Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, limplixos είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάνει ανοσοθεραπεία με παραπάνω από 1 εμβόλια ταυτόχρονα? Εννοώ με διαφορετικά αλλεργιογόνα στο καθένα. Σκέφτομαι να αρχίσω αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμη.

Τα εμβόλια είναι μια μίξη από αυτά που είσαι πιο αλλεργικός, με λίγα λόγια διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotisgate6 είπε

Τα εμβόλια είναι μια μίξη από αυτά που είσαι πιο αλλεργικός, με λίγα λόγια διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Ναι το κατανοώ αυτό. Το ερώτημα μου είναι αν κάποιος από εδώ στο φόρουμ έχει κάνει ανοσοθεραπεία με πάνω από 1 εμβόλια με διαφορετικά αλλεργιογόνα ταυτόχρονα. Φυσικά και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, limplixos είπε

Ναι το κατανοώ αυτό. Το ερώτημα μου είναι αν κάποιος από εδώ στο φόρουμ έχει κάνει ανοσοθεραπεία με πάνω από 1 εμβόλια με διαφορετικά αλλεργιογόνα ταυτόχρονα. Φυσικά και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κάνει κάποιος αυτό διότι τα αλλεργιογόνα που τον ενδιαφέρουν τα έχει μιξαρισμένα μέσα στις δόσεις που παραγγέλνει. Οπότε πρακτικά με κάθε δόση λαμβάνει όλα τα αλλεργιογόνα που είναι ευαίσθητος.

*Εκτός και αν υπάρχει κάποιο όριο ουσιών, οπότε αν υπάρχουν πολλές ευαισθησίες να απαιτείται διπλή δόση, αυτό δεν το γνωρίζω

Επεξ/σία από fotisgate6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotisgate6 είπε

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κάνει κάποιος αυτό διότι τα αλλεργιογόνα που τον ενδιαφέρουν τα έχει μιξαρισμένα μέσα στις δόσεις που παραγγέλνει. Οπότε πρακτικά με κάθε δόση λαμβάνει όλα τα αλλεργιογόνα που είναι ευαίσθητος.

Εμένα ο αλλεργιολογος μου ανέφερε πως δεν μπορούν να μιξαριστούν όλα σε ένα εμβόλιο αλλά χωρίζονται σε οικογένειες. Και για παράδειγμα τα ακάρεα μπαίνουν μόνα τους και δεν αναμιγνύονται καθόλου. Μου ανέφερε πως θα πρέπει να κάνω 3 ενέσεις κάθε φορά και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που έχουν κάνει το ίδιο και ποια η εμπειρία τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, limplixos είπε

Εμένα ο αλλεργιολογος μου ανέφερε πως δεν μπορούν να μιξαριστούν όλα σε ένα εμβόλιο αλλά χωρίζονται σε οικογένειες. Και για παράδειγμα τα ακάρεα μπαίνουν μόνα τους και δεν αναμιγνύονται καθόλου. Μου ανέφερε πως θα πρέπει να κάνω 3 ενέσεις κάθε φορά και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που έχουν κάνει το ίδιο και ποια η εμπειρία τους. 

Ναι αυτό με τις οικογένειες είναι σωστό, εγώ θεωρούσα δεδομένο οτι μιλάς μόνο για φυτά (που είναι και το πιο συνηθισμένο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Εγώ έκανα θεραπεία με 2 εμβόλια, δεν είναι κάτι. Το ένα το έκανα στο δεξί και το άλλο στο αριστερό χέρι. Την επόμενη φορά αν θυμάμαι καλά μου τα έκανε ανάποδα. Το μεγαλύτερο δώρο που έχω κάνει στον εαυτό μου, είχα τεράστιο θέμα με την αλλεργία και πλέον είμαι τέλεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexzgt4 είπε

Καλημέρα! Εγώ έκανα θεραπεία με 2 εμβόλια, δεν είναι κάτι. Το ένα το έκανα στο δεξί και το άλλο στο αριστερό χέρι. Την επόμενη φορά αν θυμάμαι καλά μου τα έκανε ανάποδα. Το μεγαλύτερο δώρο που έχω κάνει στον εαυτό μου, είχα τεράστιο θέμα με την αλλεργία και πλέον είμαι τέλεια!

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι μέχρι και 2 εμβόλια το έχω ακούσει. Τα 3 με προβληματίζουν που μου είπε ο αλλεργιολογος... 

 

Χαίρομαι που έπιασε η θεραπεία σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexzgt4 είπε

Καλημέρα! Εγώ έκανα θεραπεία με 2 εμβόλια, δεν είναι κάτι. Το ένα το έκανα στο δεξί και το άλλο στο αριστερό χέρι. Την επόμενη φορά αν θυμάμαι καλά μου τα έκανε ανάποδα. Το μεγαλύτερο δώρο που έχω κάνει στον εαυτό μου, είχα τεράστιο θέμα με την αλλεργία και πλέον είμαι τέλεια!

Οπως? Μπουκωμα της μυτης????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Οπως? Μπουκωμα της μυτης????

Ναι, σχεδόν όλο τον χρόνο, μπούκωμα και καταρροή και τα μάτια κόκκινα και φταρνίσματα. Ήμουν συνέχεια με αντιισταμινικά. Δεν θυμάμαι πλέον πότε ήταν η τελευταία φορά που δεν μπορούσα να πάρω ανάσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/4/2021 στις 6:00 ΜΜ, alexzgt4 είπε

Ναι, σχεδόν όλο τον χρόνο, μπούκωμα και καταρροή και τα μάτια κόκκινα και φταρνίσματα. Ήμουν συνέχεια με αντιισταμινικά. Δεν θυμάμαι πλέον πότε ήταν η τελευταία φορά που δεν μπορούσα να πάρω ανάσα...

Εχω μονο μπουκωμα και την βγαζω με ενα συγκεκριμενο αποσυμφορητικο.. Δηλαδη με 10ml περναω σχεδον 3 μηνες και βαζω συνηθως μονο το βραδυ..  Μου ειχε πει και παθολογος οτι ισως με καποια ενεση ελυνα το προβλημα μου. Δεν ξερω μηπως η καλυτερη λυση ειναι η καυτηριαση-ραδιοσυχνοτητες..  Απο χαπια τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα αλλα τιποτα! Στην αρχη καποιο πηγε να μου κανει κατι αλλα μετα τιποτα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε ρε παιδια τι ειναι αυτα τα εμβολια που λετε. Τι εχει αλλαξει

Εγω πριν δεκα χρονια ελανα τα τεστ να δω σε τι εχω αντιδραση

Κατι γρασιδια και το πυργακι νομιζω ηταν το πιο εντονα

Παιρνω aerius τους μηνες της εξαρσης και κανω πλυσεις με physiomer. αλλα αμα ειναι με δυο ενεσεις να ξεμπερδεψω να τις κανω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ωπα και εγω ενδιαφερομαι! Εχω αλλεργια στο τριφυλλι και στην αγριαδα. Πριν 6-7 χρονια επαιρνα μια θεραπεια με κατι σταγονες οι οποιες δεν ειδα διαφορα αλλα και οικονομικα ηταν ασυμφορες! Τα γραφει κανας εοπυυ αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, να πάτε σε έναν αλλεργιολογο να κάνετε μια κουβέντα. Το κόστος ήταν λίγο υψηλό θυμάμαι, αλλά για εμένα άξιζε με 1000. Νομίζω τα γράφαμε και έδινα κοντά στα 150€ Έξτρα για εμβόλια που μου έβγαζαν μια χρόνια ίσως και λίγο παραπάνω. Βέβαια στον καθένα φαντάζομαι θα είναι λίγο διαφορετικό το κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexzgt4 είπε

Καλημέρα παιδιά, να πάτε σε έναν αλλεργιολογο να κάνετε μια κουβέντα. Το κόστος ήταν λίγο υψηλό θυμάμαι, αλλά για εμένα άξιζε με 1000. Νομίζω τα γράφαμε και έδινα κοντά στα 150€ Έξτρα για εμβόλια που μου έβγαζαν μια χρόνια ίσως και λίγο παραπάνω. Βέβαια στον καθένα φαντάζομαι θα είναι λίγο διαφορετικό το κόστος. 

Αααα δεν ηταν μια και εξω δηλαδη; Ηθελε καθε χρονο;

Νομιζα οτι κανεις τα εμβολια και ξεμπερδευεις once and for all :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας Παιδιά !

Εδώ και 4-5 χρόνια δεν είχα πρόβλημα με τις αλλεργίες. Όταν με έπιανε θα διαρκούσε περίπου 1 μήνα, μέσα Μαΐου με μένα Ιουνίου και το αντιμετώπιζα συνήθως με Bilaz. Αν είχα και συριγμό (σπάνια περίπτωση) στην αναπνοή μου έδινα ο ΩΡΛ και ένα εισπνεόμενο.

Τώρα που γύρισα στην επαρχιακή πόλη μου από την Αθήνα αρχές Μαΐου με έπιασε ένα βράδυ μπούκωμα και στα 2 ρουθούνια και τις επόμενες μέρες λίγα φταρνίσματα κατά την διάρκεια της μέρας. Τα μάτια μου επίσης δακρύζουν κάποιες φορές.
Πριν καμιά 20αριά χρόνια είχα κάνει στο Συγγρός στην Αθήνα αλλεργικά τεστ αλλά δεν είχαν δείξει κάτι.

Πήρα τηλ τον ΩΡΛ μου στην Αθήνα που θεωρείται από τους κορυφαίους και μου σύστησε Bilaz 20 mg για 10 μέρες. Δεν μπορώ να πω ότι έχω δει μεγάλη διαφορά μετά από 15 περίπου χάπια. Θα επικοινωνήσω και πάλι μαζί του και θα σας ενημερώσω εδώ.

Να σας πω επίσης ότι έχω κάνει επέμβαση ρινικές κόγχες δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου πριν 15 περίπου χρόνια και από τότε αναπνέω σαν άνθρωπος. Την επέμβαση την έκανε ένας πολύ καλός ΩΡΛ δωρεάν, Πριν 2-3 χρόνια που επισκέφτηκα τον ΩΡΛ μου στην Αθήνα μου είπε ότι δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου. Το διάφραγμα είναι ελάχιστα στραβό και μου είπε ότι δεν χρειάζεται επέμβαση.

Αυτές τις μέρες στο σπίτι μου χρησιμοποίησα το Aerozol για ακάρεα στο παλιό μου στρώμα (14 ετών) το οποίο κι αυτό αν και έχει χρησιμοποιηθεί 5 συνολικά χρόνια απ' ότι μου είπαν θέλει αλλαγή. Πιθανόν το Aerozol να μην κάνει και κάτι σπουδαίο αν δεν οφείλεται η αλλεργία στα ακάρεα. 

Σκέφτομαι πάντως με την σύσταση ενός φίλου, για τα ακάρεα να πάρω ένα ειδικά σκουπάκι. Μου είπε ότι είναι πιο οικονομικό από το να φέρνεις συνεργείο για βιολογικό καθαρισμό.

Πάντως σε κάθε περίπτωση θέλει από την εμπειρία μου και αλλαγή της διατροφής κι όπως είπε κάποιος φίλος αποφυγή γαλακτοκομικών προϊόντων και άλλως προϊόντων που προκαλεί αλλεργία σε κάποιους, πχ κάποιοι ξηροί καρποί.
Πολύ σημαντικό επίσης τα μπάνια στην θάλασσα όπως έχει αναφερθεί κάποιο μέλος σε αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...