus-Allergy-Relief-Υπέρτονο-50ml.html

Επισης ξερει κανεις τι παιζει με φιλτρα μυτης και που μπορουμε να τα βρουμε Ελλαδα

before_after.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκινησαμε και φετος, εδω και 3 μερες παιρνω Aerius χαπακι, περα απο το φυσημα της μυτης, εχω μια δυσπνοια ενα φουσκωμα και μια βαρια ατονια. Βιτμαμινες κρεας τι αλλο μπορει να με βοηθησει να στρωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...