Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, di maria kun είπε

Σήμερα πήγα για ένα τυπικό τσεκ στον αλλεργιολογο κάι μου είπε για μια νέα μέθοδος την μοναδική με εξουσιοδοτημενη ιατρική άδεια. Έχει κάνα χρόνο που βγήκε αλλά αυτός τώρα μου την πρότεινε γιατί λέει έχει πολύ ενθαρρυντική αποδοχή. Γίνεται με το φάρμακο ομαλιζουμαμπη.Μια Ένεση κάθε μήνα. Από ότι λέει τερμα τα καθημερινά xozal medrol κτλ. Δεν θα χρειάζεται άλλο χάπι παράλληλα ενώ θα μπορώ και αλκοόλ να πίνω και επίσης δεν θα έχει ότι άλλο φέρνει το αντισταμινικο(σε άλλους πόνο στην κοιλιά σε άλλους υπνηλία). Το κόστος είναι στα 700 αλλά δίνεται Δωρεάν από το κράτος (πληρώνουμε μόνον το γιατρό για την επίσκεψη /την ένεση). Απλά θέλει αρκετές εξετάσεις για να σου δωθει. Είναι κανείς εκεί έξω που δοκίμασε να κάνει αυτή την μέθοδο θεραπείας?? 

https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/16665

 

379 euros

ενδομυικά γίνεται η ένεση; (σε ποιό σημείο του σώματος γίνεται;)

43 λεπτά πριν, Koeman είπε

Ίσως έχει αναφερθεί αλλά επειδή πρόσφατα επισκέφτηκα αλλεργιολόγο με παρόμοια συμπτώματα αλλεργικής ρινίτιδας και μου έδωσε Dymista για 10 μέρες πρωί βράδυ. Μεγάλη διαφορά. Επίσης μου είπε δεν υπάρχει θέμα να το χρησιμοποιώ απλά θα δεις βελτίωση αν δεις μετά τις 2-3 πρώτες μέρες.

Δοκιμάστε το ή ρωτήστε κι εσείς τον ιατρό σας.

Το Dymista https://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/dymista είναι συνδιασμός δραστικών ουσιών των Avamys https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/11010

και Afluon https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/116/marketing 

σα να παίρνεις αντιισταμινικό και κορτιζόνη μαζί,τα γνωστά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, opera είπε

https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/16665

379 euros

ενδομυικά γίνεται η ένεση; (σε ποιό σημείο του σώματος γίνεται;)

Δεν ρώτησα το προσπέρασα. θα τελειώσω με τις εξετάσεις και θα ξανακλεισω ραντεβού να μάθω και ενημερωνω. 

Η χορήγηση των φαρμάκων είναι εντελώς δωρεάν και τα παίρνεις αποκλειστικά από το φαρμακείο του κράτους. Έπειτα πληρώνεις μόνο την επισκεψη/ένεση στον γιατρό. Εμένα μου είπε 700 ίσως εννοούσε 2 δόσεις 2 ενέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αντισταμινικα κλπ δεν ειναι θεραπεια στην αλλεργια,αλλα για μειωση των παρενεργειων της.Η χρηση τους ειναι για εφ'ορου ζωης.

Το ιδιο διαβαζω και για αυτο που σου συστησαν(δεν ειμαι γιατρος ).Σου αναφερε ποσα χρονια θα κανεις θεραπεια?

Απο οτι ειδα παντως εχει 0% συμμετοχη,σε αντιθεση με την ανοσοθεραπεια που εχει ιδιο κοστος και 25% συμμετοχη με διαρκεια 3-5 ετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Τα αντισταμινικα κλπ δεν ειναι θεραπεια στην αλλεργια,αλλα για μειωση των παρενεργειων της.Η χρηση τους ειναι για εφ'ορου ζωης.

Το ιδιο διαβαζω και για αυτο που σου συστησαν(δεν ειμαι γιατρος ).Σου αναφερε ποσα χρονια θα κανεις θεραπεια?

Απο οτι ειδα παντως εχει 0% συμμετοχη,σε αντιθεση με την ανοσοθεραπεια που εχει ιδιο κοστος και 25% συμμετοχη με διαρκεια 3-5 ετη.

Όχι θα απαντήσω σε λίγες μέρες. 

Όσο για τα αντισταμινικα είμαι στο 4ο έτος και μισό και συνεχίζω ακαθεκτα. Και τα επισοδεια είτε μικρά είτε μεγάλα μειώθηκαν αρκετά στην συχνότητα αλλά εξακολουθώ τα παθαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περισσότερα φάρμακα και κορτιζόνη παίρνει κάποιος, τόσο περισσότερο θα μεγαλώνει και η αλλεργία. Αλλού βρίσκεται η αντιμετώπιση της και όχι στα φάρμακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, di maria kun είπε

Όχι θα απαντήσω σε λίγες μέρες. 

Όσο για τα αντισταμινικα είμαι στο 4ο έτος και μισό και συνεχίζω ακαθεκτα. Και τα επισοδεια είτε μικρά είτε μεγάλα μειώθηκαν αρκετά στην συχνότητα αλλά εξακολουθώ τα παθαίνω. 

4 συνεχομενα?Δεν εχετε συζητησει για ανοσοθεραπεια?

Τα αντισταμινικα δεν θα σε ιασουν ποτε.Σταματανε τον οργανισμο να παραγει ισταμινη,με ολα τα συμπτωματα της.Εχεις παει σε αλλο αλλεργιολογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σχεδόν 5 και αν σταματήσω πχ για πσκ που πήγα ένα ταξιδάκι την τρίτη μέρα ωριακα άρχισα να πρηζομαι. Πήγα και σε έναν ακόμα και μου είπε τα ίδια ακριβώς. 

Αυτα περί βελονισμων η ειδικές διαστροφές είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε. 

Αυτή η μέθοδος με τις ενέσεις ξεκίνησε το 2018 δεν είναι παλιά.

Δεν γνωρίζω περί ανόσοθεραπεία θα ρωτήσω και αυτό στην επόμενη επίσκεψη 

4 ώρες πριν, vasilllis είπε

4 συνεχομενα?Δεν εχετε συζητησει για ανοσοθεραπεια?

Τα αντισταμινικα δεν θα σε ιασουν ποτε.Σταματανε τον οργανισμο να παραγει ισταμινη,με ολα τα συμπτωματα της.Εχεις παει σε αλλο αλλεργιολογο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/6/2019 στις 5:23 ΜΜ, opera είπε

 

ενδομυικά γίνεται η ένεση; (σε ποιό σημείο του σώματος γίνεται;)

 

Ναι στο χέρι. 

 

Στις 15/6/2019 στις 10:20 ΜΜ, vasilllis είπε

ου αναφερε ποσα χρονια θα κανεις θεραπεια?

 

Για ένα χρόνο μου είπε και βλέπουμε. Μια ένεση ανά μήνα. Θα δείξει βέβαια και πως θα αντιδράσει ο οργανισμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχετε σοβαρό θέμα οχι κάτι λίγο να στάζει μύτη αλλά σοβαρό υπάρχει και ανοσοθεραπεια... θέλει χοντρικά 3 χρόνια (διαφορά φαινεται μετά από 6 8 μήνες) αλλά το καλό είναι ότι πλήρως σου φεύγει η αλλεργία (πρέπει προφανώς να κανείς έλεγχο σωστό με αλλεργιογόνα σε βελόνες) για να δεις από τι εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 15/6/2019 στις 11:36 ΜΜ, di maria kun είπε

Όχι θα απαντήσω σε λίγες μέρες. 

Όσο για τα αντισταμινικα είμαι στο 4ο έτος και μισό και συνεχίζω ακαθεκτα. Και τα επισοδεια είτε μικρά είτε μεγάλα μειώθηκαν αρκετά στην συχνότητα αλλά εξακολουθώ τα παθαίνω. 

Επαναφέρω το θέμα καθώς το ψάχνω αυτό το διάστημα περισσότερο. Αν μπορείς κάνε μας ένα update τι έχει γίνει μέχρι σήμερα.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει εικόνα για το Rast Test (εξέταση αίματος). Γιατί ενώ είναι δεδομένο ότι έχω αλλεργία με έξαρση τους Φθινοπωρινούς μήνες (σε μικροοργανισμούς και ακάρεα που αυξάνονται με την υγρασία το έχω αποδώσει εγώ), τα 2 δερματικά τεστ για αλλεργίες που έχω κάνει μέσα στα τελευταία 4 χρόνια έχουν βγει και τα 2 αρνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειχα πει ξεκινησα εδω και 6 μηνες xolair και δεν ειχα κανενα επεισοδιο,τους πρωτους μηνες επαιρνα μισο xozal +τις 2 ενεσεις xolair καθε μηνα,τωρα παιρνω 1/3 xozal (δηλ με εντολη γιατρου τα μειωσα ακομα παραπανω )και λογικα στο μελλον θα το κοψω εντελως τα χαπια xozal και θα κανω μονο τις ενεσεις.

 

Αν ρωτας στο κομματι ανοσοθεραπεια που λενε σε προηγουμενο ποστ το ρωτησα στο γιατρο και το απερριψε με υποτιμιτικο υφος

 

υγ Με τις ενεσεις xolair  δεν νιωθω τπτ διαφορετικο ακομα και την ιδια μερα που τις εκανα ετυχε να παω γυμναστηριο.

υγ2 αν εχεις ασφαλεια ειναι τζαμπα πληρωνω μονο την επισκεψη/συνταγη και την διαδικασια για την ενεση,αν οχι ειναι παρανκριβα κοντα στα 700-800

 

2 ώρες πριν, theodoretsi είπε

Επαναφέρω το θέμα καθώς το ψάχνω αυτό το διάστημα περισσότερο. Αν μπορείς κάνε μας ένα update τι έχει γίνει μέχρι σήμερα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2019 στις 1:34 ΠΜ, elpaso1 είπε

Όσο περισσότερα φάρμακα και κορτιζόνη παίρνει κάποιος, τόσο περισσότερο θα μεγαλώνει και η αλλεργία. Αλλού βρίσκεται η αντιμετώπιση της και όχι στα φάρμακα. 

Ειναι θεμα διατροφής και ψυχολογιας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υποφερει κανεις απο stress rash? Το απεκτησα τον τελευταιο μηνα/διμηνο το πολυ, συμβαινει ξαφνικα (κραταω diary) οποτε δεν ειναι θεμα φαγητου. Εχω αλλαξει απορρυπαντικα, σαπουνια καλλυντικα, εχω να καθαριζει ο αερας κτλ, ειναι 99% stress related. Κι οταν με πιανει, ειναι ασχημο οχι αστεια. Γεμιζω παντου, ποναω κ ξυνομαι σαν μανιακη για ΩΡΕΣ.

Εδω οι στοκοι gp στην Αγγλια δεν με κανουν refer σε αλλεργιολογο κ πρεπει να δωσω £200 για επισκεψη συν πολλα παραπανω αν υπαρχει θεραπεια. Φαρμακα δε μου δινουν. Παλια επαιρνα τα ζιρτεκ του αντρα αλλα δε με πιανουν, κ αναγκαστικα μου εστειλαν οι γονεις xozal 5mg κ μεσα σε 15-20' μου περναει, αλλα με τεζαρει.

Συνεπως δεν μπορω να το παρω οταν δουλευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Παιδια υποφερει κανεις απο stress rash? Το απεκτησα τον τελευταιο μηνα/διμηνο το πολυ, συμβαινει ξαφνικα (κραταω diary) οποτε δεν ειναι θεμα φαγητου. Εχω αλλαξει απορρυπαντικα, σαπουνια καλλυντικα, εχω να καθαριζει ο αερας κτλ, ειναι 99% stress related. Κι οταν με πιανει, ειναι ασχημο οχι αστεια. Γεμιζω παντου, ποναω κ ξυνομαι σαν μανιακη για ΩΡΕΣ.

Εδω οι στοκοι gp στην Αγγλια δεν με κανουν refer σε αλλεργιολογο κ πρεπει να δωσω £200 για επισκεψη συν πολλα παραπανω αν υπαρχει θεραπεια. Φαρμακα δε μου δινουν. Παλια επαιρνα τα ζιρτεκ του αντρα αλλα δε με πιανουν, κ αναγκαστικα μου εστειλαν οι γονεις xozal 5mg κ μεσα σε 15-20' μου περναει, αλλα με τεζαρει.

Συνεπως δεν μπορω να το παρω οταν δουλευω..

Τα αντιισταμινικα λαμβανονται το βραδυ πριν τον υπνο αν και εμενα δε μου φερνουν υπνηλια .

Για αλλεργιες νομιζω βοηθαει η quercetine αλλα αφου ειναι stress related θα πηγαινα σε βαλεριανα,πασιφλορα,χαμομηλι,λεβαντα.

Ψαξου με τα βοτανα βασικα για το stress να πολεμησεις την αιτια οχι το συμπτωμα.

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opera είπε

Τα αντιισταμινικα λαμβανονται το βραδυ πριν τον υπνο αν και εμενα δε μου φερνουν υπνηλια .

Για αλλεργιες νομιζω βοηθαει η quercetine αλλα αφου ειναι stress related θα πηγαινα σε βαλεριανα,πασιφλορα,χαμομηλι,λεβαντα.

Ψαξου με τα βοτανα βασικα για το stress να πολεμησεις την αιτια οχι το συμπτωμα.

Δεν μπορω να τα παιρνω μονο το βραδυ, γιατι ειναι απροβλεπτο κ δε γινεται να γεμιζω καντηλες παντου κ να ξυνομαι επι ωρες. 

Γενικοτερα το τελευταιο διμηνο εχω massive stress κ δουλευω εντατικα πανω σ αυτο. 

Θα δοκιμασω χαμομηλι κτλ, αλλα θα πρεπει να συμβουλευτω τον γυναικολογο μου πρωτα, thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...